12 фіолетових сортів старовинних троянд, які можна придбати в Україні

Віртуальна колекція сортів старовинних троянд, які можна знайти в Україні, вже майже зібрана у нас в «Зеленій садибі», а точніше — розпочата. Білі, світло- і темно-рожеві, жовті, пісочні, бордові – вже можна створити найвишуканіший історичний квітничок для початку. А то і садок – для хорошого такого початку, вже більш серйозного 🙂 Сьогодні будемо додавати пікантну, експресивну кольорову нотку – фіолетові троянди. І ті, хто ще не втрапив безповоротно у полон троянд спадщини, нервуйте: такого відвертого фіолету треба пошукати в сучасних групах троянд — хто шукав, той  зрозуміє. На оглядини!

12 фіолетових сортів старовинних троянд, які можна придбати в Україні

12 фіолетових сортів старовинних троянд, які можна придбати в Україні

Фіолетові троянди в ландшафтному дизайні

Багата на відтінки фіолетова палітра кольорів буквально живе на трояндах. На інтенсивність забарвлення впливає все: сорт, місце посадки, час доби, температура, сезон, рік, грунт, поєднання з іншими кольорами, сприйняття подачі і любов до цього кольору.

Троянди і фіолевий – суміш НЕ передбачувана, НЕ спокійна і НЕ неспокійна. Так, для кожного різна. Справа особистого сприйняття, настрою, вподобань. Я люблю небагато і соковито. Мазками пройтись, де багато крему, кремово-білого, або від холодного рожевого — в холодний фіолетовий, відтінений оливковим зеленим чи просто зеленим. І десь пісочні трави позаду шелестять…

Фіолетовий з жовтим старовинних троянд — то вже, як відтінки золота. Буде дуже цікаво — треба пробувати. В усякому разі, це — рослини. Вони живі, і те, що ти науявляв… — ти навіть не уявляв! Часто поєднання тебе вичікують, просто бач.

Фіолетові відтінки, як і бордові, сливові — дуже омріяні любителями троянд, в тому числі селекціонерами, які прагнуть нас задовільнити. Старовинні сорти, як ніякі, можуть напоїти очі такими глибокими відтінками. І гальські з них — насамперед. Сам Девід Остін надихався такими трояндами і творив такі кольори і ніжність пелюсток у своїх сортах. В нього багато вийшло вдач на цьому векторі — є такі кольори і переливи! Ну, ви знаєте…

Сорти саме, так званих, справжніх старовинних сортів, ті, які були відомі в Европі до завезення китайських сортів, здатних цвісти повторно, і які привнесли в трояндову палітру нові кольори жовтих відтінків, дали життя не одній англійській троянді. Детальніше про групи старовинних сортів троянд читайте в статті Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові.

Фіолетовий  колір в ландшафтному дизайні подається як на контрасті, так і тон в тон. Европейські дизайнери підбадьорюють: «Як любите, так і подавайте!» От вони мені подобаються! Фіолетовий від старовинних троянд  — особливий, це не викликає сумнівів, тільки інтригує. Подивимось, що вони нам можуть запропонувати, і перевіримо. Я точно це зроблю – я вже вірю!

Дивлюся на сукню, бачу клумбу!)))

Дивлюся на сукню, бачу клумбу!)))

Гальські троянди фіолетових кольорів

Рожеві, малинові, пурпурові, фіолетові і аж чорнильні кольори, яких прагнуть селекціонери всіх часів, багато серед троянд з групи гальських (вони ж французькі або прованські). Для сортів цієї групи характерне одноразове, рясне та довготривале цвітіння, сильний аромат і порівняно компактні розміри — до 150-200 см.

1. Троянда «Кардинал де Рішелье»

Найфіолетовіший колір з усіх відомих на сьогодні троянд має «Кардинал де Рішелье» (Cardinal de Richelieu, Rose Van Sian). Унікальний сорт серед гальських троянд і видатна троянда з величезного сегменту пурпурових. Яскраві поєднання лілових та фіолетових відтінків невеликих махрових квітів, зібраних у суцвіття. Оксамитові темно-червоні пуп’янки, які формою нагадують півонії, поступово насичуються пурпуром і розкриваються в невеликі махрові квіти з майже білими зовнішніми  пелюстками. З серединки вони розтікаються білими патьоками — створюється дуже гарний контраст при повному розпуску квітки.

