Сади в природному стилі сьогодні надзвичайно популярні в Європі. Поступово напрямок ландшафтного дизайну «натургарден» завойовує все більше прихильників і в Україні. Але вважати, що «природний» — це сад, якому не потрібен догляд, було б помилкою. Щоб створити своїми руками сад в природному стилі, який би відповідав всім вимогам цього напрямку, треба перечитати купу літератури і зробити стільки ж помилок. Але головне, що це можливо — було б бажання! Фото садів в природному стилі, зібрані в цій статті, це бажання у вас обов’язково викликають. І не забувайте, що природний сад — це місце максимально наближене до природи, тобто в ідеалі там не повинні застосовуватися засоби хімічного захисту рослин.
Так, природному саду потрібен догляд, хоча, мабуть, в значно меншій мірі, ніж більш традиційним стилям ландшафтного дизайну. Вам, наприклад, не потрібно буде робити формуючу стрижку деревам і кущам, тільки санітарну. Сапати бур’яни років через три після створення натурального саду теж не доведеться — посадки багаторічних квітів, трав’янисто-листяних рослин, декоративних трав і злаків зімкнуться, не давши бур’янам жодного шансу. Косити газон теж не треба — у вас його не буде! Замість нього — мила галявинка з грунтопокривними рослинами, рідними для вашої місцевості.
Тобто роботи в природному саду, дійсно, значно менше, в порівнянні з, наприклад, садом в регулярному стилі. Природний сад — це маленька екосистема, яка сама себе регулює з мінімальною допомогою садівника. Але щоб звести до мінімуму втручання садівника в життя саду без шкоди для зовнішнього вигляду останнього, доведеться перші три роки дуже добре попрацювати. І найголовніше — продумати все до останньої дрібнички. І найкраще зробити це ще на стадії проєктування саду.
В ідеалі рослини повинні бути підібрані і розміщені так, щоб сад взагалі не потребував поливів і сапання. На практиці це дуже важко реалізувати, але намагатися звести до мінімуму наявність рослин, які потребують постійної уваги треба.
Якось я почула думку одного ландшафтного дизайнера, прізвище якого забула, стосовно саду в природному стилі. «Уявіть собі, що в липні ви на місяць захотіли поїхати у відпустку, залишивши сад на самоті. Ви не знаєте, наскільки спекотним буде цей місяць, а, можливо, він литиме дощами? Якщо при поверненні 80% ваших рослин будуть почуватися порівняно непогано, вітаю — ви створили сад в природному стилі!»
Досягти цього можна, розділивши сад на ділянки в залежності від умов кожної: відзначте, де весь день жарко і сонячно, де росте мох і відчувається сирість, а де взимку збирається сніг. Складіть списки рослин для кожного місця за довідником. Враховуйте їх вимоги до освітлення і ґрунту.
Краще не надавати занадто великого значення часу цвітіння, формі листя та іншим декоративним ознакам. Рослини завжди гармонійні і прекрасні, і дуже несподівані поєднання можуть виявитися надзвичайно вдалими. Мабуть, вам захочеться згодом замінити деякі рослини. Як правило, для рослин природного саду пересадка — не проблема навіть в дорослому віці.
Кам’яні і бетонні доріжки не пропускають воду в нижні шари ґрунту, а перерозподіляють її так, що в одних місцях виявляється занадто сухо, в інших — волого. Мікробіологічні процеси в ґрунті порушуються, він втрачає пористу структуру, злежується. За рослинами стає складніше доглядати, до того ж ущільнений ґрунт може стати перепоною на шляху руху ґрунтових вод.
Намагайтеся використовувати більше фільтруючих, тобто таких, що пропускають воду і повітря покриттів для доріжок і майданчиків. Дерев’яні настили, гравій, природні «газони» не порушують екології ділянки.
Придивіться до традиційних для вашої місцевості оздоблювальних та ландшафтних матеріалів. Вони, як правило, і самі недорогі, а крім того, вдало виглядають в садах природного стилю.
Те ж саме стосується і рослин. Якщо якась декоративна рослина може вважатися підходящою для саду «натургарден» в Іспанії чи Італії, де зим з великими мінусами практично не буває, то в наших умовах її доведеться вкривати на зиму. І для природного саду — це неправильне рішення.
Але, я вважаю, якщо дуже хочеться, то можна 🙂 Ми створюємо сади для себе і рослини висаджуємо ті, що подобаються нам. То ж заради деяких, можна і «перетрудитися».
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.