Коли садити тюльпани навесні

Яскраві, різноманітні та завжди модні, тюльпани є безумовними фаворитами серед весняних квітів. І саме навесні на кожному кроці продають цибулини та вже квітучі рослини, спокушаючи придбати тюльпани для свого саду. Та посадка тюльпанів весною — «запасний», ризикований варіант. Успіх залежить від дотримання термінів посадки, якості ґрунту та везіння.

коли садити тюльпани весною

Коли садити тюльпани навесні. © Bret-Mar Landscape

Чи можна садити тюльпани навесні

Навесні поповнювати колекцію тюльпанів можна, але не бажано. Це запасний варіант на випадок, якщо не вдалося посадити цибулини восени чи для експерименту. І для цього є декілька причин.

  • цвітіння тюльпанів, посаджених навесні, завжди буде поступатися посадженим в оптимальні терміни «колегам»;
  • таке цвітіння може бути «одноразовим»: придбаний сорт більше ви в композиціях можете і не побачити або чекати довгі роки на бліді копії материнської рослини.

Цибулина тюльпана при посадці навесні виснажується настільки, що дає багато дуже дрібних діточок, які надто заглиблюються і часто губляться. А якщо і виживають, то виростають до достатніх розмірів для випускання квітконоса аж за 3-4 роки. Чи буде квітка повноцінною, передбачити неможливо. Найчастіше посаджені навесні тюльпани мутують, строкатіють, «дичавіють».

Єдиний виняток — видові, дикі, чи ботанічні тюльпани та дрібні цибулини-дітки (або сіянці). Останні потребують дорощування і зацвітають аж за декілька років. А «прості» видові тюльпани настільки невибагливі, що формують свої пишні групки, якщо садити тюльпани і весною, і восени. Головне, щоб умови їм підходили.

Квітучі тюльпани — купувати чи ні?

На стихійних ринках та улюблених базарчиках у квітні-червні можна побачити розкішні сорти викопаних тюльпанів з нібито сильними корінчиками. І купити цибулини вже з квітами для свого саду — шалена спокуса. Та краще утриматися від придбання вже квітучих тюльпанів, адже навряд чи ви ще колись побачите їх цвітіння у своєму садку.

Тюльпани не люблять травм коренів на цій стадії розвитку. А відповідно і шанс, що такі цибулини після відцвітання залишать хоч одну життєздатну дітку, невеликий.

Про загальні правила вирощування тюльпанів читайте у матеріалі за посиланням.

Коли садити тюльпани весною

Орієнтир для посадки тюльпанів весною той же, що і восени: температура землі на приблизній глибині розташування цибулини — 10 см — повинна складати +9…+10 °C. Орієнтуватися можна на добре прогрівання та підсихання верхнього шару ґрунту після зими, посів гарбузів, кукурудзи та бобових.

У вдалі весни висаджувати тюльпани можна в кінці березня та на початку квітня. Та все ж краще точно виміряти температуру, адже різниця в кілька градусів може призвести до того, що навіть здорові цибулини випустять деформовані, дрібні квіти чи не зацвітуть зовсім.

Умови успішної посадки тюльпанів навесні

Освітлення і ґрунт для посадки тюльпанів навесні мають бути не просто «добрими», а близькими до ідеальних. Рослини, у яких і так порушено цикл розвитку, швидко та якісно вкорінитися можуть лише в дренованому, родючому, не щільному ґрунті — суглинках та супіщаниках.

Ділянку краще готувати як мінімум за місяць до посадки тюльпанів, а краще з осені. Землю глибоко перекопайте (30 см і глибше). Текстура ґрунту має бути пухка, сипка, без ризику ущільнення та застою води. Якщо ґрунт заважкий, додайте пісок, залегкий — глину з торфом.

Ретельно виберіть коріння бур’янів та камінчики. Родючість важлива, та вміст свіжої органіки недопустимий: вміст гумусу краще підняти за допомогою якісного, добре дозрілого компосту чи перегною, іншої ферментованої органіки.

Обирайте для тюльпанів рівні або близькі до рівних ділянки з нейтральним чи слабколужним рН.

Якщо ви вирішили посадити тюльпани весною, не експериментуйте з освітленням. Оберіть яскраві сонячні ділянки. І особливу увагу приділіть протягам: чим тепліша, захищеніша буде ділянка, тим краще.

Не висаджуйте навесні тюльпани на ділянці після інших цибулинних, в тому числі тюльпанів, що росли на цьому місці 4 і більше років.

коли садити тюльпани весною

Цибулини тюльпанів навесні потребують особливо ретельного огляду. © oldworldgardenfarms

Як садити тюльпани весною?

До ґрунту перед висаджуванням тюльпанів бажано внести фосфорно-калійні добрива. Можна використовувати міндобрива (40 г на м²) або попіл — 1 склянка на 1 м².

Цибулинки навесні потребують особливо ретельного огляду. Всі пошкоджені, з плямами, сумнівні цибулини тюльпанів вибракуйте. Решту обов’язково розсортуйте за діаметром, щоб отримати групи однорідного росту та цвітіння. Лише у видових ботанічних тюльпанів допускається змішана посадка. Обробку в марганцівці (розчин концентрацією 0,5%) проводять за 30-60 хв до посадки, без просушування.

Навесні тюльпани можна висаджувати у великі плоскі ямки для груп, в рядки чи окремі лунки. Орієнтовна глибина — максимум 20 см, та кожна цибулина вимагає індивідуального підходу. Щоб не загубити дрібні дочірні цибулинки та відстежити, чи збереглися тюльпани, зручно використовувати пластикові кошики.

Дистанція між цибулинками — від 5 до 20 см. Якщо ви плануєте цього ж літа викопати тюльпани, можете садити щільніше, якщо ні — залиште простір для розростання дочірніх рослин. Орієнтуватися можна на стандарт в 50 великих (діаметр від 3 см) та 100 дрібних цибулинок на кожен м².

Першими завжди висаджують великі цибулини, за ним — середні та «дрібноту». Глибина посадки — потрійна висота самої цибулинки. Оскільки дрібні тюльпани вимагають значно меншої глибини, можна висаджувати тюльпани весною ярусами — спочатку більші, а над ними менші, на прошарок субстрату.

При посадці тюльпанів варто стежити, щоб цибулинки не отримали травм, були розташовані строго денцем до низу. Не втискайте їх в ґрунт з силою, а обережно встановлюйте і засипайте землею без ущільнення.

Завершіть посадку тюльпанів рясним поливом — і досипте землю у місцях сильного осідання.

Читайте також нашу статтю Коли викопувати тюльпани.

Доглядати за весняними посадками тюльпанів

Зазвичай для посаджених восени тюльпанів повноцінні поливи починають проводити аж з появою бутонів. Та з весняними насадженнями тюльпанів все трошки інакше: якщо виникне нестача вологи, цибулини не зможуть укорінюватися, а якщо надлишок — швидше будуть гнити. Стежте за погодою та перевіряйте вологість землі на глибині у 10 см: якщо ґрунт пересихає, полийте насадження і захистіть тюльпани від посухи. Та не зловживайте.

При посадці навесні ресурсів ґрунту достатньо для розвитку рослин. Не проводьте підживлення, особливо азотні.

Якщо ви висадили тюльпани навесні, обов’язково відмовтеся від зрізки квітів на букети з листям: залишайте всю зелень, щоб цибулина отримала максимум ресурсів. І дайте листю повністю висохнути самому.

При викопуванні тюльпанів, які садили весною, будьте обережні та стежте за дрібними цибулинками. Їх легко загубити.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.