Дамаські троянди — походження, користь, застосування

Заведено вважати, що дамаська троянда (Damasks, Damascena, як зустрічаємо ми її в пошуковиках, літературі, описах) розповсюдилась європейськими садами між 1254 та 1276 роками. Заслугу приписують Роберту де Брі, який привіз з перших хрестових походів дамаську троянду.  Проте існують давні римські фрески, які засвідчують, що принаймні одна з дамаських троянд існувала в Європі за сотні років до цієї події.

Троянда дамаська

Троянда дамаська — історія і використання (Фото Анни Шульженко зроблене в Закарпатті, Україна)

Історія і сама по собі, і трояндова теж – явище подекуди таке, що має нечіткі розмиті контури, і часто доводиться порівнювати різне і здогадуватись про імовірне. Спробуємо пройти тими шляхами, які могли пройти дамаські троянди, з далекого минулого в наші дні. Пройдемося полями дамаських троянд, розставивши руки, торкаючись їх по голівках, поринемо в аромат, надихаємось. Пірнемо в літо — в двох словах 🙂 

Поширення дамаських троянд в Європі й світі

Отже, повертаємось до того часу, коли дамаська троянда була помічена в Європі, ще до того, як вона сюди потрапила згідно з основною теорією.

Часи Римської імперії, перші століття нашої ери. Історія, хоч і скупо, але передає нам уривки, обмовки, розповіді й легенди, коли пелюстками троянд були прикрашені звані обіди, палаци, вулиці з нагоди особливих урочистостей.

В ті часи троянда не була садовою рослиною. Це була рослина, яку вирощували в полі. Аромат і всі обіцяні від нього похідні дають нам привід думати, що саме дамаські троянди вирощувались в полях римлян, греків, єгиптян, сирійців для використання в побуті й промисловості.

«Троянди Геліогабала» (на фото внизу) — картина британо-нідерландського художника Лоуренса Альма-Тадеми, написана у в 1888 році, демонструє святкування бенкетів часів Римської імперії. Передання говорить, що під час одного з таких свят стався випадок удушення гостей.  У бенкетній залі з оборотним дахом римський імператор Геліогабал (ІІІ століття н.е.), засипав своїх гостей пелюстками троянд, фіалками та іншими квітами й вони не змогли вибратися на поверхню.

Картина «Троянди Геліогабала»

Картина Лоуренса Альма-Тадеми «Троянди Геліогабала»

Ознака багатства, розкоші та надмірності; привілей багатих і владних — так троянду сприймали в західній культурі на початку нашої ери.

Найвидатніший поет стародавнього Риму та один із найвизначніших поетів античної літератури, Публіцій Вергілій (70 р. до н. е.- 19 р. до н.е) згадує троянду Пестума (Греції), яка цвіла двічі. Вважається, що це могла бути троянда, що зараз ми її звемо Autumn Damask. Оскільки серед троянд, що тоді були поширені Європою – альба, гальські та дамаські, не було таких, які б цвіли повторно, крім цієї, яку привіз Роберт де Брі через 10 століть по тому.

В «темний» період між 1 і 11 століттями троянди «зникають з книжок». Але з подібних уривків прослідковується можливість того, що дамаські троянди (тоді вони не мали назви «дамаські»), як носії яскравого аромату і розкоші, могли «подорожувати» на схід разом зі Східною Римською Імперією і оселятись на тамошніх землях – сучасної Туреччини, Сирії, Ірану. І вже в ранньому Середньовіччі з поверненням військових експедицій християн з перших хрестових походів (12 століття н.е) зі Сходу до Європи повертаються і дамаські троянди. Хоча цілком імовірно, що вони вже тут зростали разом з трояндами альба і галльськими.

«Справжні старовинні троянди» — таку назву можна зустріти в західній літературі для троянд, які були поширені в Європі до завезення китайських троянд. Як і «античні троянди» — троянди, які були виведені після завезення китайських троянд. Хоча частіше термін «античні троянди» використовують до всіх старовинних, вони ж історичні, троянд.

Схема «Групи старовинних троянд»

Схема «Групи старовинних троянд»

Детально про класи старовинних троянд і їх розвиток читайте в статті «Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові».

Саме з цього часу історія має набагато більше відомостей про клас троянд, названих «дамаськими» за походженням — одного з найстаріших міст світу, перші згадки про який сягають  2500 року до н.е. – місто Дамаск, столиця сучасної Сирії.

І все ж, за результатами останніх досліджень, аналіз ДНК встановив, що оригінальні дамаські троянди виникли в результаті природного схрещування трьох видів троянд — троянди галльської (R. gallica), мускусної (R. moschata) та федченкоана (R. fedtschenkoana), яка, до речі, єдина з видових троянд здатна цвісти повторно. Отже, дамаська троянда – це гібрид, отриманий шляхом схрещування галльської і мускусної троянди, повторно схрещеної з федченкоана.

Ця гібридизація, скоріше за все, відбулася в Центральній Азії під час культивування, ймовірно, оскільки природне середовище існування цих трьох видів не збігається. Раніше вважалось, що троянда дамаська є гібридом між галльською трояндою (R. Gallica) та трояндою фоенція (R. Phoenicia).

Фотоколлаж - походження дамаської троянди

Зверху — Дамаська троянда, знизу — її “батьки”: троянди Галльська (R. gallica) ліворуч, Мускусна (R. moschata) посередині та Федченкоана (R. fedtschenkoana)

Тож остаточний висновок на сьогодні полягає в тому, що дамаська троянда потрапила до Європи через Близький Схід у ранньому Середньовіччі з міста Дамаск. Чому, власне, і дамаська.

Роберту де Брі, який привіз чи все ж таки повернув, що ми можемо лише припускати, до Європи дамаські троянди, зокрема особливу з них Autumn Damask, присвячена троянда Robert de Brie.

Троянда Robert de Brie

Троянда Robert de Brie виведена в 1860 році у Франції Луїсом Ксав’є Грандер

Особливості дамаської групи старовинних троянд

Дамаська троянда — це листопадний кущ, що досягає двох і більше метрів у висоту і до двох – в діаметрі. Пагони густо озброєні міцними, вигнутими колючками та жорсткою щетиною; характер зростання – вертикальний. Листя з п’ятьма, рідше сімома листочками, сіро-зеленого кольору. Кольори самих квітів — від світлого та помірного рожевого до світлого червоного. Відносно невеликі квіти ростуть в китицях.

Всім дамаським трояндам, крім вже згаданої однієї Autumn Damask, властиве однократне цвітіння. Тому в літературі можна зустріти поняття «літні дамаски», що цвітуть разово на початку літа, та «осінні дамаски», що цвітуть повторно, і такий сорт один.

Продовгуваті, вишукані чашолистки також є особливістю дамаських троянд. Ними одними можна намилуватися ще до цвітіння. А вже під час і поготів: форма, колір і аромат різноманітних сортів. Саме аромат вирізняє з-поміж всіх троянд дамаські. Аромат дамаської троянди часто мається на увазі, коли вказують в описах троянд «аромат старовинної троянди». Хоча ми з вами знаємо, що їх є декілька класів, які тільки зараз об’єднанані в загальний клас «старовинні троянди».

Квіти дамаської троянди

«Ароматом накриває з головою вже тоді, коли троянди видніються лише на обрії —  це справжній рай! Це наче уві сні або в казці!», — фото і враження Анни Шульженко після відвідування плантації троянд в нашій Україні читайте далі.

Продовження дамаської троянди в нащадках спостерігається в портландських трояндах, а також в бурбонських. Якщо хочеться такого ж запаморочливого «дамаска», тільки щоб довше і частіше цвів – це портландські троянди. Вже згаданий Autumn Damask на острові Бурбон, що зараз носить назву Реюньон, при природньому схрещуванні з китайською трояндою Old Blush дав перше покоління гібридів, названих «бурбонськими».

Бурбонські гібриди в подальшій селекції разом з китайськими сприяли появі в майбутньому троянд, які цвіли повторно — Hybrid Perpetual. Дослівний переклад «Hybrid Perpetual» — вічний гібрид, звичний «ремонтантний гібрид», що означало можливість цвісти повторно. По факту рясно в перше цвітіння і поодиноко впродовж сезону скромно назвали «вічним», бо ж «нарешті».

Ремонтантні гібриди при схрещуванні з чайними трояндами відкрили світу нову сторінку трояндарства — чайно-гібридні троянди. “Чайно” — від чайних, “гібридні” — від вічних гібридів.

Читайте також наші статті:

Дамаська троянда в побуті і промисловості

В сучасному, такому різноманітному світі троянд дамаські троянди займають свою особливу нішу. Зараз, як і колись, це насамперед аромат, трояндова олія, парфумерія і дороге задоволення. Поля троянд, які в різних куточках світу вирощуються саме з метою збору пелюсток в промислових масштабах — в Болгарії, Франції, Турції, Ірані, Афганістані, Індії та інших країнах.

