Гірчиця салатна — зелень поза конкуренцією!

Цього року гірчиця салатна остаточно витіснила з мого серця і нашої кухні улюблений раніше салат латук. Вона має більш виражений смак і може зберігатися в холодильнику два тижні, не в’янучи й не всихаючи. От ніби щойно зрізана! Крім того, таку зелень в салат, як на мене, вирощувати значно простіше, ніж більш популярну рослину — салат. Принаймні, я помітила, що гірчиця листова дещо скромніша у своїх вимогах до поливу, а сходить буквально за два-три дні. Є в неї, правда, один недолік — вона однорічна. Але якщо не виривати рослинки з коренем, збираючи врожай, то вона обростає новими листочками. Гірчицю, яку я посіяла 4 серпня, ми ріжемо на салат з кінця серпня і по сьогодні — 11 жовтня! Як вирощувати і споживати салатну гірчицю, розкажу в цій статті.

Гірчиця салатна, фото пакування насіння

Гірчиця салатна — найсмачніша зелень в салат

Гірчиця салатна — що за рослина?

Тільки коли почала писати цю статтю, зрозуміла, що салатна гірчиця, яку я вже вирощую 2 роки, це не зовсім гірчиця. Точніше — не тільки гірчиця. Я купую голландське насіння відомого бренду, на пакуванні якого написано «Гірчиця японська салатна суміш» (фото вище). Як виявилося, в цю суміш входить насіння, як мінімум, трьох рослин:

  • гірчиця салатна, листова, або сарепська;
  • мізуна, або японська капуста;
  • пак-чой (бок-чой), або китайська листова капуста.

При цьому, нехай читач мене пробачить, я не впевнена на сто відсотків, що правильно ідентифікувала рослини, які входять в салатну суміш японської гірчиці. В Інтернеті занадто багато інформації, яка суперечить одна одній, а я ж — не ботанік))) Але гірчиця, як і капуста — це рослини великої родини Капустяних (раніше — Хрестоцвітих), до якої належать десятки родів і тисячі видів, на основі яких селекціонери вивели ще більше сортів і гібридів. Заплутатися є де.

Мізуна

Мізуну я вирощувала раніше, то ж переконана, що оці розсічені зелені листочки в суміші, схожі на руколу, — це вона.  На смак нагадує салат, але з легкою і приємною гірчинкою. Росте швидше за гірчицю листову і пак-чой, виглядає дуже декоративно і на грядці, і в тарілці. В залежності від сорту листя мізуни може бути фіолетовим чи зеленим, виростає приблизно до 40 см. В згаданій салатній суміші мізуна виростає до приблизно 20 см.

Пак-чой

Пак-чой, або китайська листова капуста в цій суміші мені подобається найбільше. Дуже соковита, хрумка, з приємною гірчинкою і красивим круглим листям вона «зайшла» навіть моєму семирічному сину, який категорично не сприймає будь-яку іншу зелень, стверджуючи що він не корова. Листова капуста пак-чой не утворює качан, але її черешки м’ясисті і соковиті, ними дуже приємно похрумтіти в салатах. І саме ці круглі зелені листочки наростають після зрізу найактивніше. Листова китайська капуста у вирощуванні значно простіша за звичну нам білокачанну.

Гірчиця салатна

Власне гірчиця салатна в японській суміші представлена сортом з фіолетовим листям. Це лікарська рослина, але з лікувальною метою використовують її насіння. Нам же сьогодні гірчиця салатна цікава, перш за все, своїми соковитими і хрумкими листками. Вони багаті на аскорбінову кислоту, вітаміни групи B, PP, мінерали — залізо, магній і кальцій. Загалом, як і будь-яка зелень в салат, гірчиця корисна, особливо, у свіжому вигляді.

Як вирощувати гірчицю салатну і подібні види?

У вирощуванні мізуна, пак-чой і салатна гірчиця дуже прості. Сіяти їх можна навесні у відкритий ґрунт першими, як тільки з’явиться така можливість. Насіння цих рослин проростає вже при +3° C, а сходи не бояться морозів до -5° C.

Які ще овочі та зелень посіяти першими у відкритий ґрунт навесні, читайте в нашій статті за посиланням.

Я сію насіння салатної суміші гірчиці японської густо і неглибоко — до сантиметра присипаючи ґрунтом. Сходить воно швидко, в серпні зійшло на четвертий день, весною, можливо, трохи довше, не зафіксувала. Вже через три тижні можна зрізати до столу перші соковиті листочки. А через місяць-півтора з одного рядочка в три метри можна нарізати не менше кілограма корисної зелені, яка зберігатиметься в холодильнику, як мінімум, два тижні.

За цей час у рослин виросте нове листя, і ви знову з врожаєм! Звичайно, зрізаючи листя гірчиці салатної і листової капусти, залишайте кілька листочків на кожній рослині для продовження вегетації.

Влітку, коли світловий день довгий, ці рослини зацвітають швидше, ніж весною та восени. Відповідно, краще сіяти гірчицю салатну і подібні види кілька разів за сезон з інтервалом в два тижні, але не робити цього в червні-липні. Хоча, думаю, можна спробувати вирощувати ці види влітку в притіненні.

Щодо догляду, то треба буде позбавлятися бур’янів. Але згадані капустяні ростуть настільки швидко, що, як правило, обганяють бур’яни. Тобто полоти гірчицю треба, але навіть якщо ви цього не зробите вчасно, бур’яни її «не заб’ють», та на якості зелені таке сусідство, звичайно, відіб’ється.

Полив потрібен в посуху, але, знову ж таки, за моїми спостереженнями, гірчиця салатна значно скромніша у своїх вимогах до поливу, ніж салат латук. На своєму піску я один раз за період вегетації підживлюю гірчицю розчином настою бур’янів. Думаю, на більш родючому ґрунті будь-яке підживлення такій зелені не потрібне.

Щодо хвороб і шкідників, то на своїй гірчиці я цього року помітила тільки білих черв’ячків, які підгризли і коріння моєї ранньої білокачанної капусти. Проблема вирішується оперативно — поливом рослин під корінь солоною водою.

Гірчиця салатна суміш

Гірчиця японська салатна суміш на моїй грядці

Читайте також нашу статтю Багаторічна зелень в саду — конвеєр вітамінів без будь-якого догляду.

Гірчиця салатна — зелень в салат!

Вже сама назва говорить про те, що це рослини для салатів. Як і вся зелень, мізуна, гірчиця листова і пак-чой найбільш корисні у свіжому вигляді, в салатах чи самі по собі. Але можна їх листочки піддавати і термічній обробці.

Крім того, гірчицю квасять і маринують, додають до перших страв як зелень, в начинку для пирогів, запіканок, яскравими листочками прикрашають різноманітні страви.

В нашій родині гірчиця салатна використовується здебільшого як зелень в салат. Вона ідеально поєднується з помідорами і огірками, з м’ясом і рибою у бутербродах, додає пікантності салату з білокачанної молодої капусти. А ще — це ідеальні рослини для вирощування на мікрозелень. Особисто гірчицю як мікрозелень я ще не пробувала, але ж зима попереду… Буду експериментувати!

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.