Що таке троянда? Троянда – це вісь, довкола якої крутиться життя. Гаразд — садове життя. І якщо вже втрапив у полон її чар, то перспектива кінця цього захоплення досить розмита. Відволікатися, звичайно, можна. І відволікаємось — на петунії, півонії, іриси, озерце з німфеями, помідорчики… Але все це – доповнення, бо вісь, орбіта, тяжіння, закон – це троянда, перевірено віками. Якщо в когось не так – це виключення, що закон не порушує, тільки підтверджує. Своя земля – перша троянда – садовод, колекціонер, художник, фотограф – процвітання садиби, вулиці, країни, планети. Троянда варта того, щоб її не тільки вирощували, а й вивчали. Класифікація троянд по групах — видові, старовинні, сучасні — до вашої уваги в цій статті.
Як і всі рослини, троянда – подарунок дикої природи. Тисячолітній кропіткий відбір і селекція, любов і долі, присвячені троянді – маємо королеву садів і сердець, без перебільшення. На сьогоднішній день відомо до 200 видів (за деякими даними, 350 видів і різновидів) і понад 20000 сортів троянд.
Читайте також нашу статтю Поділ троянд на групи за декоративними ознаками.
Всі троянди поділяють на 3 великі групи: видові, старовинні і сучасні троянди.
Зміст:
До видових троянд відносять природні і близькі до них гібриди: троянда собача (Rosa canina), троянда зморшкувата, або Ругоза (Rosa Rugosa) і сорти, виведені на її основі, мускусні троянди (Rosa Moschata) і мускусні гібриди та багато-багато інших. Тільки в Україні в ботанічних і приватних садах можна зустріти біля 40 видів шипшини.
Мускусні гібриди – це, взагалі, свято ландшафтного дизайну — ці шапки, ці різнокольорові пагорби! Обережно, їхні фото заразні 🙂 Спробувавши одну, ризикуєте перепланувати подвір’я на парк…
На сьогодні існує чимала кількість сортів мускусних гібридів: Ballerina, Mozart, Bukavu, Omi Oswald, Waterloo, Penelope, Rosalita та багато інших. Можуть рости на сонці і у півтіні, невибагливі, вдячні, легкі в догляді. Різнобарвні, пишні, видні, видатні – вони прекрасно поєднуються між собою, доповнюючи і підкреслюючи красу одна одної.
До старовинних троянд відносять всі троянди, які були виведені до 1867 року. Цей період вражає — бароко, готика, рококо, ренесанс, королі і королеви, поразки і перемоги, руїни і відродження… І ти маєш честь долучитися до цієї історичної наскрізної паралелі… Що і говорити, аж плечі розправляються! І, зізнаюся, чим більше занурюєшся, тим більше цікавить цей розділ, ці сорти троянд, які бачили, як творилася історія. Це сорти, які не можуть не скласти незабутнє враження. Особисто я перебуваю в полоні безнадійно і добровільно!
Читайте також нашу статтю Помилуватися і з’їсти — троянди для варення та іншого використання на кухні.
Деякі спеціалісти відносять до групи старовинних троянд і ті сорти, вік яким приблизно набігає століття – орієнтовно виведені до 1920-х років. Це такі відомі сорти як: Poul Noel (1913), Blanche Moreau (1880), Veilchenblau (1909), Dorothy PerKins (1901), Blue Magenta (1900), Ghislain de Feligonde (1916).
Два фото, що нижче – мої. Яка я щаслива, що і в мене є декілька штучок!!! Буду розширятись – встряла!
Читайте також:
До групи сучасних троянд відносяться всі сорти, які були виведені після 1867 року, з якого почався відлік новітньої історії трояндового життя. Французький оригінатор пан Гійо схрестив ремонтантну троянду Victor Verdiеr з чайною Madame Bravy, в результаті чого на світ народилася праматір чайно-гібридних троянд La France. Колесо історії набрало нових обертів – вісь, пам’ятаєте?
В результаті подальшої селекційної роботи були отримані нові сорти. Вони успадкували найкращі якості пращурів: багату палітру забарвлення, аромат, форму квітки, майже безперервне цвітіння чайних троянд і відносну зимостійкість і розмір квітки ремонтантних.
І тут відкриваються двері, і можна розпочинати справжній бал — знайомства, кохання, розчарування і вірна любов — величезна кількість сортів вражає! Селекцією троянд активно займаються справжні майстри своєї справи, зосереджуючи зусилля на тому, щоб задовольнити будь-які вередливі забаганки найприскіпливіших смаків. Задача створити не тільки гарну, а й здорову квітку, і не тільки квітку, а щоб і сам кущ, вважаємо, виконана.
Не можна не згадати всіх тих, хто влаштовував і влаштовує нам це свято життя. Трояндами займалися у всі часи і на всіх континентах. Зараз успішно розвивається селекція в Європі, США, Канаді, Японії. Це цілі династії і доми, історії яких захоплюють і надихають.
Французські знаменитості Gulliot, Delbard, Meilland, Massad, Orard, Adam; англійські – Austin, Harkness, Dickson, Fryer; німецькі – Kordes, Tantau, Noak, Evers; бельгієць Lens, італієць Barni, Interplant з Нідерландів, дак Poulsen – це далеко не повний перелік «винуватців» експансії трояндового царства у всі куточки земної кулі. У кожного свій почерк і особливі троянди, про це можна і будемо говорити довго і приємно!
Наше українське садове мистецтво тільки набирає свої масштаби і оберти. Вісь зрушила. Все більше людей готові впустити в свої оселі прекрасне. Продавців троянд стає все більше, послуги – більш якісними. І це радує! Селекційні роботи проводяться в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАНУ, де за останні роки створено 6 нових сортів:
Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченко теж має свої сорти:
Ряд своїх сортів має Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр Української академії аграрних наук:
Геній української селекції відбудеться, вірю!
З розвитком селекції троянд питання зручної класифікації ставало все більш актуальним. В 1976 році Всесвітньою федерацією трояндоводів (WFRS) була затверджена єдина сучасна класифікація троянд, яка враховує декоративні ознаки троянд: висоту і форму куща, махровість, розмір і аромат квітки, особливості шипів і листя. Найточнішим і повним джерелом інформації про класи, види і сорти троянд вважається всесвітнє періодичне видання Modern Roses.
Дорогі читачі! Наші присадибні ділянки постопуво перетворюються з просто землі, яку можна використовувати для господарства, у місця відпочинку та втілення мрій, розуміння гармонії і долучення до справжнього єднання з природою! Ми готові впустити в своє життя прекрасне і запустити процес віддачі… То що, друзі, розіб’ємо трояндарій на «Зеленій садибі»?
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Фото і троянди – Галини Микитинець.
Натхнення черпалося в групі ФБ «Троянди в Україні»
і десятилітньому перечитуванні журналів про садовий дизайн.
Інформація про українські сорти троянд з сайту Agrarii-razom.com.ua.