Пам’ятаю, як ще в період залицяння мій майбутній чоловік запропонував приготувати вареники з щавлем. Ну, думаю, попала я — важке дитинство, дерев’яні іграшки, вареники з щавлем… Виявилося, що щавель, як начинка для вареників — це дуже смачно, хоч і не зовсім традиційно для українських вареників. Але в його рідному казахстанському селі з щирою українською назвою Ново-Андріївка (південний Сибір), вареники з щавлем — традиційна страва, якою прийнято зустрічати весну. Красивий, хоч і дуже суворий край. Літо коротке, зима сніжна і -35 °С — не найнижча зимова температура. Останні заморозки бувають 21 червня, а у вересні може й снігу намести. З чого могли ліпити вареники весною в таких умовах переселенці з Чернігівської губернії, які заснували село напочатку 20 століття? Тільки з щавлю! Бо це була чи не єдина доступна свіжа зелень після того, як зійде сніг.
Сьогодні ми маємо можливість ліпити вареники з вишень хоч і в січні, а вже в травні різноманітної зелені у нас більш ніж достатньо — салати, шпинат, руколла… Але вареники з щавлем в моїй сім’ї вже теж традиційні. З ними ми зустрічаємо весну, з ними і закінчуємо садовий сезон. Та і влітку готуємо частенько, бо такі вареники смачні, щавель на дачі завжди є, а тісто на вареники робить хлібопічка. Тобто клопоту вареники з щавлем не приносять ніякого.
Одразу зазначу, що, можливо, вареники з щавлевою начинкою краще не їсти людям з шлунково-кишковими захворюваннями. Але відмічу, що мій свекор, який не дожив до свого 90-річчя пару місяців, виріс на таких варениках і до останніх днів споживав їх з задоволенням. І, порівняно зі своїми однолітками, завжди мав відмінне здоров’я. Чого і вам всім бажаю!
Мені тісто на будь-які вареники вже кілька років робить хлібопічка. Я її для цього в основному і використовую. Зі згаданих інгредієнтів вареників виходить багато — 4-5 дорослих порцій. Заморожувати вареники з щавлем не варто, то ж якщо у вас сім’я невелика, то зробіть тіста на вареники менше.
Тісто, до речі, можна зробити за своїм улюбленим рецептом. Після того, як змішали всі інгредієнти і замісили круте тісто, накрийте його рушником і дайте відпочити півгодинки-годину. А тим часом підготуємо щавель.
Миємо його, чистимо і відриваємо листочки від черешків. Якщо щавель зовсім молоденький, можна покришити його на вареники разом з черешками. В іншому випадку відриваємо листочки і ріжемо дрібно.
Викладаємо подрібнене листя в глибоку миску і заливаємо щавель окропом. Премішуємо зелень ложкою, завдання — щоб все листя пропарилося, тоді воно стає темним і значно зменшується в розмірі. За хвилину переливаємо рідину з щавлем на друшляк і даємо збігти рідині.
Коли щавель схолоне, можна починати ліпити вареники. Я формую з тіста ковбаски, нарізаю їх на шматочки товщиною приблизно сантиметр і розкатую кожен качалкою.
Потім в кружальце тіста кладу щавель (приблизно чайна ложка, залежить від розміру основи під вареник), другою ложкою беру з миски цукор і викладаю зверху начинки.
Цукру може бути більше чи менше, у мене виходить приблизно четверта-п’ята частина чайної ложки на кожен вареник. Все. Один за одним ліпимо вареники з щавлем.
Доводимо до кипіння воду в каструлі, кладемо вареники, варимо кілька хвилин, поки не вспливуть. Подаємо до столу вареники з щавлем зі сметанкою.
Смачного!
Наталка Гурман,
ЗЕЛЕНА САДИБА.