Чергування посівів за правилами сівозміни

Кожен городник мріє про здорові та багаті врожаї. Однак для цього недостатньо правильного поливу та внесення добрив. Один з «секретів» успіху — сівозміна — практика, яка може змінити ваше уявлення про вирощування овочів. В цій публікації розкажемо, як ефективно запровадити сівозміну на своєму городі та насолоджуватися якісним врожаєм овочів.

Сівозміна

Чергування посівів за правилами сівозміни

Що таке сівозміна і яку вона приносить користь?

Сівозміна — це метод послідовного вирощування овочевих культур на одній ділянці. Цикл сівозміни повторюється кожні кілька років. Послідовність овочів на одному полі визначається на основі знань про потреби їх у поживних речовинах і взаємний вплив рослин одна на одну. Правильна сівозміна може значно знизити потребу у використанні хімікатів на вашому городі, що дозволить вирощувати якісніші овочі та зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.

Суть сівозміни полягає також у запобіганні хворобам і шкідникам, накопиченим у ґрунті при безперервному вирощуванні однієї групи овочів. Деякі хвороби культур (наприклад, кила капусти, яка вражає хрестоцвіті, або біла гниль, яка вражає цибулинні овочі) можуть зберігатися в ґрунті понад 4 роки! Тому так важливо регулярно міняти місця вирощування тих чи інших видів овочів, завдяки чому можна значно знизити ризик цих захворювань.

Дія сівозміни полягає у забезпеченні родючості ґрунту та його біологічної активності, зменшенні появи хвороб, шкідників і бур’янів, а також у можливості максимального використання овочами поживних речовин із ґрунту.

Які овочі садити до і після основної культури?

Дотримуватися сівозміни варто, незалежно від розміру городу. На малих ділянках вам може здатися спочатку, що це занадто складно. Але це простіше, ніж здається.

З метою максимально ефективного використання городу (особливо на обмежених площах), крім овочів тривалого вегетаційного періоду, які вирощуються як основні культури, на ті ж грядки висівають або садять овочі з коротким вегетаційним періодом, наприклад, салат, шпинат, капуста кольрабі, редис. Їх називають:

  • Попередні культури (попередники) — овочі, що передують основній культурі.
  • Проміжні культури — овочі, які висаджують після основної культури.

Вирощування попередніх та проміжних культур — це не тільки про отримання більших врожаїв на менших площах, це ще й про можливість на одному і тому ж місці вирощувати овочі одного виду. Наприклад, якщо ви на одній грядці вирощували ранні помідори, а після збору врожаю посіяли там горох чи салат ближче до осені, то наступного року ви знову можете висадити там томати. Але пізніх сортів і після попередньої культури — посіяного ранньою весною сидерата (овес, жито, фацелія тощо).

Обираючи сидерати, будьте обережні — не сійте гірчицю і інші хрестоцвіті сидерати як попередню культуру на грядці, де потім буде вирощуватися будь-яка капуста.

Поділ рослин на групи, відповідно до принципів сівозміни

Основною причиною використання сівозміни є уникнення накопичення шкідників і хвороб, які вражають цілі сімейства рослин. Сівозміна також покращує структуру ґрунту та його насиченість поживними речовинами, а також, об’єднуючи в групи всі овочі зі схожими вимогами, полегшує догляд за посівами.

Вирощування овочів на грядках слід планувати, умовно розділивши город на 4 види грядок: A, B, C, D. Кожного року (восени) вносимо гній на одну третину посівної площі (четверта частина виділена під вирощування багаторічних овочів). В результаті, кожен вид грядки має різний рівень родючості.

  • На самих родючих грядках, де з осені внесли гній, садимо овочі з високими поживними властивостями — A.
  • Другу чверть займають овочі із середньою поживністю — B.
  • Третя чверть складається з овочів з низькою поживністю — C.
  • Четверта чверть — багаторічні овочі — D.

