Декоративна капуста в ландшафтному дизайні

Декоративна капуста впевнено використовується західними садівниками при організації ландшафтних дизайнів садів і парків приватного та громадського призначення. А от у нас чогось вона ще не дуже популярна. Дарма, бо ця капуста може стати справжньою перлиною осіннього саду. А ще вона – невибаглива до догляду, вдало поєднується з іншими рослинами на квітнику, жива і декоративна навіть на снігу… В кінці-кінців, якщо вона вам набридне, можете її з’їсти :), бо вона ще й їстівна. Мрія, а не культура! Про види і сорти декоративної капусти, її розмноження і використання в ландшафтному дизайні читайте у нас.

Декоративна капуста в ландшафтному дизайні

Декоративна капуста в ландшафтному дизайні

Види і сорти декоративної капусти

Ландшафтні дизайнери цінують цю культуру за незвичайну форму, розмір і забарвлення листя. Воно може бути світло-зеленим або зеленим з голубою смужкою, темно-фіолетовим чи сіро-зеленим, голубо-зеленим з рожевими чи фіолетовими плямами, білим, жовтим, кремовим…

Умовно всі види і сорти цієї рослини можна поділити на дві групи:

  • Декоративна капуста з качаном;
  • Капуста, яка не формує качан.

Перші види схожі на екзотичні квіти. Їх селекцією займалися садівники з Японії, то ж не дивно, що назви сортів звучать, як «Токіо», «Нагойя», «Осака»…  В діаметрі вони можуть досягати до 1 метра!

Декоративна капуста без качана може бути до 120 см у довжину. Низькорослі сорти – до 30 см. Якщо видаляти листя рослини, яке росте по всій її довжині, то декоративна капуста дуже нагадуватиме троянду. Враховуючи те, що «королеви саду» на час піку декоративності цієї капусти вже відцвітуть, то має сенс замінити їх морозостійкою, але не менш красивою «капустяною трояндою».

Всі види декоративної капусти дворічні. В перший рік вегетації вони формують листя, на другий – цвітуть і плодоносять. Для ландшафтного дизайну використовують, переважно, тільки екземпляри першого року.

декоративна капуста на палісаднику зображення

Декоративна капуста – розмноження і догляд

Розмножується насінням через розсаду. Час висівання на розсаду – кінець березня-початок квітня. В кожен горщик чи стаканчик кладуть по дві насінини і засипають шаром землі в 1 см. Особливих вимог до її якості нема, але краще підійдуть легкі, багаті на органіку ґрунти. Ідеально – компост. Обробка землі розчином фунгіциду не дасть рослинам загинути від «чорної ніжки».

Розсада декоративної капусти легко переносить зниження температури до -4 градусів, дорослі рослини – до -12° С. Зазвичай, перші паростки з’являються на 3-5 день. Через 35-40 днів (коли вона матиме по 3-5 листочків), загартовану розсаду висаджують на постійне місце. Особливість декоративної капусти, яка має величезне значення для ландшафтного дизайну – її можна пересаджувати за сезон до трьох разів.

Декоративна капуста в ландшафтному дизайні

Найпопулярніші варіанти використання декоративної капусти в ландшафтному дизайні:

  • на квітниках в оточенні багаторічних і однорічних квітів;
  • на моно-клумбах;
  • в контейнерах.

Ландшафтні дизайнери радять висаджувати декоративну капусту на палісадники чи будь-які інші помітні квітники десь під кінець літа. На цей час її декоративність «достигне», і вона зможе зайняти достойне місце.

Декоративна капуста дуже невибаглива у догляді, то ж її легко можна було б віднести до представників практичного саду, якби не одне «але». Як і вся капуста, вона дуже любить вологу. То ж без постійного поливу, а тим більше у спекотне літо, не обійтися. Хоча, якщо ви використовуєте крапельний полив або агрогідрогель, цього клопоту не матимете.

До того, як декоративна капуста стане королевою вашого осіннього саду, вона може рости де-завгодно, навіть, на городі. Найкраще вона почувається на сонці, тоді її забарвлення більш яскраве. Але і в напівтіні їй буде непогано. Пересаджуючи капусту всередині вегетації, робіть це, викопуючи її з великою земляною грудкою. Так вона приживеться з найменшим дискомфортом.

Контейнерний сад від наявності в ньому декоративної капусти тільки виграє. А ще – це найпростіший спосіб придивитися до цієї рослини, щоб в наступні роки більш сміливо використовувати її в ландшафтному дизайні. Поки капуста молода і не дуже красива, можете її «запхати» десь подалі з очей. А ось разом з осіннім сонечком горщик з декоративною капустою стане не менш привабливим у вашому саду, ніж звичні осінні квіти. Правда, вирощування декоративної капусти в контейнерах передбачує ще більш сурові вимоги до поливів.

До речі, зимовий сад також «розквітне», дякуючи цій рослині. Її качани під снігом – це справжнісінька екзотика! З настанням морозів від -10 її, щоб не змерзла, можна забрати на балкон. Якщо він прохолодний, капуста прикрашатиме його всю зиму. Але і замерзла в саду, вона дуже ефектна під легким нальотом льоду чи снігу. І тільки відлига може порушити цю красу…

А ще – декоративну капусту можна вирощувати на зріз! Зрізуєте під корінь і вдома ставите у вазу. Капустяний букет радуватиме своєю свіжістю не менше місяця.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить