Цілком природно і прицільно рукотворно троянди можуть бути морозостійкими, а можуть бути теплолюбними. Все залежить, на яку зону морозостійкості приміряється той чи інший сорт з присвоєною йому зоною морозостійкості при народженні. Позначається вона, як USDA зона і цифри від одного до 13. Її можна побачити в каталогах виробників, продавців, в базах сортів, де вказуються параметри троянд.
І як би вам ліньки не було зайти на це посилання, щоб розібратися з темою, на нього заглянути все ж варто. Ведемо за ручку: Морозостійкість троянд та українські зими — вкривати чи ні? Тут ми докладно говорили про морозостійкість троянд як властивість.
А в статті за наступним посиланням – обгрунтували, чому і які троянди варто вкривати і як саме це робити. Зазирніть-зазирніть. Тут ми навіть торкнулись питання декоративності зимового саду і укриття троянд та інших рослин – чи реально поєднати такі, здавалось, малоспівставні речі. Давайте торкнемося його ще раз 🥰.
Бувши переконаним «вкриватором» якось так одного разу проґавилось вкривання і так сподобалось, що наступного разу «ґавилось» вже цілком свідомо. І далі буде ґавитись, але ще більш свідомо і вибірково.
Якщо зима 2022-2023 змилувалась наді мною, як новачком в не вкриванні, весна 2024 ще покаже, хто де що, як говорить народна мудрість. Та було б того лиха на сьогоднішній день, якщо де яка троянда не перезимувала в повний зріст.
Будь-який недогляд, крім як самих себе, нам зараз прощається і навіть заохочується – йдемо за пріоритетами. А відносно способу зимівлі вочевидь стають все яснішими наступні речі, що вимальовують картинку більш цілісною, коли спробував обидва. Отже, пройдімося і порівняймо ці діаметрально протилежні варіанти: вкриваємо/не вкриваємо і що маємо.
Правильне вкривання – гарантовано надійна зимівля трояндових кущів до самих кінчиків. Відсилаємо знов до обох посилань вище.
Якщо ви не ботанічний сад, який завжди, з року в рік має виглядати в повній укомплектованій красі, можна з чистою совістю звільнити себе від укривання. Як це робить розарій Київського Національного ботанічного саду, за посиланням можна на це помилуватися.
Якщо ви не прихильник вкривання, то не вкривання – це вдача. М’яка зима – мінімальне ураження морозом пагонів троянд і максимальне поле для дій при формуванні.
Сувора або навіть нормальна українська зима з низькими температурами, відповідними для певної зони морозостійкості – ураження по повній програмі кожного сорту, окремо залежно від його вже морозостійкості, як характеристики сорту. При формуванні троянд спершу орієнтуємось на результат зимівлі, від якого будуть залежати подальші дії.
Якщо троянда, сформована на арці, змерзла до самої землі. Шкода, але не критично. Сад живий і він змінюється залежно від багатьох факторів, в тому числі морозів, які припадають на ту чи іншу зиму. Так, щоб наздогнати втрачені розміри, рослина потребуватиме знову років. Але ж ми самі не захотіли/не змогли її вкрити.
До речі, нагнути деякі троянди дуже важко – їх можна просто зламати. Якщо гнути такі «ризиковані» гілки – то виключно до настання морозів і з розтягненням задоволення в часі і докладанням зусиль і вантажів.
А можна нарешті буде, в разі вимерзання до землі, пересадити невдало вибраний на це місце сорт і посадити новий – зручний і красивіший, на що раніше не наважувався. На фото внизу троянда Dorothy Perkins White. На високі опори краще обирати троянди з гнучкими пагонами – зручніше їх формувати і не знімати, крім того, більшість з них з більшою морозостійкістю.
Більшість сучасних троянд, в тому числі троянд Остіна, мають морозостійкість 6 і підходять для вирощування без укривання в центральній і південній частині України (дивитись, кажу, карту в посиланні на морозостійкість), але це не забороняє вирощувати їх успішно в північній, в тому числі без укривання.
Час від часу омолоджуються повністю і всього. На фото внизу троянда Charles Austin сягнула 2+ метри. Але цієї зими пагони не пережили, вже зрозуміло, і вже зрізані, всупереч рекомендаціям статті та глузду, що надіється. Але тут без шансів. Що ж, він там не вписувався. Так би я не наважилась турбувати пана, а так наважусь 😊.
Вибір морозостійких троянд для відповідної території, на якій ви проживаєте, гарантує збереження пагонів без жодних додаткових маніпуляцій з зимівлею. Це дуже зручно. І якщо ви робите не розарій, а сад – дуже розумно.
Вибір морозостійких троянд — від канадських сортів, ругоз, природних видів, приголомшливих у цвітінні і щедрих на плоди восени, до багатьох старовинних, а також сучасних сортів — великий. Просто зверніть увагу і вирішуйте морочити себе з укриттям чи ні.
Для вибору плетистої троянди на перголи, арки, стіни і такі інші вертикалі найкраще підійдуть дійсно морозостійкі сорти. І таких троянд багато в пропозиціях, насправді. І їм дійсно нічого не робиться навіть за критично низьких температур – як стоять зелені чи червоні, так їм і все одно.
Для створення трояндових скульптур за методом замку Сісінгхерст краще і далекоглядніше використовувати морозостійкі сорти. Почати творити можна раніше рекомендованих термінів обрізки, щоб все встигнути. На фото внизу кандидат для скульптури Coup de Hebe, дамаська троянда, відмінної морозостійкості.
Троянда La Ville de Bruxellex (фото внизу) сформована загинанням минулого року в очікуванні переформування в цьому. USDA від 4b 👌.
Якщо і хочеться і колеться, вас невпинно тягне на теплолюбивеньке, а зона морозостійкості не Італія – спробуйте, скільки того життя. Дійсно цінні сорти бажано запланувати вкривати.
Але головне, що потрібно зробити за всіх обставин – заглибити при посадці місце щеплення від рівня землі на 3-5-7 см, залежно від групи троянди і ґрунту.
Якщо троянда обмерзне, то до рівня землі і весною вона знову відродиться. Додатково троянді на голову можна насипати відро-друге землі, але то тоді, коли небагато троянд або казенні руки. Але як варіант укриття ще на +15 см годиться – все, що під землею, не обмерзає.
Планування квітників з урахуванням морозостійкості троянд дуже бажане. Якщо планується вкривання троянд часткове, зосередження троянд, що обов’язково підлягатимуть укриванню, в одному місці, буде не тільки зручним для обслуговування, а і важливим для привабливості картинки зимою.
Красу зимового саду здатні підкреслити морозостійкі сорти троянд не тільки, хоч це дійсно прекрасно, щедрим врожаєм ягід, а і засніженими силуетами, зацукрованими пагонами й залишками квітів. Такі дрібнички в інеї здатні підняти настрій і роблять атмосферу в цілому.
В поєднанні з травами, хвойними, зимо-зеленими рослинами, опорами, стриженими живоплотами з голих гілок, плетеними тинами, нехитрими парканами морозостійкі, а також не вкриті відносно морозостійкі сорти, здатні прикрашати сад не тільки літом, а і пізньої осені-взимку-ранньою весною. Краса саду – це не тільки літо, якщо ви біля саду весь рік, звичайно.
І останнє — до весни.
З обрізуванням троянд, якщо дозволяє час і обсяги трояндового господарства, краще не поспішати. В Україні рекомендований час для обрізування – приблизно друга половина березня. Як я не крутила, як не перевіряла – час цвітіння форзиції. Саме тоді вже чітко видно, де пагони живі – на них вже намітились бруньки, які ось-ось підуть в ріст, а де змерзлі й відновленню не підлягають.
Якщо троянди доведеться обрізати до землі, звертаємо увагу на достатнє весняне підживлення. Нова маса прогнозовано піде наростати хвацько – нові сили, а вони потребуватимуть. І не цурайтеся підперти яким патичком ці нові пагони, що наростатимуть. В першій половині літа вони дуже крихкі і можуть виламатись від власної ваги або вітру. Плануйте і зважуйте холодно, любіть пристрасно. А що робить? 👩🌾