Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. I)

Декоративні кущі та дерева – обов’язковий елемент завершеного ландшафтного дизайну. Без них важко уявити будь-який сад чи подвір’я. Віками прикрашали українські хати калина та бузок. Не меншою популярністю користуються вони і в сучасних ландшафтних композиціях. Вони — невіддільна частина палісадників і міксбордерів. І не дивно – бо ці декоративні кущі не тільки красиві, а й дуже невибагливі у догляді. Чого ще треба лінивим, але ласим до краси господарям? Щоб таких рослин у “лінивому” садку було якнайбільше!

Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. I)

Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. I)

«ЗЕЛЕНА САДИБА» склала свій рейтинг декоративних кущів. В цей список потрапили 10 красивих декоративних  листопадних рослин, догляд за якими мінімальний. Матеріалу назбиралося багато, то ж ми поділили статтю на дві частини. В першій про:

 1. Калину;
 2. Бузок;
 3. Форзицію;
 4. Барбарис;
 5. Чубушник (садовий жасмин).

В другій частині статті «Невибагливі і прекрасні – топ-10 декоративних кущів» читайте про:

 1. Спірею;
 2. Шипшину;
 3. Гортензію;
 4. Глід;
 5. Гібіскус садовий.

Звичайно, це далеко не весь список невибагливих декоративних кущів. Бо ми зупинилися тільки на поширених в українських садах рослинах. А ще в статті – про те, як використовувати декоративні кущі у ландшафтному дизайні та про принципи їх розміщення у саду. Передивіться також нашу статтю про однорічні рослини-гіганти. Поки ваші кущі підростатимуть, з їх завданням легко впораються ці однорічники.

Декоративні кущі – використання в ландшафтному дизайні

Використання декоративних кущів на присадибній ділянці може бути дуже різноманітним. Наприклад:

 • Низькорослі кущі необхідні при оформленні бордюрів, композицій з однорічними чи багаторічними квітами на міксбордерах;
 • Більші чагарники можна посадити для «фіксації» кутів, поворотів доріжок, створення живих огорож;
 • Найбільші кущі – чудовий матеріал для декорування парканів, стін будинків, сараїв, гаражів, альтанок;
 • Особливу роль в ландшафтному дизайні саду відіграють вічнозелені хвойні кущі. Їх садять групами або як солітери;
 • Ландшафтні дизайнери радять висаджувати найбільш ефектні за своїм зовнішнім виглядом декоративні кущі на найвиднішому місці ділянки, наприклад, перед фасадом будинку.

1. Калина

Ми не дарма поставили калину номером першим нашого рейтингу. Красива, цілюща, їстівна… А ще вона – один із символів нашої країни, то ж бути чи не бути калині у вашому саду – взагалі, не питання. Тільки – бути! Рід калин всього включає більш як 200 видів. Є такі, які мають не їстівні плоди, але дуже декоративне листя. Бувають навіть вічнозелені кущі калини. Але і звичайнісінька калина звичайна, вибачайте за тавтологію, – справжня прикраса будь-якого саду.

Декоративний кущ калина звичайна, фото

Калина звичайна “Буль де Неж” (Viburnum opulus Boule de Neige)

Її плоди – це цінна цілюща сировина, листя змінює колір з яскраво зеленого навесні до багряно червоного осінню, перетворюючи кущ калини на справжню родзинку саду в будь-яку пору року. А в зимовому саду їй просто ціни нема!

За що цінуємо: не боїться морозів, невибаглива, добре почувається в тіні, декоративна протягом всього сезону, плоди багатьох видів цілющі і їстівні.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних та групових посадках, в тому числі й разом з іншими декоративними кущами і деревами, хвойними рослинами.

Місце для посадки: більшість видів і сортів калини не вибагливі до умов, але віддають перевагу добре зволоженим ґрунтам без застою води.

Догляд: калина звичайна, на жаль, часто пошкоджується шкідниками. То ж від них її варто постійно захищати, обробляючи декоративний кущ спеціальними препаратами. Крім того, калину звичайну треба вчасно обрізати, видаляючи сухі, старі пагони. Бажано мульчувати пристовбурові кола, щоб зайвий раз не поливати в суху погоду. Важливі для калини весняні підживлення комплексними мінеральними добривами.

2. Бузок

Навряд чи в Україні ви знайдете багато садиб без бузку. Його ароматом навесні важко надихатися, а різноманітність видів та сортів на сьогодні дозволяють найвибагливішим господарям вибрати той самий кущ, який задовольнить всі забаганки – і пишні квіти насиченого кольору, і багате листя, і розмір рослини дозволяє посадити його навіть в маленькому саду.

Декоративний кущ бузок, фото

Бузок (Syringa)

Так, ми звикли, що бузок – дуже великий кущ. Але сучасні селекціонери вивели сорти, які не ростуть понад два метри у висоту. Саме те, що треба для маленького садка.

За що цінуємо: невимогливий, легко переносить найбільші морози, великий вибір сортів і гібридів, казково красивий і пахучий у пору цвітіння.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  бузок найкраще виглядає в одиночній посадці, часто цю рослину висаджують біля будинку чи паркану, але і в садку він буде на своєму місці. Не дуже ефективний для озеленення в перший рік, бо не дає одразу пишного листя і цвітіння. Але цікава кора компенсує цей недолік.

