Вірус строкатості тюльпанів — як визначити і що робити?

Тюльпани ніколи не втрачають популярності. Вони дивують і розмірами, і формами, і варіативністю забарвлень. Поруч з акварельними та класичними, є чимало різнобарвних тюльпанів. Цікаві штрихи та візерунки — причина пильно придивитися до рослинки. І не лише щоб помилуватися. Контрастні смужки на пелюстках можуть виявитися не окрасою, а симптомом небезпечного вірусу строкатості тюльпанів. Його важко діагностувати та ще важче подолати. Детально про вірус строкатості тюльпанів і боротьбу з ним читайте в нашій статті.

Вірус строкатості тюльпанів (Tulipa virus або tulip breaking virus), фото

Вірус строкатості тюльпанів — як визначити і що робити? © some.ox.ac.uk

Що таке вірус строкатості тюльпанів?

Вірус строкатості тюльпанів (Tulipa virus або tulip breaking virus) — народна, красномовна назва небезпечного вірусу мозаїки тюльпанів. Фактично, цей вірус призводить до порушення в синтезі антоціанів — їх надлишку або, навпаки, нестачі, що викликають відхилення у розвитку та виродження рослин.

Головна ознака зараження вірусом строкатості — зміна забарвлення квітки. При відкритті бутонів на пелюстках помітні хаотичні, контрастні або ледь помітні штрихи та смуги. А ось вторинні ознаки з’являються не відразу і помітити їх не завжди просто.

Додаткові «симптоми» вірусу строкатості тюльпанів, за порядком появи протягом декількох років:

  • темні рисочки на квітконосах та листках;
  • відставання у рості — і листя, і квітконосів, і у розцвітанні бутонів, добре помітному у порівнянні зі здоровими рослинами сорту;
  • деформація квітки — поява «щілин» між пелюстками закритих квітів та «розплавленого» краю пелюсток;
  • нездатність випускати численні повноцінні дочірні цибулини;
  • зменшення розмірів, ваги, виродження цибулин і поступове зникнення сорту.

Це дуже «повільний» вірус, який невідворотно призводить до втрати частини колекції. Сам процес від появи перших смуг до прояву другорядних симптомів може зайняти до 3 років, та й дрібнішають, вироджуються тюльпани не одразу після ураження листів чи деформації квітки. Не вираженість, розтягнутість у часі симптомів ускладнює діагностику.

Які тюльпани вражає вірус мозаїки?

Всі тюльпани, навіть з-поміж ботанічних (видових) не стійкі до цього вірусу. Та останні хворіють значно рідше, ніж сортові тюльпани, навіть найвитриваліші новинки.

Єдина закономірність, яку можна виокремити за загальними ознаками — ранні тюльпани хворіють мозаїкою рідше, ніж пізні. А ось твердження, що світлі тюльпани, зокрема білі сорти, вражаються частіше, ніж червоні чи пурпурові, є помилковим. Ніякого зв’язку між забарвленням сорту та частотою ураження вірусом строкатості тюльпанів досі не знайшли.

Найнебезпечніша риса вірусу строкатості тюльпанів — здатність вражати будь-які рослини родини Лілійних. Хоча основною «жертвою» мозаїки є саме тюльпани, при поширенні вірусу в садку від нього однаково страждають і лілії, і гладіолуси.

Як розпізнати вірус строкатості?

З сучасними багатоколірними і оригінальними тюльпанами діагностика — справжня проблема. Адже візерунки на квітах часто спеціально «згенеровані» селекціонерами. Якщо ви знаєте характеристики сорту або хоча б раз бачили цвітіння, то підозри повинні з’явитися при появі нехарактерних для тюльпана строкатих візерунків зі смуг, штрихів чи плям, що хаотично, неоднаково проявляються на кожній квітці та пелюстці.

