Світло-рожеві сорти старовинних троянд, які можна знайти в Україні

Найширша палітра у троянд взагалі і у старовинних сортів зокрема – рожева. Від найніжнішої порцеляни до холодного кришталю… Від теплого, зефірного рожевого до насиченого пурпуру з відтінками фіолетового оксамиту… Рожеві троянди старовинних сортів почнемо розглядати зі світлих рожевих відтінків. Дістаємо пензлі, уявляємо майбутні садові картини, писати є чим: серед рожевих старовинних троянд стільки краси, що просто сліпить! Мружтесь! В цій статті зірки — ніжно-рожеві троянди старовинних сортів, які можна знайти в Україні.

svitlo-rozhevi-sorti-01-1024x768-1978764

Світло-рожеві сорти старовинних троянд, які можна знайти в Україні. © Галина Микитинець

В огляд ніжно-рожевого спектру старовинних сортів троянд попадають представники бурбонських троянд, мохових, гальських, дамаських, ремонтантних та китайських гібридів.

Зміст:

Світло-рожеві бурбонські троянди

1. Троянда «Сувенір де ля Мальмезон»

Розпочати рожевий парад хочеться з троянди-мрії, троянди-історії, однієї з найпрекрасніших  серед стародавніх з групи бурбонських сортів. Це троянда «Сувенір де ля Мальмезон» (Sоuvenir de la Malmaison), друге ім’я якій – «Королева краси та аромату». Відзначена найвищою серед відзнак – почесним місцем в Залі слави троянд в розділі історичних, названа на честь видатного саду імператриці Жозефіни Бонапарт. Там було зібрано вперше всі сорти троянд, відомих на той час (середина 19 століття), і зосереджено всі сили і натхнення, які тримали Францію на передових позиціях в області садівництва і ботаніки. Детально про сад Жозефіни читайте в статті Старовинні троянди саду Мальмезон — колекція хрещеної матері трояндарів Жозефіни.

Густомахрові, розетковидні біло-кремові з темнішими по краях пелюстками і насиченим ароматом прянощів та чаю квіти просто чарівні. Цвітіння рясне, повторне. Кущ густий, гіллястий, у висоту від 60 до 180 см, стільки ж – у ширину. Шипів багато не має, але пані прохана – любить, щоб її чекали, ходили довкола і турбувалися. Але коли вона зволить зацвісти… все відступає перед її красою!

Українські садівники вже запрошують її в свої сади і гаряче обговорюють переваги і притишують вади – ніхто байдужим не лишається, краса її – ідеальна!

svitlo-rozhevi-sorti-02-1024x689-7517047

Троянда «Сувенір де ля Мальмезон» (Sоuvenir de la Malmaison), Beluze Франція, 1843 г. © Тетяна Бубон

Ось як говорить про цю троянду досвідчений трояндар Тетяна Бубон: «Пересадивши тричі, я чекала цвітіння троянди Sоuvenir de la Malmaison майже 10 років… Цікаво те, що, не зважаючи на якому вона підвої, дуже повільно наростає. А ще й квітує на минулорічних пагонах. Тож для неї одразу потрібне постійне місце. Але вже якщо приживеться, то ви отримаєте дійсно дуже сильний, гіллястий кущ з пагонами до 4-5 метрів. Листя не стійке до борошнистої роси. До чорної плямистості — середньо. Квіти не такі вже й великі, 7-8 см в діаметрі. А от аромат таки неперевершений!!! Спецій в нотках не помітила, але вона, як афродизіак — надихатись неможливо! Заквітає одна з перших. І от за це я їй готова вибачити всі її вади. Трішки не стійка до дощу — пелюстки дуже ніжні, тож з неї має бути гарне варення».

Оди під назвою «Невловима перша любов», співають цій троянді, хто пізнав і її, і любов. Примхлива, прекрасна, переможна! Немов принт на вінтажних серветках — дивитися, дивитися, любити!

2. Троянда «Кетлін Харроп»

Серед високих бурбонських сортів сама ніжність «Кетлін Харроп» (Kathleen Harrop). Це один зі спортів (природна мутація) більш відомої старовинної троянди «Зефірін Друен» (Zephirine Drouhin). «Кетлін Харроп», як і материнський сорт, теж відмінний альпініст, тільки менш енергійний. Виростає до 3 м у висоту, потребує профілактичних обробок. Цвітіння безперервне.

svitlo-rozhevi-sorti-04-1024x808-1633241

Троянда «Кетлін Харроп» (Kathleen Harrop), Alexander Dickson II, Великобританія, 1919. © Галина Микитинець

3. Троянда «Марта»

Троянда «Марта» (Martha) — ще один спорт від «Зефірін Друен» (Zéphirine Drouhin), знайдений в приватній колекції Галини Микитинець. Потужна до 3 м у висоту і 2 м у ширину троянда з квітами  від абрикосово-рожевих до ніжно-рожевих тонів з легким ароматом. Цвіте хвилями.

Читайте також:

svitlo-rozhevi-sorti-05-1024x768-5248440

Троянда «Марта» (Martha), H. Knudsen, Німеччина, до 1912. © Галина Микитинець

4. Троянда «Мадам Пьєр Оже»

Ще одна бурбонська красуня – «Мадам Пьєр Оже» (Madame Pierre Oger). Вважається однією з найгарніших серед всіх старовинних сортів. Ніжно-рожеві пелюстки з малиновими кінчиками утворюють ідеальної форми ароматні квіти. Цвітіння починається раннім літом, підтримується помірною другою хвилею і знову вибухає восени.

Кущ розлогий, з довгими майже безшипними пагонами, висотою 180-250 см, шириною – до 120 см. Щоб отримати густий кущ, застосовують сильне весняне обрізування; щоб залишити плакучу форму – злегка зрізають кінчики пагонів. Троянду можна формувати і як плетисту на опорі, чи пригинати паралельно землі. Цвітіння відбувається по всій довжині пагонів. Сорт морозостійкий.

svitlo-rozhevi-sorti-06-1024x768-6843731

Безперервного цвітіння бурбонська троянда «Мадам Пьєр Оже» (Madame Pierre Oger), відкрив Pierre Oger, Франція, 1878 р. © Галина Микитинець

Дамаські троянди зі світло-рожевими квітами

5. Троянда «Іспахан»

Наступне гучне ім’я – сорт дамаської троянди «Іспахан» (Ispahan), названий на честь іранського міста, назва якого перекладається, як «половина світу». Проектуємо на троянду: побачити її – побачити пів світу! Цвітіння одноразове, але рясне, тривале і достатнє, щоб насолодитися красою чистого свіжого рожевого цих прекрасних квітів. Кущ потужний, висотою 120-250 см, шириною – від 60 до 150 см. Листя зелене з блакитним відтінком. Дуже стійкий до захворювань та морозів сорт. Щоб втримати в компактних розмірах – пам’ятаємо про чародійний метод формування троянд – метод замку Сісінгхерст.

svitlo-rozhevi-sorti-07-1024x1024-3463630

Дамаська троянда «Іспахан» (Ispahan), невідомої інтродукції, до 1832 р. © Девід Остін Роуз

6. Троянда «Жак Картьє»

Зірковий та загадковий «Жак Картьє» (Jacques Cartier) відноситься до дамаської, портландської групи і групи ремонтантних гібридів. Зірковість його проявляється у рясному безперервному цвітінні і загальній любові поціновувачів старовинних троянд. Є спірні думки, що троянда, яка вирощується під назвою «Жак Картьє», насправді називається «Марчеса Бокчела» (Marchesa Boccella).

