Досить важко відмовлятися від звичних речей. Щоб отримувати високі врожаї, нам доводиться з року в рік перекопувати землю, розпушувати її, вносити мінеральні добрива та компост, викорінювати бур’яни та боротися з шкідниками городніх культур. Іноді здається, що використання гербіцидів – це єдиний спосіб захистити урожай або очистити старий сад. А тим часом можна зменшити кількість бур’яну, в тому числі пирію на присадибній ділянці, не застосовуючи «хімії». Яким чином цього досягти, читайте далі.

buryani-borotisya-01-1024x768-2215636

Бур’яни – боротися чи уживатися?

Але почнемо з того, що кожна рослина чимось корисна і кожна займає своє місце. В природних умовах всі види прекрасно вживаються між собою, утворюючи саморегулюючу екосистему, стійку до несприятливих умов. Дикорослі рослини рідко потерпають від хвороб та шкідників, а їх чисельність регулюється природним шляхом.

На жаль, більшість культурних видів не мають такої стійкості, тому доводиться їх захищати. Та, застосовуючи різні отрутохімікати для захисту, ми знищуємо не тільки шкідників, а й наших добровільних помічників – комах, дрібних гризунів, птахів, земноводних та ін. Наразі завдання полягає в тому, щоб створити на присадибній ділянці умови, максимально наближені до природних. Це одне з завдань “розумного” городу. Тоді там знайдеться місце не тільки для овочів та зелені, а й для кульбабки, пташок та метеликів.

Про бур’яни та засмічувачі

Насправді поділ рослин на бур’яни та культурні рослини досить умовний. Виріс не на своєму місці – значить, бур’ян. Іноді бур’янами можуть стати й культурні види, які розповсюджуються по ділянці стихійно. Наприклад, в минулі роки на грядці чи квітнику були висіяні сидерати і тепер їх насіння сходить впереміж з основною культурою. Або ж малина з року в рік перелазить через межу, заважаючи росту інших рослин. Або дівочий виноград, який постійно вилазить за виділені йому межі… Культурні види, які виросли на ділянці не з волі господаря, називають засмічувачами. До них можна віднести навіть полуницю.

пирій зображення

Тоді які ж рослини вважають бур’янами? Зазвичай до цієї групи відносять дикорослі види, що активно прагнуть захопити ділянки сільськогосподарських угідь. Рослини-агресори вирізняються високою здатністю до виживання завдяки своїм біологічним особливостям:

  • утворюють величезну кількість насіння;
  • використовують різні способи розмноження (багато видів можуть розмножуватися вегетативним способом);
  • насіння здатне протягом багатьох років зберігатися в землі і не втрачати схожість.

Боротьба з бур’янами – не самоціль

Кожен з нас може розповісти власну історію боротьби з бур’янами, хоча зазвичай все зводиться до традиційних методів – прополювання, розпушування ґрунту, пригнічення росту коренів та обробки гербіцидами. Доводиться витрачати багато часу і сил, навіть якщо під рукою є зручний городній інвентар.

Та чи варто тримати город в ідеальній чистоті? Дослідження довели, що культурні рослини почуваються більш здоровими на ділянках з незначною засміченістю, а зовсім не там, де геть чисто. Бур’яни можуть захищати овочі від палючого сонця і навіть замінювати собою сидерати. Головне – не давати небажаним гостям випускати квітконоси, вчасно скошувати наземну частину, її ж можна потім використовувати як мульчу. Не варто брати для мульчування ті рослини, які розмножуються частинами стебел та відростками (портулак дикий, розхідник звичайний, жовтець повзучий). Але й вони можуть бути корисними, якщо приготувати з них рідке зелене добриво. А це один з методів, як покращити якість ґрунту.

Як вивести пирій?

А чи можна боротися з бур’янами без «хімії», коли вони вже надто докучають? Тут допоможе мульчування, про яке я вже згадувала вище. Мульчею можуть послужити не тільки скошена трава та бур’яни, а й різні підручні матеріали. Однорічні бур’яни, навіть такі набридливі, як лобода чи мокрець, дуже рідко пробиваються через шар мульчі.

мульча фото 2

Але як вивести пирій, берізку чи осот? Ці багаторічні рослини мають дуже розгалужене коріння, і скільки їх не виполюй, вони з’являються знов і можуть навіть пробиватися через асфальтове покриття двору. Городники, які давно практикують органічне землеробство, помітили, що на замульчованих ділянках основна частина коріння знаходиться якраз в пухкому верхньому шарі мульчі. Тому можна витягти коріння легко, без особливих зусиль.  А наступного разу вам вже доведеться витрачати менше часу на боротьбу з бур’янами, бо не всі вони витримають таку облогу.

Щедрих вам урожаїв!

Наталія Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить