Хоч як би не вдосконалювалися способи обробки ґрунту, все одно залишаються процеси, які потребують чималих фізичних зусиль. В списку моїх давніх бажань (десь там в самому кінці) досі значиться маленький тракторець. Та хай буде навіть мотоблок! То теж сила 🙂 Але я зараз не про це. Адже, навіть не маючи в розпорядженні коня, можна значно полегшити догляд за овочевими культурами. Зробити це зовсім нескладно, якщо доповнити арсенал городніх інструментів різноманітними пристосуваннями для ручної обробки. Про деякі з них я розкажу сьогодні, з іншими обов’язково познайомлю в наступних статтях (з маркерами, наприклад).
Всім відомо, що розпушування перешкоджає надмірному випаровуванню вологи та запобігає появі бур’янів. Тож, вирощуючи овочеві культури традиційним способом, доводиться не раз, і не два за сезон розбивати верхній шар ґрунту. Частіше за все, для цієї роботи використовують сапку, але є й інші схожі пристосування. Наприклад, сапи-розпушувачі, двосторонні мотики, різного виду грабельки. Такий удосконалений городній інвентар – то вже, без сумніву, великий крок до прогресу, але ще не супер інструмент.
Ще одна цікава новинка – розпушувач ґрунту «Торнадо». Цей городній інструмент не тільки рихлить землю, а й успішно бореться з багаторічними бур’янами типу пирію чи березки польової. Він може легко впоратися навіть з цілиною, яка лопати і сапи не бачила ні разу.
Колись давно мій чоловік змайстрував перший ручний культиватор-розпушувач, і всі сусіди зачудовано спостерігали за процесом обробки землі. За той час, що звичайною сапою можна було сполоти невелику грядку, ми з допомогою культиватора вже встигали обробити пів городу. Розпушити ґрунт, підрізати коріння бур’янів, зруйнувати земляну кірку – з усім цим ручний культиватор справляється на раз-два. Чотири зірчасті диски, закріплені на одній осі, працюють як одна швидка і вправна команда, а спеціальний ніж завершує справу, не залишаючи шансу навіть найдрібнішій бур’янинці.
На жаль, більшість культиваторів-розпушувачів заводського виробництва в роботі виявляються доволі важкими і незручними. Зазвичай городники з ентузіазмом беруться за справу, але дуже скоро їх запал зникає. Рішення є – можна виготовити інструмент самостійно, тим більше, що креслення ручного культиватора зараз неважко знайти в інтернеті. Моя вам порада: для дисків і ножа краще брати металевий лист товщиною до 2 см – він більш податливий, та й деталі будуть набагато легшими.
Плоскоріз Фокіна – то окрема тема . Цей інструмент знайомий багатьом городникам, має багато схвальних відгуків. Про переваги і можливості плоскоріза не буду повторюватися, про них ми вже писали раніше. Головне – навчитися правильно користуватися цим знаряддям ще до того, як захочеться закинути його в якийсь далекий куток. Треба трохи запастися терпінням, і тоді плоскоріз стане для вас найкращим помічником. Крім усього іншого, ним дуже добре обробляти рослини з поверхневою кореневою системою, як у фундука, наприклад. І в саду він незамінний, як стверджує Людмила Воропаєва, що своїми руками створила сад-шедевр ландшафтного мистецтва.
Не можу залишити без уваги цей досить поширений городній інструмент, бо він теж неабияк допомагає в городніх роботах. Не тільки картоплю, а й кукурудзу набагато легше і швидше підгортати дисками. Найчастіше дискові підгортачі використовують як навісне знаряддя для трактора чи мотоблока, тому для ручної обробки заводський варіант не підходить. Але ж народні умільці і тут не сидять, склавши руки. Вони постійно розробляють і вдосконалюють варіанти ручних підгортачів, залишається тільки вибрати, який найбільше до вподоби.
Маючи чималий досвід використання цих та інших городніх інструментів, можу сказати одне – добре працювати на городі – недовго і з задоволенням, а час, що залишився, використати для інших потрібних справ. Як кажуть, у розумного господаря і город розумний. Навесні хоч-не-хоч доведеться користуватися ручним знаряддям (або ж при очищенні занедбаного саду), а далі – не лініться вкрити мульчею хоча б кілька рядків для початку. Вже доведено практикою, що застосовуючи різні варіанти мульчування, можна захищати овочеві грядки від бур’янів протягом цілого сезону. А той вже не за горами. Що зробити в саду і на городу в березні, читайте в календарі робіт.
Щедрих вам урожаїв!
Наталка Волкова,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить