Більшість з популярних сортів серед дамаських троянд вже залітали у сферу нашої цікавості на «Зеленій садибі». Ми їх описували в статтях, присвячених пошуку старовинних троянд в українських розплідниках. Адже вони є досі не надто популярними, як в попиті, так відповідно і в пропозиції, на відміну від європейських поціновувачів троянд і розплідників. Зараз ми ще раз повертаємось до цих та інших, як продовження розповіді про дамаські троянди, їх призначення та використання в саду, побуті, промисловості й медицині. Троянди «на пелюстки» — ось вони, найкращі!
Зміст:
Троянда «Отем Дамаск» (Autumn Damask) — визначна в розвитку трояндової історії. Це її Роберт де Брі привіз, чи повернув в Європу з хрестових походів зі Сходу, а саме з міста Дамаска в 12 столітті. Він привіз і інші троянди звідти, які відтак були названі дамаськими – особливими, найароматнішими з усіх троянд, що тоді існували. А вже в 13 ст. вони розповсюдились садами Європи. І Європа придивилась, що з ними робив Дамаск та інші східні землі, і собі давай.
Тільки одною з тих троянд була така, що цвіла повторно. І вона з усіх дамаських досі єдина! А на той далекий час вона взагалі була єдина серед всіх європейських троянд, яка могла повернути в літо восени. Уявити її популярність в ті часи нам теперішнім — розніженим споживачам трояндової розкоші, як буденності — складно надзвичайно.
Найбільш розповсюджені назви з-поміж аж 27 — Autumn Damask, Quatre Saisons, дамаська троянда Bifera. Ще одне її ім’я Four Seasons, що означає цвітіння у всі чотири сезони. Хоч це, звичайно, нескромно перебільшувало можливості троянди. Дуже вільний переклад означав, що після основного першого цвітіння воно зрідка повторюється протягом сезону. Багатий п’янкий аромат, сяючі квіти, квітування хвилями до пізньої осені.
У 18 столітті Autumn Damask знову захопилися й інтенсивно культивували для зрізки у Франції. Міцні, довгі, дугоподібні, добре розгалужені пагони. Цвіте гронами махрових, світло-рожевих квітів, у яких пахнуть і пелюстки, і тичинки. Листя типове для дамаських троянд — блідо-сіро-зелене, від овальної до округлої форми. Здоровий і надійний сорт. Зона морозостійкості USDA від 5b, що гарантує відмінне зимування на всій території України. Кущ виростає до 2-х метрів. Два метри запашних квітів, аромат яких визнається одним із найкращих у всьому світі троянд.
Як в далекому минулому часів Римської імперії, Раннього і Пізнього Середньовіччя, так і тепер ця троянда особлива серед всіх дамаських троянд – єдина, що цвіте повторно. Ця її особливість була передана нащадкам, яких потім об’єднали в окремий клас старовинних троянд – бурбонські троянди.
В результаті відкриття штучного запилення в середині 19 століття в знайомому нам вже саду Жозефіни Бонапарт народилося багато різноманітних гібридів. Вони схрещувались між собою, між класами. Бурхлива діяльність невгамовних садівників вийшла на нові можливості.
На той час в Європі вже були китайські троянди, які могли цвісти повторно на відміну від знаних раніше троянд, крім «Отем Дамаск». Нарешті вдалось отримати гібриди, які цвіли повторно. І це був прорив. І він зрештою привів до народження ще однієї особливої троянди, яка перегорнула сторінку старовинних троянд на тимчасове забуття і відкрила сучасну.
У 1867 році у французькому розпліднику Гійо народилась перша чайно-гібридна троянда «Ля Франс». З того часу селекція захопилась цими трояндами настільки, що клас чайно-гібридних троянд сьогодні є найчисельнішим і найпопулярнішим.
Як показує вчергове життя, випадковості не випадкові всюди. Так наш «Отем Дамаск», що славиться найкращим в світі ароматом, зіграв свою роль у розвитку троянди. Як? Як не мріяти? Вже скоро в Україні — мрійники схрестили пальці. Над завезенням цього сорту в Україну працює ціла команда натхненних прихильників пристрасних поціновувачів старовинних троянд, зокрема дамаських.
Читайте також нашу статтю Дамаські троянди — походження, користь, застосування.
І на неї схожа, як сестра (чи брат), ще одна дамаська троянда, яка цвіте один раз, — Trigintipetala. Більше на слуху «Казанлик» (Kazanlik). Це, імовірно, той самий дамаський тип, який культивувався в давні часи для видобутку трояндової олії в Туреччині, Ірані та Болгарії, зокрема у всесвітньо відомій Долині троянд і її частині — Казанлику.
Рожеві пухкі квіти і наче б то нічого особливого, якби не аромат. Сильний аромат, особливо в теплому кліматі. Ніжні пелюстки, що багато обіцяють, коли опиняються в тремтячих руках, що так довго його чекали. Витончений кущ, півтора на півтора метра, зона морозостійкості від 5 b. І роби з ним, що хочеш в Україні — хоч скульптуру.
Як говорять авторитетні розуми, за титул найкрасивішої рожевої дамаської троянди сперечаються «Ісфахан» (Ispahan) і «Ля Віль де Брюсель» (La Ville de Bruxelles).
«Ісфахан» (Ispahan) — це великі, густо махрові світло рожеві квіти, що зібрані в рожеві щедрі суцвіття, розрізані на четвертинки. Мають сильний аромат. Гарний каскадний кущ висотою до двох метрів. Цвіте кілька тижнів на початку літа – дууууже щедро, але один раз. Здоровий і надійний, морозостійкий. Не спроста він має ім’я міста «Ісфахан», що означає «половина світу». О, пів світу в моєму саду! Мало. Рядок — на пелюстки і милування! І я навчу вас і тому, і іншому, і що оце все можна поєднати, не обділяючи себе ні в одному, ні в іншому. (Не перемикайтеся просто і все — далі буде більше).
На гостину до пані Людмили і прогулянку її дорослими ругозами можна зайти, клікнувши на посилання.
А ось погляньте, що можна створити з Ісфахану. Таке можна дозволити собі виробляти з багатьох морозостійких сортів, які спокійно витримують українські зими з їх гойдалками. Про метод формування троянд загинанням ми вже говорили, як і про особливості поведінки кущів, пагонів і нас самих при формуванні методом загинання і прив’язування в статті «Гнути чи ні? Перші висновки про альтернативний метод формування троянд». Погуляйте, як я, коли тільки познайомилась з «Зеленою садибою». Тоді думка промайнула: хочеться більше троянд 🙂
«Ля Віль де Брюссель» (La Ville de Bruxelles) – потужний кущ гармонійної, фонтановидної форми. Цвітіння квітами – на початку літа, «цвітіння» чарівними шипшинками – всю осінь. Маєте подвійне задоволення в різному вигляді одного і того ж куща. Потрійне – пелюстки на варення, вино, лікери. І навіть «кватре» — шипшинки в чай, коли надивитесь, і морозець приморозить-присолодить.
«Цельсіана» (Celsiana) — один із найпопулярніших дамаських сортів у світі. І не дивно зрозуміти, чому. На одному рівні кущ вкритий світло-рожевими махровими суцвіттями. Потужне зростання 200×150 см. Солодкий аромат. Зона морозостійкості від 5б. Здоровий і надійний. Для майбутніх полів і хоч одної «на пелюстки» — наполегливо рекомендована троянда. І ми ще наколотимо з неї вина, я вам обіцяю! Хай тільки все йде за планом.
Внизу на фото — дамаська троянда «Цельсіана» в одному з найкращих розаріїв світу – саду Девіда Остіна – вірного поціновувача старовинних троянд. Він продовжив їхнє життя в сучасних трояндах. Поєднавши найкращі якості старовинних – аромат і романтичність квітки, з витривалістю і повторністю у цвітінні сучасних, він втілив їх у своїх трояндах — особливих, названих «англійськими».
