Лаванда чи лавандин — що обрати?

Мода на лаванду, що охопила, здається, всіх і кожного, принесла з собою чимало плутанини з сортами. Трендовий лавандин, який у нас рекламують ледь не як кардинально іншу рослину , насправді назва гібридів, селекційно покращеної лаванди, що дає набагато більший вихід суцвіть та ефірної олії. Щодо вирощування лавандин — майже та сама лаванда вузьколиста. Чи дійсно переваги лавандину вагоміші, ніж у «простої» лаванди, зрозуміти непросто. В одному лавандин точно має перевагу — в більшій пишності та яскравості при ідеальному догляді. Чим ще відрізняється лавандин від лаванди, розкажу в своїй статті.

Лаванда чи лавандин — що обрати?

Лаванда чи лавандин — що обрати?

Лавандин — це просто різновид лаванди

У нас довгий час лаванду сприймали як досить одноманітну рослину. А сьогодні навіть окремі сорти стали легендами.

Найбільш цінна, та сама справжня лаванда — лаванда лікарська, вузьколиста або англійська (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, Lavandula spicata, Lavandula vera, true lavender). Це єдина лаванда, що здатна добре зимувати в українських реаліях. Напівчагарник висотою до 60 см і такої ж ширини з дуже потужним, мичкуватим коренем і дерев’яніючими знизу пагонами. Має щільні, лінійні, супротивні, сріблясто-опушені листки і зібрані в довгі колоски суцвіття з дрібних губастих бузково-блакитних квіточок. Все в цій лаванді справжня класика.

Легко впізнаваний, тонкий аромат робить вузьколисту лаванду незамінною зіркою. Численні сорти вирізняються забарвленням та призначенням — від бордюрного «Хідкот» (Hidcote) до білого «Альба» (Alba), ніжно-рожевого «Розеа» (Rosea), синього «Манстед» (Munstead), бузкового «Бічвуд Блу» (Beechwood Blue) чи фіолетового «Хідкот Блу» (Hidcote Blue).

Як використовувати лаванду в кулінарії, читайте в нашій статті.

Лаванда широколиста, або колоскова (Lavandula latifolia, spike lavender), яку легко запам’ятати та розрізняти як французьку — особливий вид лаванди. Вічнозелений напівчагарник, що в висоту під час цвітіння може вирости до 1 м, квітне пізно і дивує розміром та красою рожево-бузкових великих суцвіть з квітами-метеликами та камфорним ароматом.

Лавандин — різновид лаванди, одна з назв лаванди гібридної (Lavandula x intermedia, Lavandula hybrida, Lavandula hortensis, Lavandula fragrans, Lavandula burnatti, lavandin, lavandinol). У цей вид об’єднані всі природні й штучно виведені проміжні форми. Особливо увагу з них привернув гібрид широколистяної та вузьколистої лаванди, який вчені використали для селекції сортів у якості більш доступного й дешевого замінника класичних видів.

Потужний стійкий аромат, великі видовжені квітки, довгі й численніші квітконоси, «важкі» щільні суцвіття, часто по три колоски на один пагін, насичені сині кольори роблять лавандин найбільш яскравою лавандою. Кущі потужні, сферичні, висотою 60-75 см, з жорсткими прямими пагонами, а листя — вузьке та сріблясте. Зацвітає лавандин приблизно на місяць пізніше звичайної лаванди, в липні-серпні. А набагато вищий вміст ефірних олій робить його дешевшим.

У гібридної лаванди є декілька базових форм і сортів, придатних для України:

  • «Абріаль» (Abrial, Аbrialis) — рясноквітучий, інтенсивно ароматний культивар;
  • «Арабські ночі» (Арабіан Найт, Arabian Night) — темно-синій надстійкий сорт;
  • «Сойерс» (Sawyers) — ніжно-бузковий сорт;
  • «Супер» (var. super) — інтенсивно ароматний, наближений до лаванди, спазмолітичний за дією;
  • «Гроссо» (var. Grosso) – солодкий за ароматом, з великими фіолетовими квітками, абсолютний фаворит для нашого клімату для великих насаджень;
  • «Рейдован» (Reydovan) — специфічно гіркуватий за запахом, з потужною бактерицидною дією, бузковий;
  • «Альба» (Alba) — пишний високий білоквітковий сорт;
  • «Річард Грей» (Richard Gray) — темно-фіолетовий великоквітковий сорт.

Декоративність лавандину вища, та це все одно «замінник»

Якщо ви мрієте про розкішні, суцільні, пишні, напівсферичні ряди лаванди, суцільні лінії широких бордюрів, як на картинці, то в Україні найближчий до бажаного декоративний ефект дасть лавандин. Він вищий, потужніший, розлогіший, ефектніший, утворює в декілька разів більше суцвіть і виглядає яскравіше. Більший розмір квіток, щільніші суцвіття завжди виглядають привабливіше, ніж звичайна лаванда. Тим більше, що забарвлення лавандину стабільно-насичене, а у лаванди — мінливе навіть протягом доби. Та все ж питання, яка рослина привабливіше, не таке однозначне.

Атмосферність і шарм лавандину зовсім не ті ж, що у лаванди. Лавандин — яскрава рослина для фотографій. І якщо задача не в найбільш масовому цвітінні, якщо ви вирощуєте лаванду заради особливої атмосфери і шарму, не формуєте лавандове поле, а шукаєте справжній аромат та тендітну красу, то вибір завжди очевидний на користь звичайної лаванди вузьколистої.

Обидві рослини — однаково цінні медоноси. Їх використовують з декоративної точки зору теж майже однаково — для рокаріїв, бордюрів, квітників, орнаментальних посадок, вирощують в контейнерах і горщиках. Лише кольоровий вплив лавандину значно сильніший. Та й пізніше цвітіння дещо змінює підбір партнерів.

Читайте також наші статті:

Вплив і цілющі властивості лаванди і лавандину

Щоб зрозуміти різницю між лавандою та лавандином, варто поглянути на використання рослин в ароматерапії та парфумерії. Лавандином розбавляють, підробляють, підміняють для здешевлення куди більш цінні та рідкісні олії. Аромат лавандину стійкіший, виразніший, більш чоловічий і різкий, вау-ефект більше саме у нього. І інколи це зовсім не недолік.

По використанню, призначенню лавандин від всіх видів лаванди відрізняється ледь не кардинально. Наприклад, якщо ефірною олією лаванди вузьколистої лікують опіки, лавандин лише погіршує стани обпеченої шкіри. Лавандин тонізує, а не заспокоює, зовсім інший по характеру впливу на емоційний стан. І якщо ви любите чай чи ванну з настоєм суцвіть, то і у них дія буде іншою.

Якщо вам потрібен заспокійливий, лікувальний ефект лаванди, ви хочете ввечері релаксувати в хмарах лавандового аромату і збирати лаванду в практичних цілях, лавандин не підійде для вашої ділянки. Якщо важливіша декоративність, насиченість аромату, а не лікувальні властивості — краще обрати саме гібрид лаванди.

Як сушити лаванду правильно, читайте в нашій статті.

Декоративність у лавандину вища, ніж у лаванди вузьколистої

Що вигідніше купувати і розмножувати?

Для нас гібридизація лаванди дарує шанс привнести красу теплолюбної та вибагливої лаванди широколистої, хоч і віддалено, у свої садки. Для всього світу гібриди — вихід з складної ситуації зі все більшим скороченням врожайності і стійкості старих сортів, спосіб покращити економічну складову. Кількість суцвіть, які можна зібрати, в 2-3 рази вища. Відповідно і результат при заготівлі для сухих букетів, крафтярства, продажу куди кращий. Та це лише одна зі сторін питання.

Саджанці лавандину дорожчі за сорти лаванди вузьколистої як мінімум на 20-30%. І якщо хочеться створити бордюр чи власне лавандовое поле з нуля, потрібно бути готовим до чималеньких витрат. Лише вегетативне розмноження робить лавандин дорожчим і при самостійному розведенні, адже потрібно більше часу і «стартовий матеріал» дорожче, ніж насіння.

Звісно, різниця тим відчутніше, чим більше «масштаб» посадок. Якщо потрібні пара кущів для декоративних цілей, можна сміливо обирати лавандин. А для великих насаджень вигідніша лаванда.

Лавандин — стерильний гібрид, який можна виростити лише черенкуванням, вкоріненням відводків і розділенням. І процес не надшвидкий. Однорічні здерев’янілі гілки вкорінюються не завжди, а розділення вимагає досвіду, очікування декілька років, з багаторазовим окучуванням основи куща для утворення порослі.

Лаванду можна виростити і з живця, відводка, діленки, і з насіння. Якщо обрати перевіреного виробника і виконувати його вказівки для конкретного сорту, декілька десятків кущів можна виплекати досить швидко, вже в травні висаджуючи в садку. Насіння лаванди зберігає схожість довгі роки, може сіятися під зиму, при вирощуванні розсади потребує лише звичайної стратифікації в холодильнику протягом місяця та раннього посіву.

Англійська лаванда найбільшої декоративності досягає на, як мінімум, 800 м над рівнем моря

Англійська лаванда найбільшої декоративності досягає на, як мінімум, 800 м над рівнем моря

Відмінності у вирощуванні

Обидві рослини мають абсолютно ідентичні вимоги по освітленню та грунту. Сонячне, захищене місце, південна орієнтація, водопроникні, легкі, збагаченні гумусом грунти, захист від найменшого ризику затримки вологи — спільні уподобання і звичайної, і гібридної лаванди. Кущі погано цвітуть навіть у напівзатінку. Щільних, важких грунтів, сирості рослини не терплять. Зате люблять кам’янисті та піщані землі.

Чималенька відмінність, що робить саме лавандин більш відповідним українським реаліям, лише одна: лавандин невибагливий до висоти, на відміну від «гірської» лаванди, що найбільшої декоративності досягає на, як мінімум, у 800 м над рівнем моря. Лавандину комфортно і в низинах, для більшості областей він з цієї точки зору підходить куди краще.

При посадці лавандин вимагає більшої дистанції між рослинами (рівнозначно висоті), та на цьому відмінності закінчуються. Будь-яку лаванду висаджують у глибокі ямки, заглиблюючи кореневу шийку на 3-4 см, рясно поливають і мульчують.

Лавандин краще висаджувати восени, в жовтні, а ось лаванду можна садити і восени, і напровесні, як тільки відтане грунт. Будь-який вид лаванди заборонено «турбувати» після досягнення трьохрічного віку, під час бутонізації та цвітіння.

Лавандин через потужніший ріст і більшу кількість суцвіть більш вимогливий до поливу. Він не втрачає своєї посухостійкості, та все ж рясно квітне лише коли тривалу відсутність опадів компенсують. Лаванда може обходитися без поливу взагалі. Підживлюють рослини однаково, напровесні.

Всі види лаванди потребують регулярної обрізки. Лаванду обрізають після цвітіння, а потім — в кінці сезону, восени, якщо так зручніше — після зимівлі. У лавандину обрізку проводять лише навесні. Обидва види гинуть, якщо їх обрізати до здерев’янілих частин гілочок.

Хворіють ці рослини вкрай рідко, за винятком гнилі через неправильну посадку. Та лавандин чомусь рекламують як стійкіший до шкідників.

На відміну від лавандину, англійська лаванда спокійно зимує в Україні без укриття

На відміну від лавандину, англійська лаванда спокійно зимує в Україні без укриття

Як зимівля лавандину відрізняється від зимівлі лаванди?

«Звичайна» лаванда вузьколиста може вирощуватися навіть в 3 та 4 зоні, морозостійка і потребує надпростої підготовки до зими.

Лавандин багато в чому зберігає «звички» вузьколистої лаванди, та все ж «домішки» характеристик лаванди широколистої на ньому позначаються. Зимостійкість гібридів — максимум 5 зона. І укриття успіху не гарантує. Єдиний вихід — придбання адаптованих до місцевого клімату сортів в місцевих розплідниках та у колекціонерів.

Лаванда навіть у перший рік чудово зимує під снігом або з укриттям хвойними гілками, що захищає рослинки у бесніжні періоди. Дорослі кущі жодної підготовки до зими не потребують. А ось лавандин потрібно завжди захищати на зиму, окучувати чи вкривати лапником для кращого захисту. Обидва різновиди лаванди однаково схильні до випрівання при використанні сухого листя.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.