Як, коли та де посадити англійські троянди — рекомендації від Девід Остін Роузес

Посадковий сезон в розпалі. Ми всі заклопотані визначенням на свої місця потоку замовлень, що на осінь і весну мають звичку надходити до наших дворів. Наші з вами зараз замовлення — це троянди. Здається, що інформації, як садити королев саду, предостатньо, і навіть — що ти вже ту всю інформацію освоїв. В цій статті будуть поради, як садити троянди, від гуру галузі – розплідника Девід Остін Роуз. Це підприємство продукує так звані англійські троянди, створені відомим (найвідомішим!) трояндовим селекціонером – Девідом Остіном. Але в пропозиціях розплідника також є великий асортимент старовинних троянд, рамблерів та інших троянд, що зарекомендували себе, як найкращі. Отже ці рекомендації можна сміливо застосовувати для посадки, як англійських троянд, так і троянд, які відносяться до інших груп. Як і все геніальне, рекомендації, як посадити троянди, прості, не потребують особливих навичок і увінчують великий садівничий розділ «Основи вирощування троянд».

Як, коли та де посадити англійські троянди — рекомендації від Девід Остін Роуз

Як, коли та де посадити англійські троянди — рекомендації від Девід Остін Роузес

Де та коли краще садити англійські троянди

Дотримуючись нескладних вказівок, якими радо ділиться розплідник Девід Остін Роузес, ми можемо забезпечити своїм трояндам вигідні умови для старту і наблизити омріяні види до своєї реальності. Важливою запорукою успішного вирощування троянд є місце, яке ви їй підберете:

 • Переконайтеся, що троянда буде рости на сонячному місці. В ідеалі, їй потрібно не менше 4 годин сонячного світла на день. Як правило, чим більше сонця, тим краще. Однак у найспекотніших районах тінь від денного сонця може бути корисною.
 • Переконайтеся, що троянді достатньо місця, щоб коріння не страждало від сильної конкуренції сусідніх рослин, включаючи дерева та живоплоти.

Окрім періодів екстремальної погоди, троянди можна садити в будь-який час року. Троянди з голим корінням найкраще висаджувати в період з листопада по квітень. Це дасть їм час вкорінитися і підготуватися до літнього цвітіння. «Єдине, коли ми не рекомендуємо садити, коли земля мерзла, заболочена або в умовах посухи», — говорять фахівці розплідника. Троянди в горщиках можна садити цілий рік, окрім згаданих несприятливих періодів посадки — мороз, посуха, перезволоженість. В березні–травні важливо слідкувати за особливо тривалими спекотними, посушливими періодами від двох тижнів і більше.Щойно висаджені троянди потрібно поливати кожні два-три дні.

Троянди — це неймовірно універсальні рослини, і їх можна висаджувати в безлічі різних варіянтах і комбінаціях. Ці декоратвині кущі будуть рости на всіх типах грунтів.

«У Великобританії та Європі ми готуємось до сезону голих коренів. Тут осінь — ідеальний час для посадки троянд з голими коренями. Теплий, вологий ґрунт спонукає їх коріння рости. І для цього їм потрібно забезпечити цілу зиму. На початку літа ваші троянди вже будуть готові розквітнути і це буде вражаюче».

Читайте також нашу статтю Епоха англійських троянд Девіда Остіна, або Історія одного селекціонера.

Осінь — ідеальний час для посадки троянд з голими коренями

Осінь — ідеальний час для посадки троянд з голими коренями

Як посадити троянду з оголеним корінням

Дотримуючись наступних простих кроків, ви забезпечите найкращий початок життя вашої кущової (Shrub Rose) троянди (шраб) з оголеним корінням.

 1. Напоїть троянду. Тримайте троянду у відрі води, мінімум, 2 години до посадки.
 2. Підготуйте грунт. Ретельно перекопайте його, використовуючи садові вила, видаліть бур’яни, велике каміння. Це забезпечить можливість корінню вільно освоювати своє нове середовище.
 3. Викопайте яму, використовуючи лопату, достатньо велику для коріння троянди, шириною та глибиною приблизно 40×40 см.
 4. Розбийте грунт на дні ями вилами та змішайте його з лопатою добре перепрілого гною (не менше двох років) або поліпшувачем органічного ґрунту Carr’s Organic Soil Improver (40 л спеціального засобу Девід Остін Роузес коштують 9,95 євро, вистачить на 4-6 троянд). Також змішайте дві лопати поліпшувача грунту із землею, вилученою з ями.
 5. Застосуйте мікоризні гриби від Девід Остін Роузес – David Austin’s Mycorrhizal Fungi (90 г за 3,95 євро на сайті розплідника, вистачить на 3 троянди). Вийміть троянду, яка набирається вологи, з відра і, утримуючи троянду над посадковою ямою, посипте коріння грибами мікоризи.
 6. Розмістіть троянду в лунці — в центрі посадкової ями. Місце щеплення має бути на 5 см нижче верхнього рівня посадкової ями — використовуйте для цього палицю, яка слугуватиме рівнем.
 7. Засипте коріння троянди, використовуючи грунт, вийнятий при створенні посадкової ями. Потім злегка притопчіть ногою землю навколо троянди.
 8. Полийте троянду добре.

Як посадити троянду, що зростає в горщику

Зволожте троянду. Перш ніж вийняти троянду з горщика, полийте її щедро, безпосередньо перед посадкою.

 1. Підготуйте грунт — за допомогою садових вил розбийте грунт біля основи лунки.
 2. Викопайте лопатою яму, яка буде досить широкою і глибокою, щоб утримувати кореневу масу троянди. Це має бути приблизно 40 см завширшки та 60 см вглиб.
 3. Розбийте грунт на дні вашої ями вилами. Це дозволить корінню заглибитися в грунт.
 4. Додайте добре перепрілий гній. Змішайте спеціальний поліпшувач ґрунтів (Carr’s Special Soil Improver) або добре перепрілий гній із землею на дні лунки. Це додасть у ґрунт життєво необхідні поживні речовини, допомагаючи троянді прижитися ефективніше. Також змішайте дві лопати поліпшувача грунту із землею, вилученою з посадкової ями.
 5. Використайте мікоризні гриби. Посипте рекомендовану кількість мікоризних грибів по боках і дну посадкової ями. Це сприятиме розвитку коренів і відповідно кращому здоров’ю троянди.
 6. Розмістіть свою троянду в лунці. Обережно вийміть її з горщика та розташуйте в центрі отвору. Якщо ви садите троянду до стіни, нахиліть стебла, спрямовані до стіни, а коріння — подалі від стіни, під кутом 45 градусів. Покладіть бамбукову тростину горизонтально через верх лунки, щоб бачити, чи правильна глибина посадки. Маса ґрунту навколо коренів троянди повинна бути трохи нижче бамбукового очерету, або на 2-3 дюйми (2,54 см – 1 дюйм) нижче рівня землі в регіонах з холодною зимою.
 7. Засипте коріння троянди та простір навколо нього, використовуючи грунт, який спочатку викопали.
 8. Злегка утрамбуйте ногою ґрунт навколо троянди, щоб забезпечити стійкість троянди та відсутність у ґрунті повітряних кишень.
 9. Полийте троянду добре після посадки.

Як посадити горщикову штамбову троянду

Штамбові троянди в горщиках можна висаджувати цілий рік. «Єдиний випадок, коли ми не рекомендуємо садити, коли земля мерзла, заболочена або в умовах посухи».

 1. Полийте горщик щедро.
 2. Викопайте яму шириною 60 см і глибиною 40 см, за потреби видаляючи бур’яни чи велике каміння.
 3. Розбийте ґрунт на дні лунки вилами та додайте до нього, розмішавши, лопату органічного поліпшувача ґрунту або добре перепрілий гній (щонайменше 2 роки).
 4. Вийміть з горщика палицю, що постачається з трояндою, і тримайте збоку.
 5. Будьте особливо обережні, виймаючи рослину з горщика, особливо якщо висаджуєте троянду на початку сезону. Тримайте ніжку троянди однією рукою, а другою постукайте по краю горщика. Переконайтесь, що коренева грудка і грунт тримаються разом, коли ви їх видаляєте з горщика – так троянді буде легше адаптуватися.
 6. Посипте мікоризними грибами верх кореневої грудки.
 7. Помістіть троянду вертикально в центр ями на 5 см нижче верхнього рівня посадкової ями — використовуйте бамбукову тростину або іншу палицю.
 8. Розмістіть кіл на відстані 10 см від штамбу троянди і забийте його в землю на 20 см нижче дна лунки, уникаючи ушкодження коренів. Потрібно залишити кіл на 1 м над рівнем землі. В ідеалі, верхівка тримача повинна бути на рівні місця щеплення. Висота поставленого колу розрахована на 3-5 років зростання троянди.
 9. Засипте навколо троянди грунт, який спочатку викопали — додавши до нього ще дві лопати добре перепрілого гною. Потім злегка утрамбуйте ногою землю навколо троянди.
 10. За допомогою стяжок прикріпіть ніжку троянди (штамб) до верхівки колу.
 11. Полийте троянду добре.

Як посадити плетисту троянду

Плетисті троянди — це неймовірно універсальні рослини, і їх можна садити та вирощувати різними способами. Плетиста троянда — горщикова чи з голим корінням — висаджується аналогічно горщиковим шрабам  чи шрабам з голим корінням, але цей процес має наступні особливості в силу характеру зростання.

Троянду в посадковій ямі розміщують в центрі отвору стеблами, спрямованими до стіни або опорної конструкції, а корінням подалі від стіни — під кутом 45 градусів. За допомогою бамбукової тростини, покладеної  горизонтально через верх лунки, дивляться, чи правильна глибина посадки. Місце щеплення повинно знаходитися трохи нижче бамбукової тростини. На етапі посадки варто передбачити майбутню констукцію  для «підйому» троянди, щоб  прив’язувати до неї стебла в міру зростання.

Одне з найкращих місць для вирощування верхолаза — стіни будинку. Троянди завжди найкраще виглядають найближче до того місця, де ми живемо. Формальність архітектури чудово контрастує з природним мальовничим зростанням троянд. Стіна виступає полотном для троянди, яка може взяти набагато більшу висоту, ніж якби вона росла в інших місцях. Це особливо вигідно у випадку з порівняно невисокими плетистими трояндами Девіда Остіна. Більшість плетистих троянд будуть процвітати на сонячній південній або західній стіні. Хоча деякі сорти будуть цвісти навіть на тінистій стіні (що дивиться на північ).

Садити троянду варто так, щоб вона відступала на 20 см від стіни. Посадкова яма повинна мати діаметр 40 см. Троянду треба розмістити посередині ділянки, яку ви хотіли б покрити нею, розвівши стебла з обох боків. При посадці варто уявляти реальні розмірі зрілої троянди. Що стосується огорож, то треба уникати посадки троянди поблизу забетонованих стовпчиків.

 

Підтримка та «навчання» троянди на стіні та огорожі

Найнижчий дріт, до якого буде фіксуватися троянда в майбутньому, кріпиться до стіни чи огорожі на 60 см від землі, повторюючись кожні 30-45 см вгору по стіні або огорожі до зрілої висоти троянди. Створена «драбинка» повинна охоплювати таку ширину, на яку хочете, щоб троянда розрослась. Кожні півтора метри уздовж довжини дрота, варто його додатково зафіксувати, щоб утримувати дріт та щоб він не провисав.

Як альтернативу, можна використовувати готові ґрати, закріпивши їх до стіни або безпосередньо на шпалері. В міру зростання троянди варто розгортати бічні пагони ліворуч і праворуч у вільний простір, підв’язуючи на ходу і створюючи красивий рівномірний покрив.

Читайте також нашу статтю Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові.

Післямова

Отже, запорука вдалого вирощування троянд – це, в першу чергу, створення сприятливих умов для розвитку майбутньої трояндової краси. Грунт, сонце, поливання в спеку, мульчування і підживлення до та після першої хвилі квітування – ось необхідний мінімум, який ми здатні забезпечити нашим трояндам. І першим пунктом, зазвичай, є посадка.

Посадили! Тепер будемо плекати.

Всі фото та поради з сайту розплідника Девід Остін Роузес.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.