Чесно кажучи, я не дуже розбираюся в ландшафтному дизайні. Як вирощувати рослини – запросто, а от як зробити так, щоб від їх поєднання аж дух захоплювало, а в сусідів очі на лоб повилазили – це я ще не вмію. Але дуже хочу навчитися. І от коли я хаотично перечитала купу книжок і передивилася тисячу сайтів з ландшафтного дизайну, в голові у мене так перемішалися «міксборди з рокаріями», що вже хотіла покинути цю ідею. Врешті решт, мене і моя «лінива клумба» дуже тішить. Але не покинула, а стала вчитися. (Хіба ж я – сама дурна? – подумалося.) І почала з азів. І вам раджу спочатку розібратися з тим, які бувають квітники і як їх створювати, а вже потім бігти в садовий центр за насінням та саджанцями. Так і гроші збережете, і результат не розчарує.

Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Ландшафтний дизайн – це, без перебільшення, мистецтво. І вчитися йому можна все життя. Вчитися і пізнавати. Але в мене на це немає часу. То ж одразу попереджаю, якщо ви хочете досягти в ландшафтному дизайні якихось висот, можете сміливо обривати читання цієї статті. Але, якщо ви, як і я, просто хочете навчитися своїми руками робити з садових рослин прекрасні композиції, тим самим перетворюючи свій сад на власний маленький шматочок раю – то нам з вами по дорозі.

Обіцяю, що буду лаконічною, а складну професійну інформацію викладатиму простою і зрозумілою мовою. Ну, з Богом! Почнемо з квітників.

Квітник у ландшафтному дизайні

Виявляється, те, що ми звикли іменувати клумбою, може мати з десяток різних назв. І кожна з них – не просто хитро придумане слово, а конкретне поняття, властиве саме тим, а не іншим варіантам поєднання рослин.

В енциклопедіях дається приблизно таке пояснення значення слова квітник — відмежована ділянка,  на якій вирощуються декоративні рослини. Це можуть бути як трав’янисті квітучі, так і декоративні кущі, трави і злаки, невеликі дерева (листопадні і хвойні). Тобто – все живе з рослинного світу, яке має декоративну цінність. Бо основне завдання квітників у ландшафтному дизайні – прикрашати. Різні зони саду, парки, ділянки перед входом у будівлю і т.д. Як фон для рослин на квітнику може використовуватися газон. Але це зовсім не обов’язково.

Рослини для квітників підбирають таким чином, щоб вони гармонійно поєднувалися за своїм зовнішнім виглядом (колір, форма, розмір) і вегетативними особливостями (терміни росту і розвитку, час і тривалість цвітіння, тіньовитривалість, вимоги до якості ґрунтів і рівня вологи).

В залежності від того, які рослини зібрані на квітнику, який характер має ділянка, яка її геометрія, квітники поділяються на різні типи. Цей поділ доволі умовний, і в різних джерелах може дещо відрізнятися. Але, я помітила, більшість ресурсів з ландшафтного дизайну притримуються викладеного нижче поділу. Раджу вам його не тільки прочитати, а й запам’ятати. Бо в ландшафтному дизайні він – як табличка множення в математиці. Радує, що запам’ятовується значно легше тієї самої таблиці.

1. Альпійська гірка

Альпійську гірку ще часто називають альпінарієм. Це ділянка, на якій вирощують декоративні рослини, характерні для території альпійських гір. Каміння, яке обов’язково присутнє в таких композиціях – це символічні гори з одною-двома вершинами (найбільший камінь). Між камінням ростуть квіти, декоративні трави і злаки, кущі – все, що може жити в природних умовах Альп.

Альпійська гірка

Альпійська гірка

2. Водяний квітник

Водяний квітник – це ділянка з водоймою. Зазвичай, її по периметру обкладають камінням. Щодо рослин, то тут зібрані ті, які ростуть безпосередньо у воді, і ті, що на березі, наприклад, дармера щитовидна. Дуже гарно біля водяного квітника виглядає лавка, до якої веде красива доріжка.

Водяний квітник

Водяний квітник

3. Декоративний город

Бачите, город буває не тільки «розумним», а й декоративним. Як правило, це чіткої форми ділянка, на якій вирощують городні культури і рослини з високою декоративністю. Грядки, буває, обрамляють бордюрами з самшиту. Але це зовсім не обов’язково. Набагато частіше при формуванні декоративного городу використовують симетричний візерунок з сукупності грядок. Доріжки біля такого типу квітників, зазвичай, прямі, вкриті гравієм.

В ландшафтному дизайні є стиль потаже — це той самий декоративний город. Детальніше про це читайте в нашій статті Декоративний город — історія особливого садового стилю потаже.

Декоративний город

Декоративний город

4. Клумба

Ми звикли вважати клумбою все, де ростуть квіти. А ось професійні ландшафтні дизайнери називають клумбою далеко не усі квітники. У  більшості класифікацій клумба – це невелика територія, часто, трохи вища за сусідні, яка має чітку форму геометричної фігури: овала чи круга, квадрата чи прямокутника. І  висаджують рослини так, щоб вони утворювали якийсь візерунок. Нерідко для оформлення таких квітників використовують садові МАФи: перголи, арки, шпалери і т.д. В центрі таких квітників гарно виглядають однорічники-гіганти.

Клумба

Клумба

5. Композиції з хвойними рослинами

Ділянки, на яких переважають хвойні дерева і кущі, так і називають — композиції з хвойними рослинами. Але «переважають» – це не значить, що крім вічнозелених рослин там більше нічого не висаджують. Навпаки — красу насиченої зелені гарно підкреслять листопадні декоративні кущі і трав’янисті рослини з яскравим цвітінням.

Композиції з хвойними рослинами

Композиції з хвойними рослинами

6. Міксбордер

Особливо багато невідповідностей у визначеннях сучасних ландшафтних дизайнерів помітно саме навколо міксбордерів. Дехто з них таким словом називає усі квітники неперервного періоду цвітіння. Але є прихильники і більш вузького визначення. Так, вони вважають, що це квітник, по-перше, витягнутої форми, по-друге, рослини на міксбордер, дійсно, підбираються з урахуванням того, щоб ділянка була квітучою з ранньої весни до зими. Тобто, міксбордер – це квітник неперервного періоду цвітіння витягнутої форми.

Для використання підходять і деревні рослини, і трав’янисті. Часто, міксбордер межує з одного боку з доріжкою, а з другого – з парканом чи стіною, наприклад, літнього будиночку. За правилами ландшафтного дизайну, рослини на таких квітниках висаджуються «по росту». Найнижчі – біля доріжки, самі високі – біля стіни. Ще одне правило – ширина міксбордеру не повинна перевищувати висоту його найвищої рослини більш ніж у півтора рази. Але на практиці дуже мало хто притримується цієї умови.

Міксбордер

Міксбордер

7. Палісадник

То те, де ростуть квіти у більшості господарів по українських селах — загороджена ділянка між будинком і дорогою. Зазвичай, її навпіл розтинає доріжка, яка веде до входу у будинок. Часто палісадник базується на двох домінантних рослинах, які ростуть з обох боків доріжки. Але їх обов’язково мають доповнювати і інші, трохи дрібніші, квіти.

Палісадник

Палісадник

8. Партер

Цим «театральним» словом називають квітник, який виглядає, як орнамент, арабеска. Один з найстаріших типів квітників, і, як на мене, найскладніший. Перші партери з’явилися, пишуть, ще за часів Тюдора. Це, якщо забули (я сама забула, щойно подивилася в Гуглі:)) королівська династія, яка правила в Англії з кінця 15-го до початку 17-го століття. (Отак, вивчаючи ландшафтний дизайн своїми руками, можна і історію підтягнути…)

Партер

Партер

9. Рабатка

Більшість дизайнерів відносять рабатку до партерів. Тобто це партер, який має форму смуги шириною від півметра до півтора (буває і ширше), і при цьому довжина рабатки перевищує ширину, як мінімум, у три рази. Класична грядка, як на мене, тільки не з овочами, а з квітами. Як зробити рабатку своїми руками – тут. Гарно виглядають рабатки з однорічниками, наприклад, з кохією. Ідеальні для вирощування на рабатках цибулинні, особливо тюльпани.

Рабатка

Рабатка

10. Рокарій

Новачки у ландшафтному дизайні часто плутають поняття рокарій і альпійська гірка. Не дивно — і там, і там використовується каміння. Але відмінності все ж є, і суттєві. Рокарій – це квітник, де каміння відіграє ключову роль. Його дуже багато. Значно більше, ніж рослин. А вони, в свою чергу, можуть бути не тільки гірськими, як у випадку з альпійською гіркою, а й будь-якими іншими. Рокарії – ідеальні для облаштування ділянок з нерівною поверхнею.

Рокарій

Рокарій

11. Квітник у сільському стилі

Ну, тут мені все одразу зрозуміло! Моя «лінива клумба» – це і є квітник у сільському стилі. Кантрі, його називають по-модному. Уявляю обличчя баби Олі (сусідка через хату), коли я їй нарізатиму свої півонії на Трійцю і розказуватиму, що це квітник у стилі кантрі, а не якась там сільська клумба 🙂

Дуже вдало на таких квітниках виглядають використані предмети з сільського вжитку минулих часів – старі відра, колеса з підводи, ступи і т.д. А сплетений з лози паркан – то, взагалі, класика стилю.

Квітник у сільському стилі

Квітник у сільському стилі

12. Квітковий годинник

Як на мене, це вищий пілотаж ландшафтного дизайну, і мені він ніколи не світить. Просто вирішила згадати про нього, щоб ви розуміли, що люди витворяють! На таких квітниках підібрані рослини, які відкривають і закривають свої квітки послідовно, кожна рослина – строго у свій час.

Квітковий годинник

Квітковий годинник

Ну ось і все на сьогодні. Але зовсім не все про квітники. Шаленої популярності зараз набирають вертикальні клумби. При них я підготувала окремий матеріал.

Якщо дочитали до кінця, поділіться цим матеріалом з друзями у своїй соціальній мережі. Може, він їм теж згодиться. А ви – заходьте до нас на сайт частіше. Раджу для початку прочитати ще мою статтю “10 порад від професіоналів” і для натхнення переглянути 40 фото ідей квітників своїми руками. Будемо разом вчитися наводити красу у своїх садах і на подвір’ях.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Наступна стаття
Зимова казка в саду