Старовинні сорти троянд жовтих та кремових відтінків, які можна знайти в Україні

В минулих публікаціях ми з вами розглядали сорти старовинних троянд з білими і бордовими квітами. Наступними в огляді старовинних сортів, які можна знайти і придбати в Україні — жовті троянди — сорти теплої, сонячної гамми. Персикові, абрикосові, вершкові і коктейлі з них – сьогодні посмакуємо дуже ніжними сортами старовинних троянд, такими вишуканими та рідкісними, що най-най! Обов’язково щось можна надивитися для себе! Не надивитися НЕ можна! 🙂 До столу!

Старовинні сорти троянд жовтих та кремових відтінків, які можна знайти в Україні

Старовинні сорти троянд жовтих та кремових відтінків, які можна знайти в Україні

Зміст:

Про «жовтий» колір старовинних троянд

В Європі в кінці 18-на початку 19 століття з’явилися китайські та чайні троянди. При цьому разом із можливістю цвісти повторно (від китайських) кольорова палітра троянд збагатилась на жовті та абрикосові відтінки (від чайних ).

Цікавий факт з англійської Вікіпедії: «За словами історика троянд Брента Дікерсона, віднесення чайних троянд до окремої групи класифікації старовинних троянд зобов’язане маркетингу на стільки ж, наскільки і ботаніці. Розплідники 19-го століття назвали б свої сорти «китайців» чайними, якби вони володіли бажаною формою. І навпаки, якщо форма квітки відповідала б тому, що зараз визначають, як китайські троянди. І ті, і інші культивувалися в Азії і є не надто витривалими в холодному кліматі.»

Отже до знайомства Європи з азіатськими китайськими (ще їх називають «бенгальськими») та чайними трояндами кольорова гамма гальських, дамаських, центифольних, портландських та троянд групи альба, які були тут розповсюджені, обмежувалась біло-рожево-пурпуровими фарбами і цвіли вони одноразово.

Китайські та чайні троянди одразу набули популярності і швидко розповсюдились європейськими садами, де їх активно почали схрещувати з вже відомими європейцям сортами. Це призвело до створення перших класів ремонтантних троянд (здатних цвісти повторно), а пізніше і сучасних садових троянд.

Китайські та чайні сорти жовтих і кремових відтінків

1. Троянда Perle d’Or

Дрібні, середньо-махрові ароматні квіти в численних суцвіттях. Абрикосові в напіврозпуску, далі – через рожевий стають майже білими, дуже цікавої помпоноподібної форми з пелюстками, закрученими догори. Листя глянцеве, пагони майже безшипні, цвітіння повторне. Може вирости від одного до двох метрів, до метра – в діаметрі. Любов з першого погляду – яка ж це тільки моя квітка! Спокійно – посилання на продавців – тут.

Троянда Perle d'Or, Joseph Rambaux, Франція, 1875

Троянда Perle d’Or, Joseph Rambaux, Франція, 1875

2. Чайна троянда Adam

Чарівна старовинна троянда з енергійним зростанням. Може досягти 3 м заввишки, до 2 м – в ширину. Круглі пуп’янки розкриваються в махрові, кулеподібної форми квіти світло-рожевого кольору, які вигорають до світло-абрикосових тонів. Квіти зібрані у невеликі суцвіття, цвітіння повторне. Аромат середньої інтенсивності.

Чайна троянда Адам, Adam, Франція, 1838

Чайна троянда Адам, Adam, Франція, 1838

«Жовті» сорти нуазетових троянд

Перші сорти нуазетових троянд були дрібноквітковими, досить зимостійкими альпіністами. Але пізніші сорти (в результаті схрещування з чайними трояндами) створили підклас чайно-нуазетових троянд ( Tea-Noisette) з більш крупними квітками, меншими гронами і значно меншою зимостійкістю. З цих представників маємо на вибір 3-х красунь: Gloire de Dijon, Celine Forestier, Reve d’Or.

3. Троянда Gloire de Dijon

Потужний до 250-300 см у висоту і 250 – в ширину кущ. Для нього характерне рясне цвітіння, чарівні великі від насичено-вершкового до жовто-коричневого з більш темною оранжевою серединкою і лососево-рожевим відтінком серединки квітами найнезвичайнішої, такої… хто зна якої форми! Ця троянда була популярною  з моменту її появи і досі залишається улюбленицею англійських садів і одною з найрозповсюдженіших сортів. Вимагає горизонталення гілок, профілактичних обробок, сонечка і поцілунків. Цвітіння майже безперервне – до морозів, а в жаркому кліматі – круглий рік. Якщо ви в жаркому кліматі і любите поцілунки…

Чайно-нуазетова троянда Gloire de Dijon, Jacotot, Франція,1850

Чайно-нуазетова троянда Gloire de Dijon, Jacotot, Франція,1850

4. Троянда Celine Forestier

Світло-жовті, крупні, густо-махрові з гудзиком в середині квіти з сильним ароматом спецій і чаю з’являються в основному по одному і призначені для істинних гурманів і поціновувачів краси в найвищому розумінні – це про всіх трояндарів 🙂 Теплолюбний сорт, вимагає укриття своїх немаленьких від 2 до 6-метрових пагонів. Цвітіння протягом всього сезону.

Нуазетова Celine Forestier, Victor Trouillard Франція, 1842

Нуазетова Celine Forestier, Victor Trouillard Франція, 1842

5. Троянда Reve d’Or

Троянда Reve d’Or в перкладі «золота мрія». Мрія може досягати 5 метрів. Дуже енергійний сорт, не вимагає додаткового догляду, достатньо стійкий до умов, не вередливий, за замовчанням – теплолюбний. Чашоподібні, махрові світлого жовтого кольору квіти з мідним відтінком від середніх до крупних за розміром з’являються хвилями протягом сезону.

Читайте також нашу статтю Троянди спадщини — стародавні, або старовинні садові.

Троянда Reve d'Or, Jean-Claude Ducher ,Франція, 1869

Троянда Reve d’Or, Jean-Claude Ducher ,Франція, 1869

6. Троянда Desprez a Fleurs Jaunes

В якості анонса на весну для невгамовних колекціонерів і просто любителів – Desprez a Fleurs Jaunes. Одна з перших чайно-нуазетових троянд. Популярний і легкий у догляді сорт для спекотних регіонів. В холодному кліматі квітує менш активно, може хворіти на борошнисту росу та пошкоджуватися дощем. Але краса зухвало розпатланих вершкових, лососево-рожевих, світло-жовтих, що переходять в кремовий і майже білий, квітів навряд чи зможуть когось залишити байдужим. Сорт швидко наростає, має гарне блідо-зелене майже вічнозелене листя. Розмір куща до 4-5 метрів заввишки і 3 метри в ширину.

Нуазетова троянда Desprez Франція, 1830

Нуазетова троянда Desprez Франція, 1830

Сорти троянд Віхуріана

В цій палітрі згадаємо Paul Transon та Paul Noel, хоча колір їхніх квітів  більше йде в рожево-лососевий, абрикосовий. Їх можна зустріти в пропозиціях в розділі «старовинні троянди», але відносяться вони до гібридів віхуріана. Це сучасні гібриди, створені за участі Rosa wichurana (зараз Rosa lucieae) – рослини, яка відноситься до шипшин і була розповсюджена в Китаї, Японії, Кореї, на Філіпінах.

Гібриди віхуріана (а також віхурана, вішурана) взяли від батьків буйне зростання, солідні (до 3-4-5 і більше метрів) розміри, гнучкі пагони, здатність добре вкорінюватится, рясне квітування в численних суцвіттях невеликими квітами і казковий вигляд.

На перший погляд ці два сорти схожі між собою, їх часто плутають. Обидва – дуже популярні в європейських садах, як приватних, так і громадських, і можуть стати або вже є  прикрасою наших.

У Девід Остін Роуз Paul Noel можна знайти в розділі «рамблери» і в «найкращих рекомендаціях», і, звичайно, у виставковому саду. Красень всіх часів - Paul Noel, Tanne, Франція, 1913

У Девід Остін Роуз Paul Noel можна знайти в розділі «рамблери» і в «найкращих рекомендаціях», і, звичайно, у виставковому саду. Красень всіх часів – Paul Noel, Tanne, Франція, 1913

7. Троянди Paul Transon і Paul Noel

Paul Transon – енергійна троянда з лососево-рожевими з жовтими тінями квітами, схожими на помпони, з легким яблучним, чайним ароматом. Про Paul Noel ми вже згадували в рамблерах. Це той з сортів, які любиш миттєво. Його коралово-рожеві з жовтим відтінком навколо гудзика немов розтріпані квіти складаються з безлічі загострених пелюсток, нагадуючи маленькі жоржинки.

Перша хвиля цвітіння обох сортів дуже рясна, потім протягом сезону з’являються поодинокі квіти. Пагони гнучкі, слухняні, майже без шипів. Кущі потужні, виростають до 2-3 метрів у висоту, до двох – в ширину.

Раз вже ми заговорили про Паулів, то варто згадати ще одного старовинного красеня. Це Paul Neyron з просто мегавеличезними для троянд квітами, але його історія – «рожева» і «ремонтантно-гібридна», згаданий з чисто «паулівських» міркувань – для колекції 🙂

Троянда Paul Transon, Barbier Frères & Compagnie Франція, 1900

Троянда Paul Transon, Barbier Frères & Compagnie Франція, 1900

Післямова

На щастя для всіх: післямова надкоротка, бо літо, троянди, їхні фотосесії і терміново забронювати все, що ми з вами ось подивилися…

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.