Найчастіше такі смужки бувають світлими, та це зовсім не обов’язково. На білих та жовтих тюльпанах вірус строкатості може проявитися в пурпурових штрихах, на червоних — у жовтих чи бордових, а у жовтих — навпаки, у червоних смугах. Є і сорти, у яких мозаїка різнобарвна. Власне, саме за характером візерунків-смуг і вирізняють три види мозаїки тюльпанів:

  • світла строкатість (найбільш поширена);
  • темна строкатість;
  • комбінована строкатість.

Врахуйте, що світлі смуги на білих або кремових тюльпанах, як і ледь темніші на червоних і пурпурових, помітити дуже важко. Чим насиченіше забарвлення, тим легше виявити і перші ознаки мозаїки тюльпанів.

Вірус строкатості тюльпанів (Tulipa virus або tulip breaking virus), фото

Вірус строкатості тюльпанів. © jpwbee

Механізми поширення вірусу строкатості тюльпанів

У садок вірус строкатості тюльпанів потрапляє з зараженим посадковим матеріалом. Поширення вірусу відбувається лише від рослини до рослини — при безпосередньому контакті з соком. Способів поширення є декілька:

  • через комах-шкідників, що висмоктують сік з рослини, особливо попелиць;
  • при порушенні правил роботи з цибулинними рослинами — використанні забруднених інструментів, зрізці квітів без знезараження лез, порушенні правил сортування і зберігання тощо;
  • при висадженні здорових рослин до вже заражених, навіть у землю, в якій залишились корені уражених тюльпанів.

Читайте також коли садити тюльпани навесні у матеріалі за посиланням.

Як боротися з вірусом строкатості тюльпанів?

Небезпечність цього специфічного вірусу мозаїки проявляється у непомітності симптомів і невідворотності уражень. На момент появи перших, не те що другорядних «сигналів», врятувати рослини вже неможливо. Єдине, що можна зробити — не допустити зараження інших тюльпанів та їх родичів на ділянці.

Як тільки з’являються підозри на зараження мозаїкою, негайно видаляйте уражені рослини. Не шкодуйте ні цвітіння, ні втрати цибулин. Бо красива строкатість тільки спершу. Знищити уражені рослини потрібно так, щоб у ґрунті не залишилося корінців і уражених тканин. Для цього постарайтеся викопувати тюльпани разом з гарним запасом ґрунту.

Якщо тюльпани встигли сформувати дочірні цибулини, діток можна залишити. Адже вони уражаються вірусом в останню чергу і зазвичай залишаються здоровими. Зберігайте їх окремо від інших тюльпанів і посадіть віддалено на грядку на дорощування для відновлення сорту. Оцінивши цвітіння, ви зможете вирішити, залишати рослини в колекції чи ні.

Уражені рештки рослин разом з цибулиною знищуйте за межами ділянки. Найкращий варіант — спалити.

Як не допустити зараження тюльпанів мозаїкою?

Аби надійно захистити ваші тюльпани від ризиків зараження вірусом строкатості, варто подбати про усунення всіх  способів його поширення в садку.

  • В першу чергу, ретельно обирайте посадковий матеріал у перевірених постачальників.
  • По-друге, суворо дотримуйтесь правил роботи з інструментами та рослинами. Дезінфікуйте леза після кожного зрізу, за можливості — виконуйте роботи вручну, а не за допомогою інструментів (виламуйте, а не зрізайте).
  • По-третє, не забувайте про профілактику і захист від шкідників. Обробка цибулин, сезонні обприскування, вчасна боротьба на уражених рослинах не допустять появи попелиці і інших шкідників на тюльпанах.

Підтримка здоров’я саду та рослин-родичів, як і дотримання правил вирощування тюльпанів — основа відсутності проблем не лише з вірусом строкатості. Сортуйте, вчасно викопуйте та садіть, дотримуйтесь правил сівозміни та не забувайте про якісну підготовку ґрунту та догляд.

Чому важливо викопувати тюльпани після цвітіння, читайте в нашій статті.

І головне — милуйтесь своїми тюльпанами, з любов’ю розглядайте квіточки з листям! Адже це єдиний спосіб помітити відмінності, проблеми чи ознаки хвороб.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.