Logo

Чи потрібна городу сівозміна?

В Україні традиційно засаджують картоплею більшу частину городу. Ну, любимо ми її – смажену, варену, запечену, з цибулькою, з салом, з грибочками… ммм! Але виходить так, що головна городня культура щороку повертається на те ж саме місце, а інші овочі туляться скраєчку, як бідні родичі. Кожному овочу потрібен певний набір мікроелементів і мінералів, то ж протягом всього сезону рослини забирають з землі свій «комплект». Якщо залишати все, як є, то з року в рік запас необхідних ресурсів зменшується, ґрунт поступово виснажується, а урожайність стає нижчою. Тому сівозміна городу дуже необхідна.

gorod-01-1024x710-4813185

Чи потрібна городу сівозміна?

Крім того, хвороботворні мікроби, характерні для кожної окремої культури, з часом накопичуються і утворюють численні колонії. Де вже в рослин візьметься сила протистояти такому натиску? Навіть, якщо ви будете використовувати аптечку для саду і городу, міняти овочі місцями потрібно, але чи є для цього якісь правила? Давайте розберемося разом.

Сівозміна овочевих культур

Спеціалісти рекомендують повертати овочі на старе місце не раніше, ніж через 3-4 роки. Але недостатньо просто міняти овочеві культури місцями. Плануючи сівозміну, треба обов’язково врахувати сумісність овочевих культур та добре подумати над тим, як раціональніше використати поживні речовини з ґрунту. Особливо, якщо ви не дружите з компостом. Щоб урожайність була максимальною, старайтеся дотримуватися таких основних правил:

  1. Не садіть поруч культури, які вражаються однаковими хворобами чи шкідниками. Це ж саме правило буде діяти й тоді, коли плануєте розташування грядок на наступний рік.
  2. Морква, цибуля, часник не терплять забур’яненості. Їх краще розміщувати на місці, де було порівняно мало бур’янів (після гарбузів, картоплі, капусти, баштанних культур).
  3. Рослини з глибоко проникаючою кореневою системою слід чергувати з тими, що мають поверхневі корені.
  4. Рослини-фіксатори азоту (горох, квасоля та інші бобові) будуть хорошими попередниками для овочів, які такої здатності не мають.
  5. Не рекомендується вирощувати одну й ту ж саму культуру на одному місці кілька років підряд.

сівозміна картинка 1

Приклади варіантів овочевої сівозміни

Щоб довго не мудрувати, доцільніше розбити ділянку на 4 рівні частини. В кожній частині висаджуйте рослини, які приблизно однаково реагують на внесення добрив і вимагають схожого догляду та мульчування. Такі блоки овочевих культур легше міняти місцями. Наприклад:

I група: капуста, кабачки, патисони, гарбузи – ці рослини добре реагують на внесення свіжого гною чи перегною;

II група: помідори, перець, баклажани – належать до однієї родини, вирощуються в схожих умовах. Поруч з ними можна висаджувати цибулю, часник, редиску та різну зелень. Всі ці культури менш вимогливі до внесення добрив, ніж овочі з першої групи;

III група: морква, петрушка, буряк, пастернак та інші коренеплоди. Ці рослини не терплять свіжої органіки, їх краще удобрювати мінеральними комплексами;

IV група: картопля – потребує гарної заправки добривами. Органіку під майбутні картопляні грядки можна вносити під час осінньої оранки, весною ж краще додавати мінеральні добрива безпосередньо в рядки (маркери для посадки допоможуть зробити їх рівненькими) чи в ямки. Як підготувати бульби перед посадкою, я вже писала.

Читайте також наш матеріал Картоплю вирощую тільки під соломою — і вам раджу!

сівозміна зображення

Вирощуючи овочі такими блоками, не доведеться кожного року переписувати плани сівозміни. Просто міняйте їх місцями – на місці першої групи висаджуйте другу, рослини з третьої групи переводьте на місце другої і т. д.

Як я вже згадувала на початку, досить часто картопля займає більше половини площі ділянки. Як же бути в такому випадку? Можна так само чергувати три перших блоки, але, крім того, щорічно треба міняти місцями ділянку під картоплю і грядки для інших овочів. Якщо картопля залишатиметься на тому ж самому місці, то потрібно буде внести підвищену дозу добрив.

Не бійтеся експериментів з сівозміною. Це може значно покращити якість грунту.

Щедрого врожаю!

Наталка Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить