Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Чесно кажучи, я не дуже розбираюся в ландшафтному дизайні. Як вирощувати рослини, будь-які – запросто, а от, як зробити так, щоб від їх поєднання аж дух захоплювало, а в сусідів очі на лоб повилазили – це я ще не вмію. Але дуже хочу навчитися. І от коли я хаотично перечитала купу книжок і передивилася тисячу сайтів з ландшафтного дизайну, в голові у мене так перемішалися «міксборди з рокаріями», що вже хотіла покинути цю ідею. Врешті решт, мене і моя лінива клумба дуже тішить. Але не покинула, а стала вчитися. (Хіба ж я – сама дурна? – подумалося.) І почала з азів. І вам раджу спочатку розібратися з тим, які бувають квітники і як їх створювати, а вже потім бігти в садовий центр за насінням та живцями. Так і гроші збережете, і результат не розчарує.

Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Ландшафтний дизайн – це, без перебільшення, мистецтво. І вчитися йому можна все життя. Вчитися і пізнавати. Але в мене на це немає часу. То ж одразу попереджаю, якщо ви хочете досягти в ландшафтному дизайні якихось висот, можете сміливо обривати читання цієї статті. Але, якщо ви, як і я, просто хочете навчитися своїми руками робити з садових рослин прекрасні композиції, тим самим перетворюючи свій сад на власний маленький шматочок раю – то нам з вами по дорозі.

Обіцяю, що буду лаконічною, а складну професійну інформацію викладатиму простою і зрозумілою мовою. Ну, з Богом! Почнемо з квітників.

Квітник у ландшафтному дизайні

Виявляється, те, що ми звикли іменувати клумбою, може мати з десяток різних назв. І кожна з них – не просто хитро придумане слово, а конкретне поняття, властиве саме тим, а не іншим варіантам поєднання рослин.

kvitnik-miksborder-fotoВ «вумних» енциклопедіях дається приблизно таке пояснення значення слова квітник – відмежована ділянка,  на якій вирощуються декоративні рослини. Це можуть бути як трав’янисті квітучі, так і декоративні кущі, трави і злаки, невеликі дерева (листопадні і хвойні). Тобто – все живе з рослинного світу, яке має декоративну цінність. Бо основне завдання квітників у ландшафтному дизайні – прикрашати. Різні зони саду, парки, ділянки перед входом у будівлю і т.д. Як фон для рослин на квітнику може використовуватися газон. Але це зовсім не обов’язково.

Рослини для квітників підбирають таким чином, щоб вони гармонійно поєднувалися за своїм зовнішнім виглядом (колір, форма, розмір) і вегетативними особливостями (терміни росту і розвитку, час і тривалість цвітіння, тіньовитривалість, вимоги до якості ґрунтів і рівня вологи).

В залежності від того, які рослини зібрані на квітнику, який характер має ділянка, яка її геометрія, квітники поділяються на різні типи. Цей поділ доволі умовний, і в різних джерелах може дещо відрізнятися. Але, я помітила, більшість ресурсів з ландшафтного дизайну притримуються викладеного нижче поділу. Раджу вам його не тільки прочитати, а й запам’ятати. Бо в ландшафтному дизайні він – як табличка множення в математиці. Радує, що запам’ятовується значно легше тієї самої таблиці.

Типи квітників

Альпійська гірка

alpijska-girka-foto

Альпійську гірку ще часто називають альпінарієм. Це ділянка, на якій вирощують декоративні рослини, характерні для території альпійських гір. Каміння, яке обов’язково присутнє в таких композиціях – це символічні гори з одною-двома вершинами (найбільший камінь). Між камінням ростуть квіти, декоративні трави і злаки, кущі – все, що може жити в природних умовах Альп.

Водяний квітник

vodyanij-kvitnik-foto

Водяний квітник – це ділянка з водоймою. Зазвичай, її по периметру обкладають камінням. Щодо рослин, то тут зібрані ті, які ростуть безпосередньо у воді, і ті, що на березі, наприклад, дармера щитовидна. Дуже гарно біля водяного квітника виглядає лавка, до якої веде красива доріжка.

Декоративний город

dekorativnij-gorod-foto

Бачите, город буває не тільки «розумним», а й декоративним. Як правило, це чіткої форми ділянка, на якій вирощують городні культури і рослини з високою декоративністю. Грядки, буває, обрамляють бордюрами з самшиту. Але це зовсім не обов’язково. Набагато частіше при формуванні декоративного городу використовують симетричний візерунок з сукупності грядок. Доріжки біля такого типу квітників, зазвичай, прямі, вкриті гравієм.

Клумба

klumba-foto

Ми звикли вважати клумбою все, де ростуть квіти. А ось професійні ландшафтні дизайнери називають клумбою далеко не усі квітники. У  більшості класифікацій клумба – це невелика територія, часто, трохи вища за сусідні, яка має чітку форму геометричної фігури: овала чи круга, квадрата чи прямокутника. І  висаджують рослини так, щоб вони утворювали якийсь візерунок. Нерідко для оформлення таких квітників використовують садові МАФи: перголи, арки, шпалери і т.д. В центрі таких квітників гарно виглядають однорічники-гіганти.

Композиції з хвойними рослинами

kompozici%d1%97-z-xvojnimi-roslinami-foto

Ділянки, на яких переважають хвойні дерева і кущі, так і називають – композиції з хвойними рослинами. Але «переважають» – це не значить, що крім вічнозелених рослин там більше нічого не висаджують. Навпаки – красу насиченої зелені гарно підкреслять листопадні декоративні кущі і трав’янисті рослини з яскравим цвітінням.

Міксбордер

miksborder-foto

Особливо багато невідповідностей у визначеннях сучасних ландшафтних дизайнерів помітно саме навколо міксбордерів. Дехто з них таким словом називає усі квітники неперервного періоду цвітіння. Але є прихильники і більш вузького визначення. Так, вони вважають, що це квітник, по-перше, витягнутої форми, по-друге, рослини на міксбордер, дійсно, підбираються з урахуванням того, щоб ділянка була квітучою з ранньої весни до зими. Тобто, міксбордер – це квітник неперервного періоду цвітіння витягнутої форми.

Для використання підходять і деревні рослини, і трав’яні. Часто, міксбордер межує з одного боку з доріжкою, а з другого – з парканом чи стіною, наприклад, літнього будиночку. За правилами ландшафтного дизайну, рослини на таких квітниках висаджуються «по росту». Найнижчі – біля доріжки, самі високі – біля стіни. Ще одне правило – ширина міксбордеру не повинна перевищувати висоту його найвищої рослини більш ніж у півтора рази. Але на практиці дуже мало хто притримується цієї умови.

Палісадник

palisadnik-foto

То те, де ростуть квіти у більшості господарів по українських селах – загороджена ділянка між будинком і дорогою. Зазвичай, її навпіл розтинає доріжка, яка веде до входу у будинок. Часто палісадник базується на двох домінантних рослинах, які ростуть з обох боків доріжки. Але їх обов’язково мають доповнювати і інші, трохи дрібніші, квіти.

Партер

kvitnik-parter-foto

Цим «театральним» словом називають квітник, який виглядає, як орнамент, арабеска. Один з найстаріших типів квітників, і, як на мене, найскладніший. Перші партери з’явилися, пишуть, ще за часів Тюдора. Це, якщо забули (я сама забула, щойно подивилася в Гуглі:)) королівська династія, яка правила в Англії з кінця 15-го до початку 17-го століття. (Отак, вивчаючи ландшафтний дизайн своїми руками, можна і історію підтягнути…)

Рабатка

rabatka-foto

Більшість дизайнерів відносять рабатку до партерів. Тобто це партер, який має форму смуги шириною від півметра до півтора (буває і ширше), і при цьому довжина рабатки перевищує ширину, як мінімум, у три рази. Класична грядка, як на мене, тільки не з овочами, а з квітами. Як зробити рабатку своїми руками – тут. Гарно виглядають рабатки з однорічниками, наприклад, з кохією. Ідеальні для вирощування на рабатках цибулинні, особливо тюльпани.

Рокарій

rokarij-foto

Новачки у ландшафтному дизайні часто плутають поняття рокарій і альпійська гірка. Не дивно – і там, і там використовується каміння. Але відмінності все ж є, і суттєві. Рокарій – це квітник, де каміння відіграє ключову роль. Його дуже багато. Значно більше, ніж рослин. А вони, в свою чергу, можуть бути не тільки гірськими, як у випадку з альпійською гіркою, а й будь-якими іншими. Рокарії – ідеальні для облаштування ділянок з нерівною поверхнею.

Квітник у сільському стилі

kvitnik-v-silskomu-stili

Ну, тут мені все одразу зрозуміло! Моя «лінива клумба» – це і є квітник у сільському стилі. Кантрі, його називають по-модному. Уявляю обличчя баби Олі (сусідка через хату), коли я їй нарізатиму свої півонії на Трійцю і розказуватиму, що це квітник у стилі кантрі, а не якась там сільська клумба 🙂

Дуже вдало на таких квітниках виглядають використані предмети з сільського вжитку минулих часів – старі відра, колеса з підводи, ступи і т.д. А сплетений з лози паркан – то, взагалі, класика стилю.

Квітковий годинник

klumba-kvitkovij-godinnik-foto

Як на мене, це вищий пілотаж ландшафтного дизайну, і мені він ніколи не світить. Просто вирішила згадати про нього, щоб ви розуміли, що люди витворяють! На таких квітниках підібрані рослини, які відкривають і закривають свої квітки послідовно, кожна рослина – строго у свій час.

Ну ось і все на сьогодні. Але зовсім не все про квітники. Шаленої популярності зараз набирають вертикальні клумби. При них я підготувала окремий матеріал.

Якщо дочитали до кінця, поділіться цим матеріалом з друзями у своїй соціальній мережі. Може, він їм теж згодиться. А ви – заходьте до нас на сайт частіше. Раджу для початку прочитати ще мою статтю “10 порад від професіоналів” і для натхнення переглянути 40 фото ідей квітників своїми руками. Будемо разом вчитися наводити красу у своїх садах і на подвір’ях.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Tagged , , , . Bookmark the permalink.