Особливості використання люпину як сидерату

Ми вже якось писали про використання сидератів в органічному землеробстві. Про це – наша стаття «Сидерати – що і для чого?». Сьогодні ми хотіли б зупинитися на такому сидераті, як люпин. Ця рослина унікальна не тільки своїми властивостями покращувати якість грунту, а й високими декоративними якостями. Про що у нас є окрема стаття — «Люпин – прикраса квітників практичного саду». З цієї публікації ви дізнаєтеся, навіщо сіяти люпин-сидерат, чого очікувати від цієї процедури та як правильно її провести.

lyupin-02-1024x764-9942337

Особливості використання люпину, як сидерату

Зміст:

Як впливає сидерат люпин на землю?

Люпин насичує ґрунт азотом

Люпин має надзвичайно потужну кореневу систему. Своїм корінням, на якому розвиваються «клубочки», що накопичують в собі азот, він, в прямому значенні слів, розпушує грунт і буквально годує його азотом.

Люпин розкислює ґрунт

Досвідчені городники й садівники вважають люпин ідеальним сидератом для бідних ґрунтів (піщаних і, так званих, «пустих»), які мають підвищену кислотність. Люпин як сидерат сприяє розкисленню ґрунту. Хоча на занадто кислій землі і сам люпин росте неохоче. В цьому випадку перед посівом люпину варто внести на ділянку доломітове борошно.

Про інші способи розкислення грунту, читайте в нашій статті.

Люпин пригнічує активність дротяників в ґрунті

Помічено, що люпин, завдяки своїм алкалоїдам, пригнічує активність дротяників в ґрунті. Ці шкідники завдають багато клопоту городникам, які час від часу змушені використовувати потужні хімікати для боротьби з ними.

Вирощуючи люпин на одному місці постійно, за кілька сезонів ви гарантовано позбавитеся дротяників на цій ділянці.

Люпин збільшує врожай культурних рослин

lupinus-05-1024x574-3741586

Посіви люпину-сидерату

Вся зелена маса люпину після його вирощування як сидерата «зароблюється» в землю. З часом вона перегниває і перетворюється на чудове зелене добриво, значно підвищуючи рівень азоту в ґрунті. Звичайно, рослини, які вирощуються після люпину-сидерату, з вдячністю відгукуються на такі умови помітним збільшенням врожаю.

Переваги люпину перед іншими сидератами

Якщо вам мало цієї інформації, щоб терміново бігти в крамницю за насінням люпину, згадаємо ще кілька переваг люпину перед іншими сидератними культурами:

  • Люпин – дуже швидко росте, результат його діяльності можна отримати за півтора місяця після посіву;
  • Посіви люпину не потребують ніякого догляду, крім поливу у випадку тривалої посухи;
  • Люпин – надзвичайно декоративний, навіть однорічний, який і використовують як сидерат.

Який люпин сіяти, щоб покращити якість ґрунту?

Як сидерати використовують лише однорічні люпини. І цьому є логічне пояснення. По-перше, однорічні люпини значно швидше ростуть і, відповідно, так само швидше накопичують азотофіксуючі бактерії в «клубочках» на своїх коренях та зелену масу.

По-друге, багаторічні люпини з кожним роком нарощують своє потужне коріння і з часом можуть самі перетворитися на бур’ян, позбавитися від якого можна буде тільки використовуючи важку сільськогосподарську техніку.

Зазвичай як сидерат вирощують наступні види однорічного люпину:

  • Люпин білий;
  • Люпин вузьколистий (синій);
  • Люпин жовтий.

Агротехніка використання люпину як сидерата

Отже, з чого почати роботу над покращенням якості ґрунту за допомогою люпину?

  • Посіяти люпин. Сіють люпин рядами на глибину 3-4 см. Відстань між насінинами – до 10 см, відстань між рядками – 15-30 см. Приблизні витрати на одну сотку – 1,5-3 кг насіння.
  • Не пізніше ніж за 2 місяці після початку росту рослини треба скосити й заробити сидерат неглибоко в ґрунт. Не важливо, як ви це зробите. Важливо, щоб зелена маса люпину гарно перемішалася з верхнім шаром ґрунту.
  • Приблизно на два місяці залиште ділянку у спокої, щоб скошений люпин перегнив. Щоб прискорити цей процес бажано пролити грядки будь-яким ем-препаратом. Якщо погода дуже суха, ділянку доведеться поливати.
  • Грунт готовий для висадки основної культури.

Але часто садівники не мають часу на перегнивання люпину, бо вже цілий ряд культур чекають на посадку. Розсаду можна висаджувати одразу після того, як скосили люпин і заробили сидерат в землю. Він перегниватиме під час вегетації основної культури.

Люпин синій (вузьколистний)

Люпин синій (вузьколистний)

Коли сіяти та косити сидерат люпин?

Як правило, перший раз в році люпин висівають весною на початку травня чи в кінці квітня. За півтора місяця сидерат можна заробити в землю і висадити на ділянку, наприклад, розсаду помідорів чи перцю. Можна скосити люпин і лишити його зелень як мульчу в міжряддях розсади.

Зручно сіяти люпин під осінь і залишити перегнивати в землі на зиму. Тоді весною ви матимете готову для посадки, наприклад, овочів, ділянку.

Висівають люпин на осінь одразу після того, як зберуть урожай основної культури. До кінця жовтня люпин встигне «провести свою сидеральну роботу».

При цьому, висіваючи люпин під зиму, не треба після скошення «зароблювати» його глибоко в землю. Достатньо його зелену масу просто перемішати з верхнім шаром ґрунту, або, взагалі, залишити скошений люпин зимувати поверх.

Щодо того, коли косити люпин, то тут є один важливий момент. Якщо запізнитися з цим і дати люпину утворити темні стручки бобів, то краще всю масу скосити і закласти в компост. Бо стебла люпину у зрілому віці робляться такими твердими, що будуть занадто довго перегнивати.

Що посадити після люпину?

Люпин – ідеальний попередник практично для всіх овочевих культур. Не доцільно висівати після люпину лише бобові через те, що у сидерата люпину і бобових спільні шкідники.

Якщо ви зацікавлені у покращенні якості ґрунту на своїй ділянці, радимо прочитати статтю “Як покращити якість грунту – 5 екологічних методів”.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.