Днями в публікації ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ я ділилася рецептом різдвяного англійського торту, який, зазвичай, випікаю до новорічних свят. Сьогодні розкажу і покажу, як я випікаю штоллен — різдвяний кекс родом з Німеччини. Рецепт штоллену дуже різниться від свого англійського «родича». Хоча б тому, що випікається на дріжджовому тісті. Але є в них і багато спільного — велика кількість цукатів, родзинок, горіхів і… алкоголь, завдяки якому ця святкова випічка довго зберігається.
Можна багато і довго сперечатися про те, який саме рецепт штоллену — правильний, як і з чого його готувати та зберігати. Це, як про український борщ — у кожної господині свій рецепт! Але одне в рецепті штоллену має залишатися незмінним — великий вміст вершкового масла: не менше 30 грамів на кожні 100 грамів борошна. І практично однакова вага борошна і фруктів з горіхами. Але кожен може змінювати їх склад за власним смаком і можливостями. У Німеччині, до речі, в штоллен додають трохи смальцю.
Попередньо замочити:
Щоб замісити тісто:
Спеції:
Додати в кінці:
З цих інгредієнтів можна зробити 4 штоллени вагою приблизно 650 г кожен. Або два-три штоллени ще більших.
Родзинки промиваємо і додаємо до них інші ягоди, цукати, апельсиновий сік і ром. Ми залишаємо їх в спокої, як мінімум, до ранку, а краще зробити це за кілька днів до випікання штоллену.
Дріжджі розтираємо зі столовою ложкою цукру і даємо їм 10 хвилин часу на реакцію.
Борошно просіваємо, ділимо приблизно на 2 частини. В одну частину борошна кладемо цукор, сіль. Розводимо дріжджі теплим молоком і вливаємо в борошно. Замішуємо тісто, додаємо спеції, жовтки, олію. Продовжуємо вимішувати на столі, поступово додаючи борошно, що залишилося, і м’яке вершкове масло.
Вимішування — найскладніший процес в приготуванні штоллену. Воно може зайняти хвилин 10, поки не вийде м’яким і гладеньким тісто. Відправляємо його на пів години на підхід. Після цього вмішуємо в тісто всі ягоди, горіхи та цедру лимону (цедру лимону можна попередньо замочувати разом з сухофруктами, а можна покласти в тісто одразу). Ягоди попередньо потрібно обваляти в борошні для кращого зчеплення з тістом. І знову ставимо штоллен на підхід на 1-1.5 години.
Після цього ділимо тісто на частини, в залежності від того, скільки штолленів ви хочете спекти (2-3-4) і формуємо з них кулі. Потім розкачуємо кожну в овал товщиною приблизно 0,8-10 мм і формуємо штоллени. Для цього просто загортаємо кожну частину овалу до центру (по вертикалі), при цьому одну частину напускаємо на іншу з запасом. І той «запас» нагортаємо догори. Штолен символізує новонародженого Ісуса в пелюшках. Тобто — це пелюшка))
Переносимо його на деко і залишаємо на підхід ще хвилин на 30. А потім ставимо в попередньо нагріту духовку на 20 хвилин при температурі 180 градусів.
Після цього прикриваємо штоллен фольгою і продовжуємо випікати ще 40 хвилин при температурі 160 градусів. Готовність кексу перевіряємо зубочисткою.
Дамо штоллену трохи охолонути та змащуємо його топленим вершковим маслом і щедро обсипаємо з усіх боків цукровою пудрою.
Після охолодження загорніть різдвяний кекс в пергамент, потім — в фольгу, і покладіть його в прохолодне місце для визрівання. Згодом він стане більш щільним, але при цьому просочиться ароматами ягід і спецій.
Зберігаємо штоллен в прохолодних умовах. У мене зберігається на неопалюваному балконі. Готують його, зазвичай, за 2-3 тижні до Різдва.
А в Австрії до Різдва випікають віденське ванільне печиво у вигляді півмісяців. Спробуйте цей рецепт і ви!
З прийдешніми вас святами!
Людмила Воропаєва,
ЗЕЛЕНА САДИБА.