Ландшафтний дизайн для новачків. Створюємо квітник безперервного цвітіння

міксбордер зображення 4Якщо ви читали мою статтю про квітники, то вже можете відрізнити клумбу від міксбордера. Останній у ландшафтному дизайні – це квітник витягнутої неправильної форми, який цвіте безперервно. Тобто, починаючи з ранньої весни, закінчуючи першими заморозками. Новачку створити такий квітник своїми руками проблематично, в першу чергу, через те, що нова у садівництві людина дуже мало, як правило, має знань про рослини і час їх цвітіння. Але в цій статті я розкажу, як легко створити міксбордер своїми руками і насолоджуватись його красою вже в перший сезон.

Вибираємо місце для квітника

Вибір місця майбутнього міксбордеру має вирішальне значення для того, які квіти ви потім там висадите. Бо від розташування квітника залежить, скільки сонця отримують його рослини. Але обирайте місце, відштовхуючись від бажаного дизайну саду, а не від того, які квіти ви хотіли б на ньому бачити. Повірте, на сьогоднішній день існує величезна кількість рослин не тільки для сонячних ділянок, а й для напівтіні і навіть повністю затінених куточків.

Отже,  де краще розташувати міксбордер? Тут не може бути універсальних порад, бо кожна ділянка індивідуальна, і бажання господарів можуть бути дуже різними. Може, ви захочете насолоджуватися цвітінням свого міксбордеру в зоні відпочинку (що логічно), а, може, ви бажаєте ним прикрити не дуже естетичну огорожу подвір’я…

квітник своїми руками

Мої перші міксбордери були розташовані один навпроти одного вздовж вузької ділянки (ширина 5 метрів), яку я виділила на дачі для зони відпочинку. На фото ще нема огорожі і газону. Так він виглядав в свій перший сезон на початку червня.

Підготовка ділянки під квітник своїми руками

Наступний етап роботи над міксбордером найважчий з точки зору витрат фізичних сил, бо вибране місце треба:

  • Очистити від бур’янів (найкраще це зробити плоскорізом, не раджу землю перекопувати. Про це детально в статті – «Копати чи не копати?»);
  • Якщо необхідно, внести органічні добрива (компост, перегній, золу і т.д.);
  • Відділити майбутній квітник від загальної території (можна використати підручні матеріали: шматки шиферу, пластикові пляшки, а можна купити спеціальну стрічку);
  • Замульчувати (так, я раджу мульчувати землю ще до того, як ви висадите на неї рослини. Квіти будемо висаджувати поступово, а замульчований ґрунт не пересихатиме. Забрати мульчу, щоб викопати ямку для посадки – не проблема).
як зробити квітник

У мене була купа зайвого каміння, яке не використали, заливаючи фундамент. Ним і відділила міксбордер.

Які висаджувати рослини на міксбордер?

Квітник безперервного цвітіння – це «мікс» з рослин, які цвітуть у різний період і які, можливо, взагалі, не цвітуть, але мають дуже декоративне листя протягом всього сезону. Рослини можуть бути різними, не обов’язково квіти. Ви можете створити міксбордер біля плодового дерева, і воно теж стане його частиною.

Навіть більше – квітник безперервного цвітіння, я вважаю, повинен мати в своєму складі, крім квітів,  декоративні кущі, вічнозелені чи хвойні рослини (вдалий вибір – ялівець), декоративні трави і злаки. Тоді він по-справжньому живий і яскравий.

А тепер про головне – як підбирати рослини? Поради професійних ландшафтних дизайнерів говорять, що рослини підбираються, враховуючи 3 основних фактори:

  • Любов до сонця;
  • Потребу у зволоженні;
  • Кислотність ґрунту.

І це правда, але на практиці, буває, тіньолюбна рослина росте поряд з сонцелюбною і прекрасно почуваються обидві. Просто перша – менша і в полудень перебуває в тіні другої (більшої і сонцелюбної). Щодо зволоження, то зібрати докупи рослини, які мають однакові вимоги до зволоження та ще й цвітуть в різний період, трохи проблематично. Набагато простіше просто поливати ті рослини, які цього потребують, частіше. Або, взагалі, організувати для них крапельний полив.

Кислотність ґрунту теж важлива, але не критична. По-перше, більшість декоративних рослин віддають перевагу нейтральним або лужним ґрунтам. Але якщо ваша ділянка має кислу землю, її просто доведеться розкислити. Ми про це писали в статті про 4 способи вапнування грунту. Про те, як визначити кислотність в домашніх умовах – тут. Якщо якісь поодинокі рослини на вашому квітнику, припустимо, нейтральному за рівнем PH, полюбляють кислу землю, просто замульчуйте їх сосновими шишками чи хвоєю. Це створить їм сприятливіші умови для росту. Якщо навпаки – земля кисла, а рослина полюбляє лужне середовище, підживлюйте її регулярно золою, і весь клопіт…

Але моя порада новачкам ландшафтного дизайну, зовсім не заморочуватись над всім вище написаним, хоч воно і має велику вагу. Ви ще встигнете всьому навчитися і зрозуміти всі нюанси вирощування тих чи інших рослин. Та спочатку зосередьтеся на тому, щоб ці рослини скоріше оселилися на вашій клумбі.

Де брала квіти на свій перший міксбордер я? Дуже просто. Коли вже виділила місце під квітник (це було ранньою весною), пересадила туди весняні цибулинні, які на ту пору вже повилазили по всьому садку (тюльпани, нарциси, крокуси). Іриси також пересаджувала на нове місце вже після того, як деякі навіть мали бутони. Прижилися всі!

весняні цибулинні

Ще в мене було пару молодих декоративних кущів 3-4-річного віку: дві плетисті троянди, барбарис і гібіскус. Вони не росли – мучилися на покинутій мною дачі два роки, поки я не повернула їх до життя на новому місці.

Всі інші рослини я купувала на місцевому базарі, куди приходила за поповненням кожні два тижні. Добрі бабульки залюбки розпродають рослини, що ділять для розмноження не тільки навесні, а й влітку та восени. Причому продають їх вже в квітучому стані, якщо мова йде про квіти.

молодий барбарис на клумбі

Мій міксбордер на початок червня…

Так, коли перецвіли весняні цибулинні, в мене оселилася незабудка, чорнобривці (з розсади) і маргаритки. За два тижні я принесли з базару два кущі бересклету, три кущики квітучого шиловидного флоксу різних кольорів, дельфініум (ще без без бутонів) і три різні хости. Потім в мене оселилися багаторічні ромашки і гвоздики (вже квітучі), лілійники (купувала вже в бутонах), папороть… Навіть троянди я купувала з відкритим коренем і квітучі. Трохи підрізала корінь, видалила квітки з пагонами і висадила на постійне місце. Було це в середині червня. Прижилися всі. І більшість навіть ще раз зацвіли до кінця літа.

багаторічні квіти на клумбі

Троянда ще не зацвіла…

До осені на моєму міксбордері , як то кажуть, яблуку не було де впасти. А поки квітник розростався, на його пусті місця я ставила квіти в контейнерах: віолу, петунію, пеларгонію, бальзамін садовий… Стілець-клумба став дуже оригінальною прикрасою.

бордюр для квітника

Середина травня. Тільки пересадила бальзамін в горщик.

стульчик-клумба

Дуже хотіла висадити піраканту (у відкритий грунт), але не знайшла гарний саджанець.

На сьогодні в мене все. Фото своїх перших міксбордерів в кінці серпня першого сезону і в квітні наступного року – нижче.

Мої міксбордери 25 серпня

Мої міксбордери 25 серпня (перший сезон)

Мої міксбордери наступної весни

Мої міксбордери наступної весни

Ще почитайте про те, як я робила газон, та про експрес-озеленення і вибір покриття для двору. Дуже корисно новачкам!

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Метки: , , , , , , . Закладка Постоянная ссылка.