Старовинні троянди з квітами бордового кольору, доступні в Україні

Оксамитові троянди бордової палітри — від стиглої черешні до глибокого п’янкого бордо — дивишся і потопаєш… На різних грунтах, за різних погодних умов кольори можуть проявлятися дещо по-різному: підсвічуватись червоними або пурпуровими відтінками. На прямому сонці – швидше вигорати, пелюстки можуть плавитися, таким сортам часто рекомендована напівтінь. Жаль, що фото не пахнуть, бо ці сорти, як і всі старовинні троянди – просто мрія парфумера. Продовжуємо огляд старовинних сортів, які можна придбати в Україні. Сьогодні – бордо.

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-12-1024x768-9542189

Старовинні троянди з квітами бордового кольору, доступні в Україні. © davidaustinroses

В цій палітрі, в основному, представлені троянди з групи гальських, китайських  та ремонтантних гібридів. Детальніше про всі старовинні троянди і їхню класифікацію можна прочитати тут. Не лякайтесь складних слів – з трояндами ніколи не нудно, навіть в класифікаціях і таблицях 🙂

1. Сучасна гальська троянда Mortalisatis

Почнемо за віком – з гальських .Gallica, Gallica Hybrid або Rose of Provins – так вони можуть позначатися у характеристиках сортів.  До цієї найстаровиннішої групи відносяться троянди, які рідко виростають у висоту понад 1,25 м і квітнуть один раз влітку. Червоний, бордовий, пурпурово-малиновий у відтінках – це про колір гальських троянд.

І одразу – найбільша, найсолодша, най-най родзинка на сьогоднішній день у всіх можливих каталогах (суб’єктивно, звичайно), перчик і  вогонь – троянда Mortalisatis, яка нагадує пожмаканий дорогущий оксамит ручної роботи… Яка ж вона тільки! В описах про цю троянду серед купи інших скромно зустрічаєш: « В перекладі зі стародавньої італійської мови «Mortali satis» означає «це занадто багато для смертного». А треба величезними буквами на головному інтерфейсі!

Це не троянда – це щось неймовірне… це, як переклад її назви! (Редакторе, залиш хвалу й ці всі окличні знаки і сльози щастя в глядача нехай закапають на монітор, бо ця троянда ВРАЖАЮЧА і НЕЗАБУТНЯ! Навіть проситься поримувати…)

До характеристики: гіллястий, прямостоячий кущ заввишки 170, в ширину – 120 см. Добре наростає, дуже стійкий, не потребує особливого догляду, не боїться дощу, морозостійкий. Квітне одноразово. В кожен сад!

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-02-1024x753-2505644

Сучасна гальська троянда Mortalisatis, Novaspina, Італія, 2014. © Галина Микитинець

2. Старовинна троянда Louis XIV

Наступна троянда з групи китайських троянд (Rosa chinensis). Сьогоднішні  троянди завдячують своєю формою китайським генам: стрункі бутони, які чарівно розгортаються при відкритті. Квіти китайських троянд також були помітні своєю схильністю до «засмаги» або здатністю темніти з часом, на відміну від інших троянд, які мали тенденцію до в’янення після відкриття. Це зробило їх дуже бажаними для гібридизації на початку 19 століття, коли вони були завезені в Європу.

У порівнянні зі старішими сортами троянд, відомими в Європі, китайські троянди мали менш ароматні, менші за розміром квіти, були більш чутливими до холодів, але вони могли цвісти неодноразово протягом літа і до пізньої осені, на відміну від своїх європейських колег.

З китайських троянд маємо на розгляд «Луіс 14» (Louis XIV), Guillot fils, Франція 1859. Елегантні квіти найбагатшого, який тільки можна собі уявити, насиченого темно-пурпурового відтінку з чорними тінями поміж пелюсток та оксамитовою текстурою. Кущ невеликий, 60-80 см у висоту, 60 – в діаметрі, розлогий, цвітіння повторне, рясне, краще – на повному сонці. Потребує підживлення і профілактичних обробок. Якби головним в троянді був лише колір і аромат, цей сорт був би одним з найпопулярніших. Знатимемо, помітили собі на полях…

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-03-1024x742-4802443

Китайська троянда Louis XIV, Guillot fils, Франція 1859. © Галина Микитинець

3. Стародавня мохова троянда Nuits de Young

Мохові (Moss) і чайні (Tea) старовинні троянди на теренах України у продажу не знайшлись – тільки в приватному саду Галини Микитинець (в який ми частенько навідуємось) ростуть по одній з мохових і чайних. Живці, поради, поговорити – тут про все можна домовитись – благодатна атмосфера, трояндова…

Стародавня мохова троянда Nuits de Young (Jean Laffay Франція, 1845) висотою 120-150 cм, 90-120 – в діаметрі. Кущ з темними пурпуровими, ближче до бордо квітами одноразового цвітіння, але ж мохова – їжачком кожна квіточка і пуп’янок — чарівна!

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-04-1024x849-1033247

Стародавня мохова троянда Nuits de Young (Jean Laffay Франція, 1845)

4. Стародавня чайна троянда Francis Dubreuil

Стародавня чайна троянда Francis Dubreuil (Франція, 1894) — високий, 245-275 см, кущ з багряно-фіолетовими квітами, що з’являються протягом всього сезону. Має видовжені бутони та плодоносить восени.

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-05-1024x731-3229556

Стародавня чайна троянда Francis Dubreuil. © Галина Микитинець

Група троянд ремонтантних гібридів

Група троянд ремонтантних гібридів (Нybrid Рerpetuals) вирізняється дуже гарними великими квітами і не надто гармонійною формою куща. З останнім – в Сісінгхерст, а з квітами – в сади, милуватися і насолоджуватися їхнім розкішним виглядом.

Дослівно «ремонтантні гібриди» перекладається як «гібриди вічні» — ті, що постійно цвітуть. Але цієї постійності вдалося добитися нелегко. Тільки перехресні схрещування  змогли забезпечити цю здатність цвісти повторно, хоч і далеко нестабільно. Ремонтантні гібриди були різноманітними гібридами різних тогочасних груп, які об’єднувались в загальноприйнятий клас, що значною мірою походить від бурбонських троянд, але з домішками китайських, чайних, дамаських, гальських і, меншою мірою, нуазетових, центифольних та групи альба. Вони стали найпопулярнішими садовими та квітковими трояндами північної Європи 19 століття. Величезні квіти ремонтантних гібридів добре підходили до нового тоді явища – конкурсних виставок.

Бордові старовинні троянди Souvenir du Docteur Jamain і Baron Girod de I’Ain  вже починають ставати класикою українських розаріїв. Неперевершені красою і багатством кольору квіти. Часто можна зустріти скарги, що ці сорти поганенько цвітуть в плані щедрості і якісь кущі несуразні. Вигинання гілок горизонтально, а краще дугами, забезпечить більш рясне цвітіння – перевірена практика європейських садів.

5. Троянда Souvenir du Docteur Jamain

Троянда Souvenir du Docteur Jamain (Lacharme Франція, 1865) — розкішний сорт з красивенними квітами. Висока стійкість до захворювань та морозів. Рекомендується висаджування в напівтінь, щоб не підпікалися краї ніжних пелюсток, та горизонталення пагонів для пишного цвітіння. Високий сорт – до 200-300 см у висоту, до 100 – в ширину. Цвітіння повторне.

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-06-1024x726-3434071

Троянда Souvenir du Docteur Jamain, Lacharme Франція, 1865. © Галина Микитинець

6. Бордова троянда Baron Girod de L’Ain

Старовинна троянда Baron Girod de L’Ain (Reverchon, Франція, 1897) має кущ невиразний, він розвалюється, потребує формування. Висотою 120-150 см, шириною – 125 см. Цвітіння повторне. Білий кант по краях пелюсток, наче їх обірвали, великий розмір, глибокий колір роблять квіти цього сорту одними з найгарніших серед троянд. Потребує профілактичних обробок.

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-07-1024x777-7305946

Старовинна троянда Baron Girod de L’Ain (Reverchon, Франція, 1897). © Галина Микитинець

7. Троянда Empereur du Maroc

Бордова троянда Empereur du Maroc (Bertrand Guinoisseau-Flon, Франція, 1858) має ідеальної форми квіти неймовірно багатого пурпурово-бордового кольору, в напівтіні колір проявляється більш глибоким. Кущ компактний, 90-215 см у висоту, 90 в ширину. Цвітіння повторне, рясне. Гарна, скажіть?!

Empereur du Maroc, Bertrand Guinoisseau-Flon, Франція, 1858

Empereur du Maroc, Bertrand Guinoisseau-Flon, Франція, 1858. © Каприфоль

8. Бордова старовинна троянда Fisher and Holmes

Троянда Fisher and Holmes (Eugène Verdier fils aîne, Франція, 1865) — цікавий розкидистий кущ з малиново-червоними квітами, повторним цвітінням протягом всього сезону, висотою 120-150, шириною – 90 см.

Троянда Fisher and Holmes (Eugène Verdier fils aîne, Франція, 1865)

Троянда Fisher and Holmes (Eugène Verdier fils aîne, Франція, 1865). © Каприфоль

9. Стародавня троянда Alfred Colomb

Стародавня троянда з бордовими квітами Alfred Colomb (François Lacharme, Франція, 1865) виростає до 120-150 cм заввишки та 90 cм в ширину. Цвіте хвилями гарними бордово-малиновими квітами протягом всього сезону.

starovinni-sorti-bordovogo-koloru-10-1024x768-4866331

Стародавня троянда з бордовими квітами Alfred Colomb. © Галина Микитинець

10. Троянда Black Prince

І остання цікавинка, яку можна у нас знайти – бордова троянда Black Prince (WilliamPaul, Великобританія, 1866). Розкішні оксамитові глибокого бордового кольору квіти — заради них цей сорт вирощується в садах, як і всі ремонтантні гібриди. Цвітіння повторне, кущ компактний 120-150 см у висоту, 90 – в ширину.

Троянда Black Prince, William Paul, Великобританія, 1866

Троянда Black Prince, William Paul, Великобританія, 1866

Дорогі читачі! Знайдені бордові сорти — розкішні, достойні уваги і місця у наших садах. Багато з перелічених в цій статті не вибувають з пропозицій розплідника Остіна, у виставковому саду якого старовинні сорти займають почесні місця. Вони — натхненники у створенні всіх англійських троянд, що ми так любимо і захоплюємося.

Троянда на головному фото до цієї статті (Roger Lambelin, MariaLouise Schwartz, Франція, 1890, ремонтантний гібрид) є в продажу у Девід Остін Роуз. Маю надію, в найближчому майбутньому вона з’явиться і у нас. Між іншим, всього в каталозі цього розплідника 163 сорти старовинних троянд, не рахуючи рамблерів (92), з них 5 виробництва Остін Роуз. Там люблять старовинні троянди!))) І ми вже починаємо!

А купити бордові старовинні троянди в Україні можна в продавців, яких ми згадували в статті про білі старовинні троянди.

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.