Як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів

Якщо ви щасливий володар родючого чорнозему десь в центральній Україні, можете залишити поза увагою цю статтю. Та якщо вам дісталася невелика ділянка з «пісочком», де ви збираєтеся займатися вирощуванням овочів і фруктів, приділіть цій інформації кілька хвилин своєї уваги. Тут ви знайдете 5 практичних порад органічного землеробства, як покращити якість ґрунту, не використовуючи хімічних засобів.

Як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів

Як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів

Родючий ґрунт – запорука високого врожаю. Це його основа і початок. На бідній землі і бур’яни ростуть не так охоче, як на чорноземі. Але це, погодьтеся, сумнівний плюс. Звичайно, сучасні хімічні засоби дозволяють отримувати пристойні врожаї хоч і на піску. Але якість таких овочів і фруктів буде сумнівною.

На щастя, є органічне землеробство і дієві, перевірені роками, екологічні методи, які дозволяють значно покращити якість ґрунту всього за один сезон. А якщо їх використовувати не поодинці, а в комплексі, то незабаром можна буде дивуватися розмірам і смаку власноруч вирощених помідорів, огірків, перцю і т.д.

Про деякі з цих методів ми вже писали, про інші – ще напишемо. Сьогодні зібрали ці «секрети» до купи. Це:

  • використання органічних добрив;
  • сидерати;
  • сівозміна;
  • змішані посадки;
  • дощові черви.

Тепер по все – по черзі.

Використання органічних добрив – миттєве поліпшення ґрунту

Дачники, які володіють, наприклад, піщаною землею, знають, якщо не внести в неї перегній, там нічого не виросте. Тому двічі на рік (весною і восени) викладають на свої грядки шар гною і переорюють чи перекопують. Так вони дійсно удобрюють землю, але підхід цей принципово не правильний. Чого – читайте в статті «Копати чи не копати?».

Ідеальним органічним добривом для грядок є компост. Його приготування вимагає деякого часу (рік і більше), але воно того варте. Швидкий варіант органічних добрив – третину відра заповнюєте різною зеленню (підійде будь-який бур’ян, найкраще – кропива), заливаєте водою і даєте побродити в тіні днів десять. Потім розводьте у пропорції 1:10 і поливайте рослини під корінь.

Ще одна органічна підкормка, після якої і овочі, і квіти ростуть, як на дріжджах, базується саме на цій речовині. На відро води треба взяти 100 грамів живих дріжджів (якщо сухих, то 10 гр). Вода має бути кімнатної температури. Розводите дріжджі і додаєте туди чогось солоденького. Можна з півлітри старого варення чи просто півкілограми цукру. Залишаєте бродити в теплому місці. Ідеально – в теплиці. Десь на третій день побачите, що розчин перебродив. Тепер його можна використовувати – розводите водою у пропорції 1:5 і підливаєте рослини під корінь (пів літри на одиницю) або обприскуєте. Підкормка на дріжджах ідеальна для помідорів і огірків.

Добре підгодовувати рослини і деревною золою. Особливо, якщо грунт у вас кислий. Зола поступово знижує рівень кислотності.

Як покращити якість грунту за допомогою торфу, читайте в матеріалі Торф — який буває, та як використовувати?

Сіємо сидерати – покращуємо ґрунт

Детально на темі сидератів ми вже зупинялися. Вони збагачують землю азотом, фосфором, калієм і кальцієм. Сидерати можна сіяти на зиму, тоді вже весною ваш ґрунт значно збагатиться корисними речовинами. Про сидерат-люпин – читайте тут.

Не лінуйтеся поцікавитися, яку рослину варто посадити після іншої

Не лінуйтеся поцікавитися, яку рослину варто посадити після іншої

Сівозміна допоможе отримати багатий врожай

Детально про сівозміну читайте в статті «Чи потрібна городу сівозміна?». Тут лише підкреслимо, що потрібна і то – дуже. Земля, в прямому значенні слова, втомлюється від того, що на ній росте одна і та ж культура. А ще це приводить до зниження фізичних і хімічних показників ґрунту. Не лінуйтеся поцікавитися, яку рослину варто посадити після іншої. Ця цікавість принесе вам велику вигоду.

Змішані посадки

Змішані посадки рослин на грядках – ще один спосіб покращити якість ґрунту вже в перший сезон. Головне правило цього методу – не садіть поряд рослини, які належать до одного сімейства. А ще – враховуйте любов сусідів до сонця. Цей показник має співпадати.

Ідеальними сусідами для абсолютно всіх овочів вважаються пряні і лікувальні трави. Не дарма наші бабусі сіяли нагідки по всьому городу. У нас значно більший вибір. Спробуйте вирощувати на грядках прованські трави. І смачно, і для ґрунту корисно.

Ніхто і ніщо так не допоможе ґрунту стати кращим, як дощові черви

Ніхто і ніщо так не допоможе ґрунту стати кращим, як дощові черви

Дощові черви – головні помічники органічного землеробства

Ніхто і ніщо так не допоможе ґрунту стати кращим, як дощові черви. Ваше завдання, як городника, зробити все можливе, щоб їм на вашій ділянці жилося добре. Для цього, в першу чергу, треба забезпечити їм достатній рівень вологи.

Щоб часто не поливати – використовуйте агрогідрогель. Він абсолютно безпечний і недорогий. А ще – не забувайте про мульчу. Вона не дасть землі пересохнути настільки, щоб усі дощові черви з неї повтікали. А якщо в якості мульчі використовувати кропиву, наприклад, то це стане ще й чудовим органічним добривом.

На сьогодні – все. Приділіть органічному землеробству трохи уваги, і ваш грунт обов’язково віддячить вам високими врожаями! Покращувати якість грунту потрібно не тільки на ділянках, що вже обробляються, а й на тих, що багато років не бачили господаря. В першу чергу, це стосується старих занедбаних садів і городів.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить