Logo

Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо «лінивий» сад

Мрія кожного садівника – практичний, легкий у догляді сад, який за своїм зовнішнім виглядом не поступається гармонійним ландшафтним дизайнам на картинках модних журналів. Скажу відверто, мрія ця недосяжна. Бо, якщо хочете так, як на картинці, у вас є два шляхи: або за пристойні гроші найняти спеціалістів, які створять вам цю «картинку» в реалі і за платню будуть її підтримувати, або роками працювати годин по шість щодня в саду, як наприклад, англійський пенсіонер, газон якого визнали найкращим в Англії. Є, правда, і ще один варіант – створення практичного саду. Про нього і вестиму мову далі.

Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо "лінивий" сад

Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо “лінивий” сад

Якщо ви читали статтю про “ліниву” клумбу, то визначення «лінивий» сад вас, мабуть, не дивує. Дійсно,  що тут не зрозумілого? Лінивий – значить, практичний, легкий у догляді. Це так, щоб нічого майже не робити, і щоб скрізь – краса невимовна!!! Звичайно, будь-який ландшафтний дизайн саду вимагає періодичної роботи по його підтримці. Але, якщо підібрати рослини вашої зони зимостійкості і уникати ландшафтних модулів, що вимагають постійного догляду (рабатки, наприклад, чи рослини в контейнерах), то цей догляд можна звести до мінімуму. Як на мене, ідеальний приклад практичного саду – це сад Віктора Ганущина з Ужгорода. Є на що подивитися!

Зміст:

Практичний сад – вибираємо рослини

Легкий у догляді практичний сад може похвалитися лише невибагливими місцевими або добре акліматизованими рослинами. Екзотичні заморські квіти, кущі та дерева, які без щоденної  уваги в наших садах просто не виживуть – нехай ростуть у тих, хто хоче біля них присідати і влітку, і зимою. Для лінивого саду підійдуть тільки ті, які не вимагають регулярного поливу в спеку, як декоративний кущ тамарикс, та спеціального захисту від зимових морозів. То ж, якщо троянди, то тільки гібриди Ругоза.

Добре, що таких рослин в нашому регіоні – більш ніж занадто, вмістити і половину їх в одному саду просто неможливо. Про легкі у догляді декоративні кущі«ЗЕЛЕНА САДИБА» вже якось писала. Посадіть в своєму практичному садку ці або подібні рослини (піраканту, наприклад), і вони на одному місці будуть рости роками, радуючи високою декоративністю і не вимагаючи майже ніякого догляду. А ще вони дуже ефективні для озеленення нової ділянки, бо часто цвітуть вже в перший рік. Зверніть увагу на фундук. Він не тільки красивий, а ще й плодоносить.

Вибираючи рослини, звертайте увагу на їх види і сорти. Так, наприклад, гортензія широколиста, на відміну від інших популярних видів, досить примхлива. Їй потрібне укритття на зиму і часто вона не цвіте до досягнення пятирічного віку.

Особливу увагу зверніть на весняні цибулинні. Якщо для них вибрати правильне місце, ви не знатимете клопоту з жовтим листям після цвітіння. Підвищеної уваги варті і хвойні дерева і кущі, (обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави. Якщо їх посадити на правильному місці – вони в будь-який сезон будуть родзинкою дизайну саду. Коли садити хвойні – тут. В «лінивому» зимовому саду також незамінні вічнозелені – гостролист чи магонія, наприклад. Не забудьте про декоративну капусту! А ще – зверніть увагу на величезну дармеру – трав’янисту рослину, яка цвіте раніше за всіх у саду (але не рашіше морозника) і прикрашає його своїм шикарним листям до морозів.

Обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави

Обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави

Подвійну увагу при створенні практичного саду варто приділити місцевим ароматичним та лікарським рослинам – ромашка, календула, м’ята… Вони можуть входити до складу суміші газонної трави, а можуть висіватися окремо. Та цибулинним – тюльпани, нарциси, проліски, крокуси, холодостійкі цикламени… До речі, рабатку з весняних цибулинних просто зробити своїми руками. Просто висадіть ці рослини в підходящих місцях саду і дайте їм спокій. Вони заживуть поряд з вами своїм звичним природним сезонним життям.

Щодо вибору рослин для практичного саду, варто зазначити і те, що уникати треба ще й деяких способів посадки. Так, наприклад, петунії, висаджені біля паркану, не завдаватимуть вам клопоту і радуватимуть рясним цвітом з червня до жовтня. Але якщо ви захочете любуватися ними в підвісних горщиках на відкритій веранді – готуйтеся до певних клопотів у догляді за ними. Це стосується і однорічників-гігантів, які можна висаджувати в контейнери.

«Лінивий» сад не терпить рослин в контейнерах, горщиках, на формальних клумбах, живоплотах, а також – топіаріїв і газонів. Не можете уявити свій сад без класичного англійського газону? А ви впевнені, що готові приділяти йому увагу мало не щодня, добиваючись ідеально рівної поверхні? Практичному саду – практичний газон! Спробуйте засіяти сонячні галявини чебрецем, конюшиною або ромашкою. На ділянках в тіні можна використати мох замість трави, навколо будинку – гравій, плитку чи дерев’яний настил у формі садових доріжок.

Природний дизайн – ідеальний вибір для практичного саду

В ландшафтному дизайні виділяють кілька стилів саду: класичний, партерний, тематичний, сільський… Останнім часом все більшої популярності набирає, так званий, сад природного дизайну, тобто максимально наближений до середовища своєї місцевості.

Якщо ви живете в степу – це сухий сад, в болотистій місцевості – прибережний, в лісовій – куточок лісу, в кам’янистій – рокарій… Тобто треба на повну використовувати ті можливості, які дає вам ваша ділянка, і садити рослини, які можуть гарно на ній рости і розвиватися без вашої постійної уваги. Звичайно, і в такому саду доведеться трохи працювати, але ж робити роботу разом з природою набагато простіше, ніж наперекір їй.

Яким би «лінивим» не був ваш сад, вам все-одно доведеться його контролювати

Яким би «лінивим» не був ваш сад, вам все-одно доведеться його контролювати

Буйна рослинність чи структура і порядок?

Яким би «лінивим» не був ваш сад, вам все-одно доведеться його контролювати. Правильно підібрані для природного саду рослини, висаджені у підходящих для них місцях, можуть дуже швидко рости. Якщо вам подобається буйна рослинність в саду, обирайте багаторічники, які швидко розростаються. Зокрема, ґрунтопокривні квіти і рослини – можливість дуже швидко, практично за один сезон, покрити зеленню великі території саду.

Якщо ж, навпаки – хочете порядку і структури – уникайте їх. Є багато багаторічних рослин, які ростуть, як на мене, навіть дуже повільно – хвойні, наприклад. Так само вам треба уникати тих, які розмножуються самосівом. Особливо цим «грішать» декоративні трави і злаки. Якщо не хочете постійно контролювати їх кількість на вашій ділянці, краще не садіть їх зовсім.

Менше – значить краще

Пам’ятаю, як в перший свій весняний сезон назамовляла купу всіляких рослин – від плодових дерев до декоративних кущів і квітів, про назву яких навіть ніколи не чула. Мені хотілося всього і побільше, і вже зараз!!! В своїх мріях я бачила супер-різноманітний сад. Ну просто Едем, а не дачна ділянка! З тих бідних рослин вижило, може, відсотків п’ять. І то тільки ті квіти та кущі, які, розумію вже сьогодні, ідеально вписуються в мою концепцію «лінивого» саду.

Пам’ятайте, чим більше рослин ви висаджуєте, тим більше роботи вам «світить» по догляду за ними. Економія праці – це головна особливість «лінивого» саду. Крім того, ландшафтний дизайн кожної ділянки повинен мати певну структуру, логіку, яка б забезпечувала його гармонійність. Рослини – це основне, але далеко не єдине, що має бути в красивому саду. Залиште в ньому місце для різноманітних декоративних елементів ландшафтного дизайну – садових фігур, водойми, лавок і арок… До того ж, темрява ґрунту і одноманітність мульчі – прекрасний фон для яскравих фарб рослинності.

Відносно невелику різноманітність рослин компенсуйте їх повторюваністю. Висаджуйте не менше 3-5 екземплярів одного багаторічника поруч. Цей прийом дозволяє підкреслити послідовність дизайну саду і звести до нуля варіант надмірної строкатості, яка часто виникає від великої кількості різноманітних поодиноких рослин.

«Лінивий» сад – «розумний» сад

Вже просто чую саркастичні висновки деяких читачів: «Так, так… лінивий… А сапати і копати все-одно доведеться. І не раз, і не два за сезон.» А ось і не обов’язково! Про “розумний город” на сторінках «ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ» я вже писала, то ж не буду повторюватися. Просто зазначу, що використання плоскорізу замінює копання лопатою, а своєчасне внесення мульчі – постійне сапання.

Крім того, намагайтеся комбінувати рослини в саду так, щоб поряд росли ті, які мають однакові вимоги до стану ґрунту, його вологості і кількості сонця. Так, наприклад, якщо висаджуєте рослини, які періодично потребують поливу, садіть їх в одному кутку садка, тоді не доведеться бігати з відром по всій його території.

Наразі, про «лінивий» сад – все. Щодо  дизайну саду своїми руками вам буде корисно прочитати “Квітник своїми руками – 40 ідей для саду” і “10 порад від професіоналів”арного вам саду у будь-яку пору року!

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить