Декоративні рослини саду, які потребують весняної обрізки

Деякі рослини не зацвітуть, якщо їх обрізати весною, але інші декоративні садові рослини потребують весняної обрізки. Вона стимулює новий ріст пагонів і забезпечує пишніше цвітіння, при цьому ви ще й видаляєте мертві, хворі або пошкоджені частини рослин, і ваш сад має кращий вигляд і залишається здоровішим. В цій статті розкажемо, які декоративні листопадні й вічнозелені кущі, ліани, багаторічники, трави і злаки треба не забути обрізати весною.

Декоративні кущі, фотоколлаж

Не забудьте обрізати ці декоративні садові рослини весною!

В цій статті ми свідомо не торкаємося теми обрізування весною троянд. У нас про це є чудова окрема стаття. Навіть кілька)

Декоративні кущі

Гортензія

Весною обов’язково не забудьте обрізати гортензію деревовидну і волотисту. Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens) закладає квіткові бруньки на приростах поточного сезону. Її можна обрізати досить коротко – до 20 см над землею. Пагони старші двох років можна вирізати повністю. Така весняна обрізка гортензії забезпечить пишне цвітіння куща влітку і підтримає його компактну форму.

Більшість сортів волотистої гортензії (Hydrangea paniculata) також цвіте на пагонах поточного року, тому і їм сподобається весняна обрізка. Обрізають цей вид гортензій також низько — до 4-5 бруньок.

Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens)

Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens)

Дерен

Дерен червоний (Cornus sericea) особливо привертає увагу взимку, коли ландшафт оголений, а його червоні стебла ніби сяють на сонці. Ці витривалі чагарники слід обрізати, перш ніж вони перестануть спати. Обрізайте одну третину гілок деренів щороку ранньою весною, щоб стимулювати новий ріст. Якщо ваш кущ дуже розрісся або здерев’янів, сильно обріжте його навесні – до 50 см над землею.

Сорти інших видів дерену також краще обрізати дуже рано навесні, поки вони ще сплять. Молоді гілки деренів мають найяскравіші кольори, з віком вони починають тьмяніти. Для кращого наростання нових пагонів і їх яскравого кольору щороку весною обрізайте третину старих стебел.

Дерен червоний (Cornus sericea)

Дерен червоний (Cornus sericea)

Спірея

Весняна обрізка рекомендована для видів спірей, що цвітуть влітку. Це, в першу чергу, спірея японська (Spiraea japonica). Всі спіреї гарно переносять весняну стрижку, за допомогою якої можна не тільки надати чагарникам кулястої форми, а й простимулювати появу нових пагонів, які матимуть максимально яскраве забарвлення.

Спірея японська (Spiraea japonica)

Спірея японська (Spiraea japonica)

Калікарпа

Калікарпа (Callicarpa) – декоративний чагарник, що ще не дуже поширений в українських садах, хоч має зимостійкість 5-8. Квітує і зав’язує плоди вона на нових приростах, кінець зими–рання весна – найкращий час для її обрізки. Калікарпа не порадує яскравими квітами, але її темно-фіолетові, рожеві або білі ягоди додають чудового кольору саду восени і взимку. Ці плоди дуже сподобаються птахам вашого саду.

Калікарпа (Callicarpa)

Калікарпа (Callicarpa)

Самшит

Хоча можна і треба обрізати самшит (Buxus), коли він активно росте, серйозну обрізку відкладіть на ранню весну. Стригти самшит треба починати в молодому віці, щоб заохочувати приріст нових гілок. Але будьте обережні. Інтенсивна стрижка може сприяти густому росту зовнішньої сторони цих кущів, і якщо внутрішні гілки не отримують достатньо сонячного світла, вони загинуть.

Самшит (Buxus)

Самшит (Buxus)

Читайте також нашу статтю про декоративні кущі, які не можна обрізати весною.

Падуб

Падуб (Ilex) — це набагато більше, ніж різдвяний декор. Ці вічнозелені або листопадні дерева та кущі мають непомітні квіти, колюче листя та ягоди, які варіюються від червоних до чорних, коричневих, жовтих або зелених, і вони чудові живоплоти. Найкращий час для їх обрізки – рання весна, коли падуби закінчують період спокою. В інший період ви також можете злегка або помірно обрізати ці кущі, якщо потрібно надати їм форму та контролювати розмір.

Падуб (Ilex)

Падуб (Ilex)

Гібіскус сирійський

Гібіскус сирійський (Hibiscus syriacus) цінують за великі красиві квіти, що розпускаються з середини літа до осені. Оскільки цвітіння з’являється на новій деревині гібіскусу, обріжте його (на третину довжини гілок) наприкінці зими або ранньою весною. Це стимулюватиме появу ще більшої кількості пагонів і, відповідно, ще більше квітів.

Гібіскус сирійський (Hibiscus syriacus)

Гібіскус сирійський (Hibiscus syriacus)

Бруслина (бересклет)

Рід бруслина, або бересклет (Euonymus) налічує близько 175 видів, включаючи кущі, дерева та ліани. Вирощують бересклети переважно через барвисте листя, більшість з них потребує обрізки. Регулярно ранньою весною обрізайте бруслину, видаляючи всі задовгі або слабкі гілки, надавайте їй бажаної форми. Якщо кущ треба омолодити, обріжте його на одну третину.

Бруслина, або бересклет (Euonymus) 

Бруслина, або бересклет (Euonymus)

Каріоптеріс

Посухостійкий каріоптеріс (Caryopteris) — це декоративний кущ, що розпускає ароматні синьо-фіолетові квіти з кінця літа до осені. Щорічна весняна обрізка зберігає його компактність і забезпечує пишне цвітіння.

Каріоптеріс (Caryopteris)

Каріоптеріс (Caryopteris)

Бирючина

Бирючина (Ligustrum) — це вічнозелені, напіввічнозелені або листопадні чагарники, які часто вирощують як живоплоти та екрани. Обріжте свою бирючину ранньою весною, коли почне з’являтися новий ріст, але не видаляйте понад 25 відсотків пагонів за один раз. Бирючина росте швидко, тому вам, ймовірно, доведеться її знову обрізати та формувати, але припиніть обрізку до кінця літа.

Бирючина (Ligustrum)

Бирючина (Ligustrum)

Будлея Давида

Деякі садівники обрізають свої будлеї Давида (Buddleja davidii) щоосені в рамках щорічного прибирання, але осіння обрізка може нашкодити їх зимівлі. Натомість обріжте будлею, коли побачите новий ріст навесні, на висоту від 15 до 30 см, що стимулюватиме появу більшої кількості квітів. Навіть карликові види виграють від весняної обрізки. У будь-яку пору року можна видаляти сухі або непривабливі стебла.

Будлея Давида (Buddleja davidii)

Будлея Давида (Buddleja davidii)

Лаванда

З ботанічної точки зору, лаванда (Lavandula) — напівчагарник, але більшість садівників сприймають її як квітучий багаторічник. Кожен рік лаванду бажано обрізати навесні, знімаючи приблизно третину довжини. Цим самим ви надаватимете рослині сферичної форми.

Якщо лаванду не стригти, нижня частина буде оголятися, демонструючи «лисі ноги». Лаванда гарно переносить обрізування, головне – не зачіпати здерев’янілі частини пагонів, бо це приводить до поганого галуження гілок.

Лаванда (Lavandula)

Лаванда (Lavandula)

Декоративні садові ліани

Клематиси

Одна з найбільш декоративних садових ліан – клематис (Clematis). Великоквіткові клематиси умовно поділяють на дві групи, в залежності від типу обрізки. Серед них, якщо не обрізалися восени, весною обрізають тільки клематиси третьої групи до 20-30 см над землею. В травні рослина дуже швидко наростить нові пагони, які і подарують вам красиві квіти.

Клематис (Clematis)

Клематис (Clematis)

Кампсис

Листопадна ліана кампсис (Campsis) не буде агресивною, якщо щороку ви обрізатимете її майже до землі. Залиште лише кілька бруньок. Кампсис можна різати і під час вегетаційного періоду, він відновиться швидко, хоча це може позначитися на його цвітінні.

Кампсис (Campsis)

Кампсис (Campsis)

Дівочий виноград

Дівочий, або дикий виноград (Parthenocissus) — декоративна садова ліана, що чіпляється за різноманітні поверхні повітряними коренями. Тому вона чудово підходить для альтанок, парканів та інших споруд. На жаль, дівочий виноград може легко вийти з-під контролю. Зрізайте його щороку ранньою весною до того, як з’явиться листя.

Дівочий, або дикий виноград (Parthenocissus)

Дівочий, або дикий виноград (Parthenocissus)

Декоративні трави

Весна – час обрізування декоративних трав і злаків, які всю зиму прикрашали ваш сад. Міскантус, андропогон, пеннісетум, просо, війник, молінію навесні обрізають майже до рівня землі.

Але (увага!!!) такі злаки як вівсяниця, осока, сеслерія, ситник і інші ніколи не зрізають повністю. Кардинальна обрізка для них занадто екстремальна. Вони можуть і не відновитися після цього. В такому випадку треба лиш видалити листки біля основи, що загинули за зиму, і прочесати вручну, щоб видалити сухе листя.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.