Logo

Перші весняні квіти – топ-10 цибулинних

Вже прокинулися, зачаровуючи своєю ніжністю і жагою до життя, перші весняні квіти. Саме час поговорити про ті цибулинні рослини, які починають прикрашати наші сади першими у сезоні. Мені, особисто, вони дуже подобаються не тільки через це. А й тому, що більшість цибулинних – ідеальні для практичного саду та для вирощування в контейнерах. В своїй статті про “ліниву” клумбу я про них не згадала тільки тому, що вони заслуговують окремої уваги. В сьогоднішній підбірці – 10 невибагливих у догляді цибулинних квітів, які радують нас навесні.

pershi-kvitu-01-1024x768-8866068

Перші весняні квіти

Перші весняні цибулинні квіти – топ-10 ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ

Щойно зійшов сніг, на газоні і в контейнерах розквітають первоцвіти – крокуси, проліски… Саме вони повертають життя в сад, прокидаючись від зимового сну. Ці перші весняні квіти майже не потребують догляду, бо висаджені з осені цибулини володіють достатнім запасом поживних речовин.

До речі, ви знаєте, що весняні цибулинні можна вирощувати в горщиках? Про переваги контейнерного вирощування весняних цибулинних читайте в статті Весняні цибулинні в контейнерах, або Весна в горщику. А про досвід вирощування весняних цибулинних в кварирі читайте в статті Весна на моєму балконі – про вирощування весняних цибулинних в домашніх умовах.

Їх компактні групки прикрашають порожні галявини, альпінарії і місця під плодовими деревами. Особливо красиво виглядають міксбордери з первоцвітів на фоні декоративних кущів, що тільки прокидаються після зими.

Першими навесні зацвітають:

 • проліски;
 • нарциси;
 • крокуси;
 • тюльпани;
 • гіацинти;
 • іриси;
 • амариліс;
 • мускарі;
 • анемони;
 • рябчики.

Кожна з цих цибулинних рослин заслуговує на увагу, але окремо виділю свої улюблені нарциси і тюльпани. Якщо вони є у вашому весняному саду – він вже прекрасний! (Навіть якщо до його озеленення ви ще по-справжньому і не бралися.) А до того ж – дуже практичний, бо і нарцис, і тюльпан – невибагливі до догляду і ґрунтів і мають високу морозостійкість. А весняна рабатка з цих цибулинних – то невимовна краса!

Нарцис може рости як в тіні, так і на сонці. Квітка не потребує багато вологи, але не переносить її надлишку. Я висаджую цибулини вкінці літа – на початку осені. Але це стосується тільки нових квітів. Бо я не викопую їх, як і тюльпани, після цвітіння. Перецвіли – зрізала пожухле листя і забула про них до наступної весни. Це якщо підібрати ті сорти, які не вимагають укриття на зиму. Тільки такі підходять для мого лінивого саду.


Тюльпан-розквітає після нарциса. Віддає перевагу добре освітленим ділянкам, легкому супіщаному ґрунту з хорошим дренажем. Може рости і в тіні, але помітно втрачає декоративність. Також не любить застою води. Висадка в середній смузі, зазвичай, відбувається після 15 вересня. При цьому земля повинна мати температуру не вище +7 ° C. В занадто теплому ґрунті коренева система формується повільно, через що є ризик її ураження хворобами.

Читайте також наш матеріал 9 найяскравіших першоцвітів в саду (про проліски, пушкінію, галантус, морозник, сон-траву і інші квіти середини весни).

Мої тюльпани (за виключенням кількох дорогих сортів) ростуть на одному місці по кілька років. Помітила, що на другий рік – вони найбільш рясно і пишно цвітуть, при цьому зовсім не втрачають в довжині. А ось з третього року починають трохи вироджуватись. В першу чергу, стають коротшими і дрібнішими. Але вони мені від того менше не подобаються. Час від часу я омолоджую свої посадки тюльпанів, висаджуючи нові цибулини поряд з старими.

Про своїх улюбленців розказала, але варто згадати і про інші перші весняні квіти з цибулинних. Добре, що вони мають дуже подібні особливості.

Основні особливості весняних цибулинних

Всі цибулинні квіти, які цвітуть навесні, висаджують восени. Вони стійкі до холоду, то ж гарно зимують. В особливо морозні і малосніжні зими рекомендується вкрити посадки цибулинних товстим шаром мульчі.

Місце для посадки ретельно слід вибирати тільки в тому випадку, якщо ви не плануєте щороку викопувати свої тюльпани, нарциси, крокуси і т.д. Справа в тому, що в цибулині цих квітів зосереджений величезний запас поживних речовин, який в перший рік посадки повністю забезпечує рослину всім необхідним. Тобто перші весняні квіти з цибулин можуть рости і цвісти практично скрізь на вашій ділянці! Але ось на наступний рік, якщо місце для них не дуже підходяще, ці рослини можуть не показати себе у всій красі.


Цибулинні часто розростаються настільки, що утворюють тугу купу з цибулин. Тоді їх треба розсадити. Викопуєте цю купку після закінчення цвітіння, акуратно відділяєте цибулини одна від одної і висаджуєте на нове місце. Садити можна одразу, а можна дочекатися осені.

ВАЖЛИВО! Відривати чи відрізати листя у тюльпанів і інших цибулинних після цвітіння можна лише тоді, коли воно точно вже відмерло (сухе і жовте). Живе, хоч і пожовкле, листя не можна зривати! Тому краще садити весняні цибулинні разом з багаторічними ґрунтопокривними квітами. Поки перші відцвітуть, у других наросте достатньо зеленої маси, щоб замаскувати їх зів’яле листя.

Перші весняні квіти – саме цибулинні. Тюльпани і нарциси зацвітають разом з появою першої зелені. Тому варто вибрати для них найпомітніше місце на ділянці. Бажано, біля будинку. В зоні відпочинку доцільно поселити гіацинти. Своїм витонченим ароматом вони створюють незабутню весняну атмосферу.

Ландшафтні дизайнери радять висаджувати перші весняні квіти:

 • Групами. Вони навесні перетворюються на маленькі чи великі квітучі острови в саду;
 • Окремими цибулинами. Особливо гарно поодинці виглядають великі тюльпани, іриси, гіацинти;
 • В ряд. З цибулинних легко зробити рабатку навіть новачку;
 • В «букет». Цибулини одного сорту (8-10 штук) висаджуються групами на відстані 10 см одна від одної.
На сьогодні про перші весняні квіти – все. Чарівні фото цибулинних можна побачити в публікації про сад Віктора Ганущина і почути думку досвідченого садівника про їх вирощування. Зверніть також увагу на рослину дармеру, вона починає квітнути ще раніше, ніж весняні цибулинні. Або – морозник! Це ж, взагалі, зимова квітка! А, взагалі, досить висіти в Інтернеті! Ідіть вже любуйтеся ними в саду! Сподіваюся, ви знаєте, як привильно обирати для тюльпанів і нарцисів сусідів, щоб не знати мороки з відцвілими квітами. Або на підвіконні, якщо вирощуєте тюльпани вдома. А ще краще – приготуйте пасхальний декор, бо Свято наближається! 🙂

Ще побачимося!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить