З усіх старовинних сортів, мабуть, темно-рожеві, пурпурові, фуксієві – найбільш колоритні, шикарні і популярні в трояндовому світі. Європейці добре знають ці рожеві троянди — вони бачать їх в парках і садах при замках, один в одного, люблять і саджають на своїх подвір’ях, обожнюють… Українці, нам потрібно відновлювати справедивість і долати забутість! Хто в темі – порадійте, посмакуйте разом з нами. Одні тільки імена і їхній передзвін… Краса ж самої квітки, тендітність пелюсток, колір – в самий центр продукування трояндового «хочу» — зовсім нового і конче потрібного — сьогодні глибокі, густі насичено-рожеві. Казкові сорти троянд, які точно будуть вирізнятися з-поміж багатьох інших. Зірки, визнані зірки трояндового товариства. Знайомтесь!
Зміст:
Старовинні троянди поділяються на дві великі групи: так звані літньоквітучі (ті, що цвітуть один раз, на початку, або в середині літа) та повторноквітучі старовинні троянди.
Літньоквітучі старовинні троянди — справжні старовинні троянди ранньоєвропейського походження. Саме ці троянди відіграли ключову роль у розвитку англійських троянд Девіда Остіна. Вони складаються з груп альба, гальські, дамаські, центифольні та мохові. Хоча вони цвітуть лише на початку літа, за деякими разовими винятками, вони вражають своїм цвітінням. Багато сортів мають чудовий аромат, і всі вони мають особливий характер. При цьому, як правило, ці троянди надзвичайно витривалі і прості в догляді.
Повторне цвітіння старовинних троянд походить від китайських троянд, які мали унікальну здатність повторювати квітування протягом усього літа. Вони були завезені з Китаю до Європи у 18 столітті, де їх незабаром почали схрещувати зі справжніми старовинними трояндами, щоб створити групу багатократноквітучих старовинних троянд. До їх складу увійшли китайські, портлендські, бурбонські та ремонтантні гібриди.
Один з найвідоміших розплідників – Девід Остін Роуз — досі, як і на початку свого історичного шляху, надихається красою старовинних сортів і популяризує їх. Він має в своєму виставковому саду величезну колекцію старовинних троянд, яку використовує в селекційній роботі. Ці красуні займають поважні місця поруч з трояндами, виведеними в Девід Остін Роуз. В каталозі компанії представлено 160 затребуваних старовинних сортів, з них рожевих — 120, в тому числі темно-рожевих, глибоких – 55. 55 тільки темно-рожевих сортів троянд!
Найбільшу колекцію старовинних троянд містить французький розарій світового значення Валь-де-Марн. Тут представлені колекції в розрізі еволюції троянди, по групах старовинних сортів. Половина всіх сортів, представлених в розарії, є старовинні сорти, виведені до 1916 року і майже всі (85 відсотків) – виведених до 1940 року. Сучасні сорти представлені значно вужче – в основному, це сорти, які здобували нагороди на різних конкурсах. Так що ті пілони і арочні проходи, від світлин яких не відвести очей, вкриті сортами саме старовинних троянд.
Відомі англійські приватні та суспільні сади і парки з еталонними міксбордерами, що збивають з ніг своєю вишуканістю та «приборканою незачесаністю», наповнені сортами старовинних сортів, здатних своїми габаритами створювати картини і з легкістю — справжні шедеври. Яскравий приклад – сад замку Сісінгхерст, в якому ми вже трішки побували, публічні сади Королівського садівничого товариства (RHS) — Сад Hyde Hall, Roseroom та багато інших садів, з якими ми обов’язково будемо знайомитись.
Дамаські троянди – одна з найбільш старовинних (разом з гальськими трояндами) груп, яку, як говорить передання, спочатку привезли з Близького Сходу хрестоносці. Зазвичай, дамаські троянди мають елегантні пагони з красиво посіченим листям і розкішними квітами, що тримаються в китицях. Майже всі ці сорти є ароматними. Серед них знайшлися в пропозиціях українських розплідників і продавців наступні сорти.
Троянда «Кватре Сізонс Роза дамаська», або «Чотири сезони» (Quatre Saisons Rosa damascena, Autumn Damask) – одна з найважливіших старовинних троянд, оскільки зіграла велику роль в еволюції троянди. Можливо, це найстародавніша з європейських сортів і єдина, яка повторює цвітіння. Багатий п’янкий аромат, сяючі квіти, квітує хвилями до пізньої осені. Виростає до 2-х метрів.
«Компт де Шамбор» (Comte de Chambord) — ще одна з найпрекрасніших серед старовинних троянд. Надійний компактний сорт (до 90-120 см у висоту) з крупними квітами. Мабуть, найкращий вибір зі старовинних сортів для маленького саду. Квітує майже безперервно до самих морозів. Сорт рекомендований для холодних зон.
Троянда «Сідоні» (Sidonie) — здоровий морозостійкий сорт, висотою до 90-120 см. Справжня насолода для очей: сяючі лососево-рожеві густомахрові квіти з милим гудзиком в центрі. Насичений аромат дамаської троянди. Цвітіння одноразове. Гарно виглядає соло і в живій загорожі.
Темно-рожеві сорти бурбонської групи старовинних сортів вважаються і є одними з найчарівніших, найромантичніших з усіх романтичних сортів і найулюбленішими серед поціновувачів старовинних сортів. Особливість така у групи: що не квітка – одразу «ах», без виключень. Без виключень!
«Мадам Ісаак Перейро» (Mme Isaac Pereire) — розкішна. Чарівна. Неперевершена. Заспокійливого! Це моя одна з улюбених старовинних, від якої так добре, що аж дурно. Широко розповсюджений сорт, вважається одним з найбільш ароматних з усіх троянд. Запах стиглої малини, колір – стиглої малини… Вона прекрасна! Сильнорослий до 250 см кущ, гіллястий, витривалий, невибагливий до умов. Цвітіння в дві щедрі хвилі. Квітка величезна, красивенна, чашоподібна.
І про варення, не забуваємо про варення – варимо два рази за сезон, обережно з обробітками – троянда потребує, ми – ні. Доведеться щось вигадувати. Хіба спинить?
Ось як про троянду «Мадам Ісаак Перейро» розповідає трояндар Анна Шульженко: «Пахнуть навіть пагони і руки, які обрізали квіти, що вже відцвіли. Пахнуть так, немов на них вилили трояндову олію. Моїй троянді 18 років. Більшу половину свого життя вона не вкривалась на зиму, поливається тільки дощами. У висоту сягає приблизно 1.8 м, весною обрізається наполовину.”
Троянда «Мадам Ернест Кальват» (Madame Ernest Calvat) – природня мутація троянди «Мадам Ісаак Перейро». Насичено-рожева серединка в обіймах кремово-рожевих зовнішніх пелюсток квітів цього сорту має приємний насичений аромат старовинної троянди з відтінками теплого вина. Цвітіння дуже рясне, повторне, довготривале. Кущ потужний, висотой до 2,5 м, шириною – до 1,5 м. Стійкість до захворювань – середня, морозостійкість достатня для вдалого вирощування у нас. Сорт може похвалитися унікальним серед троянд пурпурово-фіолетовим листям. Фотогієнічна красуня! Ну, красуня ж!
Троянда «Зефірін Друен» (Zephirine Drouhin) — одна з найвідоміших троянд, що не мають шипів. Полунично-рожева махрова квітка з сильним ароматом, квітування раннє, довготривале, майже безперервне. Кущ потужний, рослий – до 3-4 м, в холодному кліматі менша – до 2 м. Пластична – гарно ляже на арку, перголу та на інші опори.
Троянда «Луїза Одьє» (Louise Odier, Madame de Stella) — дивовижна своїми ідеально утвореними великими блюдцевидними квітами густого рожевого кольору, які з’являються у великих кількостях влітку, восени цвітіння повторюється. Квіти дуже ароматні. Кущ сильний, прямий (150-300 см), майже без колючок. Морозостійка, витривала, надійна троянда. Може рости в напівтіні.
Троянда «Комтесс Сесіль де Шабрійант» (Comtesse Cecile de Chabrillant) має крупні, майже кулевидні, густонабиті пелюстками, чарівні квіти рожево-бузкового кольору, наче шовковисті, зі сріблястою зовнішньою стороною пелюсток, з запахом прянощів та лимону. Кущ високий, вертикальний до 2 м заввишки, регулюється обрізуванням. Рідкісний сорт, який неодмінно треба виводи на п’єдестали.
Троянда «Ля Рейн Вікторія» (La Rhine Victoria, La Reine Victoria) — це кармінно-рожеві, сяючі перламутром кулевидні квіти з багатим ароматом дамаської троянди. Цвітіння розкішне, щедре, безперервне. Кущ сильнорослий, висотою 150-215 см, шириною – 120 см.
Троянда «Кубок Геба» (Coupe d’Hebe) має густо-махрові помпоновидні рожеві квіти з ідеально вкладеними пелюстками. Цвітіння повторне: щедре літнє і спокійніше – осіннє. Кущ висотою до 150-250 см, шириною біля 100. Хороша стійкість до захворювань. Дуже гарна, дуже треба!
Троянда «Мадам Неманн» (Madame Neumann, Hermosa) має акуратний пишний кущ 90-100 см заввишки з чашовидними квітами, при відцвітанні у яких з’являється бузковий відтінок. П’янкий запах, сяючі квіти – троянда з великої «Т»!
Ремонтантні гібриди славляться величезними, дуже гарними квітами, форма яких невпинно наближається до ідеалу і кожного разу досягає мети. Погляньте на цей вищій світ, вершки, еліту!
Старовинна троянда «Мадам Болл» (Madame Boll) — одна з найкрасивіших серед найкрасивіших ремонтантних гібридів: насичені кольори, махрові ароматні квіти чашевидної форми. Цвітіння майже безперервне, кущ акуратний, прямостоячий до 120-180 см у висоту. Зберігає красу навіть на палючому сонці.
Троянда «Мадам Кнор» (Madame Knorr) — соковитий рожевий колір ідеальних, хоч і поодиноких квітів з сильним ароматом – і ви в полоні. Гармонійний кущ висотою 90-120 см, цвітіння майже безперервне з невеликою паузою в липні.
«Йоланд Арагон» (Yolande d’Aragon) — розкішна троянда, кольори якої розпливаються від тепло-рожевого до пурпурово-бузково-рожевого. Перше цвітіння дуже рясне, потім з’являються поодинокі квіти і осіння хвиля цвітіння. Кущ середніх розмірів – до 150 см, вимагає профілактичних обробіток.
Троянда «Барон Прево» (Baronne Prevost) — не дивуйтесь, але це ще одна з найкрасивіших троянд серед старовинних. Так, знову. Яскраво-рожеві з фіолетовим відтінком, перламутрові, сяючі з хвилястим краєм квіти цього сорту зачаровують. Сам кущ потужний – до 200-250 см у висоту, цвітіння повторне протягом сезону. Надійна троянда, відома своєю довговічністю у відомих садах і парках, володар світових нагород.
Троянда «Поль Нейрон» (Paul Neyron) — краса, аромат і розмір квітів цього сорту вражають. Вони схожі на величезні махрові півонії, діаметром 15-17 см. Дивовижний темно-рожевий, розмитий бузковим, колір зі срібним підсвічуванням зовнішнього краю пелюсток, яке так влучно підкреслює чарівність троянди. Цвітіння протягом сезону майже безперервне до самих морозів. Тільки злегка запашний. Кущ 120-215 см, зимостійкість хороша. Цьому сорту потрібне місце – багато місця!
Ще маємо чарівний сорт «Роза де Альгамбра» (Rose de Alhambra) – мутація відомої ‘Rose de Resht’. Густомахрова квітка, насичений аромат дамаської троянди. Цвітіння рясне, довготривале, повторне. Кущ компактний – висотою 90-120 см, шириною 70 см.
І останній з насичених соковитих рожевих – історичний «Шапо де Наполеон» (Chapeau De Napoleon). Відноситься до центифольних сортів, які славляться насиченим ароматом і густомахровими (столистими, як їх ще називають) квітами. В перекладі – «Капелюх Наполеона». Квіти в бутонах в напіврозпуску нагадують цей самий капелюх — розширені крила його чашечок, які привабливо обрамляють бутони зеленим кольором. Цвітіння рясне, одноразове. Під час цвітіння кущ виглядає фантастично привабливим і наповнює сад солодким ароматом, що дурманить. До 150 см вистою, чудова морозостійкість і хороша стійкість до захворювань.
Читайте також наші статті:
Дорогі читачі! Спробувавши одну, гарантовано захочеться ще одну, а спробувавши на смак – буде у вас середньовічний монастирський город, де і корисно, і красиво! Я такий хочу і я такий буду! Все, розходимось: погано буває, поки бажане не сидить в грядці, сидітиме — спокій. Себе треба берегти! Контакти продавців старовинних троянд насиченого рожевого кольору дивіться в статті Білі сорти старовинних троянд, доступні в Україні.
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.