Минулого року його сад показав телеканал ВВС 2, а з легкої подачі авторитетного англійського сайту, його фото облетіли весь світ. Британський пенсіонер Стівен Гріндлі з дружиною (Донкастер, Південний Йоркшир) створили біля свого будинку сад-казку. Вони витратили на це більше тридцяти років і сьогодні продовжують вдосконалювати свою роботу. Сад Стівена і раніше отримував нагороди місцевого і національного масштабу, в тому числі і «Найкращий сад Донкастеру», але днями відзначили його найдорогоцінніше творіння – газон. ЗЕЛЕНА САДИБА вирішила показати фото прекрасного англійського саду і своїм читачам. А ще в статті читайте про те, скільки часу вимагає догляд за такою красою, та про інші особливості життя англійських пенсіонерів, закоханих у свій сад.
Стівену Гріндлі, мабуть, позаздрить кожен український пенсіонер, що обробляє біля будинку дві-три-п’ять чи -надцять соток землі, щоб виростити якусь городину і зменшити свої витрати на харчування. Бо цей пенсіонер дозволив собі відмовитися від городу і перетворив його на прекрасний сад. В останні роки час від часу він влаштовує там день відкритих дверей: запрошує гостей, розповідає про те, як потрібно доглядати за рослинами, газоном, проводить майстер-класи. Гроші, вторговані за це, витрачає на благодійність.
Якщо уважно подивитися на фото саду містера Гріндлі, можна впізнати багато рослин, які з успіхом вирощуються і в Україні: чорнобривці, хости, гортензії, хвойні, фуксія, лаванда, ехінацея, седум… Ба, навіть більше – можна зробити висновок, що англійський садівник віддає перевагу рослинам «лінивого» саду, тобто легким у догляді. Але при цьому, за його словами, він вже тридцять років працює у своєму саду по тридцять годин на тиждень. А це 6 годин на день, не враховуючи суботу і неділю.
Як правило, Стівен починає свій робочий день в саду о 9-тій ранку. Але, буває, що і раніше. Так, готуючись до чергового конкурсу, він на своєму «посту» вже о сьомій. Дружина Анна говорить, що їй доводиться дзвонити в спеціальний дзвіночок, щоб відірвати його від роботи і попросити зайти до будинку, інакше садівник просто не реагує.
Якщо рослини саду Стівена Гріндлі невибагливі до догляду, то чого так багато часу він проводить, доглядаючи за ними? По-перше, культур, як видно з фото, дуже багато, а, по-друге, як зізнається сам садівник, більшість його роботи в саду – це догляд за газоном.
Його газон має такий ідеальний вигляд, що, на перший погляд, здається штучним. Садівник підрізає його 6 разів на тиждень, точно дотримуючись висоти дерну в 5 мм. Дружина Анна стверджує, що їй дозволено іноді ходити по газону, але, коли ріс їх син Джонатан, батько категорично не дозволяв йому гратися на «священному» дерені.
Містер Гріндлі стверджує, що створив свій ідеальний газон з суміші трав і злаків, які використовують при організації поля для гольфу, і вже багато років не зраджує цьому складу газонної трави.
Ось як пенсіонер говорить про свій газон: «Це моя радість і гордість. Більшість людей включають свою газонокосарку, мабуть, раз на тиждень. А я стрижу свій газон двічі на день три рази на тиждень».
Така копітка робота цього року заслужила найвищу нагороду – «священний дерен» Стівена Гріндлі визнано найкращим газоном Великобританії. Садівнику подарували сучасне професійне обладнання для стрижки газону, але він говорить, що залишиться вірним своїй газонокосарці 1947 року виробництва (Ransome Certes).
Сподіваємося, що ця історія англійських пенсіонерів надихне і вас на створення біля своїх домівок прекрасних садів, достойних найвищих нагород. А ще, було б добре, щоб в Україні також проводилися конкурси ландшафтного мистецтва не тільки серед професіоналів, адже затятих садівників-любителів вистачає і у нас. Сад “Єва” Людмили Воропаєвої тому найкращий приклад.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА,
за матеріалами http://www.dailymail.co.uk
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить