Новий старий сад. Роботи по очищенню ділянки

Власна садиба може стати реальністю не в один спосіб. Ви просто можете тут народитися. Можете купити пусту ділянку і збудувати на ній дім та посадити сад. Можете придбати гарний будинок разом з доглянутою територією. А, буває, ви купуєте чи отримуєте у спадок садибу, де вже є і сад, і будинок, але нове господарство у такому жалюгідному стані, що краще, здавалося б, не було нічого. В цій статті мова йтиме про те, як швидко повернути до життя занедбані ділянки, де не один рік не ступала нога господаря. Отже, з чого починається нове життя старого саду?

novij-starij-sad-01-1024x686-6518829

Новий старий сад. Роботи по очищенню ділянки

З генерального прибирання. І щоб воно пройшло максимально швидко і з найменшими фізичними і матеріальними втратами для вас, доведеться спершу добре попрацювати головою. Бо засобів для боротьби з небажаною рослинністю та захаращеністю садів є багато. Можна взяти інструмент та й вирізати все під корінь! А потім залити ділянку  якимось потужним гербіцидом, і  справі кінець. Але ж не забувайте, що вам і вашим дітям жити на цій землі. А старі дерева, які ви зрубаєте, росли тут, може з двадцять-тридцять років, та ще могли б радувати вас яблуками чи грушами. Ті ж саджанці плодових, що ви посадите на їхньому місці, принесуть пристойний врожай не раніше, ніж за п’ять-сім років…

План робіт по очищенню старого саду

В цій статті ми ведемо мову про сад, але всі роботи, які використовують для його очищення від зайвої рослинності, властиві й ділянці загалом. Бо ж грядки робити в бур’яні чи заростях дикої малини ви теж не будете. Отже, з чого починається генеральне прибирання старого саду?

З плану! І виглядає він приблизно ось так:

  • Вивозимо з ділянки сміття – велике гілля, непотрібне каміння чи старі будматеріали, будь-який непотріб, що лишився на ділянці від старих господарів. Можливо, доведеться викинути дірявий паркан, звичайно, якщо його не можна реанімувати, щоб тимчасово використовувати й далі. Позбавившись від зайвого сміття, ви зможете реальніше оцінити масштаби майбутніх робіт по очищенню саду.
  • Визначаємо культурні рослини, які можна повернути до життя, і кущі та дерева, яких доведеться позбутися.
  • Помічаємо місця, які мають серйозну кореневу поросль. Позбуваємося її.
  • Очищаємо ділянку від зайвої рослинності, видаляючи корені бур’янів з ґрунту.
  • Готуємо землю ділянки до нових посадок.

очистка старої ділянки фото

Старе дерево краще нових двох саджанців)

Зазначимо важливий нюанс – всі роботи по поверненню до життя старого саду краще виконувати навесні, до цвітіння плодових, або восени – жовтень-листопад, коли осінній сад готується до зими. Саме в цей час, по-перше, найменше дикої рослинності в саду (в липні в старий занедбаний сад ви можете просто «не влізти»), а, по-друге, що теж дуже важливо, навесні і восени обрізка найменш вразлива і навіть необхідна для плодових дерев і кущів.

Врятувати все, що можна

Визначаючи культурні дерева і кущі, які ще можна повернути до життя, дотримуйтеся головного правила: краще врятувати, а потім передумати, ніж зрубати, а потім пожаліти. Позбавлятися дорослих, але в занедбаному стані рослин-крупномірів і плодових та декоративних кущів можна тільки в наступних випадках:

  • Коли вони дуже сильно пошкоджені шкідниками чи хворобами;
  • Якщо вони дають величезну кількість кореневої порослі;
  • Якщо ви впевнені, що вони вже не плодоносять.

Запам’ятайте! Виростити нове дерево значно довше і важче, ніж зберегти і повернути до життя старе. А серед них можуть бути такі старожили, які ідеально підійдуть для створення скелету вашого майбутнього саду. На мою думку, старий занедбаний сад – це значно кращий варіант для роботи, ніж пуста нова ділянка. Бо там завжди знайдеться якийсь горіх, дуб чи яблуня, навколо яких талановитий садівник сформує новий ансамбль саду.

До речі, англійці, відомі своїми давніми садовими традиціями, можуть дозволити собі зрубати старе дерево тільки в тому випадку, якщо впевнені, що воно вже не живе. Бо старі дерева не заважають, а допомагають їм створювати сучасні прекрасні англійські сади навколо них.

місце відпочинку біля дерева фото

Кожне дерево має значення. Кожному можна знайти практичне чи естетичне застосування.

Придивіться не тільки до крупномірів і кущів. Можливо, десь в трав’янистих заростях вже кілька років «бідує» лаванда чи півонія, флокси, лілійники чи інші представники «лінивої клумби». Такі рослини можуть роками рости в бур’янах без будь-якої уваги господарів. Звичайно, вони будуть «миршавенькими», але якщо ви їх викопаєте, пересадите на нове місце та приділите належну увагу, вже в перший сезон вони віддячать вам своєю красою.

Видалити все, що не треба рятувати

Перш ніж видалити всі бур’яни і рослини-агресори, прискіпливо до них придивіться. Вони розкажуть вам про нову ділянку значно більше, ніж її колишні господарі. Так, наприклад, мак-самосів чи підбіл звичайний (мати-й-мачуха) вказують на лужні ґрунти, фіалка триколірна чи щавель – на кислі. Кульбаба і жовтець повзучий ростуть там, де надлишок вологи. Якщо на вашій новій ділянці багато кропиви, яглиці і пирію, ми вас вітаємо – ваша земля має вдосталь азоту.

Але розпізнати бур’яни треба не тільки для цього. Річ у тому, що з різними бур’янами і рослинами-агресорами треба боротися по-різному. Ті, що розмножуються насінням – не проблема. А от ті рослини, що пускають могутню кореневу поросль, якою розмножуються, можуть значно ускладнити розчищування ділянки. Хімічні засоби боротьби підбирають також, виходячи з особливостей бур’янів.

В першу чергу, позбавляються від непотрібних дерев, кущів і їхнього коріння. Часто для цього використовують навіть технічні засоби. Лише потім приступають до ліквідації бур’янів і очищення ґрунту.

бузина фото

Бузина прекрасно росте і родить без господарів. А з ними ще й прикрашає сад.

Методи боротьби з бур’янами і рослинами-засмічувачами

Практично весь арсенал методів боротьби з небажаною рослинністю на наших ділянках можна поділити на три групи:

  1. Механічні;
  2. Хімічні;
  3. Комбіновані методи.

З механічним і хімічним методами – все зрозуміло. В першому випадку беремо в руки інструмент, підходящий під певний вид робіт, і ручками видаляємо всі бур’яни з ґрунту. Якщо вони розповсюджені помірно, а земля легка, можливо, вдасться обійтися плоскорізом. Перекопування порушує мікрофлору верхніх шарів ґрунту, шкодить його родючості. Про це ми писали в статті «Копати чи не копати?». В деяких випадках допоможе культиватор. А в інших — без лопати не обійтися. Більше про городній інвентар – тут.

У випадку з хімічними препаратами головне – точно слідувати інструкціям використання і правильно підібрати препарат. Для цього варто врахувати наступні чинники:

  • Екологічні фактори;
  • Побічні ефекти;
  • Бажаний результат.

Але все одно залишки зайвої рослинності доведеться вибирати вручну. При цьому, як правило, однієї обробки гербіцидами буває недостатньо. Як мінімум, їх доведеться провести дві.

нове життя старого саду фото

Город, що поріс за роки травою… До речі, гарна травичка)))

Комбінована обробка – оптимальний варіант для тих, хто не хоче занадто перетрудитися фізично і боїться дуже потравити землю хімікатами. При цьому гербіциди використовуються лише раз, що значно полегшує наступні механічні методи обробки ґрунту. Або другим етапом боротьби з бур’янами після обробки гербіцидами можна обрати мульчування (плівкою чи товстим шаром натуральної мульчі). Мульча, як відомо, значно знижує або зводить нанівець здатність багатьох бур’янів і трав-засмічувачів до розмноження.

І не забувайте головний метод органічного землеробства в боротьбі з бур’янами і засмічувачами – заміщення. Тонконіг (мятлик), конюшина, очиток – набагато ефективніші за будь-які інші механічні чи хімічні методи. Посіявши під осінь на очищену ділянку озимі газонні трави (тонконіг, наприклад), ви пересвідчитесь, що їх коренева система розвинеться раніше, ніж почнеться весняне розростання бур’янів. Останнім просто не залишиться місця для росту.

Після того, як новий старий сад очищений від усякого непотребу і зайвої рослинності, прийшов час покращити його землю. Про те, як поліпшити грунт, у нас є окрема стаття. Переходьте за посиланням, читайте і працюйте. За бажання і при невеликих фінансових вкладеннях вже в перший сезон ви можете зробити свою нову ділянку красивою. Як – читайте тут.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Попередня стаття
Кекси сирні «Неймовірні»