А нижче на фото «Цельсіана» з саду пристрасного прихильника старовинних троянд, півоній, магнолій і чого тільки не пристрасного, і чого тільки не збирача — Олени Козерацької. «Все збираю і сушу. Перетираю у порошок. І на лікери. На варення теж. Пахучі. Це коротко», — так вона розповідає про використання пелюстків «Цельсіани». Як колись Робер де Брі з Дамаску привіз «дамаські» до Європи, так чоловік пані Олени привіз з Марокко «Цельсіану» в Україну. Довго вона жила в саду під назваю «Марокко», поки минулого року не була встановлена істинна назва. Назва – за походженням — історія повторюється)). Головне, що тепер Цельсіана є і в Україні.
Прекрасна, чарівна «Леда» (Leda)! На неї тільки поглянув і дістав з глибини душі все прекрасне, чим живе людина. Більше «Леди» – більше прекрасного! Краса врятує світ, кажуть. А кущик невеликий, але морозостійкий, витривалий, стійкий до хвороб і невибагливий до умов, навіть терпить помірне затінення.
Троянда «Леда» представлена до 1831 року. Білі квіти, рясно пописані по краях рожевим, настільки вражають, що цей старовинний сорт залишається навіть в тих садах, що віддають перевагу виключно сучасним сортам. І духмяна невимовно.
«Бель Амур» (Belle Amour) знайдена в 1940 році Ненсі Ліндсей в жіночому монастирі в Ельбофі, Нормандія. «Сорт, який варто включити в будь-яку колекцію старовинних троянд тільки за один аромат», — каже нам наш улюблений розплідник «Капріфоль», який теж бачив чимало троянд – відповідає за те, що каже.
Лососево-рожеві або коралово-рожеві пелюстки, напівмахрові з пучечком золотисто-жовтих тичинок. Аромат сильний, пряний, з нотами мирри, що характерно для дамаських троянд. Висота куща – до двох метрів. Добре переносить бідні ґрунти і брак догляду, має високу зимостійкість — 3 зона USDA, витримує затінення. Троянда цвіте разово, але дуже рясно і довго.
«Герцог Кембриджський» — спадковий титул в британській королівській родині, названий на честь міста Кембриджа в Англії. Троянда «Дюк де Кембрідж» (Duc de Cembridge), що виведена відомим французьким заводчиком Жаном Лаффе в 1840 році, названа на честь Адольфа Фредеріка, герцога Кембриджського, сьомого сина короля Англії Георга III (18-19 ст.). Разове, але рясне та довге цвітіння, морозостійкість – зона від 4b.
Подивіться на фото внизу, що зробила з цим сортом пані Віта Захаріюк, натхненна нашими загинаннями на «Зеленій садибі». Ось, що вона каже про цей сорт дамаської троянди: «Надзвичайні пахощі і великі можливості в приготуванні всіляких смаколиків. Якщо потерти пальчиками чашолисток, то ще й відчувається запах хвої».
Читайте також про лікувальні можливості троянди у матеріалі за посиланням.
Ще один сорт, оповитий легендами і стариною, який здолав чималий шлях до приватних садів, — «Омар Хаям» (Omar Khayyam). Він був вирощений з шипшини в англійському замку К’ю Гарденс, що була взята з троянди, яка росла за заповітом відомого поета біля його могили в місті Нішапур в Персії, що нині Іран.
«Троянда вранішня ошатністю своєю
Чарує солов’я, співця свого. Під нею
Присядь у холодку, бо пелюстки ці вітер
Зриватиме й тоді, як станемо землею…»
Омар Хайям (1048-1131)
Названа на честь поета троянда була посаджена в 1893 року членами Клубу Омара Хайяма на могилі Едварда Фіцджеральда, який перекладав тексти Хайяма англійською, в графстві Саффолк. Звідси ця троянда з чарівним гудзиком і квартированими квітами розповсюдилась садами Англії, а далі і всією Європою.
Сама троянда невисока, рясно облита квітами в своє єдине, але незабутнє і достатнє на рік цвітіння. Квіти невеликі, махрові, рожеві, ароматні, як всі «дамаски». Морозостійка, безпроблемна і прекрасна, знову ж — як всі дамаски. Поки залишається мрією для України. Хай всі українські мрії збуваються і щоб нас це все абсолютно задовільняло.
І майже на останок — одна з найкрасивіших білих троянд, що визнало світове трояндове товариство. Троянда «Мадам Арди» (Madame Hardy). Тіньовитривалий, стійкий до захворювань сорт – жоднісінької плямки, суцільний захват. Зона морозостійкості від 5b дозволяє запускати троянду на обеліск, арку або ростити кущем, що не потребуватиме зайвого клопоту.
Білі, ідеально сформовані квіти з зеленим вічком-ґудзиком – вони просто чарівні! Очей не відірвати, хто дивився і не відривав. Найкрасивіша, ідеальна біла дамаська троянда – свідчення численних поціновувачів з того самого року створення — далекого 1832. Рясне цвітіння, сильний, смачний аромат. Троянда може цвісти і цвіте тижнями на початку літа. Вона може бути виткою, може бути кущовою, але вона має бути. Шановні трояндарі, вона має бути! Весь світ захоплюється! Це одна з найкрасивіших білих троянд. Ще одна!
Тепер точно на останок — ефіроолійна троянда в саду Оксани Дивисенко, родом з Розівки, Запорізької області. Знайдена на теренах українських степів шанованою трояндаркою, патріотом своєї держави і просто світлою людиною – Галиною Микитинець. Це саме вона колись ненав’язливо, але невідворотньо передала захоплення старовинними трояндами мені (ред. – Вікторії Кононенко), просто тихо і безоглядно люблячи їх. Тепер ми з вами починаємо разом любити їх. Сад родини Микитинець вірно чекає своїх господарів в Мелітополі. І обов’язково дочекається! І впадуть вони в обійми один одному. І все є, все буде. Знай своїх людей, Україно!
«Висаджені весною 2021-го року «невеличкими паличками» 7 кущів, в червні 2022-го дали мені перший врожай — багато-багато запашних пелюсток. Так багато, що я навіть розгубилася — а що з ними робити? В цей період мені до рук потрапив Енциклопедичний довідник «Лікарські рослини» за редакцією А.М. Гродзінського (Київ, 1992 р.), де описуються лікувальні властивості дамаської троянди. В результаті, я насушила пелюсток, зробила варення і вино. Пелюстки, запарені окропом, не гірше квітів календули лікують горло полосканням, чай з пелюсток — і смачно, і як лікувальний напій при всяких «грипозах», а варення рятувало мені горло всю зиму (це моє слабке місце). Першить, шкребе, болить вночі? Замість таблеточки — пів чайної ложечки трояндового варення і далі спати. Лікує горло не гірше всіляких льодяників з аптеки — перевірено не тільки мною, а й моїми подругами і близькими родичами», — Оксана Дивисенко про свій досвід використання пелюсток «Троянди з Розівки».
Деякі з сортів дамаських троянд ми вже згадували в статтях про сорти старовинних троянд різних кольорів і, щоб не перенавантажувати текст цієї статті, не будемо повторюватися. Але, перейшовши за відповідними посиланням, ви знайдете їх детальний опис і фото.
P.S. Приємність, знайдена у статті про зірку, що не згасає, «Отем Дамаск»: «Ці ранні дати є складними. І я не маю всіх довідкових матеріалів, щоб перевірити їх. Тому я просто збираюся насолоджуватися трояндою та її старовинністю»…
Досліджувати надзвичайно цікаво, мати грандів трояндового світу – вагомо, а передостанній абзац всього нашого екскурсу – правдивий, перекопавши купу джерел, і, власне, слушний. Насолоджуймося красою та історичністю наших старовинних сортів – це така прекрасна можливість доторкнутися сивої давнини і бути причетним цього таїнства.
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.