Лікувальні можливості троянди і цілющі рецепти

От, здається, вже не лишилося нічого невідомого про троянди. Всі чесноти цієї рослини оспівані та використовуються людством віками. Та виявляється, що ні — вік живи та вік дізнавайся щось нове. До вашої уваги історія, пов’язана з маловідомим впливом троянди на патогенні організми.

інформація про троянду

Лікувальні можливості троянди. © Olha Dyvysenko

Про моє знайомство з цілющою силою троянди

На жаль, дослідження є справою клопіткою та потребують великих коштів. Тож поки якийсь фарм-гігант не буде зацікавлений, навряд чи вони будуть проводитися. Тому в цій історії не вистачає саме доказової бази, за що прошу вибачення. Все нижче написане буде стосуватися чайної та дамаської троянд, але в основі своїй всі троянди мають подібний склад та властивості.

Увага! Троянди, що називають в народі «чайні» — «так звані» чайні. Справжні чайні троянди, перегляньте класифікацію старовинних, у нас рідкісні, теплолюбні і малопоширені. Найчастіше чайними трояндами в Україні називають центифольні (в центрі і на сході України), альба — на сході і північному сході, ругози і галльські – на заході, дамаські – на півдні.

Що спонукало саме мене звернути увагу на Rosa odorata (бо в історії була саме вона, саме чайна роза)? Розповідь однієї поважної лікарки-лаборанта, яка з відчаю вдалася до «народних» методів лікування власної дитини, яка була хвора на менінгококову інфекцію, що не піддавалася або дуже складно піддавалася традиційному лікуванню.

На жаль я не запам’ятала схему, по якій вона спиртовою настоянкою пелюсток чайної троянди домоглася повної ерадикації бактерії з організму (вона мала змогу це контролювати та перевіряти) та як вживала, але мала нагоду перевірити зовнішньо на іншому паразиті — стафілококу, що вирішив поселитися у рані на лапі собаки.

Результат: кількість (КУО) резистентної до більшості антибіотиків істоти було знижено до припустимих показників та рана загоїлася. Мої «дослідження» за отриманим результатом були припинені, бо кожний аналіз коштував забагато, а мені було досить задовільного результату, який я бачила на власні очі.

Було б занадто сміливо впевнено стверджувати «так, троянда працює проти цих бактерій!», бо доказів саме такої її дії у нечисельних офіційних дослідженнях я не знайшла. Як і доказів впливу на грибкові захворювання.

Але хоч західні джерела мають сумніви щодо безпечності продуктів з трояндових пелюсток для малечі, та ми всі чудово пам’ятаємо смак варення, яким нас у дитинстві лікували від «пліснявок» на язиці та «молочниці» у роті, а викликані вони переважно грибами роду кандида. Та й до 1930-х років лікарі все ще вважали троянди офіційними ліками як для внутрішнього, так і для місцевого лікування.

Тож можна зробити висновок та висловити прохання фармацевтам: дослідіть, будь ласка, вплив речовин з пелюсток троянди на «кокові» інфекції зокрема, бо інше вже трохи вивчено та використовується людством.

Чи знаєте ви, що з пелюсток троянд можна робити не тільки ліки, а й вино, сироп, лосьйон та багато чого іншого? Які троянди підходять для використання в кулінарії і косметології (а, значить, і в медичних цілях), читайте в щоденнику Вікторії Кононенко за посиланням.

Сучасні дослідження лікувальних властивостей троянди

Так, у Іранській народній медицині екстракти з пелюсток дамаської троянди (Rosa damascena) використовували для лікування запальних захворювань та знеболення. Вчені цієї країни дослідили такий вплив водно-спиртового екстракту та ефірної олії на травмованих тваринах, даючи ліки перорально від 250 до 1000 мг на кг у вигляді екстракту (на спиртовій основі) та олії у дозі від 100 до 400 мкл на кг й дійшли висновку, що екстракт таки має знеболювальну та протизапальну дію, олія ж — ні.

Також проводилося дослідження впливу троянди дамаської на різні психічні захворювання. З 10 дослідів на тваринах лише одне не підтвердилося, інші ж дослідження підтвердили позитивний вплив рослини на лікування психічних розладів.

Дослідили й вплив на людину. Були досліджені люди, які зіткнулися з різними психічними проблемами, такими як тривога, порушення сну та депресивний розлад. Ефірна олія (EO), есенція, екстракт і висушена рослина R. damascena використовувалися в аромотерапії та пероральному застосуванні.

Зниження активності симпатичної нервової системи, індукція нейромедіаторів, індукція факторів росту нервів за механізмами нейрогенезу та синаптогенезу, зниження пролактину та збільшення секреції норадреналіну, естрадіолу та прогестерону є одними з механізмів дії.

Загалом троянда виявилася ефективна для лікування психічних розладів. Однак для екстраполяції результатів необхідні додаткові терміни дослідження та тривалість втручання.”

Це приклад до наслідування, коли що, нашим науковцям. Загалом з підтверджених впливів та корисностей ми маємо неабиякий перелік як косметичного, так і лікувального ефектів, які ви легко знайдете в мережі.

Збір сировини

Слід зауважити, що сучасні гібридизовані сорти троянд не повною мірою володіють лікувальними властивостями, але все ж їх мають, тож за умови натурального догляду та не використання хімічних засобів захисту рослин підходять для використання у лікувальних цілях.

Достеменно ви можете бути в цьому впевнені лише, коли самі за ними доглядали, тож утримайтесь від купівлі троянд для лікарських цілей у квіткових магазинах. Збирайте тільки ту сировину, в чистоті якої стовідсотково впевнені.

Збір пелюсток проводять під час цвітіння, збирають як бутони, так і пелюстки з щойно розкритих бутонів. Найкраще це робити вранці, коли квіти ще зволожені росою, або коли напередодні йшов дощ за умови використання свіжих пелюсток.

Для сушіння краще обирати суху та не дуже сонячну погоду (олія — ефір, тож при нагріванні вона випаровується).

Спосіб висушування впливає на корисні речовини рослини по-різному. Не всі доступні у домашніх умовах, на жаль. Сушити пелюстки треба швидко, у сухому темному приміщенні з використанням додаткової вентиляції для прискорення висушування.

Пожовклі пелюстки до вжитку не підходять, добре висушені вони повинні мати трохи темніший за природний колір. Сушіння при 40-50 градусах у духовці теж підійде, але не збереже всю ефірну олію троянди у складі (аромат залишиться, але в меншій кількості).

Пелюстки дамаської троянди після збору

Пелюстки дамаської троянди після збору

Цілющі рецепти з пелюсток троянд

Спиртова настоянка

Для приготування спиртової настоянки краще використати щойно зібрані пелюстки та водно-спиртову суміш міцністю близько 70-80 градусів (для сухої сировини — 50-60 градусів). Наповнити подрібненою сировиною слоїк по плече та залити розчином так, щоб покрив вміст. Настоювати її слід 2 тижні у темному місці за кімнатної температури (приблизно +20 градусів). Перші 2-3 дні періодично струшувати.

Слід враховувати, що спирт не екстрагує багато цінних біологічно активних речовин – пектини, слизи, інулін тощо, тож для використання у косметичних цілях краще обирати інші форми отримання корисних речовин з пелюсток троянд. Найпопулярнішою з них є трояндова вода.

Трояндова вода

Тут я посперечаюся з «це зовсім просто», бо не дуже просто зібрати подобу самогонного апарату для дистилювання парів води з трояндовими пелюстками 😊, а принцип саме такий. Всі отримані іншими способами «води» не відповідають вимогам та не мають такий самий ефект для шкіри.

Для цього рекомендують посеред баняку поставити піалу або інший скляний чи фаянсовий посуд, у сам баняк покласти декілька шарів пелюсток та залити водою так, щоб вона покрила пелюстки. Накрити напівкруглою кришкою випуклим боком вниз, так, щоб з її центру пара, що підіймається текла до піали.

Поки пелюстки ледь киплять, зверху на кришку весь час додають лід для швидкого охолодження пари. В принципі, метод непоганий, але слід зауважити, що піала та те, що в ній опиняється (трояндова вода) гріється разом з окропом, в якому варяться пелюстки… Це, м’яко кажучи, не дуже добре, бо залишається мінімум цінної ефірної олії у вихідному продукті.

Лікувальний настій з пелюсток троянди

Більш звичний лікувальний настій готується зі столової ложки сухих пелюсток залитих 1,5-2 склянками води приблизно 80-90 градусів (не окропом). Накривається кришкою та замотується у рушник, щоб повільніше охолоджувалось (простіше використати термос). В такому вигляді настоюється протягом 2 годин, відціджується та вживається в середину по 10-20 мл двічі на день.

Попередження! Добове обмеження при внутрішньому споживанні становить 2-10 грамів на день (еквівалент сухої або свіжої рослини).

Дорогі читачі! Можливо, я не «відкрила Америку» цим дописом, але сподіваюсь, привернула вашу увагу до потреби вивчення цілющих властивостей трав офіційною (розуміти як «доказовою») медициною, бо «нетрадиційні» вони лишень тому, що ніхто не намагався довести їх користь шляхом дослідництва. Гарного вам настрою! Перемоги нам усім та щасливого здорового життя!

При написанні статті використані дані досліджень, опубліковані на сайтах sciencedirect.com і onlinelibrary.wiley.com.

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.