Багато троянд з бруньок вже пустили листочки, багато набубнявились, новенькі саджанці несміливо намітились червоними рисками. Морози вночі ще пригальмовують процес повного старту, але справа зрушила, і все йде своїм природним весняним ходом. Сади обприскуються, їх мешканці підживлюються, щось пересаджується з місця на місце, щось одне на одне, коротше кажучи, клопочимось. В цій статті ми повернемося до теми – як обрізати троянди весною? Обрізування вже майже завершене, але ще залишилось то там, то там до- чи пере-робити. Ще не пізно, ще все можна. Про весняне обрізування та формування троянд різних садових груп читайте далі.
Зміст:
Важливо пам’ятати, що троянда – це чагарник, для пишного квітування якого обрізування є одною з ключових умов. Воно буває профілактичним або санітарним, регулюючим або проріджувальним та формуючим.
У всіх видів троянд кожного року утворюються молоді базальні пагони (ті, що йдуть від основи куща), завдяки яким відбувається розростання куща і його омолодження. Ці нові пагони забирають на себе більшу частину поживних речовин. Природно, що старі малопродуктивні пагони поступово слабшають і відмирають. Задача обрізування – прискорити процес омолодження куща, стимулювати відростання нових енергійних квітучих пагонів, а також підтримувати охайний вигляд всього куща, попереджуючи його загущення і атаки хвороб і шкідників.
Починають весною з санітарного обрізування троянд, що ще не прокинулись, видаляються хворі, пошкоджені та мертві пагони.
За проріджувального обрізування навесні видаляються старі гілки з затухаючим ростом, слабкі та тонкі, гілки, що ростуть всередину куща та/або його загущують. Його мета: прорідити центр куща для кращого попадання сонячного світла і провітрювання крони, що є важливою умовою для пишного цвітіння, профілактики захворювань і підтримання загального здоров’я куща.
Найбільш творчим є формувальне обрізування. З його допомогою ми можемо впливати на параметри куща і його загальний вигляд в саду, створити одночасне квітування на кущі чи розтягнути це задоволення в часі.
Формуюче обрізування може бути сильним, помірним або слабким в залежності від мети садівника. Сам процес формування (формуючого обрізування) залежить від того, до якої групи відноситься троянда. Виткі троянди – рамблери чи клаймбери, шраби, флорибунди, чайно-гібридні, грунтопокривні чи мініатюрні – до всіх потрібен індивідуальний підхід. І навіть більше: такий підхід застосовується і до троянд в межах однієї групи, формувати їх можна по-різному.
Абсолютно всі моменти зібрати в одній статті складно, оскільки кожен сорт породжує свої тонкощі. Але є певні сталі дії, які ми спробуємо розглянути.
Читайте також нашу статтю Які бувають троянди? Про видові, старовинні та сучасні.
В перші роки головною метою є формування сильного скелету куща. Все дрібне і малопродуктивне вирізається повністю, залишаються найбільш сильні гілочки, які створять його основу. Це – базальні гілки, які будуть обростати боковими гілочками другого порядку, на яких відбуватиметься квітування. Паралельно кущ за сезон дає нові базальні пагони. Всі пошкоджені, хворі та мертві пагони видаляються.
Як правильно обрізати такі троянди всеною? Вкорочуються гілочки другого порядку до 2-4 бруньок: на товщих сильніших гілочках бруньок можна залишити більше, на слабших – менше, зовсім тоненькі можна вирізати повністю. З віком для оновлення куща вирізаються найстаріші гілки для нових приростів: сильних і енергійних. Обов’язково треба слідкувати, щоб кущ не був надто загущений. Кожного року при обрізуванні троянді надається максимально симетричний, ошатний вигляд, який доцільний саме в тому місці, яке йому відведено.
Читайте також нашу статтю Альтернативні і класичні способи формування троянд у порівнянні.
До третього року життя троянда зазвичай добре наростає, простір для обрізування стає більшим, формування стає впевненішим. Рука садівника «набивається», голова розуміє ясніше, що вона хоче від цього куща на цьому місці, або дає команду рукам братися за лопату.
З досвідом стаєш більш жалісливішим до таких операцій: розумієш, що кожна «пересадка» – це мінус рік життя троянди, стрес і знову пристосування, а вона б могла ого і вже! І, можливо, ну його ті кольорові переходи та прагнення до ідеального дизайну, хай вже росте, бо кроїти можна довго? Голова, щоб думати…)
Дізнайтеся також, чому троянди не скидають листя на зиму і що з тим робити.
В минулій статті про Сад Сісінгхерст ми знайомились з новою для нас технікою обрізування і формування троянд, яка є популярною в європейських, американських, японських садах і парках. Головна її ідея — загинання пагонів дугою між тримачами в залежності від того, наскільки добре гнуться гілки куща. Це стимулює якнайкраще цвітіння.
Вже можна сказати, що це не так швидко, як просто обрізати, хоч і обрізати буває непросто. В цій статті ми зосередимось на «класичних» підходах до обрізування троянд, в одній із складових якого і закладене формування, що є більш звичним і розповсюдженим у нас.
Читайте також нашу статтю Весняні роботи в трояндарії — про все по черзі.
Отже, обрізаємо весною плетисті троянди. За міжнародною класифікацією вони поділяються на рамблери (більш детально про них можна дізнатися в статті Виткі троянди — романтичні рамблери) та клаймбери (а про них — Плетисті троянди клаймбери — виразні акценти саду). Зазвичай однократноквітучі (але не обов’язково) рамблери цвітуть на минулорічних пагонах. Клаймбери цвітуть і на минулорічних, і на цьогорічних пагонах. Але при цьому найпишніше цвітіння і в рамблерів, і в клаймберів – перше на пагонах, які кущ має з попереднього сезону.
Тобто і в першому, і в другому випадку збереження минулорічних пагонів гарантує цвітіння в цьому році. І чим краща зимівля і вихід троянди з неї, тим цвітіння буде відповідно кращим. Виконавши обов’язкові для всіх троянд заходи по санітарному обрізуванню приступаємо до тих, які стосуються дорослих (старше 3-х років) плетистих троянд.
Для рамблерів, які цвітуть один раз практикується вирізання гілок, які відцвіли. За літо троянда нарощує нові пагони, які цвістимуть наступного сезону (пагони заміщення). Так само практикується і інший варіант: гілки, які відцвіли, залишаються доти, доки вони будуть задовільняти садівника своїм цвітінням, виглядом і самою наявністю.
Можна проріджувати кущ від старих гілок не кожного року, тільки за потреби. Якщо потрібні пишні трояндові зарості на всю стіну чи паркан – то нехай собі росте вільно. Якщо потрібно декілька квітучих батогів і вузенький кущ на колонну – формуємо троянду відповідно. Кожний конкретний випадок – окреме рішення. Придивляємося до троянди і співпрацюємо з нею.
До клаймберів підхід відрізняється в тому, як саме зростає троянда. Якщо троянда росте як окремий кущ, який сам себе тримає, вона обрізується, як кущова тоянда. Сильні гілки залишають довшими, середні вкорочуються більше, ще тонші – максимально або зовсім вирізаються. Так троянда цвістиме на всіх рівнях. Висота регулюється сильнішим або слабшим вкороченням.
Якщо троянда на опорі, все те саме, що і з рамблерами: максимально зберігаємо пагони, вкорочуємо до здорової сильної бруньки, проріджуємо кущ за потреби і розкладаємо гілки максимально горизонтально на опорі (на шпалері, обеліску) + вигинаючи їх (вже знаємо).
Є такі сорти, які за сприятливих умов можуть настільки інтенсивно наростати, що доводиться вирізати навіть молоді цьогорічні пагони. З кожною трояндою дивимося: що нам треба, обираємо з того, що в нас є і отримуємо бажано те, що ми і задумали. Що робити, якщо якась троянда вперто цвіте тільки десь вгорі, ми вже знаємо: можемо спробувати англійський метод замку Сісінгхерст і накрутити між тримачами або на опорі українських викрутасів.
Переходимо в квітник з кущовими трояндами. До них відносять шраби (в тому числі і грунтопокривні троянди), паркові (видові троянди і близькі до них гібриди, мускусні гібриди, старовинні троянди). Всі вони можуть бути різні за зовнішним виглядом, висотою і призначенням, але для всіх характерні міцні, добре розгалужені кущі, гарне наростання і пишне цвітіння.
Обрізування паркових троянд зводиться до санітарного обрізування, видалення непропорційних пагонів та тих, що загущують кущ, легкого вкорочення всіх гілочок до здорової сильної бруньки. Особливо мало щедрі на продукування нових базальних пагонів дорослі мускусні гібриди, тому теоретично з радикальним обрізуванням варто підходити відповідально.
Шраби обрізаються залежно від того, що вони мають з себе представляти на кожному конкретному місці. Загального правила нема. Приблизно гілки вкорочуютьсчя до сильної бруньки на одну третину. Кущі, які наростають більш інтенсивно, можна різати сміливіше – на половину висоти. Вирізаються повністю всі дрібні, за потреби і старі гілки. Залишаються найбільш сильні гілки, бажано при цьому слідкувати за їх симетричним розташуванням. На пагонах другого порядку будуть утворюватися квіти. Вони теж вкорочуються до сильних бруньок: міцніші гілки – менше, тонщі – більше, орієнтовно на 2-4 бруньки.
Грунтопокривні троянди, як і мініатюрні та троянди-спреї, особливого формування не потребують. Весною їм достатньо санітарного обрізування і легкого проріджування. Раз на 5-6 років їх радять обрізувати більш сильно для омолодження куща і стимулювання кращого цвітіння.
Флорибунди теж бувають різними за висотою стрижуться аналогічно кущовим трояндам: під потреби «замовника» і здорові побажання «виконавця».
Читайте також про інші декоративні садові кущі, які треба обрізати всеною.
На дорослих чайно-гібридних трояндах після прочищення від загущення і непридатних до гарного квітування гілок залишають на сильних пагонах в середньому до 5-6 бруньок. У різних сортів це може бути різна висота. Для довгих рівних гілочок з великою квіткою (на високий букет, наприклад) гілки вкорочуються сильніше – до 2-3х бруньок.
До чайно-гібридних троянд можна застосувати і легке, і помірне, і сильне обрізування. І навіть поєднання всіх трьох видів на одному кущу: це дасть можливість розтягнути в часі перше цвітіння (на слабше обрізаних гілках воно наступить раніше). Серед чайно-гібридних сортів троянд бувають дуже різні за параметрами кущі, тому сорт і бачення результату мають вирішальне значення при їх формуванні.
Штамбові троянди. Крона обрізається в залежності від привитого сорту. Плетитсті, грунтопокривні, мініатюрні – ріжуться мало, надається потрібна форма. Чайно-гібридні і флорибунди – ріжуться значно сильніше. Англійським надається округла форма крони.
Параметри дорослих кущів регулюються саме формуючим обрізуванням – слабшим чи сильнішим. Обрізаються троянди, виходячи з того, що потрібно отримати. Не завжди це відбувається за правилами. Одні троянди обрізаються більше ніж на половину, інші – майже на половину, інші лише трохи вкорочуються.
Звичайно, є різні сорти і відповідно властивості. Іноді з характером легше змиритися, ніж з ним боротися. Варто уважно придивлятися до троянди, притримуватися загальних рекомендацій і експериментувати. Доросла (наголос) троянда – досить витривала рослина, їй важко заподіяти щось геть непоправне. Як у випадку з чайно-гібридними трояндами, можна спробувати зробити всі три типи обрізки на одному кущу. Квіти розпускатимуться поступово + це дасть можливість визначитися, що краще і для вас, і для троянди в кожному конкретному випадку: оптимальне співвідношення розмір квітки/кількість квітів/довжина нових приростів/загальний вигляд куща.
Після першої хвилі цвітіння можна буде надати кущу більш пропорційну форму. Для одночасного і найбільш пишного другого квітування обрізування робиться приблизно на одному рівні всіх гілочок, а для довшого квітування – поступове видалення квітів, що вже відцвіли. Але це вже літнє обрізування і інша історія, яка буде потім, ось ще перше зав’яжемо!
Не встигнемо озирнутися, як листочки перетворяться на гілочки, гілочки народять пуп’янки, а пуп’янки заллють нас тим, про що тільки і мови: великими і маленькими, простими і повними, ніжними і зухвалими, пастельними і вибуховими кольорами бутонів різних мастей, що зводять з розуму. І ми почнемо бігати від квітки до квітки, від куща до куща втамовувати трояндову спрагу очікувань і відкриттів, вдихати неймовірні і такі різні аромати, затримуючи, закарбовуючи…а потім ще і ще. А потім новий день і знов — по колу. Не буває однакової квітки, як і однакового дня в саду — живемо!
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.