З квітів дамаських троянд виробляють різні комерційні продукти:

  • Ефірна трояндова олія, або рідке золото. Це дорога блідо-жовта ефірна олія, яку добувають різними методами. Болгарія, Туреччина та Марокко є основними виробниками трояндової ефірної олії у світі.
  • Рожева вода — безбарвна рідина. Завдяки своїм заспокійливим і розслаблювальним властивостям використовується в релігійних церемоніях та ароматизації їжі в східній культурі, для ароматизації і косметології – в західній культурі.
  • Трояндовий «бетон» залишок воскової маси, який утворюється при екстракції трояндової олії з розчинником.
  • Трояндовий абсолют — похідний продукт при виготовленні трояндового «бетону».
  • Засушені бутони та пелюстки троянд продаються в бакалійних магазинах як ароматизатор. Додаються в чаї, випічку, використовуються в косметології.
  • Трояндове варення, лікери, вина виготовляються з пелюсток дамаських троянд.
  • Плоди троянд багаті вітамінами, мінералами та жирними кислотами, поліфенолами, каротиноїдами та дубильними речовинами, вміст вітаміну С в них вищий, ніж у цитрусових. Рекомендуються для вживання у їжу у вигляді джемів, а також заварювання чаїв і настоянок.

Сучасні дослідження підтвердили противірусну, антибактеріальну, протипухлинну, антидепресивну, антиоксидантну, болезаспокійливу, протизапальну, протисудомну дію, а також розслаблюючу та снодійну дію дамаських троянд.

Незважаючи на те, що багато досліджень демонструють медичне застосування троянди in vitro, для доведення ефективності у застосуванні потрібно більше доклінічних і клінічних досліджень на самих пацієнтах. Іншими словами, терапевтичному застосуванню продуктів з троянд приділяється недостатньо уваги. Навіть в Ірані, де дамаські троянди присутні в традиційній медицині, існують в продажі всього три препарати: проносний засіб, антидепресант та афродизіак.

Проте репутація, яка закріпилась навіть за трояндовим варенням, яким гамують стоматити у дітей і дорослих, популярна і серед українців. Як і застосування трояндової олії безпосередньо або з додаванням її в креми, використанням трояндових лосьйонів, трояндової води в косметології — для зволоження сухої, чутливої, роздратованої шкіри, надання пружності шкіри та розгладжування зморшок.

Підвищення настрою від самого вигляду, вдихання аромату, процесу збирання пелюсток, приготування смаколиків для своєї родини і можливість  дістати баночку літа серед зими, якщо і не лікують, то піднімають якість життя – гарантовано і доведено. Просто варто спробувати один раз – і ви вже «свідок таїнства».

Дамська троянда La Ville de Bruxelex

Дамська троянда La Ville de Bruxelex і власні незабутні враження від збирання квітів і пелюсток довжиною з літа до літа © Вікторія Кононенко.

Виробництво трояндової ефірної олії

Виробництво трояндової ефірної олії  є одним із найбільш трудомістких процесів. Звідси і інша назва — «рідке золото». Щоб видобути лише 1 міліграм чистої ефірної трояндової олії, потрібно 50 000 окремих пелюсток. Це приблизно 1500 квітів троянд, що еквівалентно приблизно 3,5 кілограмам пелюсток.  

На хімічний склад ефірної олії троянди впливають еколого-географічні умови, склад ґрунту, умови та час збирання, свіжість або сухість пелюсток, умови зберігання, методи дистиляції, застосування допоміжних речовин в процесі. Всі ці фактори впливають на видобування ефірної олії з троянди та її якість. Пошук методів збільшення виходу олії та зниження витрат на її видобуток досі є актуальною проблемою і питанням майбутнього.

Трояндова олія і пелюстки троянди

Трояндова олія, або отто, або аттар, або ефір, або трояндова есенція — різні назви в різних країнах. Трояндову ефірну олію видобувають за допомогою дистиляції з водяною парою

Долина троянд в Болгарії

На сьогодні Болгарія поруч з Туреччиною є основним виробникам ефірної трояндової олії у світі. Болгарська олія вважається найкращою, сама Болгарія визнана світом як Країна троянд.

Ще з далекого 17-го століття дамаські троянди зумовили культуру та традиції болгар, що живуть у південному підгірському регіоні Балканських гір. Ця долина відома у всьому світі як Долина троянд.

Долина троянд оточена горами, які захищають її від несприятливих вітрів. Через кожне маленьке село Долини протікає річка чи джерело, що забезпечує достатньо води не лише для росту троянд, але й для багатьох інших квітів, які також використовуються в косметиці та медицині. Велика кількість опадів у травні та червні має вирішальне значення для успішного промислового вирощування троянд.

Переважальним ґрунтом у регіоні є корично-лісовий ґрунт, який завжди змішаний з піском і щебнем. М’які зими в Долині троянд в поєднанні з повітряними ґрунтами та рясними весняними дощами створюють ідеальні умови для вирощування «дамаської троянди».

Кожне село в Долині троянд традиційно має свій особливий метод догляду, посадки троянд та обробки пелюсток. Історичні довідки, всі тонкощі виробничого процесу можна побачити і почути в Інституті троянди в Казанлику та його музеї.

Болгарія виробляє майже половину світового виробництва трояндової олії. Завдяки особливому клімату та ґрунту, аромат, довговічність та витонченість болгарської трояндової олії робить її надзвичайно цінною та бажаною для найвідоміших парфумерних брендів у світі. В 1994 році «Болгарська рожева олія» була запатентована.

Щорічно в першу суботу і неділю червня в Долині Троянд між містами Карлово та Казанлик в Болгарії проводиться фестиваль троянд. Cвято приурочене до часу цвітіння дамаських троянд. Ритуальний збір трояндових пелюсток — «розобор», виступи фольклорних ансамблів, виставка та уроки народних ремесел, конкурс Королеви Троянди. Традиція,  започаткована на початку 20-го століття, — справжнє національне свято, яке притягує в Болгарію безліч туристів і поціновувачів трояндової краси.

Долина троянд

Долина Казанлик та долина Карлово – найвідоміші міста в Долині троянд

Трояндова промисловість в Україні і світі

Для використання пелюсток в промислових масштабах вирощують не тільки дамаські троянди. У Франції, наприклад, для збору пелюсток використовуються троянди з класу центифольної троянди. Ароматні, густомахрові і різноманітні в сортах.

Також для збору пелюсток вирощуються троянди з групи, що стоїть окремо в класифікації троянд, — ругози. Вони жаро- і морозо- більш стійкі і до того ж цвітуть не один раз. І для них характерний той самий «аромат старовинної троянди». Насичений, яскравий, аж олія крапає сама — аромат дамаської троянди. На замітку українським полям і долинам, готовим розкрити свої обійми і стати трояндовими!

Домашнє господарство «Галицька сорока»

Домашнє господарство «Галицька сорока» вирощує ругози для збору пелюсток, варить з них варення, джеми, сиропи, вино. Коли захоплення переростає в сімейну справу. Львівщина, с. Вілявче. © Юлія Дейнека

В Київському ботанічному саду імені Гришка представлені такі ефіроолійні сорти української селекції, як «Лань», «Радуга», «Фестивальна», «Піонерка». Одна з перших українських селекційних робіт — троянда «Кримська Червона» — представлена в Нікітському ботанічному саду в 1926 році, окупованому тоді і зараз, як Krymskaya Krasnaya, належить до групи галльських троянд. Як себе почувають трояндові поля в Криму, Україна має надію побачити вже в осяжному майбутньому.

Всі ці сорти можна буде вже зовсім скоро зустріти в продажу в українських розплідниках – вони активно над цим працюють і, як і всі свідомі українці, переймаються відновленням справедливості і пропагуванням українського національного продукту.

Здебільшого все ж на полях в переважній більшості країн вирощуються саме дамаські троянди. Сорти можуть бути різні в силу різних причин – традиційних, експериментальних тощо. Але там, де засновуються трояндові поля для збору пелюсток, дамаські троянди є такими, що  домінують.

Трояндова долина в Закарпатті — дамаські троянди і гори

Трояндова долина. Неймовірні види і густий аромат в повітрі, що можна торкнутися. Закарпаття, Україна. © Анна Шульженко

Дорогі читачі! Дамаська троянда є однією з найважливіших рослин із сімейства Рози. В багатьох культурах це священна стародавня рослина, яка використовується в побуті, промисловості, медицині. Трояндове варення і трояндова вода, сушені пелюстки і плоди. Але основне застосування дамаських троянд в світі — виробництво ефірної олії та трояндової води. Поля – у промислових масштабах, кущик – для домашнього господарства. Виділіть місце під кущик для домашнього господарства і насолоджуйтеся різноманітними можливостями вашої улюбленої садової рослини – троянди. В наступній статті – популярні сорти дамаських троянд в Україні та світі.

Трояндових полів і куточків Україні!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.