Рабатка своїми руками – ландшафтний дизайн для новачків

Минулого разу я розповідала читачам про рабатку. То ж, якщо 25+ фото таких квітників надихнули вас на створення подібної краси в своєму саду, сьогодні вам цікаво буде дізнатися, як зробити рабатку своїми руками. В принципі, це не складно. Але одразу попереджаю, що рабатка – квітник не для лінивого саду. Вона вимагатиме постійної уваги для збереження своєї форми і пишності цвітіння. Якщо вас це не лякає – тоді вперед! З нею ландшафтний дизайн саду, однозначно, стане більш витонченим і оригінальним.

Рабатка своїми руками – ландшафтний дизайн для новачків

Рабатка своїми руками – ландшафтний дизайн для новачків

Робота над створенням рабатки складається з трьох кроків:

  • Планування;
  • Підбір рослин;
  • Безпосередня робота “на грядці”.

Тепер – про все по порядку.

Рабатка в саду починається з плану

В такій справі, як ландшафтний дизайн, все починається з плану. І рабатка – не є виключенням. І це якраз той варіант, коли головою попрацювати варто значно довше і напруженіше, ніж руками. Взагалі, будь-які ідеї для саду треба спочатку гарно обдумати, перш ніж бігти їх реалізовувати. Збережете і час, і гроші, і власні сили.

Отже, що варто добре обмізкувати?

  • Кольори;
  • Місце;
  • Ширину і довжину;
  • Однорічні чи багаторічні квіти.

Подумайте, які кольори повинні домінувати на вашому квітнику? Будуть радувати око яскраві контрасти (наприклад, синій з помаранчевим чи жовтий з фіолетовим), чи, може, ви оберете гармонійні кольори (сріблясто-сіре декоративне листя і білі квіти, або бузковий і рожевий тони)?

Коли визначилися з кольором, підбирайте місце і площу (ширину/довжину) рабатки. Ширина залежить від того, наскільки велика ділянка. І тут варто притримуватися правила: малим ділянкам – вузькі рабатки. Щоб дизайн малого подвір’я чи саду був гармонійним, її ширина не повинна перевищувати півметра. А якщо на ділянці є де розгулятися, то можна подарувати рабатці ширину і в кілька метрів. Але не забувайте, що чим більше ви висадите рослин, тим більше часу витрачатимете на їх догляд.

рабатка зображення 1

Ландшафтні дизайнери рекомендують на квадрат площі рабатки висаджувати не більше 9 низькорослих квітів, або 5 рослин середньої висоти, або 4 високих. Врахуйте, що вони повинні бути досить пишними, щоб під час цвітіння утворювати щільний килим без дірок (якщо це, звичайно, не є частиною малюнку). Якщо ваша рабатка має довжину більше 5 метрів, то прислухайтеся і до іншої дизайнерської поради. Фахівці стверджують, що через кожні п’ять метрів вона повинна перериватися. У місцях розриву варто організувати маленьку клумбу.

Не пошкодуйте часу і спочатку спробуйте намалювати майбутню рабатку. Прикиньте, який малюнок ви хочете бачити, які квіти краще всього підійдуть для нього і чи будуть вони поєднуватися між собою. А головне – де вони будуть рости? Квітам має бути комфортно на обраній території (достатньо сонця, вологи, оптимальний рівень кислотності ґрунту), а вам вони повинні підходити за кольором. Тут не обійтися без знань, які квіти краще використовувати в рабатках.

Рабатка своїми руками – вибираємо рослини

Існує думка, що в рабатках необхідно використовувати тільки однорічні квіти. Можливо, колись воно було і так, але в нашу епоху змішання стилів такого суворого закону ландшафтного дизайну можна і не дотримуватися, я вважаю. Урочистий і благородний вигляд дизайну саду додасть поєднання рослин різних видів, хоча, в цілому, пістрявити не рекомендується – 5-6 кольорів буде достатньо.

Можна спробувати взяти тільки один вид, але кількох сортів, таким чином ви зможете значно полегшити догляд за рабаткою. Близькі «характером», але різні за кольором рослини вимагають приблизно однакового підходу. Ось тільки відцвітають вони теж десь в один час, а це вже суттєвий мінус.

Рабатка, квітуча весь садовий сезон, стане найкращою прикрасою ландшафтного дизайну саду. Але будьте готові витратити час на регулярний догляд і, крім поливу і видалення бур’янів, періодично змінювати жителів «грядки». Обов’язково посадіть весняні цибулинні, і тоді вже на самому початку сезону вас порадують крокуси, проліски, нарциси. Чудово виглядають на весняній рабатці тюльпани. Не пропустіть момент, коли цибулинні відцвітуть – видаліть зів’ялі стебла, викопайте цибулини і посадіть в непомітному куточку саду на дозрівання. Щоб не знати такої мороки після цвітіння тюльпанів, правильно обирайте для них сусідів.

рослини для рабатки зображення
На спорожнілі місця висадіть однорічники, наприклад чорнобривці, настурції або петунії. З низькорослих однорічників зверніть увагу на незабудки і братки – вони додадуть ніжності вашому квітнику. Також з однорічних квітів дуже добре виглядають в рабатках агератум і сальвія. Не вимагають ретельного догляду маргаритки та календула. Звичні ромашки і айстри також гарні в рабатках. М’яким акцентом на рівному килимі квітника будуть акуратні і пухнасті кущі кохіі.

Тепер звернемо увагу на багаторічники. Невисокі сорти ірисів, флоксів, лілій, хризантем, люпин і рудбекія чудово підійдуть для рабаток. Ніхто не забороняє висаджувати в рабатках карликові дерева і низькорослі хвойні рослини (наприклад, ялівець). У півтіні добре себе будуть почувати дзвіночок, морозник. Навесні красивими ніжними кольорами порадує дицентра. Також з багаторічників часто використовують в рабатках багряний гравілат, меконопсіс, деревій, монарду, астильбу Арендса.

Як зробити рабатку своїми руками?

Отже, ми все спланували, підібрали відповідне місце і вибрали квіти. Прийшов час лопати, грабель, лійки і, звичайно ж, наших трудолюбивих ручок 🙂 Крім інструменту, потрібні рослини і значна кількість родючої землі (ідеально – використати компост, якщо нема – підійде очищена від листя і гілок лісова земля, змішана з перегноєм). Також нам знадобляться кілочки з мотузкою і матеріал для бордюру – цегла, каміння або дошки, щоб кордони квітника були рівними. Вирушаємо до місця посадки і знову починаємо малювати, але тепер уже на землі і в реальних розмірах – розмічаємо межі майбутньої рабатки за допомогою кілочків і мотузки.

рабатка своїми руками зображення

 

Далі беремося за лопату. Необхідно зняти верхній шар землі. Глибоко копати не потрібно, достатньо 15 сантиметрів, після чого край канавки слід викласти бордюрним матеріалом. Камінь, цегла, плитка з бетону зроблять кордони майбутнього квітника рівними, щоб рабатка мала завершений вигляд.

У підготовлений простір треба насипати родючу суміш. Не робіть поверхню ідеально рівною, в центральній частині будь-якого широкого квітника після сильного дощу може застоюватися вода, і щоб цього не сталося в середині рабатки насипте кілька «купок» землі трохи вище основного шару.

Візьміть в руки малюнок майбутньої рабатки і за схемою квітника починайте висаджувати квіти. Поки кущики розсади малі, у вас може з’явитися бажання висадити їх занадто щільно один до одного. Не піддавайтеся цій спокусі – зростаючи, рослини заповнять порожній простір, а надто щільні посадки не дадуть квітам повноцінно розвиватися і будуть ускладнювати догляд за ними. Поливаємо і залишаємо десь на тиждень рослини у спокої. Хай прийдуть до тями на новому місці.

Догляд за квітковою «грядкою» не дуже відрізняється від догляду за звичайною клумбою. Щоб зменшити поливи – замульчуйте. Восени всі однорічники видаліть з клумби, а багаторічні квіти обріжте. По можливості огляньте рослини, які ви залишаєте зимувати. Ймовірно, якісь варто пересадити, а якщо є хворі рослини, то краще буде безжалісно з ними розлучитися.

От і все. Не забувайте головний принцип рабатки – вона повинна зберігати урочистість, тому обов’язково видаляйте відцвілі однорічники і садіть нові. Королева не може виглядати неохайно… Або ж вибирайте рослини, у яких стебла і листя залишаються привабливими і після того, як пройде час цвітіння.

Раджу для натхнення переглянути статтю “Квітник своїми руками – 40 ідей для саду“. Можливо, тоді вам захочеться зробити більш оригінальний, але простіший у догляді квітник. А ще перегляньте фото прекрасного саду Віктора Ганущина, можливо, і вам захочеться створювати сад у природному стилі.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить