Чесно кажучи, ще вчора я нічого не знала про існування цієї рослини. Випадково побачила фото в Інтернеті, поцікавилася, що це, і дізналася — бругмансія. І тепер точно знаю, чого мені не вистачає для повного щастя – «дурманового дерева» 🙂 А поки шукаю продавця цього чуда, вирішила детально вивчити питання про вирощування бругмансії в домашніх умовах і на вулиці. Цією інформацією хочу поділитися і з вами. Раптом і вам захочеться цієї краси. Але одразу попереджаю – вона не тільки красива, але й отруйна…
Кущик цієї рослини в контейнері може досягати двох метрів. Росте вона напрочуд швидко, але її пагони повільно дерев’яніють. Щоб бругмаксія сформувалася у вигляді деревця, треба систематично обрізати її бічні пагони.
Мене ця рослина полонила своїми прекрасними квітами. Звисаючі дзвіночки мають діаметр приблизно 15 см, а довжину – від 20 до 25 см. Я закохалася в ці квіти по фото, бо жодного разу ще не бачила на власні очі, як росте бругмаксія в саду.
Пишуть, що квіти її дуже пахучі, особливо ввечері. Їх забарвлення жовте, рожеве або біле. Цвіте бругмаксія пізно – в другій половині літа. На той час, як правило, її надземна частина повністю сформована. Зате цвіте вона у кілька підходів. То ж така краса може бути досить тривалою.
На жаль, цю рослину не можна віднести до невибагливих декоративних кущів чи дерев. Хоча б тому, що вона зовсім не переносить мінусової температури. І в наших широтах її навіть укривати на зиму – марне заняття, бо стовідсотково змерзне. Тому бругмансію у нас, зазвичай, вирощують в контейнерах.
З приходом холодів горщик з рослиною забирають в тепло, щоб навесні вона знову стала головною прикрасою контейнерного саду. А ще бругмансію можна вирощувати і в умовах міської квартири – на балконі. Уявляєте, яку затишну атмосферу можуть створити її романтичні квіти-дзвіночки в обмеженому просторі відкритого чи закритого балкону?
Бругмансія невибаглива до кислотності ґрунту, але її необхідно постійно підживлювати. При цьому пишуть, що добрива можуть бути будь-якими. Перекормити її просто неможливо, а от від нестачі поживних речовин рослина не буде нарощувати зелену масу і не цвістиме.
Бругмансія любить:
Є два варіанти, при яких рослина вдало переживе зиму. Їй треба забезпечити:
І в тому, і в іншому випадку, рослину взимку треба періодично поливати. Ближче до весни рекомендують пересадити її у більший горщик і почати вносити добрива. У відкритий ґрунт бругмексію можна висаджувати, не просто, коли мине загроза заморозків, а коли температура не опускатиметься нижче -5 градусів.
Розмножується рослина насінням, живцями або поділом куща на зиму. Останні два способи – оптимальні, бо вирощена з насіння бругмаксія не цвістиме кілька років.
P.S. Бругмаксію недарма називають «дурмановим деревом» – абсолютно всі її частини отруйні, і навіть, кажуть, якщо її «перенюхати» можуть виникати галюцинації та головний біль. Її найближчий родич – дурман – красива, але надзвичайно отруйна однорічна рослина. Бругмансія менш токсична, але все одно досвідчені садівники радять працювати з нею в рукавичках, та не вирощувати, якщо в родині є домашні тварини і малі діти.
Буду вдячна тим, хто вже вирощує бругмаксію, за коментарі. Чи нічого я не «збрехала» щодо її вирощування? Чи справді нею можна отруїтися? Якщо так, то як ви захищаєтеся від цього?
Ще побачимось!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить