Сад Сісінгхерст і його техніка обрізування та формування троянд

Цвітіння форзиції для садівників  завжди означало, що прийшов час для обрізування і формування троянд. Зазвичай цей процес починається раніше, але жовті «дзвіночки» вважаються основним орієнтиром. Форзиція наразі вже в повному цвіту, тож тема обрізування і формування троянд якраз на часі. Начебто про це вже багато писали і розповідали, та все одно постійно виникають питання: як правильно, як краще, а як краще саме мені? В цій статті ми проведемо віртуальну подорож садом замку Сісінгхерст, який вважається прикладом світового садового мистецтва, і особливо відомий своїми оригінальними надбаннями щодо формування і обрізування троянд. Ми теж навчимося обрізувати свої троянди так, щоб вони утворювали неймовірно пишно квітучі чагарники, як на фото з замку.

texnika-obrizuvannya-03-1024x676-9923146

Сад Сісінгхерст і його техніка обрізування та формування троянд

Зміст:

Замок Сісінгхерст — історія та сьогодення  законодавця моди у садовому мистецтві

Фортеця Сісінгхерст (Sissinghurst) була збудована в далекому 1530 році на місті стародавньої нормандської садиби в графстві Кент на південному сході Англії. Проходимо повз безсумнівно цікаву історію замку, що охоплює століття — монархів, часи розквіту та виживання, від в’язниці до законодавця моди в садовому мистецтві. Одразу зосередимось на 1930 році, коли замок у напівзруйнованому стані був куплений дипломатом Гарольдом Ніколсоном і його дружиною письменницею Вітою Секвіл-Вест.

Фортеця Сісінгхерст (Sissinghurst) була збудована в далекому 1530 році на місті стародавньої нормандської садиби в графстві Кент на південному сході Англії

Фортеця Сісінгхерст (Sissinghurst) була збудована в далекому 1530 році на місті стародавньої нормандської садиби в графстві Кент на південному сході Англії

Поступово сім’я відновила замок і створила сад, який став взірцем ландшафтної дизайнерського думки Великобританії 20 сторіччя. Перфекціоніст за натурою Гарольд спланував простір, поділивши його в строгій геометрії, створивши його чітку структуру. Талановитий садівник Віта, тонко відчуваючи природу рослин і схиляючись до невимушених ліній, заповнювала чітко сплановані ділянки багаторічниками і чагарниками, яким була надана свобода для пишного зростання.

Старовинні цегляні будівлі, стіни, середньовічний рів, збережені власниками, визначили стиль всього саду. Додатково зведені стіни, жива загорожа з тису, грабів, самшитів, утворюють лабіринт за зразком французьких садів. В центрі саду знаходиться «коло» Гарольда – основа саду, його композиційний центр незалежно від пори року. Це круглий газон, огорожений живоплотом з тису, з чотирма симетричними проходами до прямокутних квітників, підкреслених низьким самшитовим бордюром.

«Коло» Гарольда, один з найбільш впізнаваних видів Сісінгхерста

«Коло» Гарольда, один з найбільш впізнаваних видів Сісінгхерста

Таким чином визнавчився чіткий поділ саду на «кімнати», які утворювали незалежні міні-сади, об’єднані арками і проходами. З часом сад був прикрашений арками та живоплотами з плетистих троянд. Поділ на окремі незалежні сади дозволив сміливо експерементувати з кольоровою палітрою.

На той час мати такий сад було привілеєю еліти. Саме цей сад і започаткував моду в ландшафтному дизайні на поділ саду на окремі зони-«кімнати». На відміну від звичних пейзажних англійських парків і садів, в  Сісінгхерсті не має плавних переходів із одного саду в інший. Всі міні-сади індивідуальні і неповторні не тільки за формою, а і за кольоровим рішенням.

Один з найвитонченіших і найвишуканіших садів –  Білий сад (The White Garden) – знаходиться саме в Сісінгхерсті. Він має чітку структуру  у формі хреста, в центрі якого знаходиться павільон. Чотири прямокутники хреста розбиті на менші прямокутники, в яких хаотично посаджені рослини всіх відтінків білого: віоли, іриси, жоржини, гладіолуси, дейції. (На головному фото до цієї статті  — якраз Білий сад під час цвітіння троянди на павільйоні. Внизу на фото – Білий сад в Сісінгхерсті весною.)

Білий сад в Сісінгхерсті весною

Білий сад в Сісінгхерсті весною

До 1950 року Білий сад був заповнений трояндами, але, коли вони переросли свої розміри, їх перенесли в місце, яке стало  Трояндовим садом (The Rose Garden). Трояндовий сад планувався як сад витких троянд, жимолості, інжиру та винограду. І сьогодні сад має значну колекцію троянд, переважно старовинних, оскільки їх дуже полюбляла хазяйка саду. Пік цвітіння троянд приходиться на першу половину літа, в цей час сад постає в повній красі. Передують трояндам іриси, продовжують цвітіння саду клематиси, хризантеми та айстри.

texnika-obrizuvannya-04-1024x683-8209356

Троянди саду Сісінгхерст

Трояндовий сад (The Rose Garden) в Сісінгхерсті

Троянди саду Сісінгхерст

Не менш відомі і, тим більше, не менш прекрасні тут створені:

  • Південний котеджний сад  (The South Cottage Garden),
  • Трав’яний сад (The Herb Garden),
  • The Nutteryзарості фундука,
  • Лаймова прогулянка, або Весняний сад (The Lime Walk),
  • Делос (Delos),
  • Прогулянка ровом (The Moat Walk),
  • Сад наполовину доглянутий, наполовину – незаймана природа (The Orchard),  
  • Фіолетовий квітник (The Purple Border), де зібрані рослини рожевого, синього, бузкового та фіолетового кольорів.

Сади замку Сіссінгхерст відкрилися для публіки наприкінці 1930-х років. Віта Саквілл-Вест і Гарольд Ніколсон були останніми приватними власниками замку Сіссінгерст. Після смерті Віти в 1962 році Гарольд з синами вирішили передати любов всього її життя  – сад Сіссінгхерст —  під опіку Національного тресту (National Trust). І з 1967 року він почав ним опікуватися. Зараз сад відкритий для відвідувачів, тут проводяться екскурсії та різноманітні культурні заходи.

Техніка обрізування і формування троянд замку Сісінгхерст

Техніка обрізування і формування троянд замку Сісінгхерст

Техніка обрізування і формування троянд замку Сісінгхерст

Повернімося до буденних справ і поговоримо про обрізування троянд. Як і було анонсовано, сьогодні ми звернемо зі звичного традиційного шляху і поглянемо, як цей процес відбувається у Сіссінгхерсті.

Придумали англійці, довели до бездоганності ліній японці, широко використовують американці і французи. У нас цей метод обрізки і формування троянд лише починає «засвічуватись». Хтось робить щось схоже інтуїтивно, а хтось хапається за голову: чому троянда скупо цвіте, чому квіти вгорі, чому голі «ноги»?

Основна «родзинка» методу формування троянд замку Сіссінгхерст полягає в наступному: зігнувши пагони троянди в дугу, можна отримати максимально пишне цвітіння. Вигнута гілка при цьому має відчувати напруження. В цьому положенні, як стверджують спеціалісти саду, троянда буде квітнути якнайкраще. При такому формуванні навіть голі стебла однаково привабливі, як і рясне літнє цвітіння.  Це не основна, але і не другорядна думка для естетів і поціновувачів краси присадибної ділянки і ландшафту в усі сезони року. Нам є чому повчитися у англійців.

Прочистивши троянди від, як говорять англійці, «3-D» — (dead, diseased, damaged) мертві, хворі, пошкоджені — вирізавши старі непродуктивні пагони, на заміну яким кущ видасть нові, молоді та сильні, та вкоротивши гілочки другого порядку (ті, що відходять від основних, базальних) до 2-3 бруньок, приступають до формування троянд.

Високі кущові троянди, які мають сильні пагони, що гнуться неохоче «закручують» між чотирма опорами. Це можуть бути товсті гілки каштану або ліщини. Одна за одною гілки, згинаючи наскільки це можливо, кріплять до опор і між собою.

Високі кущові троянди, які мають сильні пагони, що гнуться неохоче «закручують» між чотирма опорами

Високі кущові троянди, які мають сильні пагони, що гнуться неохоче «закручують» між чотирма опорами

Одна за одною гілки, згинаючи наскільки це можливо, кріплять до опор і між собою

Одна за одною гілки, згинаючи наскільки це можливо, кріплять до опор і між собою

Трояндові кущі з довгими і м’якими гілками, які гнуться легко, прив’язують до декількох дуг з ліщини , встромлених навколо куща на відстані від його центру. Гілка за гілкою, просуваючись від периферії до центру куща, їх згинають дугами і прив’язують кінцями до попередніх зовнішніх гілок. Кущ ніби поступово розбирають на різні боки, роблячи парасольку чи гірку.

На передньому плані до дуг з ліщини прив’язані вкорочені гілки троянди, на задньому плані сформована висока троянда, пагони якої «закручені» біля чотирьох тримачів

На передньому плані до дуг з ліщини прив’язані вкорочені гілки троянди, на задньому плані сформована висока троянда, пагони якою «закручені» біля чотирьох тримачів

Закручена троянда у вигляді парасольки (динозавр?) на передньому плані, на задньому – високі троянди, зафіксовані біля чотирьох палок-тримачів

Закручена троянда у вигляді парасольки (динозавр?) на передньому плані, на задньому – високі троянди, зафіксовані біля чотирьох палок-тримачів

Зліва добре проглядаються сформовані троянди, закріплені до дуг

Зліва добре проглядаються сформовані троянди, закріплені до дуг

Той самий вид, тільки літній пейзаж: зліва видно дугу ліщини, до якої кріпляться гілки всипаної квітами троянди

Той самий вид, тільки літній пейзаж: зліва видно дугу ліщини, до якої кріпляться гілки всипаної квітами троянди

Троянди, які не утворюють довгі гілки, і троянди, гілки яких не гнуться, щороку сильно обрізають, стягують шпагатом і підв’язують до єдиної опори, на висоті вже обрізаного куща. Так кущі влітку не розвалюються від ваги великої кількості квітів.

Снопик з гілок – так просто

Снопик з гілок – так просто

Формування плетистих троянд

Формування плетистих троянд починають з огляду простору, який відведений під троянду. Починаючи з нижніх і поступово просуваючись вгору, пагони не просто кріплять горизонтально, а згинають під напругою, що забезпечує більш пишне цвітіння і місце для нових приростів.

Наступні гілки, перебираючи одну за одною, кріплять або до стіни, або до найближчої нижньої гілки, виплітаючи мереживо, яке навіть без листя і квітів виглядає гарно. Потрібно звертати увагу, щоб гілочки були прикріплені над дротом, щоб з їх ростом вони не пошкоджувались. Розподіляючи пагони на стіні з рівномірним інтервалом, забезпечується майбутнє рівномірне цвітіння троянди.

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Формування плетистих троянд за методом замку Сісінгхерст

Так само формується  жива огорожа з плетистих троянд.

Формування живоплоту з троянд

Формування живоплоту з троянд

Формування живоплоту з троянд

Формування живоплоту з троянд

Формування живоплоту з троянд

Формування живоплоту з троянд

Так виглядають троянди з новими приростами восени (фото внизу). Наступної весни гілки знову будуть перебиратися: старі та «3-D» видалятимуться, молодші становитимуть основу і кріпитимуться до тримачів і одна до одної. Стовпи і дуги, які використовуються при цьому, також замінюють.

Так виглядають троянди з новими приростами восени

Так виглядають троянди з новими приростами восени

Головна мета обрізування троянд — формування сильного скелету куща в перші 1-2 роки його життя в саду. Тобто в перші роки вирізаємо повністю (з самого низу) все дрібне, і залишаємо лише найсильніші гілки. В кожної троянди поняття «найсильніші» — різне. В одних це товщина 1 см, в інших – 4 мм. Потім на цих найсильніших гілках виростають хороші бокові пагони і паралельно кущ дає нові базальні (ті, що йдуть від основи куща).

В подальшому при обрізуванні слід видаляти все непродуктивне, дрібре знизу (але вже не настільки прискіпливо, як у перші роки), хворе, пошкоджене. Це основні моменти при обрізуванні, які застосовуються до всіх троянд. Далі процес звужується і подальші дії будуть залежати від групи, до якої належить  троянда (виткі троянди, шраби,  флорибунди, чайно-гібридні, грунтопокривні, мініатюрні).

Важливо: досвідчені садівники радять обрізати троянди навесні. Саме тоді видно, як перезимувала троянда, які гілочки збереглися, які підмерзли — більше поле для дій і вибір. Але досвідчений садівник може обрізати свої троянди і під зиму — для зручнішого укриття. Якщо троянд багато, а зараз в нього вивільнився час, а троянди вже дорослі, витривалі — стерплять. Це буде такий собі «чорновичок», бо навесні знову обхід, секатор і «хірургічне втручання».

Перші надбання українських трояндарів

Хоча на вітчизняних просторах широкому загалу популярний у світі метод формування троянд замку Сісінгхерста маловідомий, а україномовної інформації в доступі, взагалі, як кажуть, ніц, все ж процеси інтеграції і глобалізації властиві і садівництву. Натхненні цікавим і незвичним підходом українські трояндарі вже пробують «скрутити в бублики» свої трояндові кущі.

Правда, процес цей не надто швидкий, але воно того варте. Надавши цьому процесу українського колориту, підспівуючи хто «Черемшину», хто «Ой, у лузі», ми кинулися в бій за щедре, вибухове квітування троянд. Що з того вийде побачимо: прем’єра відбудеться вже незабаром! А поки прошу, ми старались!

Перші висновки про ефективність методу замку Сісінгхерст щодо формування троянд дивіться в нашій статті Гнути чи ні? Перші висновки про альтернативний метод формування троянд.

Spirit of Freedom (англійська троянда), Austin, Великобританія, 2002

Spirit of Freedom (англійська троянда), Austin, Великобританія, 2002. © Анна Лучик

«Spirit of Freedom виявилася однією із самих покірних», — Анна Лучик.

Florentina, за нею Pierre de Ronsard (клаймбери)

Florentina, за нею Pierre de Ronsard (клаймбери). © Анна Лучик

Зігнути Elfe (клаймбер), Evers, Німеччина, 2000 – це вже подвиг. Гілки жорсткі та ламкі, але мета виправдана

Зігнути Elfe (клаймбер), Evers, Німеччина, 2000 – це вже подвиг. Гілки жорсткі та ламкі, але мета виправдана. © Анна Лучик

Сорт троянди не відомий, але дуже гарно виглядає кущик

Сорт троянди не відомий, але дуже гарно виглядає кущик. © Валентина Журавльова

Троянда Baron Giraud de L`Ain (старовинна троянда), Reverchon, Франція, 1897

Троянда Baron Giraud de L`Ain (старовинна троянда), Reverchon, Франція, 1897. © Тетяна Михайлюк

Тетяна Михайлюк — про свою троянду Baron Giraud de L`Ain: «На Польці я порізала бічні пагони на дві-три бруньки. На Бароні Жіро де Л‘Ені я собі не можу таке дозволити, тому тим «бубликом» можна лякати естетів і доводити до сказу перфекціоністів».

А це та сама троянда Polka 91, Meilland, Франція, 1991, і Cyrano de Bergerac, Meilland, Франція, 1997 (клаймбери)

А це та сама троянда Polka 91, Meilland, Франція, 1991, і Cyrano de Bergerac, Meilland, Франція, 1997 (клаймбери). © Тетяна Михайлюк

Покажу і свою троянду Polka (клаймбер). Як я її розібрала мене влаштовує – з  палками треба щось робити…

texnika-obrizuvannya-36-1024x768-9560996

Троянда Polka (клаймбер). © Вікторія Кононенко

День роботи з перервами на дрімоту – і моє перше мереживо з Dorothy Perkins (рамблер) готове 🙂

texnika-obrizuvannya-37-1024x768-5992434

Формування троянди Dorothy Perkins (рамблер), Jackson&Perkins, США, 1901. © Вікторія Кононенко

texnika-obrizuvannya-38-1024x802-4594349

Souvenir du Docteur Jamain (старовинна троянда), Lacharme, Франція, 1865. © Оксана Гайова

«Її (троянду Souvenir du Docteur Jamain ) обов’язково потрібно дугою розкладати для рясного цвітіння і зберігати минулорічні пагони», — Оксана Гайова.

texnika-obrizuvannya-39-1024x572-7792579

Троянда Souvenir du Docteur Jamain – виділені пагони, зігнуті дугою. © Оксана Гайова

texnika-obrizuvannya-40-1024x768-3952024

Rosarium Uetersen (клаймбер), Kordes, Німеччина, 1977 –  пагони жорсткі, цвітіння зазвичай було тільки на маківках – в очікуванні більшого. © Вікторія Кононенко

Rosarium Uetersen — приклад естетичного оформлення і пишного цвітіння троянди

Rosarium Uetersen — приклад естетичного оформлення і пишного цвітіння троянди. © Оксана Кухар

P.S. Відомий своєю красою та різноманітністю сад Сісінгхерст є одним із найкрасивіших садів Англії . Складне та інтригуюче минуле також внесло свою долю до незгасаючої уваги навколо замку, саду та володарів Сісінгхерста. Фільми, книги, долі попадають в його орбіту…

Захопишись всім, що пов’язано з цим місцем, дізнаюсь, що є фільм «Віта і Вірджинія» про романтичні відносини між господинею замку і її… подругою! А ще деякі джерела стверджують, що в кожного з членів подружжя був  щонайменше один одностатевий зв’язок. Але при цьому вони були створені один для одного і жили своєю родиною, синами і садом… В мене теж піднялися брови… Така дружна сім’я. І, о, доля!

Дзвонить мені днями книжковий інтернет-магазин повідомити, що сьогодні останній день для замовлення. Я питаю чи є Вірджинія Вульф «Орландо». Є. Ура! Я буду читати роман, списаний з життя сім’ї Віти і Гарольда Вірджинією (коханкою Віти)!

А ми з вами говорили про обрізування троянд і можливість взяти з них максимум, зробивши для них свій мінімум.

Троянд вам, садів, книг, затишку і здорових відносин! До зустрічі в Сісінгхерсті. Ми ще сюди обов’язково прийдемо: ми ж тут ще не походили!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.