Вечір 31 травня приніс світові найочікуваніші результати Квіткового Шоу Челсі 2020 року. Переможцем в номінації «Сад десятиліття 2010-2019 років» став сад-переможець шоу в 2018 році. З самою квітковою виставкою Челсі, її історією та переможцями 2020 року ми вже знайомились. Сьогодні запрошуємо посмакувати прекрасними дизайнерськими садами, які в свої часи отримували золоті медалі Челсі і визнання народу (найбажанішу нагороду — People’s Choice). Ці прекрасні сади були і залишаються на піку світового визнання.
Читайте також:
Архітектор цього саду описував його, як традиційний тематичний сад, який люди сприймуть і зрозуміють: «британський сад, повний рослин». Сад M&G визнаний, як свято традиційного британського стилю.
Звивисті доріжки, вимощені цеглою вікторіансього періоду, утворюють «важкий» ландшафт і ведуть до літнього будинку, який знаходиться в центрі. Будинок, зроблений з дуба, дах обладнаний рекультивованою керамічною плиткою ручної роботи, в середині якого вигнутий дубовий стіл та стільці, відображають форму та дизайн доріжок. Дві дубові лавки забезпечують додаткове місце в саду: одна в природному затіненому місці, інша на сонячному місці. З тераси відкривається вигляд на втоплений басейн, обрамлений щебнем.
Ключовими серед рослин є виткі троянди, лаванда, наперстянка та мирт. М’яка, романтична схема посадки та використання природних місцевих матеріалів створюють в саду атмосферу позачасовості та простоти.
М’які та витончені посадки створили основу для одного з найнезвичайніших садів, які бачив Челсі – Сад в небі. У формі великого рожевого стручка, підвішеного на 25 метрів над землею та довжиною 16 м, що містить традиційний сад. Натхненний фільмом “Аватар” Діармуїд створив сад, який вразив відвідувачів.
Під садом розміщено 25 кругових басейнів, кожен з яких відзеркалює «Сад в небі».
І все це створює схожий на хмарне небо ландшафт, який перемежовується насадженнями зі срібної берези, великими формованими грабами та соснами. Осоки, лаванда та маргаритки доповнюють багатий, зелений пейзаж, прорізаний сталевими стрічками бесейнів.
Натхненний вражаючими італійськими садами епохи Ренесанс 16 століття, дизайнер Томас Гоблін відтворює драму, формальність та красу цих історичних пейзажів у Дослідницькому саду артриту (The Arthritis Research UK Garden).
Ренесансні сади презентували новий стиль саду, який демонстрував контроль людини над природою. Такі сади були впорядковані і підкреслено красиві. Цей сад позбавлений яскравості та пишності тієї епохи і показує простий і мінімалістичний дизайн. Вода — центральна тема цього саду. Три вражаючі водні об’єкти: довгий прямокутний фонтан, водний каскад та неглибокий дзеркальний басейн. Плекаючи свою пристрасть до творчих насаджень, Гоблін зосереджується на формальному середземноморському стилі з п’ятьма величними кипарисами.
Сад розроблений для відображення шляху та емоцій людей, хворих на артрит. Від нерозуміння та розгубленості після діагностики до моменту, коли людина інформована та здатна впоратися з болем. Ця мандрівка представлена у трьох ключових областях саду.
Затінений лісовий сад (Veiled Garden) має сучасний вигляд зі скульптурою та степовою доріжкою, яка веде до саду Lucid Garden. Ця відкрита формальна зона має басейн із фокусною скульптурою та являє собою чітку картину. Використані тут рослини включають гвоздику (Dianthus ‘Haytor White’), антуріуми (Anthyrium nipponicum illustum), молочай (Euphorbia ‘White Swan’) та астранцію (Astrantia ‘White Giant’).
У злегка втопленому Radiant Garden насичена, яскрава посадка забезпечує тепло, відкритість та впевненість, коли людина, що страждає артритом, вчиться керувати своїм станом та продовжувати робити те, що любить. Густий навіс лісових дерев засаджений шипшиною (Rosa glauca), мертензією (Mertansia virginica), тріліумом (Trillium luteum), наперстянкою (Digitalis purpurea ‘Snow Thimble’), рястом (Corydalis ‘Blackberry Wine’) та брунерою (Brunnera ‘Jack Frost’).
Дизайнер розробив сад для благодійної організації «Допомога героям», яка опікується ветеранами війни в Афганістані — «Надія на горизонті». Сад передає складний і прогресивний шлях до одужання, який зазнають скалічені морально та фізично війною ветерани та їхні сім’ї. Благодійна організація надихає та підтримує цих героїв під час їх відновлення.
Гранітні блоки представляють фізичне буття солдатів, а насадження представляють їхнє психічне здоров’я. Обидва стани еволюціонують через сад від грубих, недобудованих, зарослих початків до ідеального, структурованого, завершеного вигляду. Алея грабів веде до скульптури, що нагадує обрій – горизонт надії. Використані холодні, заспокійливі кольори від білого до синього, і до пурпурового. Весь простір сприймається спокійно та врівноважено.
Цей сад створено на честь святкування відкриття дитячого центру Мамохато в Лесото (Південна Африка). Дизайнер сконструював сад для підвищення рівня обізнаності про роботу Сентебале (Sentebale) в галузі охорони здоров’я та освіти найбільш вразливих дітей Лесото, багато з яких є жертвами крайньої бідності та епідемії ВІЛ/СНІД.
Сад надії та вразливості дарує відвідувачам природу Лесото і яскраву атмосферу табору Мамохато. Сад оточує будівлю, побудовану за допомогою традиційних технологій та матеріалів, і являє собою вхідну «будівлю» до дитячого центру Мамохато. Розташований у трьох секціях, сад починається з бурхливого, дикого ландшафту Лесото, переміщується через «табір», що представляє діяльність в таборі Мамохато, до скельного та водного пейзажу, які відображають пейзажі гірського регіону цієї частини Південної Африки. Посадка – це смілива складна схема з гобеленом кольорів і контрастних текстур.
Натхненний відреставрованим середньовічним Великим Східним вікном (East Window) в Йоркському соборі, що славиться найбільшими вітражними вікнами в Європі, публіці предстає сад, родзинкою якого є вітраж розміром 5х3 м, виготовлений York Glaziers Trust за тим же методом, який застосовували в 15 столітті.
Посадка на верхньому рівні відображає лісові сади округу Йоркшир, тоді як центральна багаторічна посадка розрахована на єднання в єдину композицію з вітражем.
Цей сад відображає увагу до здоров’я та освіти дітей організації The Morgan Stanley, яка опікується цим вже більше п’яти десятиліть.
Сад наповнений геометрією та візерунками, що зустрічаються в природі, музиці, мистецтві та суспільстві. Стежка просувається через три окремі садові ділянки, від похмурого зеленого лісу до центральної залитої сонцем лоджії. Іриси, люпини, лаванда, шавлії, гравілат додають яскравості зеленим насадженням.
Сад став реалістичним відтворенням Yorkshire Dales (Йоркшир-Дейлс) – національного парку в Північній Англії в Пенінських горах. Мальовнича місцевість: луги, порослі лютиком, узлісся з багатою флорою, пасовища, перемежовані кам’яними валами та доглянуті котеджні сади.
Сад вмістив в собі природні матеріали Йоркширу, традиційні промисли та ремісниче виробництво всесвітньо відомих сирів. Ласкаво просимо в Йоркширський сад! Кольорова гамма саду складається з відтінків фіолетового, рожевого та білого в суміші густих різноманітних посадок. Сухі вапнякові стіни розсікають лугову землю та відокремлюють акуратний та романтичний котеджний сад від природного ландшафту.
Саме цей сад і став переможцем серед переможців — Садом десятиліття!
Нагадуючи про відродження міського життя, яке відбулося по багатьох регіонах Йоркширу, цей сад складається з буксирувальної доріжки, що пролягає поруч із багаторічним лугом, який межує з парою вузьких «шлюзових╗ воріт каналу та будиночком замку з приватним садом та городом.
Цей шматочок Йоркширу зосереджений на красі природного та рукотворного. Він відзначає індустріальну спадщину району та відстоює багате різноманіття дикої флори поряд із культурними сортами рослин. Атмосферний сад забезпечує рівновагу між промисловим та прекрасним, демонструючи, що будівля для роботи також може бути місцем спокою та чарівності.
Ласкаво просимо в Йоркширський сад, натхненний гордою історією промисловості, виробництва та інновацій, а також приголомшливим природним середовищем!
Всі ці сади викликають захоплення і демонструють глибокі ідеї. А кращий серед кращих (за версією «Вибір народу») сад за останні 10 років – простий і вишуканий водночас, ікона англійського садового стилю, прекрасне поєднання людської і природної творчості, як ніякий інший, нашіптує таке знайоме і навіть рідне гасло: «Життя за містом прекрасне»…
Внизу сторінки, що відкриється за посиланням – відео саду десятиліття, для польоту 🙂
*Всі фото в статті з сайту https://www.rhs.org.uk.
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.