A – Овочі з підвищеними вимогами до поживності ґрунту

  • Капустяні овочі: білокачанна капуста, капуста червоноголова, савойська, броколі.
  • Гарбузові: огірок, цукіні, кабачок, гарбуз.
  • Пасльонові: томати — ранні сорти, рання картопля.
  • Інше: селера.

B – Овочі «середньої поживності»

  • Цибулинні овочі: цибуля городня, часник, порей. На бідних ґрунтах цибулинні овочі вирощують у перший рік після внесення гною (тобто вони належать до групи A).
  • Коренеплоди: морква (пізня), петрушка коренева, буряк.
  • Пасльонові: помідори середньо- та пізньостиглі, картопля, перець болгарський, баклажани.
  • Інше: диня, редька, брюссельська капуста.

C – Овочі з «низькою поживністю»

  • Бобові: горох, квасоля та інші бобові, які найбільше сприяють підвищенню родючості ґрунту.
  • Інше: морква (рання), кріп, салат, шпинат, редька, кольрабі, кавуни, однорічні пряні трави і зелень.

D – Багаторічні культури

Багаторічні культури: спаржа, ревінь, багаторічні пряні трави, зелень, артишок, полуниця тощо.

Увага! Запропонована схема сівозміни враховує поживність ґрунту як головний її аргумент, але правильна сівозміна — це ще й грамотний підбір овочів на одній грядці. Тобто картопля не повинна рости поряд з томатами, бо це погане сусідство. «А чого вони у вас разом в групі A,» – запитає допитливий читач. Бо це овочі, які люблять поживний ґрунт, але це не значить, що ви повинні їх посадити на одну грядку. В статті наведена схема для чергування посівів на трьох грядках. Але ж у нас на городі їх зазвичай значно більше! Ці правила сівозміни ви можете застосувати для всіх грядок, враховуючи сумісництво овочів на городі.

Помінятися місцями: чергування посадок

Овочі на грядках щороку змінюють своє положення. Необхідно прийняти правило, згідно з яким у наступному році овоч групи з високими поживними вимогами (А) замінюються овочем групи із середніми поживними вимогами (B), а той, своєю чергою, замінюється овочем з низькими поживними вимогами (C). Багаторічні овочі (D) не змінюють свого положення.

Тобто:

  • A змінюється на B;
  • B змінюється на C;
  • C стає A.

Трирічної сівозміни легше дотримуватися, аніж довшої — чотири-, п’яти-, чи навіть шестирічної системи. Крім того, це більш практично в невеликому просторі і цілком достатньо для більшості ділянок.

Овочі можна вирощувати за двома схемами — де грядки квадратної форми або прямокутні (ще краще, довгі і вузькі).

Схема сівозміни для квадратних грядок

Овочі вирощують на невеликих грядках (ділянки не більше 4 м2 — тобто 2х2 м). Грядки можуть бути більшого розміру, за умови створення всередині грядок доріжок, що полегшують доступ до овочів. Між грядками — широкі доріжки (шириною з тачку), що дозволяє доглядати за овочами.

Таблиця сівозміни

Схема сівозміни: овочеві грядки

Схема сівозміни для городу «рядочками»

Овочі вирощують довгими прямими рядами з доріжками між ними, щоб полегшити доступ до них. Довжина міжрядь — будь-яка, залежить тільки від того, яку площу ми хочемо відвести під вирощування овочів.

Самі грядки не повинні бути широкими (бажано не більше 150 см – щоб овочі легко оброблялися). Якщо ширина рядів перевищує 150 см, необхідно розмітити додаткові доріжки, що розділяють ряди на дві частини.

сівозміна

Схема сівозміни: смуговий город

Дорогі читачі! Пам’ятайте, що успішна сівозміна — це не тільки правильне планування городу, а й використання сидератів та змішаних посадок. Ці методи органічного землеробства в комплексі забезпечують рослинам оптимальні умови для росту і розвитку, а садівникам — здоровий і багатий врожай.

За матеріалами.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.