Місце для посадки: віддає перевагу гарно освітленим, сонячним ділянкам з обробленим ґрунтом, хоч до його складу і родючості дуже толерантний. Єдине – не виносить болотистих місць. Коли садите бузок, залишайте для нього на майбутнє достатньо місця, щоб потім йому не було тісно. Зауважте, що більшість сортів бузку високорослі і розлогі.

Догляд: пишне цвітіння наступного року забезпечить вчасна обрізка зів’ялих суцвіть. Крім того, рекомендується обрізати кореневі молоді і зайві (занадто старі, пошкоджені, сухі) пагони.

3. Форзиція

Казкова рослина: ранньою весною її гілля густо вкривається сонячно-жовтими квітками, і лише потім, коли цвітіння скінчиться, на них з’являються молоді листочки. Форзиція, як декоративний кущ, насамперед, цінується садівниками за такий яскравий період цвітіння.

Декоративний куцщ форзиція, фото

Форзиція (Forsythia)

Але обов’язково врахуйте при покупці саджанця той факт, що вона дуже теплолюбива. В холодних регіонах деякі види форзиції підмерзають взимку навіть під укриттям і, як правило, не цвітуть.

За що цінуємо: цвіте дуже рано і рясно, виключно декоративна в період цвітіння, стійка до хвороб і шкідників.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  гарно виглядає в одиночних посадках – на квітниках в оточенні тюльпанів чи нарцисів, які цвітуть одночасно з нею, або просто на зеленому газоні. Форзицію можна також поєднувати з іншими декоративними кущами в групових посадках, використовувати для живої огорожі.

Місце для посадки: любить легкі родючі ґрунти. Віддає перевагу сонячним ділянкам, захищеним від вітру. Варто виключити можливість застою вологи, бо ця рослина погано переносить надмірне зволоження.

Догляд: мульча на зиму – обов’язкова. Пагони нагинають до самої землі, щоб вони опинилися свого часу під шаром снігу.

Більше про форзицію читайте в статті Форзиція – перша красуня весни.

4. Барбарис

Про барбарис «ЗЕЛЕНА САДИБА» докладно писала у статтях «Барбарис у ландшафтному дизайні» та «Барбарис – як посадити та доглядати».

Декоративний кущ барбарис, фото

Барбарис Тунберга (Berberis thunbergii)

За що цінуємо: декоративність збережена на протязі всього року. Навіть без листків його переплетені пагони, що змінюють забарвлення, радують око. Цвісти барбарис починає в кінці травня, закінчує – всередині червня. Незважаючи на красу дрібних жовтих квіточок, найбільше барбарис цінують за дуже декоративне яскраве листя. На протязі всього сезону воно змінює колір: весною – насиченого зеленого, влітку – темнішає, а осінню листочки барбарису стають багряно-червоними.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  серед вітчизняних ландшафтних дизайнерів найбільш популярний барбарис Тунберга. Він красиво виглядає в живих огорожах понад доріжками, як солітер на галявині чи в поєднанні з іншими декоративними кущами, листяними чи хвойними.

Місце для посадки: на сонячному місці колір його листя буде більш насиченим, але і в напівтіні барбарис себе гарно почуває. Барбарис Тунберга не боїться холодних північних вітрів і стійкий до засухи.

Догляд: невибагливі декоративні кущі – це однозначно барбарис Тунберга. Він зовсім байдужий до рівня родючості ґрунту, стійкий до шкідників, то ж не вимагає використання ніяких хімікатів. Обрізку варто проводити і весною, і осінню, видаляючи старі пошкоджені пагони. Молоді – обрізають дуже обережно, не змінюючи природної форми куща.

5. Садовий жасмин, або Чубушник

Забути аромат його квітів практично неможливо. Коли він цвіте, хочеться просто жити в саду! Сьогодні вирощують багато видів і сортів чубушника. Вони відрізняються між собою за формою квітки, відтінками аромату, розміром куща і періодом цвітіння.

Декоративний кущ чубушник (садовий жасмин), фото

Чубушник (садовий жасмин)

За що цінуємо: рясно цвіте, дуже запашний, стійкий до морозів, рідно пошкоджується шкідниками і хворобами.

Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних і групових посадках, в композиціях з іншими декоративними кущами.

Місце для посадки: віддає перевагу сонячним місцям, але непогано почувається і в напівтіні. Бажано забезпечити чубушнику родючий ґрунт, тоді він цвістиме рясніше. Ця рослина любить вологу, але не переносить надмірного зволоження.

Догляд: обрізка (старе гілля вирізають раз на 4-5 років, пагони, які згущають кущ – щороку наприкінці літа, сухі – кожної весни), поливати цю рослину варто тільки в засушливу погоду, підкормки бажано проводити і осінню, і навесні.

Післямова

Наразі — це все про кущі декоративні. Фото, які ви побачили в статті не можуть передати всю чарівність цих рослин. То ж якщо у вашому саду ще їх нема, не роздумуючи посадіть їх. Наступного разу ми продовжимо розмову про декоративні кущі і розглянемо спірею, шипшину, гортензію, глід і гібіскус садовий. 

Якщо наша стаття вас зацікавила, поділіться нею в соціальних мережах. Хай комусь ще знадобитися! Якщо хочете в своєму саду чогось екзотичного, спробуйте вирощувати бругмаксію. А ви чули про піраканту? Це вічнозелений декоративний кущ, який у нас мало ще вирощують, але його цілком можна віднести до невибагливих.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить