Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо «лінивий» сад

Мрія кожного садівника – сад легкого догляду, який за своїм зовнішнім виглядом не поступається гармонійним ландшафтним дизайнам на картинках модних журналів. Скажу відверто, мрія ця недосяжна. Бо якщо хочете так, як на картинці, у вас є два шляхи: або за пристойні гроші найняти спеціалістів, які створять вам цю «картинку» в реалі й за платню будуть її підтримувати, або роками працювати годин по шість щодня в саду, як, наприклад, англійський пенсіонер, газон якого визнали найкращим в Англії. Є, правда, і ще один варіант – створення практичного саду. Про нього і вестиму мову далі.

Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо

Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо “лінивий” сад

Визначення «лінивий» сад вас, мабуть, не дивує. Дійсно,  що тут не зрозумілого? Лінивий – значить, практичний, легкий у догляді. Це так, щоб нічого майже не робити, і щоб скрізь – краса невимовна!!! Звичайно, будь-який ландшафтний дизайн саду вимагає періодичної роботи по його підтримці. Але, якщо підібрати рослини вашої зони зимостійкості та уникати ландшафтних модулів, що вимагають постійного догляду (рабатки, наприклад, чи рослини в контейнерах), то цей догляд можна звести до мінімуму. Як на мене, ідеальний приклад практичного саду — це сад Віктора Ганущина з Ужгорода. Є на що подивитися!

Зміст:

Сад легкого догляду – вибираємо рослини

Легкий у догляді практичний сад може похвалитися лише невибагливими місцевими або добре акліматизованими рослинами. Екзотичні заморські квіти, кущі та дерева, які без щоденної  уваги в наших садах просто не виживуть – нехай ростуть у тих, хто хоче біля них присідати і влітку, і зимою. Для лінивого саду підійдуть тільки ті, які не вимагають регулярного поливу в спеку, як декоративний кущ тамарикс, та спеціального захисту від зимових морозів. То ж, якщо троянди — то гібриди Ругоза, або канадської селекції.

Добре, що таких рослин в нашому регіоні – більш ніж занадто, вмістити і половину їх в одному саду просто неможливо. Про легкі у догляді декоративні кущі«ЗЕЛЕНА САДИБА» вже якось писала. Посадіть в своєму практичному садку ці або подібні рослини (піраканту, наприклад), і вони на одному місці будуть рости роками, радуючи високою декоративністю і не вимагаючи майже ніякого догляду. А ще вони дуже ефективні для озеленення нової ділянки, бо часто цвітуть вже в перший рік. Зверніть увагу на фундук. Він не тільки красивий, а ще й плодоносить.

Вибираючи рослини, звертайте увагу на їх види і сорти. Так, наприклад, гортензія широколиста, на відміну від інших популярних видів, досить примхлива. Їй потрібне укритття на зиму і часто вона не цвіте до досягнення пятирічного віку.

Особливу увагу зверніть на весняні цибулинні. Якщо для них вибрати правильне місце, ви не знатимете клопоту з жовтим листям після цвітіння. Підвищеної уваги варті і хвойні дерева і кущі, (обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави. Якщо їх посадити на правильному місці – вони в будь-який сезон будуть родзинкою дизайну саду. Коли садити хвойні – тут. В «лінивому» зимовому саду також незамінні вічнозелені – гостролист чи магонія, наприклад. Не забудьте про декоративну капусту! А ще – зверніть увагу на величезну дармеру – трав’янисту рослину, яка цвіте раніше за всіх у саду (але не рашіше морозника) і прикрашає його своїм шикарним листям до морозів.

Обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави

Обирайте невибагливі види, наприклад, ялівець, сосни чи ялини) а також декоративні трави

Подвійну увагу при створенні практичного саду варто приділити місцевим ароматичним та лікарським рослинам – ромашка, календула, м’ята… Вони можуть входити до складу суміші газонної трави, а можуть висіватися окремо. Та цибулинним – тюльпани, нарциси, проліски, крокуси, холодостійкі цикламени… До речі, рабатку з весняних цибулинних просто зробити своїми руками. Просто висадіть ці рослини в підходящих місцях саду і дайте їм спокій. Вони заживуть поряд з вами своїм звичним природним сезонним життям.

Щодо вибору рослин для практичного саду, варто зазначити і те, що уникати треба ще й деяких способів посадки. Так, наприклад, петунії, висаджені біля паркану, не завдаватимуть вам клопоту і радуватимуть рясним цвітом з червня до жовтня. Але якщо ви захочете любуватися ними в підвісних горщиках на відкритій веранді – готуйтеся до певних клопотів у догляді за ними. Це стосується і однорічників-гігантів, які можна висаджувати в контейнери.

