Троянда не скинула листя на зиму — що робити?

Зміни клімату і погоди приносять з собою і дивні зміни у поведінці рослин. Одна з нових проблем садівників — відсутність листопаду улюблених троянд. Якщо раніше листя легко осипалося після перших заморозків, то в останні роки троянди все частіше не скидають його навіть посеред зими. І якщо не допомогти кущам, значно зростуть ризики поширення хвороб. Чому не опадає листя з троянд на зиму та що з цим робити — про це і буде сьогоднішня стаття.

чому не опадає листя з троянд

Троянда не скинула листя на зиму — що робити

Вплинути на глобальні явища і тенденції ми не можемо. Та це не значить, що робити нічого не потрібно. Якщо листопадні дерева чи глід з калиною від відсутності листопаду не постраждають, для садових троянд зимівля з листям може стати цілою проблемою. Адже саме листя є основним джерелом хвороб і шкідників. Особливо ця проблема актуальна для кущів, які на зиму потребують укриття і можуть просто згнити від випрівання.

Листя на троянді — залишати чи ні?

Мабуть, жоден декоративний чагарник не піддається такому ризику від зимівлі з листям. І справа не лише в тому, що не скинувши зелень на зиму, троянда сама не позбудеться його навіть навесні і постраждає естетично (вигляд куща з новими листочками серед некрасивих сухих нікому не сподобається).

Листя — найбільший ризик для здоров’я троянд. Недаремно ж восени ми так ретельно прибираємо все рослинне сміття навколо кущів! Листя і під рослиною, і на гілочках фактично потрібно сприймати як джерело потенційного зараження, пліснявіння чи загнивання. І залишати його вкрай не бажано.

Якщо є можливість, листя з кущів завжди краще прибрати. Та якщо часу немає або у вас на ділянці росте багато троянд, зробіть це хоча б для рослин «групи ризику», а решті кущів приділіть увагу залежно від часу та сил.

Не забувайте: листя, яке не опало саме, все одно рано чи пізно доведеться прибирати вам — відразу чи навесні.

Фактори, які роблять зняття листя з троянд обов’язковим

  • надмірні опади, перенасичена вологою земля;
  • висока вологість повітря в місці, де ростуть троянди;
  • загущеність посадок, через які кущі не можуть нормально «дихати»;
  • потреба сорту в укритті на зиму;
  • ураження шкідниками, хвороби троянд, проблеми з ростом чи цвітінням протягом минулого сезону.

Перший крок — оцінка стану куща

Перед тим, як знімати листя з троянд, обов’язково розділіть кущі на дві умовні категорії:

  • здорові троянди, яких не стосуються перелічені фактори;
  • проблемні кущі.

Зі здоровими трояндами мороки мінімум — якщо є можливість, просто зніміть листя (якщо ні, нічого страшного з кущами не станеться). А ось з іншими кущами доведеться подбати ще й про додаткові заходи.

Коли і як знімати листя з кущів троянд

Позбавитися листя на трояндах краще якнайшвидше. Але якщо ви встигаєте відкладаєте чистку на весну, можна сумістити зняття листя з обрізуванням, значно спростивши собі роботу. Як обрізати троянди навесні, читайте в нашій статті.

Як правильно знімати листя з троянди вручну

Перед тим, як приступати до «роздягання» кущів, накрийте землю плівкою чи тканиною (аналогічно до чистки кори у дерев). Це полегшить прибирання та мінімізує потрапляння спор можливих хвороб на землю.

Зазвичай листя, яке не опало самостійно, відділяється від пагонів неохоче. Вручну його потрібно зривати по одному, так, щоб не спричинити появи ранок на пагонах. В жодному разі не тягніть листочок вниз, а обережно зривайте вбік чи вгору.

Значно простіше зрізати листя ножицями чи секатором. Якщо ви використовуєте інструмент, після кожного куща треба його дезінфікувати.

Опадання листя на різних сортах троянд

Фото початку січня 2024 року: ліворуч “канадка” Джон Девіс повністю скинула листя ще восени, праворуч — мускусний гібрид Саллі Холмс не скинула листя зовсім. Догляд отримували однаковий

Альтернативні варіанти при великій кількості кущів

  • «збивати» листя різкою;
  • чекати й пробувати після кожного похолодання чи листя не «передумало» і не струситься;
  • обробити кущі залізним купоросом (3%-ий розчин), що викликає пожовтіння та опадання листя за два тижні.

Додатковий догляд для «проблемних» кущів троянд

Порушення в розвитку куща, шкідники і хвороби, надмірна сирість — причини посилити заходи щодо попередження проблем з трояндами у майбутньому. Після того, як з куща буде зняте все листя, потрібно провести профілактичні обробки.

Для трояндових кущів добре підійдуть системні фунгіциди, що допоможуть попередити поширення борошнистої роси, сірої гнилі, чорної плямистості й інших захворювань. У період спокою троянд (до прокидання бруньок) ефективною є обробка одним з біофунгіцидів («Фітоцид», «Мікохелп», «Фітоспорин» та ін.), або залізним купоросом, або бордоською сумішшю.

Сьогодні садівничий ринок пропонує ряд значно ефективніших фунгіцидів (проти хвороб) і інсектицидів (проти шкідників) з розряду «хімії». Але для першої профілактичної обробки троянд по сплячим брунькам цілком достатньо буде і обприскування більш безпечним для довкілля залізним купоросом. Тим більше, що цей препарат стимулює скидання трояндою старого листя. Тобто можна листя не знімати вручну, а одразу обприскати кущ. Дочекавшись, коли троянда скине листя, просто прибрати його з-під куща.

Достатньо вибрати невітряний, теплий день (перевіряйте рекомендовані температури повітря для обробок кожним препаратом) і переконатися, що у рослин буде час до наступного приморозку на «обсихання»:

  • після прибирання мульчі і рослинного сміття приготуйте розчин фунгіцидів (для троянд достатньо 3% концентрації бордоської суміші чи залізного купоросу; біопрепарати розчиніть за інструкцією виробника);
  • ретельно обробіть кущ, рівномірно обприскуючи пагони приготовленою сумішшю;
  • обробіть також ґрунт під кущем троянд;
  • утилізуйте рештки розчину.

Навіть візуально здорове листя, зібране з кущів троянди взимку чи навесні, не бажано використовувати ні в компостуванні, ні для укриття рослин. Таке листя потрібно спалити або винести за межі ділянки.

Корекція основного догляду під час вегетації

Оскільки останніми роками нескидання листя стало масовим явищем серед дерев та чагарників, найчастіше причиною є саме зміна клімату та нетипові температури восени, які й провокують незвичну «поведінку» серед рослин. Та інколи відсутність листопаду на трояндах — результат наших власних помилок.

Проаналізуйте, як ви доглядали за кущами протягом останніх років. Можливо, ви допустили одну з поширених помилок, які призводять до «збоїв» у циклах розвитку троянд:

  • вносили добрива, що містять азот, у серпні чи пізніше;
  • занадто рясно поливали троянду восени.

Якщо є що змінити, наступного року врахуйте помилки і відкоригуйте підживлення та поливи. Пам’ятайте, що азотні добрива — головна загроза для успішної зимівлі будь-яких троянд. І простежте за кущами в майбутньому. Можливо, в результаті простого спостереження вам вдасться встановити інші механізми чи причини, які викликають у ваших троянд відсутність листопаду.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Трояндове вино — заколот