Легкий аромат, довготривале, хоч і одноразове цвітіння, дрібне глянцеве листя, стійкість до захворювань роблять цю троянду дуже популярною серед поціновувачів трояндової екзотики. Пагони тонкі, дугоподібні, майже без шипів. Висота куща 1.5–2 метри. Сорт витримує морози до -30 °С і легко вкорінюється зеленими живцями. Один з найбільш рясно квітучих гальських сортів.

Троянда«Кардинал Рішельє» (Cardinal de Richelieu), Parmentier Бельгія, 1847 –  з виставкового саду Девід Остін Роуз

Троянда«Кардинал Рішельє» (Cardinal de Richelieu), Parmentier Бельгія, 1847 –  з виставкового саду Девід Остін Роуз

2. Троянда «Рейн де Вайолетс»

Популярність троянди «Рейн де Вайолетс» (Reine des Violettes) у світі і в поколіннях «прирівнюється до культу» (цитата всіх джерел). ЇЇ головною особливістю  є забарвлення квіток. Зазвичай, квітки насичено пурпурові, красиво вигорають до фіолетово-лілових, зворотна сторона пелюсток — сріблясто-рожева. Квартировані квіти з романтичним гудзиком, дуже ароматні, з’являються в тугих китицях. Колір непостійний: змінюється залежно від пори року, місця посадки, грунтів, клімату.

Щедре повторне цвітіння. Сіро-зелене матове листя на майже безшипних червоних пагонах, прямостоячий кущ може досягати 1,5 м у висоту. Чуйна на догляд. Найкраще себе почуває в спекотну суху погоду.

Троянда «Рейн де Вайолетс» (Reine des Violettes), Millet-Malet, Франція, 1860, з виставкового саду Девід Остін Роуз

Троянда «Рейн де Вайолетс» (Reine des Violettes), Millet-Malet, Франція, 1860, з виставкового саду Девід Остін Роуз

3. Троянда «Бель де Гресі»

Насичені вишнево-червоні з рожевим квіти троянди «Бель де Гресі» (Belle de Crecy) при розпусканні перетворюються на лілово-бузкові, притишено фіолетові, густомахрові квіти з маленьким ясно-зеленим оком в центрі. Квіти з характерним насиченим ароматом. Розмір квітки від 5 до 8см.

Кущ потужний заввишки 100-120 см, в теплих регіонах — до 215 см; в діаметрі — до 100 cм. Пагони пониклі, майже без шипів. Восени кущ порадує чудовим осіннім забарвленням листя і плодів. Сорт високо зимостійкий.

Троянда «Бель де Гресі» (Belle de Crecy), Pierre Jean Louis Roëser, Франція, до 1829

Троянда «Бель де Гресі» (Belle de Crecy), Pierre Jean Louis Roëser, Франція, до 1829

4. Троянда «Чарльз Де Міллз»

Троянда «Чарльз Де Міллз» (Charles de Mills) вважається одною з найдосконаліших старовинних троянд. Оксамитова, бузково-рожева з малиновими тінями, розетковидна, густомахрова квітка з зеленим гудзиком. Троянда має насичений аромат. Квітує одноразово, рясно і тривало. Кущ потужний, сильнорослий, з прямими майже безшипними пагонами, компактний – до 100-150 см заввишки, до 120 шириною. Морозостійкий, тіневитривалий сорт. Стійкість до борошнистої роси середня, потребує профілактичних обробок.

Троянда «Чарльз де Мільз» (Charles de Mills), Gallica/Provins, невідома інтродукція, Данія, 1786 г. З Київського приватного саду художника і архітектора Олени Ковальової

Троянда «Чарльз де Мільз» (Charles de Mills), Gallica/Provins, невідома інтродукція, Данія, 1786 г. З Київського приватного саду художника і архітектора Олени Ковальової

5. Троянда «Гіпсі Бой»

Запашні, насичені, темно-малиново-фіолетові квіти троянди «Гіпсі Бой» (Gipsy Boy), розкриваючись, показують чарівні золоті тичинки. Аромат м’який. Невибагливий морозостійкий сорт. При вирощуванні у формі куща пагонам може знадобитися опора, чудовий на обелісках. Висота куща — 90-120 см.

«Не планую в землю висаджувати. Вона починає квітнути перша з усіх. Можливо тому, що в теплиці зимує. Тож тримаю поближче до себе.)», - досвідчений трояндар, садівник, господарка чарівного пейзажногог саду Ольга Флорова, Ходосівка, Київщина

«Не планую в землю висаджувати. Вона починає квітнути перша з усіх. Можливо тому, що в теплиці зимує. Тож тримаю поближче до себе.)», – досвідчений трояндар, садівник, господарка чарівного пейзажногог саду Ольга Флорова, Ходосівка, Київщина

6. Троянда «Ла Белль Султан»

Троянда «Ла Белль Султан» (La Belle Sultane, Aigle rouge, Mahaeca, Maheka, Violacea) має крупні, до 10 см, напівмахрові квіти незвичайного оксамитового, темно-фіолетового кольору з яскравим жовтим пучком тичинок в центрі та дивовижним ароматом. При цвітінні троянди породжуються численні відтінки: малиновий, фіолетовий, фіолетово-червоний в бордо, бузковий. Троянда утворює гарні розлогі кущі з гнучкими пагонами, дає багато порослі.

Добре підходить для живоплоту, незамінна для трояндових пейзажних заростей. Висота 150-200 см, ширина – 120-150 см. Стійкість до хвороб і морозостійкість – чудові, до грунтів не вибаглива. Цвітіння одноразове протягом 4-5 тижнів.

Троянда «Ла Белль Султан» (La Belle Sultane, Aigle rouge, Mahaeca, Maheka, Violacea), невідомої інтродукції, Нідерланди, 1795, з виставкового саду Девід Остін Роуз

Троянда «Ла Белль Султан» (La Belle Sultane, Aigle rouge, Mahaeca, Maheka, Violacea), невідомої інтродукції, Нідерланди, 1795, з виставкового саду Девід Остін Роуз

7. Троянда «Тускані Суперб»

«Тускані Суперб» (Tuscany superb)  — троянда з великими квітами та ростом. Пурпурно-червоні, напівмахрові, запашні, з чарівними золотистими тичинками квіти. Утворює міцний чагарник з розлогим, вертикальним зростанням і рясним листям.

Троянда

Троянда “Тускані Суперб”, Thomas Rivers & Son Ltd., Великобританія, 1837), фото з виставкового саду Девіда Остіна

Портландські троянди фіолетових кольорів

Портландські троянди мають дамаське та гальське коріння. Ця група троянд була названа на честь герцогині Портландської, яка отримала (з Італії близько 1775 р.) троянду, відому тоді як Scarlet Four Seasons (тепер відома просто як The Portland Rose). Весь клас портландських троянд був розвинений з цієї троянди. Для троянд цього сорту характерне одноразове, зливне, довготривале цвітіння ароматних і дуже ароматних квітів.

На переферії фіолетового спектру захопимо смачні сливові відтінки, які так пасують осені і жіночності. Знову переходимо на особистості і, користуючись нагодою, передаю власні враження. Люблю цей сливовий в поєднанні з бірюзою… Пошарпані бірюзові двері (підглянуто в саду Людмили Воропаєвої) і що хочеш в цьому відтінку – ось вам шебі-шик, від якого танеш!

8. Троянда «Роз де Решт»

Троянда «Роз де Решт» (Rose de Resht) — одна з найкращих сортів історичних троянд, яка характеризується довготривалим цвітінням і сильним ароматом. Квіти яскраві лілово-червоні, розетковидні, дуже густомахрові, діаметром 5-7 см. Цвітіння рясне, повторне. Кущ компактний, пагони цупкі, міцні, висотою до  90-120 см, шириною — 70 см. Стійкість до борошнистої роси середня, до чорної плямистості – висока. Сорт морозостійкий, тіневитривалий.

Троянда «Роз де Решт» (Rose de Resht), інтродукція невідома, до 1900 р.) – відностиься до групи дамаських, портландських, шрабів

Троянда «Роз де Решт» (Rose de Resht), інтродукція невідома, до 1900 р.) – відностиься до групи дамаських, портландських, шрабів

9. Троянда «Роз дю Руа»

Малинові квіти з фіолетовими відблисками «Королівської троянди» — «Роуз дю Руа» (Rose du Roi) — мають сильний аромат дамаських троянд. Квітує рясно в червні у невеликих гронах, іноді  повторює цвітіння. Троянда з нерозплутаним клубком історичної спадщини. Названа на честь Людовіка XVIII.

«Ця троянда надзвичайно яскрава, але фотоапарат, на жаль, не передає колір», — Людмила Мельничук, власниця розплідника «Мельсансад», через руки якої пройшли легіони новонароджених троянд

«Ця троянда надзвичайно яскрава, але фотоапарат, на жаль, не передає колір», — Людмила Мельничук, власниця розплідника «Мельсансад», через руки якої пройшли легіони новонароджених троянд

10. Троянда «Альфред Коломб»

Червоні, рожеві, фіолетові відтінки троянди «Альфред Коломб» (Alfred Colomb) цвітуть хвилями протягом усього сезону. Сильний аромат великого розміру квітки, дуже повної, кулястої. Пагони без шипів або майже без них. Висота від 120 до 150 см, ширина — 90 см.

Стародавня троянда «Альфред Коломб» (Alfred Colomb), François Lacharme, Франція, 1865

Стародавня троянда «Альфред Коломб» (Alfred Colomb), François Lacharme, Франція, 1865

11. Троянда «Артур де Сансал»

Троянда «Артур де Сансал» (Arthur de Santal) має охайної форми, дуже подвійні, темно-малиново-фіолетові квітки, на зворотному боці пелюсток світліші. Сильна, ароматна, має компактний вертикальний ріст (90-120 cм) з достатньою кількістю листя. Віддає перевагу теплому сухому клімату.

Троянда «Артур де Сансал» (Arthur de Santal), Scipion Cochet, Франція, 1855, відноситься до групи дамаських троянд, ремонтантних гібридів, портландських. З виставкового саду Девід Остін Роуз

Троянда «Артур де Сансал» (Arthur de Santal), Scipion Cochet, Франція, 1855, відноситься до групи дамаських троянд, ремонтантних гібридів, портландських. З виставкового саду Девід Остін Роуз

12. Троянда «Леопольд Ріттер»

«Леопольд Ріттер» (Leopold Ritter) — плетистий сорт старовинних садових роз классу «гібриди троянди мультифлора». Квіти за формою нагадують гальські троянди: напівмахрові, пласкі. Забарвлення — темно-кроваво-червоне. Квіти зібрані у невеликі суцвіття по 3-7, дуже ароматні. Сорт вирізняється високою стійкістю до хвороб і умов та швидким зростанням. Висота куща 2-3 метри.

Троянда «Леопольд Ріттер» (Leopold Ritter), Rudolf Geschwind, Австро-Угорщина, 1900 г

Троянда «Леопольд Ріттер» (Leopold Ritter), Rudolf Geschwind, Австро-Угорщина, 1900 р.

Післямова

І насамкінець — про красу відцвітання троянд. Ця якість була помічена в революційних у розвитку трояндової історії китайських трояндах. Це вони передали наступним поколінням здатність відходити красиво, а іноді навіть дуже красиво. Насичено рожева троянда Луїза Одьє з групи бурбонських старовинних троянд відцвітаючи, показує прив’янутий фіолетовий. Погляньте, як вміє природа!

Красиво відцвітає розкішна рожева Луїза Одьє, залишаючи фіолетовий на прощання. З групи бурбонських троянд, Margottin, 1851, з саду Ольги Флорової

Красиво відцвітає розкішна рожева Луїза Одьє, залишаючи фіолетовий на прощання. З групи бурбонських троянд, Margottin, 1851, з саду Ольги Флорової

А ця мохова троянда (що на фото нижче) з саду родини Микитинець. «Вона і “Рішельє” — найфіолетовіші в моєму саду» — каже Галина.

Троянда

Троянда “Нуїц де Ян” (Nuits de Young) з саду Галини Микитинець

Де купити старовинні троянди фіолетових кольорів? Розказуємо в статті Білі сорти старовинних троянд, доступні в Україні.

Краси вашим садам!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.