Старовинні троянди, що створюють прекрасні розарії та парки Європи, вже починають квітнути. Ви ж знаєте, що саме старовинні сорти найпершими радують нас своїми квітами? В минулих статтях ми гуляли всесвітньо відомими садами Мальмезон та Валь-де-Марн і переконалися в красі та значущості стародавніх троянд. Отже, готуємо вільні місця і визначаємося, яку стародавню троянду посадити? Чистий і напівтони життєствердного білого кольору завжди виграшно виглядають в саду. Біла троянда, як наречена – вона сьогодні і вона найкраща. Як без них? Отже, в цій статті розглянемо стародавні білі троянди, які можна придбати в Україні. Варто почати з одного «пробного» сорту і можна не помітити, як запуститься процес збирання і колекціонування, захоплення – точно!
Зміст:
Про старовинні сорти або історичні, як їх також називають, ми вже писали багато. З історією, розвитком та їхньою класифікацією можна ознайомитися в статті «Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові». Нагадаємо, що вони бувають одноразово квітучими (троянди груп альба, гальські, дамаські, центифольні, мохові, портландські) і повторно квітучими (троянди груп китайські або бенгальські, бурбонські, нуазетові, ремонтантні гібриди, чайні троянди).
Майже всі вони є доволі крупними чагарниками, переростають в нашому благодатному українському кліматі заявлені розміри, потребують профілактичних обробок від хвороб, вигідних сонячних місць, а в спеку – поливання.
Щоб спробувати приборкати їхні солідні розміри і втиснути їх на свої негумові ділянки, ще і добитися максимально щедрого цвітіння, можна підглянути в саду замку Сісінгхерст метод формування троянд, який розлетівся світом і дістався до нас.
Троянда «Мадам Альфред Карье» (Madame Alfred Carrière), 1875 належить до групи нуазетових троянд. Серед білих старовинних троянд, які я знайшла на просторах Інтернету, всі достойні місця в наших садах. А ця – прямо з Залу слави троянд з відділу історичних (як і третя з нашого списку — троянда Madame Hardy). Без зірок такої величини неможливо уявити повноцінний трояндовий сад.
Це білі троянди високого сорту (висота до 600 см), безперервне цвітіння. Троянда «Мадам Альфред Карье» може використовуватися і для живоплотів, і як альпініст для декорування будівель. Витримує напівтінь, але на сонці дає більш масове повторне цвітіння.
Троянда «Мадам Плонтье» (Madame Plantier), 1835, належить до групи нуазетових троянд (альба). Має чарівний зелений «гудзик».
Високий сорт (висота 150-365/125-245 см), одноразове цвітіння. Сорт дуже стійкий до захворювань, гарно прилаштовується до умов, морозостійкий, майже без шипів (!)
Троянда «Мадам Арди» (Madame Hardy), 1832 — група центифольних, дамаських троянд. Середній сорт (висота 120-200/150 см), одноразове, але довготривале цвітіння. Прямостоячий, тіньовитривалий, стійкий до захворювань сорт.
Троянда «Фрау Карл Друшкі» (Frau Karl Druschki), 1901 — ремонтантний гібрид. Чисті, ясні, біліші білого кольори квітів. Середній за висотою сорт ( 120-170/100-150 см), цвітіння — повторне, хвилями. Можна використовувати, як плетисту: в сприятливих умовах цей сорт здатний значно перерости заявлені розміри. Квіти елегантні, бокаловидні.
«Буль Дэ Неж» (Boule de Neige), 1867 – це біла троянда групи бурбонських троянд. Цей сорт, як і попередньо згаданий, вже постійно на слуху у трояндарів і вже починає ставати класикою наших садів. Ці троянди прикрашають знаменитий розарій Девіда Остіна і постійно є в пропозиціях цього розплідника, як надійні і популярні сорти.
Середній за висотою сорт (120-300 см), безперервне цвітіння. Добре переносить спеку, морозостійка, рясноквітуча троянда.
Серед порівняно низькорослих та малогабаритних старовинних троянд (90-120 см) ремонтантний гібрид «Вайт Жак Картье» (White Jacques Cartier), який відкрив Knud Pedersen в 2001 році — справжня знахідка. Спорт (природня мутація) відомого і дуже популярного сорту стародавньої троянди Jacques Cartier (найвідоміша троянда Франції 60-х років 19 століття, яке, як ми знаємо, було переломним в історії троянди). Прекрасні квіти, повторне цвітіння, невибагливість і виключний імунітет цього сорту не може не сподобатись.
Кущу можна надати будь-яку форму. Витривалий до дощу, легко поєднується з іншими рослинами, квіти довго стоять після зрізування.
З метою втамування власного «стародавньо-історичного» пробілу я уважно промоніторила пропозиції тих продавців, в чиїх магазинах я «пасусь» (або ще буду) регулярно і з великим задоволенням.
Найбільший асортимент троянд старовинних сортів можна знайти в «Каприфоль», там регулярно з’являються заманливі новинки і наявна стабільна класика. «Твоя Роза», «Мельсансад», «MazuriRoz», Евгений Питомникум, Rosanna, Бджілка, Надежда Яровая, Rose Gpad.
І, звичайно, завжди можна звернутися до Галини Микитинець – трояндаря і колекціонера старовинних троянд (і не тільки) за живцями, порадою чи просто в гості на віртуальну екскурсію для початку. Про її прекрасний сад ми писали в статті Сад родини Микитинець з Мелітополя і його колекція старовинних троянд.
Впевнена, старовинні сорти можна знайти і в інших продавців — ми з радістю розкажемо про вас. Агов, продавці троянд для гурманів, відгукніться!
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.