Сидерати — що і для чого?

З давніх-давен людині відомо, що деякі культури мають чарівну властивість покращувати родючість ґрунту. Але зовсім недавно господарі почали використовувати рослини-сидерати в приватних та великих сільськогосподарських угіддях. І треба віддати “зеленому добриву” належне – навіть за один сезон бідненьку землю вони можуть перетворити на цілком придатний до вжитку ґрунт. Якщо ви в поті чола свого з року в рік обробляєте грядки, а «кукурудза все одно росте в два рази менша, як у сусіда», можливо, вашій ділянці для повного щастя не вистачає саме сидератів. Які посадити та коли прибирати, читайте в нашій статті.

Сидерати — що і для чого?

Сидерати — що і для чого?

Спершу визначимося, що ж то таке – сидерати? Якщо по-простому, то так називають рослини, висівання яких є цілеспрямованим годуванням хробачків, що живуть в землі. Бо якщо вони не живуть на вашій ділянці, то як би ви там не трудилися, великих врожаїв навряд чи дочекаєтеся. Випорожнення цих, любих кожному дачнику чи сільському господарю, хробачків – найкраще мінерально-органічне добриво для овочів. Крім того, всім відомо: де їх багато, там пухка земля. Отже, кормите хробаків – вони «какають» шикарною органікою, яку не купиш ні за які гроші.

Читайте також, які сидерати сіяти весною.

Сидерати — що сіяти?

З цим визначилися. Тепер – чим саме їх годувати. Тобто, що сіяти? Перш ніж я наведу короткий перелік, зауважу два головних «НЕ» використання рослин-сидератів.

 • НЕ можна садити культуру на місце рослини-сидерата, якщо вони належать до одного сімейства. Так, забігаючи наперед, скажу, що гірчиця – прекрасний сидерат, але якщо на її місці ви посадите капусту, будете всім розказувати, що гірчиця – фу)) Бо і гірчиця, і капуста належать до одного сімейства.
 • НЕ перекопувати!!! Щоб сидерат виконав свої функції, ні в якому разі не перекопуйте ґрунт, звільняючи місце, де він ріс, для культурної рослини. Для цього є культиватор або звичайна сапка. Вони не пошкодять структуру ґрунту і не вб’ють корисні мікроорганізми, які так старанно виробляли рослини-сидерати.

Пишу про два «НЕ» одразу, бо, знаєте, як буває: прочитала тьотя список рослин, які жруть хробачки, а до кінця статтю ні – багато роботи. Бігом побігла сіяти конюшину (шо було в коморі). Та виросла, тьотя заставила дядю Петю її покосить, потім перекопать город, і посадили там квасолю. І така вона виросла ніяка, шо тьотя задовбала дядю: «То ти не так викосив і не так перекопав!!!» А всього-то не треба було перекопувати, ну і квасолю після конюшини садити не можна, бо вони одна сім’я.

Від того, що не робити, переходимо до того, що робити. Найбільш затребуваними на наших грядках сидератами є рослини з трьох родин:

 • злакові (жито, пшениця, овес, сорго),
 • капустяні (гірчиця, редька олійна, озимий та ярий ріпак, суріпиця),
 • бобові (конюшина, кормові боби, люцерна, польовий і посівний горох, люпин).

Кожна з цих груп має свої властивості. В залежності від того, які показники ґрунту треба покращити, і вибирають рослину на посів.

Так, злакові сидерати стануть в нагоді, якщо треба:

 • збільшити кількість калію в ґрунті;
 • пригнітити бур’яни;
 • розпушити землю.

Капустяні сидерати пригодяться для:

 • збагачення ґрунту фосфором і сіркою.

Бобові служать для:

 • збагачення ґрунту азотом;
 • структуризації землі;
 • є природнім замінником селітри.

Крім цих властивостей, абсолютно всі сидерати розпушують землю і оздоровлюють її, бо, як я вже казала, всі вони є чудовим кормом для хробаків. Також ці рослини є природньою профілактикою від багатьох хвороб і шкідників. Наприклад люпин і конюшина — дуже неприємні для личинок хруща, то ж їх радять висівати перед посадкою фундука, наприклад.

Порада з власного досвіду: якщо ви ніколи не мали контакту з рослинами-сидератами, не треба ламати голову, шоб то посіяти – засійте землю фацелією. Це абсолютно універсальний сидерат. Ви тільки виграєте, якщо посієте її перед будь-якою культурою. Крім того, вона приваблює на грядки корисних комах, які допомагають боротися з шкідниками на городі.

Читайте також нашу статтю про те, що таке сівозміна і як її застосовувати.

Гірчиця

Гірчиця

Коли сіяти сидерати?

Ці рослини можна сіяти будь-коли. Крім, зими, звичайно. Напрклад, ранньою весною посійте фацелію, ріпак або гірчицю. Період від посіву до зрізання — приблизно 40 днів. Вони не тільки поліпшать якість ґрунту. Ці рослини створюють ідеальні умови для розсади. Треба щоб розсада висаджувалася тоді, коли сидерати вже підросли на грядці. Вони захистять її від заморозків чи палючого сонця. А коли на сидератах почнуть з’являтися бутони – зріжте їх плоскорізом (не бутони, а рослини під корінь) і залиште на грядці. Вони стануть прекрасною мульчею.

Влітку можна сіяти ті самі сидерати і так само, як і весною. А от восени вони вимагають трохи іншого підходу. Тільки зібрали врожай з грядок – одразу засівайте «зеленим добривом». Як варіант, жито, гірчиця, фацелія. Весною рослини, що пережили зиму, треба підрізати сапкою або культиватором, якщо треба, можна внести на поверхню органічний розчин ефективних мікроорганізмів (грибки, дріжджі, корисні бактерії).

З цією метою раджу приготувати настій з бур’янів та кропиви. Настоюєте цю мішанину у затінку тиждень, розводите водою у пропорції 1:10 і поливаєте сидерати. Тоді ваша земля буде просто бомба! На ній (після настоянки) не можна висаджувати тільки часник і цибулю, бо перо швидко пожовкне.

Читайте також нашу статтю Календар садово-городніх робіт на березень.

Коли прибирати сидерати?

Ось тут важливо не помилитися. По-перше, для чого б ви не посіяли ці рослини – сидерати під картоплю чи під капусту — ще раз згадайте друге «НЕ» використання сидератів: НЕ перекопувати! По-друге – косити сидерати треба до того, як вони зацвітуть. Ідеально – у фазі бутонізації. Допустимо – на початку цвітіння.

Якщо передержите, стебла рослин стануть набагато грубіші. Відповідно, щоб перегнити, їм знадобляться корисні речовини з ґрунту, а ви ж їх садили, щоб вони їх генерували, а не використовували!

А щодо того, як прибрати, я вже говорила – сапкою або культиватором. При цьому зрізані рослини треба залишити на поверхні землі в якості мульчі чи заробити в землю вилами чи сапкою. Якщо стоятиме дуже суха погода, поливайте час від часу їх сухі стебла настоєм мікроорганізмів (ЕМ-препарати). І сидерати вам віддячать – швидко перетворяться на бажаний гумус.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить