Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди

Прихильникам садів, які прагнуть бути нескладними в догляді; любителям пейзажних садів, прерій і різнотрав’я; тим, хто хоче варити варення з екологічно чистих пелюсток троянд, а потім джеми і чаї з таких же шипшин; невгамовним, кому цікаво про троянди все підряд; прихильникам троянди саме цієї групи присвячується ця публікація. Ругоза… Поки ми женемося за красою парфумованих, точених  ніжинок, краса може чекати зовсім в іншому місці. Інша краса, звичайно. Ругози – незвичні в розумінні трояндової «класики», мало популярні, але при цьому витривалі, морозостійкі, здорові, рясні у цвітінні і, взагалі, дуже класні. Навіть якщо ви вже бачили багато, в цій статті, крім всього іншого, погуляємо київським садом-парком Людмили Фльор. Там такі ругози!

Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди

Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди

Троянда ругоза — особливості виду

Загальною особливістю видової троянди ругоза (Rosa rugosa) і її гібридів (сортів, виведених на її основі), є стійкість до всього на світі, невибагливість, зморшкувате листя, від чого, власне, її інша назва – троянда зморшкувата (rugosa – латинською означає “зморшкуватий”), аромат і страшно-красиві шипи (і страшні, і красиві). Є, правда, і красивіші шипи, але це вже інша історія. Зате ці – гострі і їх дуже багато. Також ругозу називають японською — за походженням.

Природній вид (шипшина) ругоз – виходець зі Східної Азії. Широко поширена рослина, яка давно успішно росте по всій Європі та Америці. Кущі сильно розростаються, дають багато кореневої порослі. Дуже декоративні в саду своїми великими оранжево-червоними плодами і зморшкуватим листям, яке до того ж красиво жовтіє восени, золотавіє та бронзовіє. Навесні-початку літа чагарники суцільно покриті великими запашними квітками — рожевими або білими.

На фото нижче — природній вид троянди ругози Альба ( R.rugosa Alba) в бельгійському розпліднику Ленс Роузес. А фото крайнє праворуч — представлення сорту R. Rugosa Alba в електронній пошуковій базі сортів французького розарію Валь-де-Марн, в місті л’Ей. 

♥ Всі фотографії відкриваються у великому розмірі — клікніть на фото!

Умови і догляд

Непретензійна до умов – бідних піщаних  та глинистих грунтів, забрудненого повітря, посухи. Природній вид росте  на узбережжях – стійко переносить соляні бризки та вітер. Ці чагарники можна висаджувати в містах, уздовж трас та залізничних колій, на узбережжях для їх укріплень, підходить для масових насаджень.

Ругоза легко гібридизується з багатьма іншими трояндами. Селекціонери цінують її значну стійкість до хвороб, в тому числі до іржі та чорної плямистості. На основі видової троянди ругози виведено немало різновидів з простими і махровими квітками.

Більшість гібридів ругози добре повторюють цвітіння в другій половині літа, деякі сорти при цьому мають великі плоди і декоративне листя. Легкі в догляді і вільні від хвороб, дуже зимостійкі і витривалі до погодних умов. Великі, мальовничі, природні, непритензійні, неукривні, здорові, колючі, непролазні, красивенні, пахучі, їстівні — ось які вони — гібриди троянди ругози.

При всії своїй непритензійності до умов, найкраще гібриди ругози показують себе на сонячних місцях,  багатих гумусом, добре дренованих грунтах. Хоч і витримують півтінь, все ж найкраще цвітіння і стійкість до хвороб досягається на повному сонці. Надзвичайно стійкі до посухи генетично, гібриди ругози за таких умов можуть цвісти не так пишно, меншими за розміром квітами. Для найкращого цвітіння рекомендується вносити збалансоване добриво на початку вегетаційного періоду весною і влітку після першої хвилі цвітіння. Для утримання вологи і всіх корисностей, що витікають звідси, посадки потрібно мульчувати.

Характер зростання зазвичай прямосточий, вазоподібний. Прекрасний варіант для живоплотів – не тільки красивих мальовничих, а ще і ароматних. На відміну від багатьох садових груп, гібриди ругози не потребують обрізування і воліють насолоджуватися своєю недисциплінованою звичкою до вільного зростання. Добре розмножуються живцями.

Якщо хочемо, а ми хочемо, насолодитися красивим врожаєм крупних  оранжево-червоних плодів, видаляти квіти,що відцвіли, не варто.

Шипшини-плоди цих троянд найсолодші в порівнянні з плодами інших шипшин (природніх видів) і їх гібридів. Вони легкі в обробці, багаті вітаміном «С» і цукрами. За визнанням знавців шипшин, плоди троянди ругоза володіють найкращим смаком, який нагадує журавлину.

Схожість плодів з помідорами черрі породила багато назв: пляжний томат, морський помідор, соляна троянда, пляжна троянда та інші назви, що в тому числі походять від місця зростання природніх видів – узбережжя морів та океанів.

Ругози – ідеальні троянди на пелюстки. Читайте нашу статтю Трояндовий фестиваль у своєму саду – для чого, з яких сортів і як збирати пелюстки?

Сорти троянди зморшкуватої

Найкраще сорти троянди ругози вписуються в сади неформального стилю. Ароматні чагарники з великими яскравими, розпатланими  квітами вільно розлягаються на біленькому штакетнику, лісі чи так стоть самі по собі десь на виході на город чи в кутку ділянки, надаючи благородного лоску компостній купі. Бачите, яке симпатичне це «життя за містом прекрасне»? Ругози таке зроблять – прикрасять!)

Робуста

Робуста – мабуть, одна з найбільш відомих у нас в Україні троянд з усіх гібридів ругози. Якщо ругоза – то Робуста. Буває червона і рожева – Робуста та Пінк Робуста. Колючки – жесть! Квіти – клас! Кущ – КУЩ! Величезні, щедрі у цвітінні, здорові, морозостійкі і неукривні на всій території України.

Це вертикальний кущ до 2-х метрів заввишки з простими квітами червоно-малинового кольору. ДУЖЕ колючий. Фактурне темно-зелене листя з червоно-винними пагонами виглядає декоративно навіть без квітів, хоча без квітів ця троянда буває рідко. Обливна перша хвиля цвітіння, далі – стишене квітування, але постійне. 4 зона USDA.

Читайте також нашу статтю Неукривні троянди канадської селекції в Україні — найнадійніші сорти.

Троянда ругоза Pink Robusta (Kordes, 1986) — сіянець сорту Робуста з напівмахровими ніжно-рожевими квітами. Висотою до 150 см кущ не такий колючий, як  пращур. Цвітіння рясне аж до морозів. Високий, потужний сорт. В повному цвітінні видний з великої відстані, чудово підходить для посадок в громадських парках і на великих просторах. Від 3b до 9b зона USDA.

Троянда ругоза Pink Robusta (Kordes, 1986)

Троянда ругоза Pink Robusta (Kordes, 1986). Фото з мережі

Ганза

Один з найбільш поширених сортів ругози — сорт Ганза. Часто-густо у нас навіть не здогадуються про її ім’я, називаючи «чайною», «ружею», «рожею» — хто як, прицмакуючи поколіннями запашне вареннячко з цієї «шипшини». Якщо йдучи містом чи селом, ви озирнулись — що це так пахне? Це пахне Ганза! Посадіть її в себе на задвірках, дайте трішки догляду і  вона перетворить ваші дальні куточки саду на чарівні місця для відпочинку очей, душі, а поставите лавку чи крісло поруч – ще і тіла).

Завжди пишні, махрові, насиченого шовковисто-пурпурового кольору квіти мають чудовий аромат старовинних троянд.  Цвітіння пишне, повторне. Великий кущ — до 2 і більше метрів у висоту і в ширину. Вазоподібна форма зростання. Прекрасно виглядає в живоплотах, змішаних квітниках. Витримує напівтінь. 4 зона USDA.

Вдячно відкликається на догляд — перевтілюється на очах. Цей сорт уособлює собою поняття «зимостійка троянда». Дорослі кущі утворюють величезні зарості, часто засохлі в самому центрі через відсутність світла. Витривала і безпроблемна, Hansa близька до поняття бездоглядної троянди. Але трішки любові і довіри — і ця троянда може змінити ваш ландшафт, стиль, підхід і, можливо, навіть до життєвих позицій, наближуючи все до максимального спрощення. Троянда-психолог, якщо хочете. Восени дає хороший врожай шипшини, подовжуючи декоративний сезон в саду.

Троянда ругоза "Ганса" (Hansa)

Троянда ругоза “Ганза” (Hansa), Schaum&Van Tol, 1905. Фото з бельгійського розплідника-саду Ленс Роузес

На гостині у Людмили Фльор

Прекрасний колекційний сад-парк Людмили Фльор на Київщині, де, що не куточок — тихий захват, гостинно розкрив двері подивитися на дорослі екземпляри ругоз, якими господарка колись дуже захопилася. Хоча трояндова любов вже знайшла нових фаворитів, старі — не забуті і так само улюблені і прекрасні, безсумнівно. Прошу, трішки побачимо і послухаємо.

В.К.: Пані Людмило, Ваші ругози. Вони є не у всіх, а у Вас є і вже такі дорослі кущі, у всій красі. Що Ви можете про них сказати?

Л.Ф.: Був час, коли я сильно захопилась ругозами. Але не думайте, що ругози такі вже безпроблемні, мовляв, «посадив і забув». Ні, щоб кущ добре виглядав, він вимагає чистки, обрізування, обробки, а так як кущ великий, то часу займає не мало.

В.К.: Які підводні камені в ругозах? Чому не «посадив і забув» – нам вище по тексту наобіцяли).

Л.Ф.: Підводні камені, як у всіх троянд). Обрізування, обробки. Попелиці їх люблять. І нетривалий декоративний вигляд квітів — висять ганчірочками, доки не зав’яжуться плоди.

В.К.: Ваші «Груттендорсти» — як вони у вас поводяться? Тронди красиві, пейзажні, рясні та неукривні. Зустрічала нарікання, що не все так просто з ними: і зацвісти можуть через раз і вражаються павутиним кліщем, а тоді чорна плямистіть, і стоять негарні. Ви щось таке за своїми помічали?

Л.Ф.: «Груттендорси» (на фото нижче) цвітуть щороку, тля їх любить, але обробляю нерегулярно, а тільки в разі потреби. Не помічала, щоб вони хворіли, завжди з листям. Груттендорсти довго цвітуть, більш-менш безпроблемні.

В.К.: Чи сонячне місце, де ростуть Ваші ругози, що Ви нам показали? Бачу багато сосен.

Л.Ф.: Мій трояндовий сад знаходиться серед сосен, так і є)). Сосни виросли, сонячних місць у мене небагато, але якраз ругозам сонячне місце дісталось).

В.К.: Обробляєте ругози від хвороб? Чи вони не потребують цього?

Л.Ф.: Обробку хоча б одну від чорної плямистості і від попелиці варто робити. Я їх обробляю за залишковим принципом), оскільки троянд багато і сил вже на всі не вистачає.

В.К.: Чи всі Ваші ругози у Вас жовтіють на осінь (листя)? Як використовуєте плоди ругоз: чай, джем, сирими? Чи варите варення з пелюсток?

Л.Ф.: У ругоз так, листя жовтіє на осінь, але не все відразу, а поступово. А варення ми взагалі не варимо, всі ягоди перетираємо з цукром і заморожуємо. Варення з троянд щось у нас не пішло, якось пробували варити, так і стоять вже років 5)). А шипшинки залишаємо пташкам. Але поки свіжі, можу і сама посмакувати крупними ягідками в перервах між роботами в саду.

В.К.: Під великим враженням від Ваших ругоз і не тільки ругоз)! Я не уявляю «Розаріум л’Ея» – сокровенна мрія — двохметровим, це якийсь тріумф! Дякую Вам за консультацію-екскурсію – все дуже корисно, ще і красиво! Хай Ваш сад цвіте, розростається і приность радість всій Вашій родині і Вам! Дякуємо! І спробуйте трояндовим варенням намазати бісквітні коржі для торту або подайте з панкейками!

Дорогі читачі! Ругози – це знахідка для садів, в яких можна розгулятися. Їм обов’язково потрібно знайти достойне місце — вони будь-яке місце зроблять достойним і перетворять на саму чарівність і елегантність заміського стилю.

Складно однозначно, будучи не підготовленим, назвати їх красунями, але якщо ви любите трояндове варення, цінуєте красу плодів-шипшинок восени, а вигляд колючок видається мальовничим… Ще і не вкривати і потрібен непролазний паркан в природньому стилі, придивіться до гібридів троянди ругози — їх немало! Городити живоплоти і відмежовувати свої садиби по периметру трояндовими хащами зі зморшкуватим листям – вже скоро! Весна!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.