Старовинні троянди саду Мальмезон — колекція хрещеної матері трояндарів Жозефіни

Продовжуючи тему старовинних троянд, яка була розпочата в минулій статті, одразу хочеться доказів існування цього чарівного, таємничого світу троянд спадщини. З тими, хто їх обожнює, розділити це почуття захоплення. Тим, хто тільки знайомиться, показати: вони чарівні, ось, дивіться, ще і ще, бо часто ми закохуємось поступово… Пошуки колекцій старовинних троянд спочатку приводять нас в замок Мальмезон (Jardin de la Malmaison), що знаходиться в 15 км від Парижу, колишню резиденцію Наполеона та Жозефіни Бонапарт. Для нас троянди саду Мальмезон старовинні, тоді ж (на початку 19 століття) вони були найсучаснішими. Йдемо в Мальмезон! Франція. Той і наш час.

malmezon-01-1024x635-4700031

Старовинні троянди саду Мальмезон — колекція хрещеної матері трояндарів Жозефіни

Зміст:

Замок Мальмезон – взірець садівництва в Європі кінця 18 – початку 19 ст.

У X столітті нормани, які грабували поселення і міста вздовж річки Сени, звозили сюди свою здобич, звідси «Мальмезон» в перекладі з французької – «поганий будинок». До часів Наполеона і Жозефіни Шато Мальмезон (Chateau Malmeson) перебував в різних руках, доки в 1799 р. не був придбаний Жозефіною. Великі плани реконструкції замку і розбудови саду підтримуються Наполеоном, який, як говорять передання, і сам прив’язується до цього місця, і робить все можливе на догоду коханій дружині. Хоча він спершу і був обурений дорогою покупкою, в сад і замок вкладаються величезні кошти.

Для втілення ідей по створенню саду запрошуються відомі ботаніки і садівники з Великобританії. Жозефіна задумує перетворити велику садибу в найкрасивіший і найцікавіший сад Європи, зразок садової майстерності, «джерело багатства для Франції», як писала сама Жозефіна.

Вона збирає величезну колекцію рідкісних рослин. Екзотичні птахи і тварини різного роду збагачують її сад, їм було дозволено вільно блукати серед його майданчиків. Завдяки своїм високим деревам, звивистим стежкам і річці замок Мальмезон був ідеальним для безлічі вечірок на човнах, обідів та ігор просто неба. Вони організовувались Жозефіною для численних гостей, яких її чоловік бажав розважати.

Жозефіна самостійно придбала маєток за 325 тисяч франків, поки Наполеон перебував в Єгипетському похоі, що неабияк його розлютило, але покупку він затвердив

Жозефіна самостійно придбала маєток за 325 тисяч франків, поки Наполеон перебував в Єгипетському поході, що неабияк його розлютило, але покупку він затвердив

Не дивлячись на стан війни і торгівельну блокаду, Жозефіна отримує насіння, саджанці, посадковий матеріал з Англії, підтримує постійні контакти з іншими захопленими садівниками, обмінюючись і розповсюджуючи рослини зі свого саду. В той час це було частиною позиції правильної поведінки, що існувала у найвищих ешелонах суспільства. Йшлося насамперед про просування людяності шляхом наукового дослідження, яке стало невід’ємним аспектом країн, що вважали себе світовими лідерами на початку ХІХ ст.

Протягом десятиліття теплиця імператриці Жозефіни довжиною п’ятдесят метрів відігравала важливу роль у розвитку рослин та еволюції ботаніки. «Для мене це — радість, — казала Жозефіна в 1804 році, — бачити, як в наших садах розмножуються іноземні рослини. За десять років я хочу, щоб кожен французький відділ мав колекцію дорогоцінних рослин, які спочатку вирощували в наших розплідниках».

Жозефіна витрачала величезні суми грошей на придбання рослин. Східні півонії, магнолії, мексиканські жоржини та багато інших рослин вона завезла у Францію та особисто наглядала за їх вирощуванням та акліматизацією.

Гальська троянда Imperatrice Josephine, Jacques-Louis Descemet, Франція, до 1815 г.

Гальська троянда Imperatrice Josephine, Jacques-Louis Descemet, Франція, до 1815 р.

Бенгальська троянда NAPOLEON, Жан Лаффай, Франція

Бенгальська троянда NAPOLEON, Жан Лаффай, Франція

Колекція троянд Жозефіни та місце саду Мальмезон в трояндоводстві

Пристрасна любителька троянд і серйозний садівник і ботанік Жозефіна вирішує зібрати в себе всі відомі сорти троянд. На той час було їх відомо близько 250 сортів. Імператором було віддано наказ привозити троянди з усіх місць битв. В пошуках були залучені всі сили французької імперії. З часів Жозефіни назви сортів почали змінюватись: вони ставали поетичними, більш вишуканими, на відміну від латинізованих, наукових. Наприклад, троянда Аlba incarnata стала Cuisse de Nymphe Emue.

Для систематизації троянд Жозефіна вирішує створити каталог  і замовляє портрети французькому художнику і ботаніку П’єр Жузефу Редуте (Pierre-Joseph Redouté). При житті Жозефіни перепису троянд не відбулось, але збереглись їх зображення, у всякому випадку деяких з них. Каталог троянд саду Мальмезон виходить в 1817 році і робить Редуте відомим на весь світ. Троянди з цього каталогу і досі вважаються кращими в світі ботанічними ілюстраціями.

Читайте також:

malmezon-05-753x1024-3106750

Троянди П’єра Жузефа Редуте і досі вважаться кращими в світі ботанічними ілюстраціями

З них ми дізнаємося, що всього понад 200 сортів троянд було посаджено в замку Мальмезон між 1804 і 1814 роками. З них 107 було формами роду Rosa gallica, 32 – Centifolia, 8 – дамаські, 7 – альба і 20 – китайські. Решта, що залишилася, походила з найрізноманітніших видів, включаючи дрібну pimpinellifolia.

Жозефіна була жінкою нової епохи, яка проявила свою незалежність, придбавши розвалини Мальмезон, і поступово перетворила будинок і парк у маєток великої краси і осередок рослинництва.

Вона першою в світі почала систематично колекціонувати троянди. Саме в її саду, за її підтримки і покровительства був здійснений прорив в гібридизації, а відтак розпочався новий розділ всієї історії троянд. Більшість нових сортів троянд були спонтанними мутаціями або результатом  вдалого опилення бджолами. Тому нові сорти з’являлися рідко.

Сучасна гібридизація троянд шляхом штучного контрольованого запилення розпочалася з садівника Жозефіни Андре Дюпона (André Dupont) . При контрольованому запиленні поява нових сортів зросла незрівнянно стрімко. З приблизно 200 видів троянд, відомих Жозефіні, Дюпон створив ще 25 в її саду. Наступні французькі гібридизатори створили понад 1000 нових сортів троянд за 30 років після смерті Жозефіни (1814 р.).

У 1910 році (менше ніж через 100 років) в саду Жуля Граверо (Jules Gravereaux) було зібрано близько 8000 сортів – всіх, відомих на той час. Жозефіну називають «хрещеною матір’ю» всіх трояндоманів. Популярність троянд, як садових рослин, була підвищена саме її заступництвом: вона впливала на моду, вона її робила, нею захоплювались, її наслідували. В 19 столітті французи були першими в розведенні троянд.

Chapeau de Napoléon, Kirche, Швейцарія, 1827, центифольна троянда

Chapeau de Napoléon, Kirche, Швейцарія, 1827, центифольна троянда

malmezon-09-1024x778-6614612

Cardinal de Richelieu, Parmentier, Бельгія, 1847, гальська троянда

Мальмезон сьогодні

Після смерті Жозефіни (1814 р.) сад прийшов в занепад, а сама садиба Мальмезон під час Франко-німецької війни 1870-1871 років нещадно постраждала.

Повністю відновлена вона була відомим французьким архітектором П’єром Хамбертом (Pierre Humbert) на початку 20 століття. Зараз це важлива історична пам’ятка, де створено Наполеонівський національний музей (Napoleonic musée national).

Після запустіння і відновлення сьогодні в замку Мальмезон від зразкового саду початку 19 століття залишилась красива галявина, декілька доглянутих дібров і нетлінний слід в історії троянди. Самих троянд в саду залишилось небагато, але частково відновити трояндову колекцію Жозефіни вдалося. Всього було віднайдено 198 сортів.

Жуль Граверо, який брав в цьому безпосередню участь, відтворив колекцію у своєму саду Валь-де-Марн (Val-Di-Marne), відомий як перший в світі сад, присвяченій одній рослині – троянді, сад, який містить найбільшу колекцію старовинних троянд. В цьому саду троянди Жозефіни виділені в окрему, одну з 13, колекцію, яка отримала назву «Троянди Мальмезона» ( Les roses de la Malmaison). Це алея, де здебільшого представлені гальські троянди з назвами, що нагадують історичні імена та події Франції: Cuisse de Nymphe émue, Chapeau de Napoléon та багато-багато інших прекрасних троянд.

malmezon-11-768x1024-3716220

Алея «Троянди Мальмезона» (The Malmaison rose alley)

На початку Алеї Мальмезон розміщено бюст Жосефіни. Колекція саду Валь-де-Марн дає уявлення про її колекцію – першу повну колекцію сортів троянд.

Жозефіна та її рослини були увічнені в книзі під назвою Jardin de la Malmaison (H. Walter Lack) з кольоровими гравюрами П’єра Жозефа Редуте. Мабуть, найпрекрасніша і найвідоміша зі старовинних троянд названа на честь саду Жозефіни — троянда Souvenir de la Malmaison. Вона і сьогодні прикрашає сади цього замку, інших іменитих парків і садів, і, звичайно, приватні сади поціновувачів троянд усього світу. «Її тримала Жозефіна, — писав Редуте, — а сьогодні вона в твоїй руці…» (з ефіру Монті Дона — відомого англійського садівника і ведучого програм про сади).

Souvenir de la Malmaison, Beluze, Франція, 1843, бурбонська троянда. Друга назва - Queen of Beauty аnd Fragrance («Королева краси та аромату»). Має чотири спорти (природні мутації): чисто білий, темно-рожевий, напівмахрову форму квітки і плетистий сорт

Souvenir de la Malmaison, Beluze, Франція, 1843, бурбонська троянда. Друга назва – Queen of Beauty аnd Fragrance («Королева краси та аромату»). Має чотири спорти (природні мутації): чисто білий, темно-рожевий, напівмахрову форму квітки і плетистий сорт

«Як нерозумно, — сказав Наполеон своєму архітектору П’єру Леонарду Фонтену, — витрачати статки, створюючи маленькі озера, маленькі скелі та маленькі річки … мій jardin a l’angalise – це ліс у Фонтенбло, і я не хочу іншого». Наполеон віддавав перевагу природному світу, його первозданній красі, і також вимагав, щоб ті, хто його оточують, робили те саме. Хоча він і сам був великим творцем європейських змін, його дружина змогла переконати/переробити і його.

«Пристрасна любителька троянд» — три слова, а втілено значущі подвиги у світі ботаніки, а, можливо, і революцію – в трояндовій її частині точно.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.