«Лінивий» сад не терпить рослин в контейнерах, горщиках, на формальних клумбах, живоплотах, а також – топіаріїв і газонів. Не можете уявити свій сад без класичного англійського газону? А ви впевнені, що готові приділяти йому увагу мало не щодня, добиваючись ідеально рівної поверхні? Практичному саду – практичний газон! Спробуйте засіяти сонячні галявини чебрецем, конюшиною або ромашкою. На ділянках в тіні можна використати мох замість трави, навколо будинку – гравій, плитку чи дерев’яний настил у формі садових доріжок.

Природний дизайн – ідеальний вибір для практичного саду

В ландшафтному дизайні виділяють кілька стилів саду: класичний, партерний, тематичний, сільський… Останнім часом все більшої популярності набирає, так званий, сад природного дизайну, тобто максимально наближений до середовища своєї місцевості.

Якщо ви живете в степу – це сухий сад, в болотистій місцевості – прибережний, в лісовій – куточок лісу, в кам’янистій – рокарій… Тобто треба на повну використовувати ті можливості, які дає вам ваша ділянка, і садити рослини, які можуть гарно на ній рости і розвиватися без вашої постійної уваги. Звичайно, і в такому саду доведеться трохи працювати, але ж робити роботу разом з природою набагато простіше, ніж наперекір їй.

Ландшафт, дизайн, фото

Яким би «лінивим» не був ваш сад, вам все-одно доведеться його контролювати

Буйна рослинність чи структура і порядок?

Яким би «лінивим» не був ваш сад, вам все одно доведеться його контролювати. Правильно підібрані для природного саду рослини, висаджені у підходящих для них місцях, можуть дуже швидко рости. Якщо вам подобається буйна рослинність в саду, обирайте багаторічники, які швидко розростаються. Зокрема, ґрунтопокривні квіти і рослини – можливість дуже швидко, практично за один сезон, покрити зеленню великі території саду.

Якщо ж, навпаки – хочете порядку і структури – уникайте їх. Є багато багаторічних рослин, які ростуть, як на мене, навіть дуже повільно – хвойні, наприклад. Так само вам треба уникати тих, які розмножуються самосівом. Особливо цим «грішать» декоративні трави і злаки. Якщо не хочете постійно контролювати їх кількість на вашій ділянці, краще не садіть їх зовсім.

Менше – значить краще

Пам’ятаю, як в перший свій весняний сезон назамовляла купу всіляких рослин – від плодових дерев до декоративних кущів і квітів, назву яких навіть ніколи не чула. Мені хотілося всього і побільше, і вже зараз!!! В своїх мріях я бачила супер-різноманітний сад. Ну просто Едем, а не дачна ділянка! З тих бідних рослин вижило, може, відсотків п’ять. І то тільки ті квіти та кущі, які, розумію вже сьогодні, ідеально вписуються в концепцію «лінивого» саду.

Пам’ятайте, чим більше рослин ви висаджуєте, тим більше роботи вам «світить» по догляду за ними. Економія праці – це головна особливість «лінивого» саду. Крім того, ландшафтний дизайн кожної ділянки повинен мати певну структуру, логіку, яка б забезпечувала його гармонійність. Рослини – це основне, але далеко не єдине, що має бути в красивому саду. Залиште в ньому місце для різноманітних декоративних елементів ландшафтного дизайну – садових фігур, водойми, лавок і арок… До того ж, темрява ґрунту і одноманітність мульчі – прекрасний фон для яскравих фарб рослинності.

Відносно невелику різноманітність рослин компенсуйте їх повторюваністю. Висаджуйте не менше 3-5 екземплярів одного багаторічника поруч. Цей прийом дозволяє підкреслити послідовність дизайну саду і звести до нуля варіант надмірної строкатості, яка часто виникає від великої кількості різноманітних поодиноких рослин.

«Лінивий» сад – «розумний» сад

Вже просто чую саркастичні висновки деяких читачів: «Так, так… лінивий… А сапати і копати все-одно доведеться. І не раз, і не два за сезон.» А ось і не обов’язково! Про “розумний город” на сторінках «ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ» я вже писала, то ж не буду повторюватися. Просто зазначу, що використання плоскорізу замінює копання лопатою, а своєчасне внесення мульчі – постійне сапання.

Крім того, намагайтеся комбінувати рослини в саду так, щоб поряд росли ті, які мають однакові вимоги до стану ґрунту, його вологості і кількості сонця. Так, наприклад, якщо висаджуєте рослини, які періодично потребують поливу, садіть їх в одному кутку садка, тоді не доведеться бігати з відром по всій його території.

Наразі, про «лінивий» сад – все. Щодо  дизайну саду своїми руками вам буде корисно прочитати “Квітник своїми руками – 40 ідей для саду” і “10 порад від професіоналів”арного вам саду у будь-яку пору року!

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить