Мульча — це покриття поверхні землі навколо культурних рослин будь-якими матеріалами, що регулюють водяний і повітряний режими в верхніх шарах ґрунту. «ЗЕЛЕНА САДИБА» вже згадувала про це у статтях Наді Сусідки про “розумний” город. Сьогодні ми пропонуємо більш конкретно зупинитися на тому, як саме проводити мульчування, яку користь приносить така обробка землі та чи є в неї мінуси. Якщо ви хоч раз щось чули про «розумний» город, то вам не треба розказувати, що таке мульча. Свою практику «підвищення інтелектуального рівня» городу я почала саме з мульчування. І вам раджу з цього розпочати. А як – зараз розкажу.

Мульча — особливості застосування

Мульча — особливості застосування

Мульча – що можна використовувати?

Отже, якщо хочете на городі, вибачте, рачки стояти менше, а врожаї отримувати не гірші, ніж у працьовитого сусіда, то мульча, як і сидерати – саме те, що треба. Я не хочу повторюватись, бо вже писала про те, що копати город не потрібно. Але, як його садити, якщо не копати? І чи використовувати сівозміну? Розпочати варто з мульчування. Це саме стосується і квітників, з морозниками, тюльпанами чи трояндами — байдуже.

Для мульчі використовувати можна дуже багато матеріалів і природних, і рукотворних, так сказать. Я починала з чорного агротексу. Це спеціальне покриття для мульчування, яке можна купити сьогодні чи не в кожному магазині, що продає товари для саду та городу. Його особливість в тому, що чорний колір не пропускає промені сонця під покриття, при цьому бур’яни не можуть розвиватися. Але повітря і вода, а якщо треба, то і рідке підживлення, вільно проникають до коренів рослини. Використання агротексу, як мульчі, дозволяє забути про сапання на весь сезон. А паралельна організація крапельного поливу — ще й про регулярне зволоження.

Агротекс – відносно недорогий матеріал, може використовуватися кілька разів, але все-таки його треба купувати. Навіщо, подумала я, якщо для мульчі можна використовувати дуже багато речей, які, як правило, валяються під ногами?

Це, наприклад, такі природні компоненти:

  • Скошені бур’яни (без насіння) і трава;
  • Опале листя або готовий перегній з нього;
  • Солома;
  • Компост;
  • Торф;
  • Дрібне каміння;
  • Шишки і опала хвоя (ідеальна мульча для вересу );
  • Стружка, щепа;
  • Подрібнена кора дерев;
  • Лушпиння гречки, соняшника, фасолі і т.д.

Крім того, в хід можна пустити непотрібні:

  • Газети;
  • Стару полімерну плівку;
  • Тканину, мішки;
  • Папір, картон і ін.

Як показує досвід, і не тільки мій, обробка землі за допомогою того чи іншого покривного матеріалу, вимагає періоду експериментів. Вони можуть тривати кілька років, поки ви точно визначитеся, яка саме мульча найбільше підходить вашим помідорам, цибулі, часнику, моркві, а яка – декоративним кущам чи квітам на рабатці. Але в будь-якому випадку, кожен зі згаданих матеріалів принесе користь вашим рослинам і вашій спині. Питання тільки в її величині. І це стосується не тільки городу, а й саду.

Наприклад, Людмила Воропаєва, яка за 10 років створила своїми руками сад-шедевр ландшафтного дизайну, не уявляє роботу в саду без мульчі. Бо з нею сад можна зробити набагато практичнішим.  А ще — мульча незамінна для підвищення рівня зимостійкості рослини.

Мульчування плівкою

Мульчування плівкою

Коли і як мульчувати ґрунт?

Я розпочну з того, коли не варто проводити мульчування. По-перше, занадто рано навесні. Якщо земля ще достатньо не нагрілася, мульча, погано пропускаючи тепло, приведе до того, що рослини будуть, в кращому випадку, повільніше розвиватися, в гіршому – замерзнуть під час нічних приморозків. Крім того, на поверхні накритого покриттям ґрунту, який недостатньо прогрівся, може завестися гниль, особливо, якщо навесні будуть рясні дощі.

То ж, перш ніж вносити мульчу, переконайтеся, що земля прогрілася добре. Як правило, в наших регіонах це відбувається всередині травня, на початку червня. Теплолюбиві рослини варто мульчувати ще пізніше – в кінці червня. Тоді вже точно земля добре прогрілася і буде залишатися теплою до кінця сезону.

Обробка землі мульчуванням виключає можливість перегріву і висихання ґрунту, бо забезпечує оптимальну температуру навколо коренів рослини. Щоб їм вистачало повітря, залишайте невеликий проміжок між мульчею і стеблом рослини. Особливо це важливо при мульчуванні землі під плодовими деревами.

Якщо випадає можливість, я завжди покриваю мульчею грядки після дощу. Звичайно, якщо його довго нема і не намічається, то доводиться мульчувати на суху. Якщо – після дощу, то спочатку землю треба трохи спушити, але не глибше, ніж сантиметрів на п’ять. Для цього використовуйте плоскоріз.

Шар мульчі може бути від 3 до 8 см. Оптимальну його товщину ви також визначите методом спроб і помилок, які можуть тривати не один сезон. Особливо, якщо ви вдаєтеся до цього процесу не тільки, щоб полегшити собі життя. Бо це тільки одне з завдань мульчі. Крім цього, вона – один із способів значно підвищити врожаї, бо дуже гарно впливає на життєдіяльність ґрунту, на який вноситься. А ще мульча допомагає подовжити плодоношення огірків, якщо покласти її шар в серпні. А полуницю я, взагалі, не розумію, як вирощують без мульчі!

Читайте також нашу статтю Яку мульчу я використовую, і чому без мульчування не уявляю свій сад і город.

Компост - ідеальний для мульчування і декоративних, і плодових рослин

Компост – ідеальний для мульчування і декоративних, і плодових рослин

Мульча на зиму

Мульчування ґрунту пізньою осінню робиться якраз для того, щоб покращити його стан для наступного сезону. Органічна мульча на зиму сприяє розмноженню дощових черв’яків, стимулює ріст корисної мікрофлори землі. Хробаки і бактерії за зиму перероблять органічну мульчу і перетворять її в прекрасний, шикарний, я б сказала, перегній.

Крім цього мульча на зиму, захищає наші рослини на грядках та в саду, які в цей період там залишаються. Шар мульчі створює додаткову перешкоду для холоду, захищаючи кореневу систему рослин від вимерзання. Деяка мульча може ще й сніг затримувати, значно підвищуючи цей захисний ефект.

То чим можна мульчувати на зиму? Я пропоную:

  1. Компост. Універсальна мульча. Не тільки захищає, а й живить рослини, бо дуже удобрює ґрунт. Підходить для мульчування більшості садових рослин, а також грядок, як пустих, так і з підзимним посівом овочів.

Однак, перш, ніж використати компост, як мульчу, треба його приготувати заздалегідь. І справа ця, я вам скажу, не проста. Треба і рук докласти, і голову мати. Неправильно приготовленим компостом грядки можна «удобрити» насінням буряну, різними збудниками хвороб і личинками шкідників.

  1. Торф. Його можна використовувати і на грядках, і в садку. Але, як правило, доводиться його купувати за гроші. Крім того, він впливає на кислотність ґрунту. Врахуйте і це.
  2. Тирса, стружка. Крупна тирса і стружка можуть затримувати сніг, створюючи додаткове укриття. Але вони, як і торф, підкислюють землю. Стружка, як мульча, вимагає внесення додаткового азотного добрива. Для деяких рослин може не підходити. Не знаю чого, але моя півонія після мульчування стружкою здохла.
  3. Солома. Прекрасна органічна мульча на зиму. Гарно затримує сніг і захищає корні рослин від морозів. Але деяким господарям її теж доводиться купувати. Це «поганим», так сказать. А «хороший» господар має її заготовити за літо. А це – теж велика робота. Крім того, в соломі зимують миші і прочі гади з їхньої компанії.

Використовуючи солому, як мульчу на грядках чи в саду на зимуючі рослини, не забудьте, як пригріє сонце, її зняти. Вона не пропускає тепло, так само, як і холод взимку. Колись я на 8-ме Березня, ще дурна, посадила картоплю під солому. Ну, думаю, буде в мене бульба раньше всіх. І не замерзне. Вона то не замерзла. Але «раньше всіх» – не вийшло. Картопля «вилізла», коли людська вже цвіла. Виявляється, вона там лежала, бідна, в холоді, бо солома не пропускає сонце. А я думала, шо хтось зглазив…

  1. Хвоя та шишки. В багатьох регіонах назбирати таке добро в лісі – не проблема. Мульча з хвої гарно покриває ґрунт, утеплюючи його. Миші там не заведуться, бо їм не подобається, як вона пахне. Але, як і стружка, хвоя підкислює ґрунт. Якщо він у вас і так кислий, краще – не експериментуйте.
  2. Сухе листя. Доступна мульча, з якої можна зробити справжню шубу для рослин. Але в ній можуть зимувати різні шкідники.
Мульчування опалим листям

Мульчування опалим листям

Мульчування – недоліки

На власному досвіді переконалася, що розумний підхід до мульчування забезпечує нуль недоліків цього процесу. Розумний підхід, правда, виробляється роками тренувань. Мульча – один з основних принципів органічного землеробства. А воно приносить шалені “дивіденти”! Прочитайте статтю про американців, які на 4-х сотках городу вирощують 3 тонни овочів щороку. Хіба не українська мрія?

Який клопіт може принести мульча недосвідченому користувачу? Буває, що:

  • Занадто товстий шар на глинистому ґрунті загниває, особливо, коли шпарять дощі. Що робить? Елементарно – уменшіть шар мульчі до 2-3 см.
  • Часто рослини, вкриті мульчею на зиму, підмерзають весною під час пізніх заморозків. Я вже казала, що мульча не пропускає сонячні промені. Що робити? Зняти її з приходом весни і дати прогрітися землі до настання тих самих пізніх заморозків.
  • Органічна мульча – ідеальне середовище не тільки для дощових черв’яків, а й кротів, гризунів, птахів (які тих черв’яків жеруть), в опалому листі і папері люблять селитися слимаки. Що робити? Одним словом не скажеш, це – тема для окремої статті. Зазначу тільки, що з ними можна ефективно боротися. І боротьба ця не на стільки складна, на скільки ефективна мульча.

Загалом, без мульчі я вже свій город і сад не уявляю. Дуже необхідна вона навіть таким невибагливим рослинам, як лаванда вузьколиста. І вам раджу. Разом з правильним городнім інвентарем вона значно полегшує працю на землі.

Ще побачимось.

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить