Як доглядати за ґрунтом після збору врожаю

Догляд за ґрунтом восени — це цілий комплекс заходів, спрямованих не просто на відновлення родючості, а й на покращення текстури та попередження цілого спектру проблем, від поширення бур’янів до хвороб та шкідників. Адже землю виснажують не лише городні культури та сезонні квіти, а й механічна обробка та регулярний догляд за рослинами. Після збору останніх плодів та листочків до настання зими є чимало часу. І ці кілька місяців варто використати з користю. Потурбувавшись про відновлення здоров’я ґрунту вчасно, ми закладаємо основи майбутнього врожаю та забезпечуємо здорове середовище для рослин. Як доглядати за ґрунтом після збору врожаю, поговоримо в статті.

Догляд за ґрунтом восени

Догляд за ґрунтом восени – 7 ефективних кроків

1. З чого почати?

Почати завжди краще з прибирання. Адже все сміття, яке залишилося після вирощування культурних рослин від опалого листя до не видаленого коріння є не стільки джерелом органіки, скільки потенційним прихистком для шкідників та збудників хвороб. Та й коріння бур’янів потрібно ретельно вибрати. Особливо уважно збирайте рослинні залишки там, де рослини хворіли.

2. Традиційний чи органічний метод обробки землі обрати?

Для багатьох садівників осінні роботи з ґрунтом асоціюються з важкою фізичною працею — глибоким перекопуванням грядок. Це традиційний метод обробки землі, та не єдиний. Якщо мова не йде про цілину й запущену землю, то найчастіше достатньо значно простішої обробки — розпушування на глибину в 6-7 см вилами чи плоскорізом.

Принаймні, саме так працювати з ґрунтом після збору врожаю рекомендують прихильники органічного землеробства. Мінімальна шкода землі, збереження її особливої екосистеми мають свої переваги. Та обирати метод осінньої культивації землі лише вам.

3. Знезаражування та оздоровлення ґрунту

Якщо рослини, які ви зібрали з грядки, хворіли або їм дошкуляли шкідники, найпростіший варіант позбавитися від проблем — пролити всю площу ґрунту фунгіцидами або інсектицидами. Та вплив хімічних засобів на корисну біоту землі, як і екосистему саду в цілому, далеко не без наслідків. Для оздоровлення завжди краще використовувати біопрепарати або хоча б прості, але безпечні для природи засоби — настій попелу, полину, розчин йоду з молоком.

Біопрепарати («Біоспорин», «Трихофіт», «Фітоспорин», «Актоверм» та інші) — завжди кращий вибір, адже діють комплексно. Вони не просто пригнічують патогенні грибки, шкідливі бактерії і мікроорганізми, а ще й активують, примножують, відновлюють корисну біоту, покращують стан ґрунту, сприяють якісному переробленню органіки й переходу елементів в доступні рослинам форми.

4. Внесення добрив восени

Восени найкраще «працює» комбінація органічних добрив та біопрепаратів, направлених на відновлення родючості ґрунту («Байкал», мікориза, «Ембіко», «Агрінос» та ін).

Для осіннього підживлення використовуйте якісні, зрілі, ферментовані добрива або збагачені мікроорганізмами добрива — компост, перегній, пташиний послід. Орієнтуючись на стандартну «дозу» у 2-4 кг органіки та максимум в 1 відро на квадратний метр, враховуйте стан землі на вашій ділянці. І не забудьте додати по склянці попелу на кожен м². Це простий засіб оздоровлення ґрунту та поповнення його мінеральних «запасів».

Можна для покращення якості землі вносити восени і мінеральні добрива. Це зручно, швидко, сучасно, та жодні міндобрива не замінять і не компенсують природних процесів регенерації ґрунту. Мінеральні добрива лише поповнюють запаси поживних речовин. Для осіннього догляду за ґрунтом традиційно виключають азот, використовуючи виключно фосфорно-калійні препарати або спеціальні «осінні» добрива з мікроелементами. Після культур, що сильно виснажують ґрунт, вносять 40 г калійних та до 100 г фосфорних добрив на кожен м².

5. Сидерати — найшвидший спосіб відновити землю

Використання проміжних рослин — сидератів — завжди доцільне. Їх роль у відновленні родючості та якості ґрунтів неможливо переоцінити. Вони сприяють оздоровленню, пригнічують збудників хвороб та шкідників, стримують бур’яни, підвищують рівень якісного гумусу, відновлюють структуру, повертають повітропроникність ґрунту, сприяють активізації корисної мікрофлори та бактерій.

Якщо сіяти сидерати рано, відразу після збору врожаю, вже за 1-1,5 місяця рослини підростуть до 15 см і їх можна скосити та заробити в ґрунт. І за бажанням — посіяти сидерати повторно під зиму, щоб отримати напровесні ще одну порцію якісного гумусу.

Восени сидерати застосовувати простіше, ніж весною чи влітку. По очищеній, обробленій землі їх просто рівномірно розсівають зверху, а потім — заробляють граблями чи притрушують компостом, землею, накривають плівкою.

При виборі сидератів пам’ятайте про правила сівозміни. Найкращі для осіннього використання — види з родин Бобові та Капустяні. Гірчиця, конюшина, люпин, віка. фацелія, горох, люцерна — фаворити не лише по боротьбі з захворюваннями та шкідниками, а й по відновленню пухкої текстури ґрунту, запасів фосфору та азоту. Та їх не можна використовувати для відновлення землі після рослин-родичів. Овес та жито — чудова альтернатива. Особливо якщо земля потребує розпушення та заражена нематодами або дротяниками.

Який би сидерат ви не вибрали, запам’ятайте універсальну пропорцію: 1 склянку насіння використовуйте на кожні 10 квадратних метрів ґрунту.

Детальніше про те, які сидерати посіяти під зиму, читайте в нашій статті.

6. Мульчуйте все, що можете

Не важливо, сіяли ви сидерати чи вносили в землю добрива — не залишайте ґрунт у себе в садку на зиму «голим». Мульчування — найкращий помічник у відновленні землі. Створіть захисний шар з будь-яких рослинних матеріалів, торфу чи органічних добрив після завершення всіх робіт. Оптимальна висота мульчі на зиму — від 6 см.

Читайте також нашу статтю про досвід використання мульчі в саду і на городі.

7. «Канікули» для виснажених грядок

Давайте землі хоч іноді відпочити. «Канікули» для виснажених грядок — найкращий спосіб ефективно відновити ґрунт. Якщо ви помітили, що якість врожаю значно знизилася, є ознаки сильного виснаження землі чи проблеми з ґрунтовими шкідниками і хворобами, просто заплануйте на наступний рік вирощування таких культур, які оздоровлять та покращать землю.

Найпростіший варіант — сидерати. Та роль культури-реаніматора ґрунту можуть відіграти і чорнобривці, нагідки, материнка та інші пряні трави.

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.