З приходом першого тепла прокидаються перші первоцвіти, милують око сліпучі барви форзицій, чарують квітучі хмаринки плодових дерев… Весною всі чекають на розкішний парад особливих рослин. Та часто довгоочікуване весняне шоу обертається лише поодинокими спалахами квітів на фоні голої землі і все ще похмурих пейзажей. Щоб створити у власному садку квітучу весняну ідилію, потрібно не так і багато зусиль. Адже яскравими весняні квітники будь-якого розміру робить баланс між ретельним плануванням та хаосом, з якого народжуються справжні гармонійні пасторалі.

Як зробити яскравим весняний квітник?

Як зробити яскравим весняний квітник?

Прості правила планування весняних квітників

Найочікуваніше після зими шоу весняних клумб потребує вдалої і вмілої режисури. Поки що гола земля, на фоні якої починають квітнути первоцвіти, протягом всієї весни продовжує кидати виклик декоративним рослинам і псує враження. А небажання дивитися на пусті квітники з непривабливим жовкнучим листям вже в червні-липні вимагає враховувати декоративність композицій ще й тоді, коли цвітіння завершиться.

Керуватися в оформленні квітників для весни потрібно перш за все своїми смаками та вподобаннями. Та не лише серце підкаже вдалі поєднання. Кращий помічник — холодна розсудливість. Щоб квітник вийшов дійсно яскравим, він повинен охопити весь весняний сезон — від сходу снігу до перших жарких днів, та ще й створити ідеалізоване відображення всіх особливостей весни.

Приклад і закони потрібно підгледіти в природі, створивши на клумбі ту ж естафету перших несміливих паростків, сліпуче яскравого й ніжного молодого листя, неповторно ароматних килимків під ще поки голими гілками…

Щоб весняний квітник вдався, врахуйте ще кілька секретів:

  • створити яскраву весняну клумбу легше на сонячному місці або в легкому затінку, ніж в тіні, де не будуть рости головні рослин-маяки (в затінку доречніше говорити про романтичну ніжність);
  • обирати потрібно ділянки з якісним ґрунтом з «середніми» значеннями, які підійшли б будь-яким рослинам від цибулевих до багаторічників: земля повинна бути нейтральною, пухкою, повітропроникною, родючою, містити достатню кількість якісного гумусу;
  • для всіх весняних квітників не потрібно гратися з рельєфом, розміщуючи їх лише на рівних або злегка похилих ділянках, уникаючи всіх ризиків застою води або високого рівня залягання грунтових вод;
  • таким клумбам більше підходять свіжі (не сирі і не сухі) грунти.

Найкращий прийом при створенні весняних квітників новачками — ставка на простоту і лаконічність, принцип «менше — це краще».

Весняний квітник буде вдалим лише при використанні

Весняний квітник буде вдалим лише при використанні “маяків” (традиційних весняних квітів) разом з правильними партнерами

Які види квітників створюють з весняних квітів?

Для весни найчастіше створюють:

  • моноквітники й класичні рабатки (один вид рослин з числа головних зірок);
  • барвисті клумби-острівки на газоні;
  • міксбордери;
  • серію однакових змішаних квітників чи клумби, розділені на зони.

Композиції можуть бути строгими, з бордюром чи рамкою, і природними — виглядати, як дика галявина. Головне — обирайте просту структуру, розміщайте квітник у таких місцях, де жодна квіточка не уникне огляду. І ніколи не висаджуйте рослинки (за винятком чагарників) поодинці, розміщуючи группу по 3-5 кущиків і 5-10 цибулинок.

Щоб композиції, пік декоративності яких припадає на весну, не розчарували, мало знайти наймиліші серцю весняноквіткові культури. Навіть найцікавіші рослинки при неправильному використанні будуть виглядати недбало й нецікаво. Яскравим весняний квітник вийде лише при поєднанні двох елементів:

  • «маяків», або квітів, що символізують собою весну;
  • партнерів, що доповнять, підкреслять і підсилять красу головних зірок, будуть виглядати привабливо і коли зірки відцвітуть.

Шукають рослини від маяків до партнерів, а не навпаки. І при плануванні не варто забувати і про фон, оточення, грунт.

Читайте також нашу статтю Які бувають квітники?

Принципи підбору рослин для весняних квітників

Яким би по площі не був весняний квітник, у ньому не варто експериментувати з лінійністю висадки й градацією висоти. У композиціях потрібно рухатися від високорослих рослин заднього плану або найвищої точки-піку квітника до середньорослих посередині і низьких попереду. Рослинки легше підбирати, відразу розподіляючи по висоті на три групи.

Постарайтеся висаджувати рослини орнаментально — рівномірно, на однаковій відстані між группками, так будь-яка композиція буде ще більш виразною.

Один з головних секретів професійних дизайнерів, завдяки якому вони створюють особливе відчуття яскравих сезонних змін — використання рослин-маяків, які б ці зміни наглядно демонстрували. Весняні маяки — найяскравіші красивоквітучі зірки, що прикрашають садок всього кілька тижнів, та зате такого шоу варто очікувати весь рік. І не обов’язково це рослини цибулеві.

До п’ятірки кращих маяків належать рослини:

  1. Тюльпани
  2. Первоцвіти-примули.
  3. Крокуси.
  4. Стокротки багаторічні (Bellis perennis).
  5. Сакури, а точніше декоративні сливи, які у нас часто використовують як сакури, мигдаль трилопатевий (Prunus triloba) та інші види зимостійких декоративноквітучих фаворитів.

Чагарники завдяки вражаючому розміру легко розмістити як найбільший квітучий акцент чи створити справжню квітучу стіну за основним квітником. Окрім сакури, серед декоративних кущів до кращих маяків належать:

  • рододендрон японський (Rhododendron japonicum) та інші гібриди рододендронів;
  • жарновець-ракитник (Cytisus);
  • форзиція (Forsythia);
  • весняні сорти спірей (Spiraea) з їхніми дугами та мереживами;
  • айва японська (Chaenomeles japonica);
  • півонія деревоподібна (Paeonia x suffruticosa);
  • бузок угорський (Syringa josikaea), що не пускає поросль.

Читайте також нашу статтю Маргаритки, або стокротки — весняна ніжність.

Останні три види — травневі королі, та їх шоу варто й почекати.

Для середнього плану, окрім тюльпанів та примул, можна використати:

  • нарциси;
  • анемони (наприклад, анемона ніжна (Anemone blanda) й інші лісові види);
  • купальницю (Trollius);
  • півонію вузьколисту (Paeonia tenuifolia);
  • ранні та карликові бородаті іриси.

Альтернативу крокусам як найнижчим рослинам у весняному квітнику знайти ще легше. Від яскравих рожевих і бузкових килимків флоксу шилоподібного до галявин гіацинтів, півників цибулинних, незабудок, підсніжників, пролісок, ерантисів, синього моря мускарі та різнобарвного шоу фіалки триколірної — у цій категорії можна обирати безкінечно.

Партнери, що додадуть весняному квітнику завершеності

Як би ретельно ви не підбирали найяскравіші рослини-маяки для весняного квітника, самі по собі вони з задачею створення ідилії не впораються. Щоб весняний квітник був казковим, потрібно пам’ятати про більш нейтральний фон, що змусить засяяти обраних зірок. Партнери повинні підкреслили красу головних акцентів, додати приємні контрасти для виразності, зіграти роль заповнювача.

По-перше, додайте дві-три рослинки, що прокидаються дуже рано й радують яскравою зеленню молодого листя чи особливими текстурами саме зелені. Найпростіший приклад — молочай з його десятками видів на будь-який смак, що і виглядає яскраво, і з легкістю додає незвичних текстур. Якщо молоді рослинки будуть придушувати сусідів, їх легко висмикнути. Та й обрізка з початком цвітіння гарантує відсутність ефекту стихійного розповсюдження й агресивності.

Також цікаво виглядають відростаючі кущики полину, чистеця, рути садової, на передньому плані — грунтопокривні очитки, молодило, чебрець, живучка.

По-друге, доречно зробити ставку на грунтопокривні й пишні подушкові рослини, що теж цвітуть весною. Ті ж очитки, чабрець, ломикамінь, горлянка виконають і цю роль. А є ще незрівнянні вероніка квітконіжкова, іберіс вічнозелений, обрієта, арабіс, ряст, роговик, бадан, гіпсофіла, фіалка біла і духмяна.

По-третє, не робіть композицію пласкою й одноманітною, відтінюючи всі низькі рослини попереду цікавими пишними середніми та високими багаторічниками, що контрастують між собою. Універсальна рослинка — журавці чи садові герані, чудовий партнер і для маскування пустих місць, і для оживлення своїми листочками весняної композиції (наприклад, однією з перших прокидається королева розмаїття за забарвленням листя герань кривава (Geranium sanguineum)).

На середньому плані, якраз за подушками низьких килимків та яскравими спалахами цибулинних, чудово виглядають і гібридні сорти гвоздики (Dianthus), доронікум східний (Doronicum orientale), а ще краще — аквілегія канадська (Aquilegia canadensis) з її майже казковими деталями тендітних червоних ковпачків квітів та розкішним листям. Вона здається більш ошатною, ніж звичайні аквілегії, та і вони підійдуть для весняного квітника, якщо обрати яскраві махрові чи великоквіткові сорти.

Високих багаторічників для весняних квітників не так вже й багато. Чудовою окрасою найвищих точок композиції чи заднього плану стануть:

  • полемоніум, чи Синюха блакитна (Polemonium caeruleum) з пишними куртинами складноперистого листя й ніжною синявою суцвіть;
  • воловик, чи Анхуза італійська (Anchusa azurea) з її напівдикими кущами з розсипними ультрамариновими квітками;
  • тендітні і чарівні дзвоники персиколисті (Campanula persicifolia).

Доречно додати до весняного квітника ще декілька рослин з більш точним «прицілом» — на літо, осінь і зиму. Чудовий вибір — мильнянка, лілії, флокси волотисті, лілійники, злаки, хости, декілька хвойних акцентів, барбариси й бересклети. А для переходу з весни до літа не забудьте про загальних улюбленців — трав’янисті півонії та середні і пізні сорти півників бородатих.

Найкращі рослини для весняних квітників в тіні

Хай і без сліпучих кольорів, пишний весняний квітник можливо зробити і в затінку. Тим більше, що до того, як розпуститься листя на кущах і деревах, тут встигнуть відцвісти цибулинні і первоцвіти. А ніжність тіньолюбних зірок внесе особливий романтичний шарм.

Спробуйте створити в тіні композицію з:

  • тіареллою серцелистною,
  • купеною духмяною,
  • морозником (детально про види морозика читайте в нашій статті за посиланням),
  • аквілегією,
  • ясноткою п’ятнистою,
  • бруннерою великолистою,
  • синюхою блакитною,
  • рястом,
  • медункою,
  • флоксом столононосним,
  • епімедіумом червоним,
  • фіалкою духмяною,
  • горлянкою,
  • баданом.

Додайте «на потім» красу листя папороті чи астильби. А між основними рослинами розмістіть плямки маяків-крокусів, підсніжників, нарцисів, мускарі, видових тюльпанів, незабудок…

Читайте також нашу статтю Перші весняні квіти – топ-10 цибулинних.

Не забувайте про грунт і догляд

Оголена земля не стане окрасою жодної композиції і завадить сприйняттю краси  найтендітніших рослин. Мульча — кращий спосіб досягти ефекту ідилії, завершеності й охайності. Кора, декоративні відсипки виглядають ефектно, та охайними квітники зробить навіть рівномірне покриття з компосту чи торфу, соломи чи стружки, сухого травостою. Чим менше буде видно землі, тим краще.

Наводячи порядок після зими, першим подбайте саме про весняний квітник – і тоді він точно буде сяяти всю весну. Адже сухе листя чи квітконоси, необрізані куртини й килимки не дадуть насолодитися красою навіть найяскравіших рослин.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.