Сорти старовинних троянд насичених рожевих відтінків, які є в Україні

З усіх старовинних сортів, мабуть, темно-рожеві, пурпурові, фуксієві – найбільш колоритні, шикарні і популярні в трояндовому світі. Європейці добре знають ці рожеві троянди — вони бачать їх в парках і садах при замках, один в одного, люблять і саджають на своїх подвір’ях, обожнюють… Українці, нам потрібно відновлювати справедивість і долати забутість! Хто в темі – порадійте, посмакуйте разом з нами. Одні тільки імена і їхній передзвін… Краса ж самої квітки, тендітність пелюсток, колір – в самий центр продукування трояндового «хочу» — зовсім нового і конче потрібного — сьогодні глибокі, густі насичено-рожеві. Казкові сорти троянд, які точно будуть вирізнятися з-поміж багатьох інших. Зірки, визнані зірки трояндового товариства. Знайомтесь!

sorti-starovinnix-troyand-21-1024x766-7083145

Сорти старовинних троянд насичених рожевих відтінків, які є в Україні

Зміст:

Старовинні троянди – натхненники сучасності

Старовинні троянди поділяються на дві великі групи: так звані літньоквітучі (ті, що цвітуть один раз, на початку, або в середині літа) та повторноквітучі старовинні троянди.

Літньоквітучі старовинні троянди — справжні старовинні троянди ранньоєвропейського походження. Саме ці троянди відіграли ключову роль у розвитку англійських троянд Девіда Остіна. Вони складаються з груп альба, гальські, дамаські, центифольні та мохові. Хоча вони цвітуть лише на початку літа, за деякими разовими винятками, вони вражають своїм цвітінням. Багато сортів мають чудовий аромат, і всі вони мають особливий характер. При цьому, як правило, ці троянди надзвичайно витривалі і прості в догляді.

Повторне цвітіння старовинних троянд походить від китайських троянд, які мали унікальну здатність повторювати квітування протягом усього літа. Вони були завезені з Китаю до Європи у 18 столітті, де їх незабаром почали схрещувати зі справжніми старовинними трояндами, щоб створити групу багатократноквітучих старовинних троянд. До їх складу увійшли китайські, портлендські, бурбонські та ремонтантні гібриди.

Один з найвідоміших розплідників – Девід Остін Роуз —  досі, як і на початку свого історичного шляху, надихається красою старовинних сортів і популяризує їх. Він має в своєму виставковому саду величезну колекцію старовинних троянд, яку використовує в селекційній роботі. Ці красуні займають поважні місця поруч з трояндами, виведеними в Девід Остін Роуз. В каталозі компанії представлено 160 затребуваних старовинних сортів, з них рожевих — 120, в тому числі темно-рожевих, глибоких – 55. 55 тільки темно-рожевих сортів троянд!

Найбільшу колекцію старовинних троянд містить французький розарій світового значення Валь-де-Марн. Тут представлені колекції в розрізі еволюції троянди, по групах старовинних сортів. Половина всіх сортів, представлених в розарії, є старовинні сорти, виведені до 1916 року і майже всі (85 відсотків) – виведених до 1940 року. Сучасні сорти представлені значно вужче – в основному, це сорти, які здобували нагороди на різних конкурсах. Так що ті пілони і арочні проходи, від світлин яких не відвести очей, вкриті сортами саме старовинних троянд.

Відомі англійські приватні та суспільні сади і парки з еталонними міксбордерами, що збивають з ніг своєю вишуканістю та «приборканою незачесаністю», наповнені сортами старовинних сортів, здатних своїми габаритами створювати картини і з легкістю — справжні шедеври. Яскравий приклад – сад замку Сісінгхерст, в якому ми вже трішки побували, публічні сади Королівського садівничого товариства (RHS) — Сад Hyde Hall, Roseroom та багато інших садів, з якими ми обов’язково будемо знайомитись. 

Темно-рожеві сорти з групи дамаських старовинних сортів

Дамаські троянди – одна з найбільш старовинних (разом з гальськими трояндами) груп, яку, як говорить передання, спочатку привезли з Близького Сходу хрестоносці. Зазвичай, дамаські троянди мають елегантні пагони з красиво посіченим листям і розкішними квітами, що тримаються в китицях. Майже всі ці сорти є ароматними. Серед них знайшлися в пропозиціях українських розплідників і продавців наступні сорти.

1. Троянда «Кватре Сізонс Роза дамаська», або «Чотири сезони»

Троянда «Кватре Сізонс Роза дамаська», або «Чотири сезони» (Quatre Saisons Rosa damascena, Autumn Damask) – одна з найважливіших старовинних троянд, оскільки зіграла велику роль в еволюції троянди. Можливо, це найстародавніша з європейських сортів і єдина, яка повторює цвітіння. Багатий п’янкий аромат, сяючі квіти, квітує хвилями до пізньої осені. Виростає до 2-х метрів.

sorti-starovinnix-troyand-07-1024x794-7173104

Троянда «Кватре Сізонс Роза дамаська», або «Чотири сезони» (Quatre Saisons Rosa damascena, Autumn Damask), виробник невідомий, до 1633 р. © Капріфоль

2. Троянда «Компт де Шамбор»

«Компт де Шамбор» (Comte de Chambord) — ще одна з найпрекрасніших серед старовинних троянд. Надійний компактний сорт (до 90-120 см у висоту) з крупними квітами. Мабуть, найкращий вибір зі старовинних сортів для маленького саду. Квітує майже безперервно до самих морозів. Сорт рекомендований для холодних зон.

Троянда «Компт де Шамбор» (Comte de Chambord), Robert Moreau, Франція, до 1858

Троянда «Компт де Шамбор» (Comte de Chambord), Robert Moreau, Франція, до 1858 р.

3. Троянда «Сідоні»

Троянда «Сідоні» (Sidonie) — здоровий морозостійкий сорт, висотою до 90-120 см. Справжня насолода для очей: сяючі лососево-рожеві густомахрові квіти з милим гудзиком в центрі. Насичений аромат дамаської троянди. Цвітіння одноразове. Гарно виглядає соло і в живій загорожі.

Троянда «Сідоні» (Sidonie), Jean-Pierre Vibert Франція, 1847 р.

Троянда «Сідоні» (Sidonie), Jean-Pierre Vibert Франція, 1847 р.

Темно-рожеві сорти бурбонської групи старовинних сортів

Темно-рожеві сорти бурбонської групи старовинних сортів вважаються і є одними з найчарівніших, найромантичніших з усіх романтичних сортів і найулюбленішими серед поціновувачів старовинних сортів. Особливість така у групи: що не квітка – одразу «ах», без виключень. Без виключень!

4. Троянда «Мадам Ісаак Перейро»

«Мадам Ісаак Перейро» (Mme Isaac Pereire) — розкішна. Чарівна. Неперевершена. Заспокійливого! Це моя одна з улюбених старовинних, від якої так добре, що аж дурно. Широко розповсюджений сорт, вважається одним з найбільш ароматних з усіх троянд. Запах стиглої малини, колір – стиглої малини… Вона прекрасна! Сильнорослий до 250 см кущ, гіллястий, витривалий, невибагливий до умов. Цвітіння в дві щедрі хвилі. Квітка величезна, красивенна, чашоподібна.

І про варення, не забуваємо про варення – варимо два рази за сезон, обережно з обробітками – троянда потребує, ми – ні. Доведеться щось вигадувати. Хіба спинить?

Троянда «Мадам Ісаак Перейро» (Mme Isaac Pereire), Гаркон, 1841 рік

Троянда «Мадам Ісаак Перейро» (Mme Isaac Pereire), Гаркон, 1841. © Вікторія Гуда

Ось як про троянду «Мадам Ісаак Перейро» розповідає трояндар Анна Шульженко: «Пахнуть навіть пагони і руки, які обрізали квіти, що вже відцвіли. Пахнуть так, немов на них вилили трояндову олію. Моїй троянді 18 років. Більшу половину свого життя вона не вкривалась на зиму, поливається тільки дощами. У висоту сягає приблизно 1.8 м, весною обрізається наполовину.”

5. Троянда «Мадам Ернест Кальват»

Троянда «Мадам Ернест Кальват» (Madame Ernest Calvat) – природня мутація троянди «Мадам Ісаак Перейро». Насичено-рожева серединка в обіймах кремово-рожевих зовнішніх пелюсток квітів цього сорту має приємний насичений аромат старовинної троянди з відтінками теплого вина. Цвітіння дуже рясне, повторне, довготривале. Кущ потужний, висотой до 2,5 м, шириною – до 1,5 м. Стійкість до захворювань – середня, морозостійкість достатня для вдалого вирощування у нас. Сорт може похвалитися унікальним серед троянд пурпурово-фіолетовим листям. Фотогієнічна красуня! Ну, красуня ж!

Троянда «Мадам Ернест Кальват» (Madame Ernest Calvat), Marie-Louise Schwartz, 1888

Троянда «Мадам Ернест Кальват» (Madame Ernest Calvat), Marie-Louise Schwartz, 1888

6. Троянда «Зефірін Друен»

Троянда «Зефірін Друен» (Zephirine Drouhin) — одна з найвідоміших троянд, що не мають шипів. Полунично-рожева махрова квітка з сильним ароматом, квітування раннє, довготривале, майже безперервне. Кущ потужний, рослий – до 3-4 м, в холодному кліматі менша – до 2 м. Пластична – гарно ляже на арку, перголу та на інші опори.

Троянда «Зефірін Друен» (Zephirine Drouhin), Bizot, 1868 р.

Троянда «Зефірін Друен» (Zephirine Drouhin), Bizot, 1868 р.

7. Троянда «Луїза Одьє»

Троянда «Луїза Одьє» (Louise Odier, Madame de Stella) — дивовижна своїми ідеально утвореними великими блюдцевидними квітами густого рожевого кольору, які з’являються у великих кількостях влітку, восени цвітіння повторюється. Квіти дуже ароматні. Кущ сильний, прямий (150-300 см), майже без колючок. Морозостійка, витривала, надійна троянда. Може рости в напівтіні.

Троянда «Луїза Одьє» (Louise Odier, Madame de Stella), Margottin Pere & Fils, Франция, 1851

Троянда «Луїза Одьє» (Louise Odier, Madame de Stella), Margottin Pere & Fils, Франция, 1851. © Галина Микитинець

8. Троянда «Комтесс Сесіль де Шабрійант»

Троянда «Комтесс Сесіль де Шабрійант» (Comtesse Cecile de Chabrillant) має крупні, майже кулевидні, густонабиті пелюстками, чарівні квіти рожево-бузкового кольору, наче шовковисті, зі сріблястою зовнішньою стороною пелюсток, з запахом прянощів та лимону. Кущ високий, вертикальний до 2 м заввишки, регулюється обрізуванням. Рідкісний сорт, який неодмінно треба виводи на п’єдестали.

Троянда «Комтесс Сесіль де Шабрійант» (Comtesse Cecile de Chabrillant), Marest, Франція, 1858 р.

Троянда «Комтесс Сесіль де Шабрійант» (Comtesse Cecile de Chabrillant), Marest, Франція, 1858 р.

9. Троянда «Ля Рейн Вікторія»

Троянда «Ля Рейн Вікторія» (La Rhine Victoria, La Reine Victoria) — це кармінно-рожеві, сяючі перламутром кулевидні квіти з багатим ароматом дамаської троянди. Цвітіння розкішне, щедре, безперервне. Кущ сильнорослий, висотою 150-215 см, шириною – 120 см.

Троянда «Ля Рейн Вікторія» (La Rhine Victoria, La Reine Victoria) , Шварц, Франція, 1872

Троянда «Ля Рейн Вікторія» (La Rhine Victoria, La Reine Victoria), Шварц, Франція, 1872. © Галина Микитинець

10. Троянда «Кубок Геба»

Троянда «Кубок Геба» (Coupe d’Hebe) має густо-махрові помпоновидні рожеві квіти з ідеально вкладеними пелюстками. Цвітіння повторне: щедре літнє і спокійніше – осіннє. Кущ висотою до 150-250 см, шириною біля 100. Хороша стійкість до захворювань. Дуже гарна, дуже треба!

Троянда «Кубок Геба» (Coupe d'Hebe), Jean Laffay Франция, 1840 р.

Троянда «Кубок Геба» (Coupe d’Hebe), Jean Laffay Франция, 1840 р.

11. Троянда «Мадам Неманн»

Троянда «Мадам Неманн» (Madame Neumann, Hermosa) має акуратний пишний кущ 90-100 см заввишки з чашовидними квітами, при відцвітанні у яких з’являється бузковий відтінок. П’янкий запах, сяючі квіти – троянда з великої «Т»!

Троянда «Мадам Неманн» (Madame Neumann, Hermosa), Marchesseau Франция, 1832 р.

Троянда «Мадам Неманн» (Madame Neumann, Hermosa), Marchesseau Франция, 1832 р.

Темно-рожеві сорти троянд з ремонтантних гібридів

Ремонтантні гібриди славляться величезними, дуже гарними квітами, форма яких невпинно наближається до ідеалу і кожного разу досягає мети. Погляньте на цей вищій світ, вершки, еліту!

12. Троянда «Мадам Болл»

Старовинна троянда «Мадам Болл» (Madame Boll) — одна з найкрасивіших серед найкрасивіших ремонтантних гібридів: насичені кольори, махрові ароматні квіти  чашевидної форми. Цвітіння майже безперервне, кущ акуратний, прямостоячий до 120-180 см у висоту. Зберігає красу навіть на палючому сонці.

Старовинна троянда «Мадам Болл» (Madame Boll), Daniel Boll США, 1858 р.

Старовинна троянда «Мадам Болл» (Madame Boll), Daniel Boll США, 1858 р.

