Як і коли садити цибулю на зиму?

Ще зовсім недавно садили цибулю на зиму в Україні лише поодинокі городники. Більшість віддавала перевагу весняній посадці при вирощуванні цибулі. Але сьогодні мало в якому господарстві відмовляються від ідеї отримати її врожай на місяць раніше, ніж зазвичай. Тим більше, що в продажі є сорти, які адаптовані до найсуворіших зим. Про те, яку цибулю садити на зиму, як та коли, розкажемо у статті.

yak-i-koli-saditi-cibulyu-01-1024x723-9088140

Як і коли садити цибулю на зиму?

Зміст:

 1. Коли садити цибулю на зиму;
 2. Підготовка озимої цибулі до посадки;
 3. Підготовка ґрунту до посадки озимої цибулі;
 4. Як садити цибулю на зиму;
 5. Догляд за озимою цибулею навесні.

Коли садити цибулю на зиму

Перш ніж визначитися, яку цибулю можна садити на зиму, варто згадати, коли потрібно її висаджувати восени. Точну дату для цієї роботи вам ніхто не скаже, бо досвідчені городники радять орієнтуватися не по календарю, а по погоді. Так, більшість вважає, що перед тим, як садити цибулю на зиму, на вулиці має встановитися стабільно мінусова температура вночі.

Якщо після відносного осіннього тепла протягом кількох днів стовпчик термометра вночі тримається нижче нуля, прийшов час садити цибулю на зиму.

Це може бути і в кінці жовтня, і в листопаді – сучасні погодні умови непередбачувані. Вдалим можна вважати той час посадки, коли до встановлення стабільних морозів залишається приблизно місяць. Якщо цибулю посадити раніше, ніж потрібно, вона «пустить стріли» і загине, якщо пізніше – може не встигнути розвинути до морозів кореневу систему і замерзне.

Виходячи з цього, зрозуміло, яку цибулю садять на зиму – озиму, тобто ту, яка не боїться морозів. Її видів і сортів на сьогоднішній день дуже багато, і про це можна написати окрему статтю. Заслужену популярність має озима цибуля голландських колекціонерів. Вибрати сорт «озимої голландки» вам порадять в будь-якому магазині товарів для саду та городу.

Які ще культури посадити під зиму, читайте в нашому матеріалі 20+ культур для підзимніх посівів.

Підготовка озимої цибулі до посадки

Перед тим, як садити цибулю на зиму, треба її відсортувати. Всі насіннєві цибулинки можна поділити на три групи:

 • Овсюжка – діаметр цибулини до 1 см;
 • Сівок – діаметр від 1 до 3 см;
 • Вибірка – діаметр від 3 см.

сортування озимої цибулі

На зелень найкраще садити найбільші цибулинки, а ось сівок і овсюжка – ідеальні для вирощування цибулі-ріпки.  Перед посадкою цибулі на зиму її шийки не обрізають, як це прийнято робити навесні.

Особливості весняної посадки цибулі читайте в матеріалі Правила посадки цибулі на ріпку весною.

Підготовка ґрунту до посадки озимої цибулі

Де найкраще посадити цибулю, щоб створити оптимальні умови для її успішного вирощування? Цибуля любить:

 • Легкі добре дреновані піщані ґрунти, удобрені компостом чи перегноєм;
 • Захищеність від вітрів (з боку холодних північних вітрів можна посадити для цього високі рослини);
 • Попыл (розсипають з розрахунку 10 грамів на метр квадратний двічі: перший раз – перед посадкою, другий – навесні після того, як знімуть мульчу);
 • Попередники: всі зернові (крім, вівса), кукурудзу, буряк, гірчицю, рапс, фацелію, горох, квасолю, помідори, огірки, салат, капусту.

Цибуля не любить наступних попередників:

Обов’язково враховуйте принципи сівозміни при вирощуванні цибулі, тоді можна розраховувати на її пристойний врожай.

Важливо! Цибулю на одному місці можна вирощувати два сезони. Після другого врожаю на цьому місці не рекомендують садити цибулю чотири роки.

Як садити цибулю на зиму

Озиму цибулю садять на рівну поверхню ґрунту в борозенки глибиною приблизно 5 см. Відстань між ними – 15-20 см, відстань між цибулинками – 5-7 см. Насіннєвий матеріал має бути сухим! Озиму цибулю замочувати перед посадкою не потрібно. Місячний календар городника радить садити цибулю на спадаючий місяць.

як садити цибулю

Поливати посаджену цибулю також не треба. Якщо після висадки дощу не буде днів 10, тоді ділянку можна полити. З настанням стабільних морозів грядку треба замульчувати. Для цього можна використати агроволокно або сухе листя чи гілки хвойних.

Догляд за озимою цибулею навесні

Як тільки навесні ґрунт почне нагріватися, мульчу потрібно зняти. Знову можна використати попіл (посипати грядку з розрахунку 10 грамів на 1 метр кв.) і злегка спушити землю плоскорізом.

Не бійтеся зняти мульчу раніше, ніж потрібно. Якщо з цим забаритися, мульча не дозволятиме паросткам пробитися на світ. Після кожного дощу ґрунт бажано розпушувати. молода зелена цибуля на грядці

Коли на цибулинках з’явилося по чотири листочки-паростки, озиму цибулю варто ще раз удобрити. Для цього вносять курячий послід, розчинений у воді (2 літри сухого помету на 10 літрів води, настоювати 2 доби).

Захистити цибулю, яку садять на зиму, від різноманітних шкідників допоможуть чорнобривці чи нагідки, висаджені по периметру грядки.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.