Всіх опонентів примиряє чарівний ґудзик в центрі кожної густомахрової квітки. Ці квіти прекрасно стоять в зрізі, гармонійно поєднуються з іншими рослинами і чудово переносять дощі. Кущ слухняний – обрізуванням і формуванням можна надавати будь-яку бажану форму. Виростає від 1-1,5 м.

svitlo-rozhevi-sorti-08-1024x768-9489418

Троянда «Жак Картьє» (Jacques Cartier), або «Марчеса Бокчела» (Marchesa Boccella), Moreau-Robert, 1868. © Галина Микитинець

7. Троянда «Стенвелл Перпетуал»

Троянда «Стенвелл Перпетуал» (Stanwell Perpetual) абсолютно непретензійний, нехворобливий, старовинний сорт, знайдений в Англії в містечку Стенвелл і за свої виключні характеристики надійно збережений і розповсюджений. Колючий, розкидистий, до 150-180 см висотою сорт з дуже ароматними, густомахровими «зістареного» рожевого кольору квітами. Не потребує укриття, не помічає дощю, витримує тінь і спеку. Чудово виглядає в живій загорожі, мальовничо розляжеться гірляндою на паркані.

Троянда «Стенвелл Перпетуал» (Stanwell Perpetual), James Lee, Великобританія, до 1821.

Троянда «Стенвелл Перпетуал» (Stanwell Perpetual), James Lee, Великобританія, до 1821.

Мохові рожеві троянди

8. Троянда «Мадам Луї Левек»

Чарівна француженка, названа на честь дружини селекціонера, «Мадам Луї Левек» (Madame Louis Lévêque) — дивовижна красуня з чудовим ароматом і красивої форми квітами кольору рожевих перлин. Ніжна, витончена, ідеальна троянда середніх розмірів до 150 в ширину і висоту. Дорослі кущі можуть обдаровувати повторним цвітінням. Листя залишається здоровим і декоративним протягом всього сезону. Морозостійка, витривала і надійна, згодна жити в напівтіні. Одна з кращих мохових троянд, які можуть зацвітати повторно (відноситься і до групи ремонтантних гібридів). Пелюстки мають незрівнянну шовкову текстуру – для релаксу, сенсорної терапії і на варення.

svitlo-rozhevi-sorti-10-1024x768-2951250

Стародавня мохова троянда «Мадам Луї Левек» (Madame Louis Lévêque), Louis Lévêque fils, Франція 1898. © Галина Микитинець

9. Троянда Мускоза

Одразу згадаємо ще одну мохову троянду з приватної колекції Галини Микитинець – «Мускоза», або «Сентофілія Мускоза» (Muscosa або Centifolia Muscosa). Вона також відноситься і до центифольної групи старовинних троянд. Має дещо більш насичені рожеві відтінки і чарівний «мох» довкола квітів. Виростає до 185 см у висоту, можна стримувати обрізуванням або формуванням дугами в менших розмірах.

Троянда «Мускоза», або «Сентофілія Мускоза» (Muscosa або Centifolia Muscosa) невідомої інтродукції, до 1696 р.

Троянда «Мускоза», або «Сентофілія Мускоза» (Muscosa або Centifolia Muscosa) невідомої інтродукції, до 1696 р. © Галина Микитинець

Ремонтантні гібриди троянд з світло-рожевими квітами

10. Троянда «Місіс Джон Лейн»

Відтінити ніжно-рожеву палітру можна мазками темнішої троянди «Місіс Джон Лейн» (Mrs. John Laing), яка з часом вигорає в потрібні нам світлі тони рожевого. Цей сорт відноситься до групи ремонтантних гібридів і вже тому обіцяє бути трояндою з квітами вишуканої краси. З бутонів, які нагадують тугі капустинки, розкриваються густомахрові, широкі, дещо неохайні в повному розпуску квіти. Спочатку насичені рожеві вони вигорають до блідо-рожевих з сріблястими тінями зі споду, гарно поєднуються з матовим світло-зеленим листям.

Ароматні квіти з’являються на міцних квітконіжках і добре тримають голівки над листям. Кущ до 1,5 м (зрідка 2 м), прямостоячий, але під вагою квітів пагони граційно прогинаються. Це один із найщедріших у квітуванні ремонтантних гібридів. Особливо гарний восени. Сорт стійкий до захворювань, терплячий до бідного грунту і вдячний до підживлень і турботи.

Шикарний, як і всі ремонтантні гібриди троянд, сорт «Місіс Джон Лейн» (Mrs John Laing), Bennet, Великобританія, 1885.

Шикарний, як і всі ремонтантні гібриди троянд, сорт «Місіс Джон Лейн» (Mrs John Laing), Bennet, Великобританія, 1885). © Тетяна Бубон

Світло-рожеві гальські троянди

11. Троянда «Дюшес де Монтебелло» (Duchesse De Montebello)

Ми знову у пані Галини Микитинець — троянда «Дюшес де Монтебелло» (Duchesse De Montebello) — стародавня гальська троянда одноразового цвітіння в кінці весни-на початку літа. Сильний аромат і багато ніжних пухкеньких апетитних квітів (вже всі старовинні троянди розглядаються через призму приготування варення і настоянок). Про кулінарне використання пелюсток троянд читайте тут.

«Дюшес де Монтебелло» з групи гальських та китайських гібридів. Одноразового цвітіння компактний кущ від 100 до 150 см у висоту, до 90 – у ширину. Густомахрові з сильним ароматом квіти чарівні. Сорт дуже морозостійкий, рекомендований для холодних регіонів Європи.

svitlo-rozhevi-sorti-16-1024x768-8178862

Ще молоденький «Дюшес де Монтебелло» (Duchesse De Montebello), Jean Laffay, Франція, 1824, в саду Галини Микитинець. Два роки для старовинної троянди –  ясельний вік. В очікуванні краси, що зріє вже… © Галина Микитинець

12. Троянда «Бель Ізіз»

І остання на сьогодні зі знайдених світло-рожевих старовинних реліквій – гальська красуня «Бель Ізіз» (Belle Isis), яка надихнула самого Девіда Остіна, і світу явилась його перша троянда Constance Spry. А далі, як відомо, ні багато, ні мало – ціла епоха англійських троянд, яка і досі є, ми — в ній.

Щільно набиті коротенькими пелюстками ніжно-рожеві квіти «Бель Ізіз» мають незвичний для троянд запах мірри. Кущ компактний, висотою від 90 до 180 см, в ширину — від 90 до 120 см. Одноразове і рясне цвітіння легендарного сорту приголомшливе своєю «історичністю», як мінімум).

svitlo-rozhevi-sorti-17-1024x1024-2917374

Гальська троянда «Бель Ізіз» (Belle Isis), Louis-Joseph-Ghislain Parmentier, Бельгія, 1845.

Заплановані новинки

В якості весняного анонса —  для бронювання місць в наших садах і уникнення чергового трояндового тетрісу — троянди, які вже зростають в одному з наших розплідників і будуть готові до продажу наступної весни.

Бурбонська троянда «Сувенір де пані Огюст Чарльз» (Souvenir de Mme Auguste Charles), Moreau-Robert (France, 1866)

Бурбонська троянда «Сувенір де пані Огюст Чарльз» (Souvenir de Mme Auguste Charles), Moreau-Robert (France, 1866)

Троянда ремонтантний гібрид «Енфант де Франс» (Enfant de France), Lartay, fils, Франція, 1860.

Троянда ремонтантний гібрид «Енфант де Франс» (Enfant de France), Lartay, fils, Франція, 1860.

svitlo-rozhevi-sorti-22-1024x889-6169141

Гібрид мультифлора «Лоре Довост» Laure Davoust виробництва Jean Laffay, Франція, 1834

І на останок: це ще не кінець. (!!!) Ми тільки змішали рожевий з білим, далі будемо згущувати фарби. І чим далі, тим сорти все зірковіші. І ті всі окличні – не для краси. То віра. В легенду + холоднокровний план розбиття розарію зі старовинними трояндами… А поки споліскуємо пензлі, примммммружимо погляд, бачимо бажане і майже садимо – нічого не підганяємо, але до осені наче ЩЕ і таке, як ВЖЕ…

Про холоднокровний план я перегнула – гарячий і пристрасний!

Де купити старовинні троянди в Україні? Дивіться в статті Білі сорти старовинних троянд, доступні в Україні.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.