13. Троянда «Мадам Кнор»

Троянда «Мадам Кнор» (Madame Knorr) — соковитий рожевий колір ідеальних, хоч і поодиноких квітів з сильним ароматом – і ви в полоні. Гармонійний кущ висотою 90-120 см, цвітіння майже безперервне з невеликою паузою в липні.

sorti-starovinnix-troyand-14-1024x768-2553710

Троянда «Мадам Кнор» (Madame Knorr), Victor Verdier Франція, 1855 р.

14. Троянда «Йоланд Арагон»

«Йоланд Арагон» (Yolande d’Aragon) розкішна троянда, кольори якої розпливаються від тепло-рожевого до пурпурово-бузково-рожевого. Перше цвітіння дуже рясне, потім з’являються поодинокі квіти і осіння хвиля цвітіння. Кущ середніх розмірів – до 150 см, вимагає профілактичних обробіток.

Троянда «Йоланд Арагон» (Yolande d'Aragon), Vibert, Франція 1843

Троянда «Йоланд Арагон» (Yolande d’Aragon), Vibert, Франція 1843. © Галина Микитинець

15. Троянда «Барон Прево»

Троянда «Барон Прево» (Baronne Prevost) — не дивуйтесь, але це ще одна з найкрасивіших троянд серед старовинних. Так, знову. Яскраво-рожеві з фіолетовим відтінком, перламутрові, сяючі з хвилястим краєм квіти цього сорту зачаровують. Сам кущ потужний – до 200-250 см у висоту, цвітіння повторне протягом сезону. Надійна троянда, відома своєю довговічністю у відомих садах і парках, володар світових нагород.

Троянда «Барон Прево» (Baronne Prevost), Desprez, Франция, 1842 р.

Троянда «Барон Прево» (Baronne Prevost), Desprez, Франция, 1842 р. © Капріфоль

16. Троянда «Поль Нейрон»

Троянда «Поль Нейрон» (Paul Neyron) — краса, аромат і розмір квітів цього сорту вражають. Вони схожі на величезні махрові півонії, діаметром 15-17 см. Дивовижний темно-рожевий, розмитий бузковим, колір зі срібним підсвічуванням зовнішнього краю пелюсток, яке так влучно підкреслює чарівність троянди. Цвітіння протягом сезону майже безперервне до самих морозів. Тільки злегка запашний. Кущ 120-215 см, зимостійкість хороша. Цьому сорту потрібне місце – багато місця!

Троянда «Поль Нейрон» (Paul Neyron), Levret Франція, 1869 р.

Троянда «Поль Нейрон» (Paul Neyron), Levret Франція, 1869 р.

17. Троянда «Роза де Альгамбра»

Ще маємо чарівний сорт «Роза де Альгамбра» (Rose de Alhambra) – мутація відомої ‘Rose de Resht’. Густомахрова квітка, насичений аромат дамаської троянди. Цвітіння рясне, довготривале, повторне. Кущ компактний – висотою 90-120 см, шириною 70 см.

«Роза де Альгамбра» (Rose de Alhambra), Werner Ruf , Німеччина, 2006 р.

«Роза де Альгамбра» (Rose de Alhambra), Werner Ruf , Німеччина, 2006 р. © Капріфоль

18. Троянда «Шапо де Наполеон»

І останній з насичених соковитих рожевих – історичний «Шапо де Наполеон» (Chapeau De Napoleon). Відноситься до центифольних сортів, які славляться насиченим ароматом і густомахровими (столистими, як їх ще називають) квітами. В перекладі – «Капелюх Наполеона». Квіти в бутонах в напіврозпуску нагадують цей самий капелюх — розширені крила його чашечок, які привабливо обрамляють бутони зеленим кольором. Цвітіння рясне, одноразове. Під час цвітіння кущ виглядає фантастично привабливим і наповнює сад солодким ароматом, що дурманить. До 150 см вистою, чудова морозостійкість і хороша стійкість до захворювань.

sorti-starovinnix-troyand-18-1024x768-1752985

Троянда «Шапо де Наполеон» (Chapeau De Napoleon), Kirche/Kirsch Швейцарія, 1827 р.

Читайте також наші статті:

Дорогі читачі! Спробувавши одну, гарантовано захочеться ще одну, а спробувавши на смак – буде  у вас середньовічний монастирський город, де і корисно, і красиво! Я такий хочу і я такий буду! Все, розходимось: погано буває, поки бажане не сидить в грядці, сидітиме — спокій. Себе треба берегти! Контакти продавців старовинних троянд насиченого рожевого кольору дивіться в статті Білі сорти старовинних троянд, доступні в Україні.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.