Коли садити часник на зиму?

Переваги зимової посадки часнику – очевидні: врожай отримаєте раніше, а на початку літа, коли зелені ще не так багато на столі, його стрілки стануть суттєвим додатком до сезонних вітамінів. Городники-початківці не ризикують садити часник на зиму через можливість його псування в землі внаслідок морозів. Що необхідно знати про посадку часнику на зиму, щоб уникнути таких неприємностей? Розкажемо у статті.

chesnok-01-1024x684-7109821

Коли садити часник на зиму

Коли садити часник весною, читайте в нашій статті за посиланням.

Коли садити часник на зиму в Україні

Озимий часник висаджують восени, але як вгадати з точною датою посадки? Вважається оптимальною висадка цієї культури приблизно за 35-45 днів до початку стабільних морозів. Треба щоб до приходу справжньої зими часник встиг наростити кореневу систему. Але при цьому його зелена надземна частина не повинна проклюнутися на світ Божий до весни.

Як вгадати правильний час для посадки часника на зиму, враховуючи нестабільні морози останніх зим? В народі вже давно закріпилася мудрість – не садити озимий часник до Покрови. А ось одразу після свята – якраз час. Крім того, можна орієнтуватися на місячний календар. Багато городників і насінину в землю не кинуть, поки не звіряться з ним.

Посадити часник раніше, ніж треба, так само погано, як і пізніше. В першому випадку озимий часник почне проростати ще до зими, і перші ж морози його загублять. В другому – він не встигне наростити корені до морозів і також загине.

До речі, ви знаєте, що на зиму можна посадити більш, як 20 різних культур?

Підготовка грунту для озимого часнику

Якщо вже визначилися, коли садити часник, пора приступати до підготовки ділянки під його посадку. Звичайно, можна посадити озимий часник будь-де на городі. Але якщо ви зацікавлені в гарному врожаї, а не просто в процесі вирощування часнику, то треба попрацювати трошки більше.

По-перше, прочитайте нашу статтю про сівозміну і дізнайтеся, після яких культур садити часник на зиму не рекомендується. По-друге, виділіть для часнику сонячну грядку. Без достатньої кількості сонця часник розвиватися буде, але не потішить великими головками. По-третє, якісно удобріть майбутню грядку з часником ще до того, як почнете вирощувати озимий часник.

Що для цього потрібно? Якщо ділянка виснажена після попередньої городини, або, взагалі, не відрізняється високою родючістю, внесіть наступні добрива з розрахунку на 1 метр квадратний:

  • 5-6 кг перегною;
  • 30 грамів суперфосфату;
  • 20 грамів калійної солі.

Обробіть ділянку плоскорізом, вирівняйте граблями й полийте розчином мідного купоросу (1 ч.ложка на 10 літрів води).

Важливо! Вносити добрива на грядку, де будете садити озимий часник, можна не пізніше ніж за 2 тижні до його посадки. Після обробки ділянки на цей термін краще накрити її поліетиленовою плівкою або агроволокном.

Посадковий часник

Посадковий часник

Підготовка часнику до посадки

Підготовка грунту під озимий часник – дуже важливий етап, але при цьому варто приділити увагу і самому часнику. Всі маніпуляції з ним треба проводити безпосередньо перед посадкою. Що робити?

  • Розібрати головки на зубки;
  • Відібрати найбільші для посадки (безжалісно відбракувати кволі і не свіжі);
  • Знезаражити зубки у соляному розчині (3 столових ложки на 5 літрів води) -потримати дві-три хвилини;
  • Занурити посадковий чаник на хвилину у розчин мідного купоросу (1 чайна ложка на 10 л води).

Як садити часник на зиму

Коли час садити часник на зиму прийде, грядка під нього має бути вже два тижні, як оброблена. Тоді для полегшення процесу можемо використати маркери. Про них ми писали окрему статтю. Часник під зиму висаджують у борозенки не глибше 10 см. Відстань між ними 20-25 см. Відстань між зубками – приблизно 15-10 см, в залежності від величини посадкового матеріалу.

Якщо вносили перегній при підготовці ділянки під часник, варто насипати на дно борозенок невеликий шар піску (2-3 см). Це захистить зубки від гниття.

Після того, як посадили часник на зиму, його треба замульчувати. Достатньо буде двосантиметрового шару мульчі. В її якості можна використати сухий торф чи дерев’яну стружку.

Посадка озимого часнику

Посадка озимого часнику

Догляд за озимим часником навесні

Весною, коли морози відійдуть, а сонячних днів стане достатньо для того, щоб земля почала поступово прогріватися, мульчу з часника знімають. Як правило, це буває не раніше квітня. А от в березні, як раз, посадки часнику можна накрити агроволокном, якщо вони не були замульчовані з осені, щоб прискорити прогрівання грядок.

Як тільки перша зелень зявиться на поверхні грунту, часник треба удобрити. Для цього вносять органічні азотні добрива – розчин пташиного посліду чи свіжого коров’яку.

При вирощуванні озимого часнику навесні варто внести новий шар мульчі тоді, коли з’являться його молоді зелені пагони. Це допоможе позбавитися періодичного сапання.

Друге підживлення – коли відламаєте зелені стрілки часнику. Щоб головки вродили більшими, треба це робити тоді, коли стрілки досягнуть приблизно десятисантиметрової довжини. Друге підживлення – також органічне, розчин попелу (200 г на відро води).

Часник любить полив, але тільки до періоду формування головок. Після того, як повідламуєте його зелені стрілки, часник можна зовсім не поливати.

Важливо! Часник не любить кислих грунтів. То ж якщо ваша ділянка кисла, грядку для часнику необхідно розкислити за кілька тижнів до того, як готувати її до посадки (вносити добрива).

Вирощування озимого часнику, а особливо його посадка, може принести набагато менше клопоту, якщо використати високі грядки. Після створення їх не потрібно сапати, удобрювати і проводити сівозміну 4-5 років. Цікаво ж, правда?

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить