Пізня осінь — час садити мускарі!

Мускарі висаджуються в ґрунт одними з останніх серед цибулинних рослин, що цвітуть весною, а зацвітають — одними з перших. У цих квітів немає високих вимог до ґрунту і вони швидко розростаються. Якщо хочете навесні любуватися блакитним «килимом», у вас ще є час посадити ці квіти. За сприятливої погоди, якщо земля не замерзла, можна висаджувати їх і в грудні. Як посадити і вирощувати мускарі в саду, розкажемо в цій статті.

Мускарі в саду

Пізня осінь — час садити мускарі

Що за квіти мускарі?

Мускарі — цибулинні квіти, які в природі зустрічаються в Південно-Східній Азії, Північній Африці та теплих регіонах Європи. В Україні вони відомі як садові рослини, що зацвітають у квітні. В Європі це дуже популярні контейнерні декоративні рослини в період Великодня. Ці цибулинні чудово підходять для вигонки, яка дозволяє отримати квіти в заздалегідь обумовлений термін, навіть взимку. Але про вирощування їх на вигонку треба написати окрему статтю.

Зазвичай рослини мають дрібні чашоподібні квітки, зібрані в щільні суцвіття. Найбільш поширеними є блакитні сорти, але зустрічаються рослини з білим, рожевим, бузковим і навіть темно-фіолетовим забарвленням. Мускарі — квіти, що  ідеально підходять для альпінаріїв і садів у природному стилі. Ефектно виглядають весною великі блакитні плями на клумбах з цих цибулинних рослин. Вирощують їх і, як крокуси, на газонах.

Цибулини мускарі великі як для таких маленьких квітів. Зазвичай вкриті сухим лушпинням дорослі цибулини за розміром нагадують волоський горіх, мають кулясту форму, біле з жовтим відтінком забарвлення. На денці утворюються численні дочірні цибулинки, що зумовлює швидке зростання «сімейства».

Коли і як садити мускарі?

Якщо ще років десять назад тюльпани висаджували до кінця вересня, то мускарі — до кінця жовтня. А сьогодні, враховуючи теплі і пізні зими останніх років в Україні, останні краще висаджувати не раніше листопада.  А за умови гарної погоди, навіть на початку грудня.

Якщо ви забарилися і не встигли висадити свої весняні цибулинні квіти до приходу справжньої зими, посадіть їх в контейнери і поставте зимувати в прохолодний погріб, балкон, підвал тощо. Через пару місяців, як тільки пригріє сонечко, виставляйте горщики в сад чи на веранду, так ви зможете отримати їх цвітіння значно раніше.

У відкритий ґрунт мускарі висаджують на глибину, рівну потрійному розміру цибулин, з інтервалом приблизно 8 см, у горщиках цибулини розміщують тісніше. Після цвітіння на клумбах не викопуйте їх, вони можуть залишатися у землі кілька років. Коли квіти мускарі сильно розростуться і стануть занадто густими, їх можна викопати (в червні) і зберігати до осені в приміщенні, що провітрюється, за температури 17-20 °C. Зазвичай це робиться кожні 5-7 років.

Догляд

Мускарі не мають високих вимог до ґрунту і будуть рости практично на будь-якій землі. Але, як і всі цибулинні, вони бояться підгнивання. Тому, якщо є ризик застою води в місцях посадки цих квітів, подбайте про дренаж.

Бажаний pH ґрунту для них — від слабокислого до нейтрального. Щодо підживлення достатньо буде одноразового внесення універсального мінерального добрива навесні, можна додати трохи компосту. Ці квіти добре ростуть на сонячних місцях і в півтіні.

На зиму мульчувати рослини не обов’язково. Навіть щойно посаджені цибулини переживуть наші морози. Але якщо насипати на них мульчу, наприклад, опале листя, траву або солому, ви збережете вологу в ґрунті, що дозволить квітам швидше «прокинутись» навесні.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.