Весняні роботи в трояндарії — про все по черзі

Все як завжди, нічого не міняється. Ми чекаємо весну, вона десь бариться — зими і зима… А тоді за один день взяла і прийшла. І все, ти вже починаєш нічого не встигати. Сад великий і різноманітний. Ми з вами починаємо не встигати, щоб все встигнути в наших трояндаріях. Отже, догляд за трояндами весною — що за чим, бо вже бігом – діждались! Розкрити, обрізати, сформувати, обробити, підживити, поранених і постраждалих – на індивідуальні процедури, і садити-садити-садити! Без ніжностей,  бо роботи в саду – непочатий край!

Весняні роботи в трояндарії — про все по черзі

Весняні роботи в трояндарії — про все по черзі

Розкриття, обрізування і формування троянд весною

Якщо ваші троянди зимували надійно, як ми про це всю зиму говорили (читайте статті Як укривати троянди на зиму — поетапна інструкція і Зимівля троянд в Україні — досвід професіоналів), пригнуті до землі і вкриті агроволокном, то ситуація наступна.

Ваші троянди зелені до самих кінчиків, подекуди навіть зі свіжими листочками – красота і благодать, чекають часу розкриття аж до встановлення стабільних, хоч і низьких, якщо не терпиться, але позитивних температур вночі. Стільки чекали – ще почекають.

А поки перейдемо до наступного «якщо». Якщо ваші троянди зимували комбіновано – частина під укриттям, частина без нього, беремося за троянди, які зимували без укриття, і розглядаємо, що ж ми маємо.

По-перше, чекаємо нормальної погоди, коли стриматись вже просто нереально. Сонечко, пташки, підсніжники, і можна ступати по землі і тебе не засмокче. На півдні України вже давно так, там вже все підстрижено. Привіт з півночі – і до нас вже йдуть ці дні — починається!

І починається догляд за трояндами весною з прибирання. Щоб прибрати квітник від листя багаторічників потрібно підняти троянду, яку я на зиму просто зняла з арки і прикрила шифериною (фото нижче). Pardon, не вистачило агроволокна і, мабуть, осені.  Це «Ексцельза». Вона великий молодець – вціліла вся, навіть всі абсолютно новенькі пагони  з того року – зеленіші зеленого. Вона вкритою не була і так лежала під снігом на зимово-весняному сонці вигрівалась. Тому її я підняла першою. Але не на арку, хай ще полежить в стороні, а раптом погодні гойдалки, а це однократка, нерви…

Троянда «Ексцельза»

Троянда «Ексцельза». Фото Вікторії Кононенко

Прибираємо в змішаних чи монотрояндових квітниках, де троянди залишились стояти просто неба. Зрізаємо все чорне. Не шкодуємо. Зрізи пагонів мають бути чистими, білими.  Якщо обрізати рано, то ми можемо забрати у троянди живе. Краще обрізати тоді, коли бруньки вже почали намічатися – видно життя. Але корегуємо під настрій, можливості і  час, який ми можемо приділити трояндам.

Якщо ваші троянди зимували без укриття, догляд за трояндами весною можна потихеньку починати з обрізки, дочекавшись набухання бруньок або почати з тих, які явно вже не оживуть. Спочатку обрізаємо до живого на стільки, на скільки це потрібно – проводимо санітарне обрізування. А вже потім, залежно від того, до якої групи відноситься троянда, переходимо до формуючого обрізування.

І нарешті — розкриваємо троянди. В ідеалі це стається в похмурий, але погожий, день, коли сонце не палить і земля вже відмерзла – копається і, класично — жовтіє форзиція. Щодо форзиції — момент. В самому цвіту вона у нас за містом тоді, коли мій сад вже як тиждень бува причесаним. А от форзиція в місті приблизно перетинається з обрізуванням. Знову корекція на вільний час, наїзди на дачу, вихідні, кількість троянд.

І, власне, приступаємо до формуючого обрізування. Як це робити, залежить від групи троянди. Хочеться підкреслити: хоч і в обрізуванні, як і в інших аспектах вирощуванн троянд, є певні правила, процес цей творчий, і можна робити так, як вами керує інтуіція (на початку), впевненість, що нічого їй не станеться – з набуттям досвіду. І, так, дорослій троянді нашкодити важко! З обрізуванням – тим більше).

Про процес розкриття розповідає один з моїх улюблених садівників, колега Анна Шульженко так розповідає про процес розкриття своїх троянд: «Одразу після розкриття, буквально в перші ж півгодини, роблю оприскування від грибкових захворювань. Я використовую ГАРТ або Медян-екстра з прилипачем Ліпосам. Це контактні фунгіциди, які працюють по патогенній флорі, що зимує на залишках листя (якщо не видалялось восени), на пагонах та в землі. Оприскую кущі і землю під ними. Даю підсохнути — і прикриваю агроволокном знову, але лише зверху злегка, як притінювач. Залишаю так на 2-3 дні, якщо є можливість.

В разі зміни прогнозу погоди завжди можна накрити знову (вони ж оброблені, спалаху хвороб не буде), або зняти остаточно, дочекавшись хмарної погоди. Продухів не роблю — інакше можна отримати гарно перезимувавші троянди з інфекційним опіком. Одразу після розкриття, в перші півгодини, обробляю. Ріжу — за погодними умовами. Розкриття – раніше

Читайте також наші статті про формування і обрізування троянд:

Реанімація кущів, що вимерзли, і стимуляція до утворення нових базальних пагонів

Зима 2020-2021 була нормальною на всій території України. Проосто до цього декілька теплих зим нас розчулили і ми подумали те, що ми подумали. Що нас пронесе і все буде добре. Все буде добре – це точно!

І одним із шляхів є пошук справді морозостійких сортів, які будуть витримувати можливі найнижчі температури нашої зони, де ми живемо, плюс мікроклімат у вигляді обтяжливих і помякшувальних обставин типу вітер, гори, море, паркани, будівлі. Пошук таких сортів триває. Багато з них ми вже описали в категорії «Сорти» на нашому сайті.

Раз на декілька років повне омолодження для троянди — не критично. Хоча зловживати цим не варто.  Низьке регулярне обрізування кущової чи виткої троянди природньо її послаблює, адже троянда – це чагарник. Це стосується і чайно-гібридних троянд, які в принципі ріжуться низько, але ж не до самої землі.

Отже, якщо так сталось, що трояндовий кущ при всеняному догляді буде обрізатися радикально низько, можна застосувати наступні прийоми. Далі — пряма мова наших трояндарів.

«Зараз вимерзлі до самої землі троянди я би швиденько обробила контактним мідьовмісним фунгіцидом і почала б невеликими, або великими партіями проливати антистресовим вкорінювачем – Радіфарм, Райкат Старт, Радікс Форте. Це все, що Ви можете поки що для них зробити. Буде тепліше, тоді вже можна буде «чаклувати» над пробудженими бруньками», —  радить Тетяна Михайлюк.

Після вирізання почорнілих гілок переходимо до пробудження гілок, коли вже настало тепло. Рецепт від Анни  Шульженко: «Розпушіть землю навколо куща обережно. Якщо кущ старший за 5 років, можна розкопати місце щеплення, обережно потерти рукавицями кореневу шийку, щоб звільнити від старої кори (можна на ніч замочити розчином магнія сульфата або бурштинової кислоти і потерти на наступний день). Накрити 5-літровою пляшкою від води зі зрізаним дном, кришечку відкрутити.

Зробити розчин магнія сульфата — 20 гр на 10 л, або 40 гр на 10 л (тоді використати половину розчину). Пропорції не імперативні, я колись користувалась і 40 гр на 3 л, а потім у вологу землю виливала 1,5 л розчину. Потім вливати в горло пляшки поступово, роблячи паузи, щоб вся рідина пішла в землю вглиб до коренів троянди. Якщо дуже мокро — робите 5 л розчину, якщо земля суха — 10 л. Накручуємо кришечку на пляшку, підсипаємо де відгорнули землю і чекаємо. Незабаром підуть в ріст сплячі бруньки і троянда видасть базальні пагони.

Після цього міні-парничок знімаємо. Підгодовуємо регулярно комплексним добривом: троянді потрібно мати з чого будувати вегетативну масу. Новопосаджені кущі та молоді реанімувати таким способом не рекомендую. Можна добитись зворотнього ефекту.»

Стимуляція троянди до утворення нових базальних пагонів застосовується як щодо троянд, що змерзли до місця щеплення, так і для троянд, які вперто ростуть на одній-двох-трьох (мало) ногах. Для молодих троянд такий метод також не рекомендується, тільки для дорослих троянд, старше 5 років.

При догляді за трояндами навесні наша задача — механічно (буквально) допомогти брунькам пробитися через стару, загрубілу кору, знявши її. Для цього можна спробувати її просто обережно зняти, можна прикладати компреси на основу куща, щоб кора поступово відкисала. Знімаючи кору ми побачимо вже  гладеньку молоденьку з купою «прищиків», як каже мій улюблений садівник-енциклопедія з Черкащини.

Ось і він, Тетяна Михайлюк: «Ефективним, але дорожчим, є компрес із застосуванням Мегафолу. Його можна всім трояндам робити. Я би навіть просто обливала ним місця щеплення без компресів, бо можна просто забути зняти). Амінокат та Ізабіон будуть теж помічні.»

Ще один молодий та досвідчений садівник з Полтащини, яка робить компреси з гетероауксину, але застерігає: строго за інструкцією і не зловживати: «Те саме, до речі, можна зробити і з кореневласними трояндами, і навіть самою водою», — радить Олена Тур.

Цей розділ я беру собі на олівець. Так переконливо! Як не спробувати?

Весняні обробки від хвороб і шкідників  та підживлення

Перша обробка троянд відбувається одразу після їх розкриття мідьовмісними препаратами по бруньках, що ще сплять. Це може  бути  мідний купорос або інші препарати подібної дії. Можна обробити як до обрізування, так і після — як буде виходити з огляду на обставини. Перше обприскування троянд, може, і краще, щоб двічі не ходити, якщо співпадатиме з першою обробкою плодового саду. Про це читайте в нашій статті про ранньовесняну викорінюючу обробку саду.

Одразу після розкриття та обрізування, а ще краще — по талому снігу, треба підсипати комлексне весняне добриво (від всім відомої нітроамофоски до більш вишуканих пропозицій ринку, кому яке подобається).

Переходимо до подальших обробок троянд. Універсальної схеми не існує, оскільки кожен окремий сад — індивідуальність. Його розташування і околиці, частота дощів і їх відсутність, різновид рослин, які вирощуються — все впливає на загальну картину здоров’я або захворюваності саду.

Основні обробки і підживлення проводяться по наростанню зеленої маси. Тобто до цвітіння по зеленим листкам –«закрити лист», і після першої хвилі цвітіння. Це достатній мінімум. Далі – за потребою, як в обробках, так і в додатковому живленні. Якщо якийсь сорт, схильний до певної хвороби, таки захворів, його потрібно лікувати за схемою препаратами, що борються саме з цією хворобою (дивитись інструкції). Важливо правильно її ідентифікувати. З наступного сезону така троянда підпадає під слово «профілактика» і потребуватиме більш пильного підходу, дивлячись яка була проблема.

Обробки за потребою радять європейські розплідники, сади та розарії, в яких екологічна свідомість  і все,що звідси витікає, стоїть на першому місці. Памятаємо, що перегодовані тронди хворіють більше.

Звертаємо увагу на те, що в саду живемо не самі – до нас довірливо прилітають бджоли та інші корисні комахи. І баланс корисних і некорисних комах\середовища залежить саме від створення сприятливих умов для цього самого балансу. Обробки під час цвітіння краще не проводити, або, якщо і проводити, то у вечірній час і безпечними для бджіл засобами – 3 та 4 класу небезпеки. В більшості випадків отруєнь бджіл його викликають інсектициди, а гербіциди та інші препарати — зовсім малий відсоток. Варто відповідально вибирати препарати, коли озброюватимемось проти попелиць, трипсів та інших надокучливих комах.

Бджоли літають тільки зранку та вдень при теплій сонячній погоді, коли температура повітря не нижче +10°С. Тому для обробки краще вибирати вечірній час, що дозволить запобігти контакту бджіл зі шкідливими препаратами.

Бджоли літають тільки зранку та вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10 °С

Бджоли літають тільки зранку та вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10 °С. Фото Вікторії Гуда

Перед застосуванням важливо обрати найбільш зручний для вас, потрібний вашій рослині і найбільш безпечний препарат для бджіл, тому уважно читайте інструкціі до препаратів, адже є певні нюанси щодо їх застосування (терміни обробки, температурний режим, проти кого направлена дія і т.п.).

Кожної весни після наведення порядку в квітниках і підживлення троянд та інших рослин мінеральними добривами потрібно замульчувати посадки органічним добривом. Це може бути добре перепрілий компост, перегній. Якщо це буде перегній кінського «виробництва», це буде ідеальний варіант. З початком сезону газонокосіння скошеною травою можна і варто мульчувати всі посадки. Земля буквально їсть цю траву: просить ще і ще. За літо може проводитися декілька разів таке мульчування – настільки швидко перепріває газонна трава. З таким забезпеченням троянди справді  перевтілюються: нарощують гарні, впевнені пагони, пишно цвітуть і менше хворіють.

І не забуваємо, що найкраща профілактика можливих збоїв у здоров’ї троянд, як була, так і залишається: створення сприятливих для успішного зростання умов. Сонце,  достатнє живлення і поливання, вибір сортів, вдала зимівля, залучення помічників з природи, своєчасне реагування, раптом що, і, обовязково, позитивне налаштування господарів — нічого нового.

Сад Германа Янсена в Німеччині, який

Сад Германа Янсена в Німеччині, який “не бачив” ніякої хімії

Як садити троянди весною?

Останній розділ найкоротший. Садимо! Садимо за простими правилами:

  • велика посадкова яма,
  • земля в яму (і більше нічого),
  • заглиблення місця щеплення,
  • щедре поливання під час посадки і регулярне протягом першого літа.

Підсупне повернення заморозків в час, коли бруньки вже пішли в ріст, вимагає від нас певних рішень:

  • Спробуйте прикрити на ніч (зазвичай, вночі температура найбільш критична) троянди, у яких бруньки вже досить гарні, або ті, в яких дуже шкода втрачати цвітіння (навіть одну квіточку), агроволокном.
  • Якщо мороз таки попрацював над бруньками, можуть утворитися сліпі пагони, на яких цвітіння не утвориться. Такі бруньки  виламувати не треба – мудра природа потурбувалася, і поруч з такою брунькою пізніше вилізе ще одна, яка зацвіте.

Все, бувайте, пішла садити! І компост возити! Цьомки!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.