Особливості використання люпину як сидерату

Ми вже якось писали про використання сидератів в органічному землеробстві. Про це – наша стаття «Сидерати – що і для чого?». Сьогодні ми хотіли б зупинитися на такому сидераті, як люпин. Ця рослина унікальна не тільки своїми властивостями покращувати якість грунту, а й високими декоративними якостями. Про що у нас є окрема стаття — «Люпин – прикраса квітників практичного саду». З цієї публікації ви дізнаєтеся, навіщо сіяти люпин-сидерат, чого очікувати від цієї процедури та як правильно її провести.

lyupin-02-1024x764-9942337

Особливості використання люпину, як сидерату

Зміст:

Як впливає сидерат люпин на землю?

Люпин насичує ґрунт азотом

Люпин має надзвичайно потужну кореневу систему. Своїм корінням, на якому розвиваються «клубочки», що накопичують в собі азот, він, в прямому значенні слів, розпушує грунт і буквально годує його азотом.

Люпин розкислює ґрунт

Досвідчені городники і садівники вважають люпин ідеальним сидератом для бідних ґрунтів (піщаних і, так званих, «пустих»), які мають підвищену кислотність. Правда, люпин і сам не любить дуже кислий ґрунт. Але, якщо земля має помірно кислу реакцію, використання люпину для її розкислення – хай не дуже швидкий, але недорогий і дієвий метод.

Алкалоїди, які входять до складу біомаси люпину, після його скошення і перегнивання в ґрунті, дуже сприяють його розкисленню. При тривалому використанні люпину-сидерату на одній і тій самій ділянці, її земля набуває лужної реакції.

Про інші способи розкислення грунту, читайте в нашій статті.

Люпин пригнічує активність дротяників в грунті

Помічено, що люпин, за рахунок тих самих своїх алкалоїдів, пригнічує активність дротяників в ґрунті. Ці шкідники завдають багато клопоту городникам, які час від часу змушені використовувати потужні хімікати для боротьби з ними.

Вирощуючи люпин на одному місці постійно, за кілька сезонів ви гарантовано позбавитеся дротяників на цій ділянці.

Люпин збільшує врожай культурних рослин

lupinus-05-1024x574-3741586

Посіви люпину-сидерату

Вся зелена маса люпину після його вирощування, як сидерата, «зароблюється» в землю. З часом вона перегниває і перетворюється на чудове зелене добриво, значно підвищуючи рівень азоту в ґрунті. Звичайно, рослини, які вирощуються після люпину-сидерату, з вдячністю відгукуються на такі умови помітним збільшенням врожаю.

Переваги люпину перед іншими сидератами

Якщо вам мало цієї інформації, щоб терміново бігти в крамницю за насінням люпину, згадаємо ще кілька переваг люпину перед іншими сидератними культурами:

 • Люпин – дуже швидко росте, результат його діяльності можна отримати за півтора місяці після посіву;
 • Посіви люпину не потребують ніякого догляду;
 • Люпин – надзвичайно декоративний, навіть однорічний, який і використовують як сидерат.

Який люпин сіяти, щоб покращити якість ґрунту?

Як сидерати використовують лише однорічні люпини. І цьому є логічне пояснення. По-перше, однорічні люпини значно швидше ростуть і, відповідно, так само швидше накопичують азотофіксуючі бактерії в «клубочках» на своїх коренях та зелену масу.

По-друге, багаторічні люпини з кожним роком нарощують своє потужне коріння і з часом можуть самі перетворитися на бур’ян, позбавитися від якого можна буде тільки використовуючи важку сільськогосподарську техніку.

Зазвичай як сидерат вирощують наступні види однорічного люпину:

 • Люпин білий;
 • Люпин вузьколистний (синій);
 • Люпин жовтий.

Агротехніка використання люпину в якості сидерату

Отже, з чого почати роботу над покращенням якості ґрунту за допомогою люпину?

 1. Посіяти люпин. Сіють люпин рядами на глибину 3-4 см. Відстань між насінинами – до 10 см, відстань між рядками – 15-30 см. Приблизні витрати на одну сотку – 1,5-3 кг насіння.
 2. Не пізніше ніж за 2 місяці після початку росту рослини треба скосити і закопати сидерат неглибоко в грунт. Не завжди це можливо зробити лише за допомогою лопати чи плоскорізу. Не важливо, як ви це зробите. Важливо, щоб зелена маса люпину гарно перемішалася з верхнім шаром грунту.
 3. Приблизно на два місяці залиште ділянку у спокої, щоб скошений люпин перегнив. Якщо погода дуже суха, не зайвим буде полити ділянку.
 4. Ділянка готова для висадки на неї основної культури.

  Люпин синій (вузьколистний)

  Люпин синій (вузьколистний)

Коли сіяти і коли косити сидерат люпин?

Як правило, перший раз в році люпин висівають весною на початку травня.

Але люпину вузьколистному (синьому) достатньо до скошення і «зароблення»в ґрунт 55-60 днів. Враховуючи цей факт, його можна сіяти під осінь і залишати перегнивати в землі на зиму. Тоді весною ви матимете готову для посадки, наприклад, овочів, ділянку.

Висівають люпин восени одразу після того, як зберуть урожай основної культури. Як правило, це кінець серпня-початок вересня. То ж до кінця жовтня люпин встигне «провести свою сидеральну роботу».

При цьому, висіваючи люпин під зиму, не треба після скошення «зароблювати» його глибоко в землю. Достатньо його зелену масу просто перемішати з верхнім шаром грунту, або, взагалі, залишити скошений люпин зимувати поверх.

Щодо того, коли косити люпин, то тут є один важливий момент. Якщо запізнитися з цим і дати люпину утворити темні стручки бобів, то краще всю масу скосити і закласти в компост. Бо стебла люпину у зрілому віці робляться такими твердими, що будуть занадто довго перегнивати в грунті.

Що посадити після люпину?

Люпин – ідеальний попередник практично для всіх овочевих культур. Не доцільно висівати після люпину лише бобові через те, що у сидерата люпину і бобових спільні шкідники.

Якщо ви зацікавлені у покращенні якості ґрунту на своїй ділянці, радимо прочитати статтю “Як покращити якість грунту – 5 екологічних методів”.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.